Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  gözümün gördüğüyle gönlümün bildiği bir değil ne demek

  1 ziyaretçi

  gözümün gördüğüyle gönlümün bildiği bir değil ne demek bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Gözümün gördüğü, göğsümün bildiği ile bir değil ne demek? – Âlim Sözlük

  Gözümün gördüğü, göğsümün bildiği ile bir değil ne demek? – Âlim Sözlük

  “Gözümün gördüğü, göğsümün bildiği ile bir değil” cümlesi Mabel Matiz’in “Fırtınadayım” şarkısında yer alıyor.

  Burada kalbinden geçenlerle gerçekte gördüklerinin aynı olmadığı anlatılmak istenmektedir.

  alimsozluk.com

  Yazı kaynağı : alimsozluk.wordpress.com

  JavaScript is not available.

  We’ve detected that JavaScript is disabled in this browser. Please enable JavaScript or switch to a supported browser to continue using twitter.com. You can see a list of supported browsers in our Help Center.

  Help Center

  Terms of Service Privacy Policy Cookie Policy Imprint Ads info © 2022 Twitter, Inc.

  Yazı kaynağı : twitter.com

  gözümün gördüğü göğsümün bildiği ile bir değil

  YKS’de gündem olan Mabel Matiz sorusu ve cevabı

  YKS’de gündem olan Mabel Matiz sorusu ve cevabı

  YKS maratonu TYT-AYT ve YDT oturumlarının gerçekleştirilmesi ile tamamlandı. YKS Türkçe testinde yer alan Mabel Matiz ile ilgili sorunun detayları ise sosyal medyada gündeme geldi.

  Sınavın Türkçe bölümünde, Mabel Matiz‘in ‘Maya’ albümünden adaylara soru geldi. Albümdeki Fırtınadayım şarkı sözlerinin yer aldığı YKS sorusunda, adaylara şarkının sözlerinde ne ifade edildiği soruldu.

  Soru şöyle: Mabel Matiz sorusunda cevaplar ise 35. soruda C, 36. soruda D şıkkı olarak kaydedildi.

  Mabel Matiz, YKS’deki soruyla ilgili “Sevgili arkadaşlar selam. Bugünkü YSK sınavında şarkılarımı konu alan sorulardan şimdi haberim oldu 🙂 Valla ne diyim, en az sizin kadar şaşırdım. Buna ek olarak, sevindim de galiba. Bu, ne bilmiyorum, ama bu bir şey” paylaşımı yapmıştı.

  FIRTINADAYIM ŞARKI SÖZLERİ

  Bitmez oyun, bitmez oyun kızarsam
  Yerde kanım, şimdi ne fayda kazansa
  Fırtınadayım, bir fırtınadayım
  Gözümün gördüğü, göğsümün bildiği ile bir değil

  Yalnız değil, yanlış değilsin utanma
  Rüyan senin, al bir de bunu burdan yak
  Fırtınadayım, bir fırtınadayım
  Gözümün gördüğü, göğsümün bildiği ile bir değil

  Vurma sen onları, gencecik oğlanları
  Bunlar hep o ihtiyar dünyanın yalanları
  Bak bana gör kendini, böyledir bu can dili
  Öyle bir sev ki artık, korkular tükenmeli

  Vurma sen onları, gencecik oğlanları
  Bunlar hep o ihtiyar dünyanın yalanları
  Bak bana gör kendini, böyledir bu can dili
  Öyle bir sev ki artık, sorgular tükenmeli

  Bu kan artık tükenmeli
  Ayrılık tükenmeli
  Bu savaş tükenmeli
  En başa dönülmeli

  MABEL MATİZ KİMDİR?

  31 Ağustos 1985’de Mersin‘de doğan Mabel Matiz, Türk şarkıcı ve şarkı yazarı. Adı, Kumral Ada Mavi Tuna romanında yer alan “Tuna” karakterinin takma adı “Mabel” ve çok sarhoş, düşkün kimse anlamlarına gelen Eski Yunanca kökenli kelime matiz’in birleşiminden oluşur.

  Gerçek adı Fatih Karaca‘dır.

  Müzik eğitimine üniversite zamanlarında aldığı gitar ve şan dersleri ile başlayan Mabel Matiz, ilk bestelerini de üniversite yıllarında yapmıştır. 2008’den bu yana[6] kariyerini sürdüren sanatçı ilk şarkılarını kişisel ev kayıtları şeklinde oluşturmuş, bu şarkıları MySpace sayfası üzerinden anonim olarak yayınlamıştır. Mabel Matiz, şarkılarına ilgi gösteren Engin Akıncı ile tanışarak ilk albümünün hazırlıklarına başlamış, bu kapsamda proje dahilinde Alper Gemici ve Alper Erinç ile bir araya gelerek albüm için stüdyoya girmiştir.

  Sahne adıyla aynı ilk albümü Mabel Matiz 11 Mayıs 2011’de piyasaya çıkmış ve bu albümde yer alan 5 şarkıya klip çekilmiştir.

  Mabel Matiz‘in, bütün aranjmanları Can Güngör ve Cihan Mürtezaoğlu’ya ait olan, Mete Özgencil ve Yıldız Tilbe’nin katkılarıyla hazırladığı ikinci albümü Yaşım Çocuk, 5 Ocak 2013’te piyasaya sürülmüştür. Albüm; “Zor Değil”, “Aşk Yok Olmaktır”, “Yaşım Çocuk”, “Alaimisema” gibi şarkılarıyla ses getirmiş, birçok ödül almış ve Milliyet Sanat dergisi okurları tarafından “Yılın Albümü” seçilmiştir. Sanatçının, aynı yıl yayınlanan Aysel’in albümünde seslendirdiği Sultan Süleyman cover’ı tüm zamanların başarılı Türkçe cover yorumlarından biri olarak kabul edilmektedir.

  Mabel Matiz 2013 yılı sonunda GQ Türkiye dergisinin “Men Of The Year” ödüllerinde “Yılın Müzisyeni” ödülüne layık görülmüştür. Sonraki yıl Yaşım Çocuk albümünde yer alan “Alaimisema” şarkısı 14 Temmuz 2014’te Radio Edit versiyonuyla single olarak yeniden yayınlanmış, kendi albümleri dışında Teoman, Göksel, Ayşegül Aldinç, Özge Fışkın, Burcu Tatlıses, Ceyl’an Ertem gibi sanatçıların albümlerinde söz yazarı ve besteci olarak da bulunmuştur.

  13 Şubat 2015 tarihinde ise Can Güngör prodüktörlüğünde kaydettiği 3. albümü Gök Nerede’yi yayınlamıştır.

  Mabel Matiz‘in dördüncü stüdyo albümü Maya, 20 Haziran 2018’de Doğan Music Company ve Zoom Music tarafından yayımlandı. Albümün hazırlık aşaması iki yıl sürerken stüdyo kayıtları ise bir buçuk yıllık bir zamana yayıldı. Albüm, 21 şarkılık iki CD’den oluşurken, “Canki” ve “Comme un animal” adlı şarkılar ise albümün dijital sürümünde yer almaktadır.

  Yazı kaynağı : www.egetelgraf.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap