Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  güç yüzükleri karakterleri

  1 ziyaretçi

  güç yüzükleri karakterleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri — Dizideki tüm önemli karakterler

  Güç yüzükleri

  Güç yüzükleri, J.R.R. Tolkien evreninde yer alan kurgusal büyülü nesneler.

  Kurgusal tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Noldor ırkı tarafından ikinci çağda kurulmuş Eregion'da bulunan ve başını Celebrimbor'un çektiği elfler tarafından dövülmüşlerdir.[T 1] Celebrimbor, Feanor'un torunuydu ve bu soyun demircilik yeteneği tüm Orta Dünya'da ünlüdür. İkinci çağın 1200 yılında, kendisine Annatar diyen bir adamdan hediyeler almaya başladılar. Annatar onlara demircilik hakkında yeni yetenekler vermeyi önerdi. Elrond ve Gil-Galad'ın uyarılarına rağmen bunu kabul ettiler ve Annatar, Eregion'a geldi. 300 yıl boyunca Annatar'ın yanında kaldılar ve ondan büyülü yüzükler yapmayı öğrendiler. 1500 yılında ilk güç yüzüğü yapıldı ve bunu takip eden yüzyıllarda tam 16 tane güç yüzüğü dövüldü. Her yüzüğün kendine ait değerli bir taşı vardı. Daha sonra Elfler kendilerine üç güç yüzüğü dövdü; Nenya, Narya ve Vilya.

  Ama Eregion elflerinin bilmediği bir şey vardı o da aslında Annatar sandıkları adamın gerçekte karanlıklar efendisi Sauron olduğuydu. Mordor'un Hüküm Dağı'nda diğer yüzükleri kendine bağlayabilecek Tek Yüzük'ü dövdü. Onun sayesinde bu güç yüzüklerinin efendisi olacaktı. Yüzüğü bitirdiğinde Elfler onun Sauron olduğunu anladılar ve kendilerine ait olan üç yüzüğü çıkardılar. Sauron öfkelendi ve Mordordan büyük bir orduyla çıkarak Eregiona saldırdı bu saldırı sırasında Celebrimbor öldürüldü ve Eregion yağmalandı. Fakat üç güç yüzüğünü Elfler saklamıştı. 7 yüzük cücelere verildi fakat cüceler de yaratılıştan büyüye karşı dayanıklıydılar, güç yüzükleri onları etkilemedi. Sauron cücelerin üstüne yürüyerek bu yüzükleri geri aldı. İnsanlara verilen dokuz güç yüzüğü amacına ulaştı ve kullanıcılarını Sauron'un hizmetine soktu. Bu dokuz köle Nazgul ya da yüzük tayfları olarak adlandırıldılar.[T 2]

  Sauron Elfler ve insanların Son İttifak Savaşı'nda yenik düştü. İsildur Tek Yüzük'ü yok etmedi ve Tek Yüzük ona ihanet ederek onun ölümüne yol açtı. Tek Yüzük, Anduin'de kayboldu. Böylece bu üç güç yüzüğü kullanılabilir duruma geldi. Tek Yüzük tekrar ortaya çıktığında bir Hobbit olan Frodo Baggins tarafından, Sauron'un ~5000 (4860) yıl önce dövdüğü yer olan Hüküm Dağı'nda ateşe atılarak yok edildi. Böylece üç güç yüzüğü de dahil tüm güç yüzükleri gücünü kaybetti.[1][T 3][T 4]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]


  Kaynak hatası: <ref> "T" adında grup ana etiketi bulunuyor, ancak <references group="T"/> etiketinin karşılığı bulunamadı (Bkz: Kaynak gösterme)

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri Dizisinin Karakter Posterlerindeki Gizemli Kişiler Kim?

  Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri" Dizisini İzlemeden Önce Tanımanız Gereken Karakterler

  Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri

  Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri" Dizisini İzlemeden Önce Tanımanız Gereken Karakterler

  Uzun zamandır heyecanla beklenen "Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri" (The Lord of the Rings: The Rings of Power) sonunda yayında!

  Amazon Prime Video yapımı "Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri" bu senenin heyecanla beklenen dizileri arasındaydı kuşkusuz. Fakat sonunda bugün ilk iki bölümüyle seyirci karşısına çıkıyor. Yapımı yıllar süren bu büyük bütçeli dizi, yazar J.R.R. Tolkien'in Orta Dünya'sının İkinci Çağı'na odaklanıyor. Bu dönem henüz ekranda keşfedilmedi ve bu nedenle evrene sadece “Yüzüklerin Efendisi” filmlerinden aşina olanların da biraz yabancı olduğu bir zaman dilimi. 

  Biz de dizinin yayın günü gelip çatmışken, hikayedeki önemli karakterleri tanıttığımız bir liste ile karşınızdayız. 

  Keyifli okumalar!

  Yazı kaynağı : www.sinemalar.com

  Tarihin en pahalı dizisi 'Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri'ni izlemeden önce bilmeniz gerekenler...

  Tarihin en pahalı dizisi 'Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri'ni izlemeden önce bilmeniz gerekenler...

  Güç Yüzükleri, Yüzüklerin Efendisi'nin devamı mı?

  Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisi, Yüzüklerin Efendisi serisinin devamı değil, hikâyenin öncesini anlatan bir yapımdır.

  Güç Yüzükleri, Yüzüklerin Efendisi serisinden binlerce yıl önce geçiyor. Bu, Orta Dünya'da İkinci Çağ olarak adlandırılan bir zaman dilimidir. Çünkü bu dünyadaki zaman küresel olarak etkili olaylara bölünmüştür. Sauron'un kocaman parıldayan bir gözü olduğu ve yüzüğü için avlandığı Üçüncü Çağ, bu serideki olaylardan çok uzaktır. Sauron bu seride daha çok insan şeklindedir.

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap