Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

    göyçe- zengezur türk cumhuriyeti

    1 ziyaretçi

    göyçe- zengezur türk cumhuriyeti bilgi90'dan bulabilirsiniz

    Göyce Zengezur Türk Cumhuriyeti

    Bağımsızlığını ilan eden Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti'ni ilk tanıyan devlet Türkiye oldu

    Bağımsızlığını ilan eden Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti'ni ilk tanıyan devlet Türkiye oldu

    Yeni bir Türk Devleti kuruldu. İlk tanıyan Türkiye oldu

    Ermenistan ve Nahçıvan arasındaki bölgeyi kapsayarak Azerbaycan'ın iç bölgelerine doğru sınırı ilerleyen Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti geçtiğimiz günlerde bağımsızlığını ilan etti.

    Bağımsızlığın ilanının ardından Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti Türk devletlerinde kendilerini tanıtmak adına çalışma başlattı.

    Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti'ni tanıyan ilk ülke Türkiye oldu. İki ülke arasında ileriki süreçte ticari ve siyasi anlaşmaların yapılması bekleniyor. Ülke, Türkiye'nin Türk dünyası ile buluşmasında güvenli liman olacak.

    ANKARA BEŞTEPE’DE TEMSİLCİLİK AÇILDI

    Türk dünyasını yeniden buluşturmayı hedefleyen Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti, Türkiye'deki çalışmaları kapsamında ilk temsilciliğini Ankara Beştepe'de açtı. Temsilciliğin açılışını ülkenin Cumhurbaşkanı Rizvan Talibov ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehmet Ali Arslan yaptı. Talibov ve Arslan açılış nedeniyle bir takım değerlendirmelerde de bulundu.

    ''MİLLETİM ADINA GURUR DUYUYORUM''

    Açılış kapsamında ilk olarak söz alan Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rizvan Talibov, "Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyeti'nin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin başşehri Ankara'da ilk temsilciliğini açıyor olmasının devletim ve milletim adına mutluluğunu yaşıyorum. Biz bir millet iki devletiz" dedi.

    "40 YILDAN BU YANA HAZIRLIK YAPIYORUZ"

    Törende konuşan Göyçe- Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehmet Ali Arslan ise, "40 yıllık bir hazırlık. Yine 44 günlük bir savaştan sonra, tabii mücadele ruhunu içinde barındıran dostlarımızla, mücadele ruhunu içinde barındıran kahraman askerlerimizle, Osmanlı topraklarında 1918 yılından beri günümüze kadar 100 yıl boyunca esir kalmış toprağı ve bağrımıza bir hançer gibi saplanmış olan o hançeri işte bugün burada tarihin karanlık sayfasına bir daha geri dönmemek üzere çıkarmış bulunmaktayız" ifadelerini kullandı.

    Yazı kaynağı : www.yenicaggazetesi.com.tr

    göyçe zengezur türk cumhuriyeti

    Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti kuruldu! İlk tanıyan devlet Türkiye oldu.

    Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti kuruldu! İlk tanıyan devlet Türkiye oldu.

    Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyeti kuruldu mu? Zengezur nerededir, Türkiye tanıdı mı?

    Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyeti kuruldu mu? Zengezur nerededir, Türkiye tanıdı mı?

    Zengezur devleti kuruldu mu, Zengezur Cumhuriyeti adında bir devlet kurulduğu ve Türkiye'nin de tanıdığı iddia ediliyor.

    Dağlık Karabağ bölgesinde bulunan Zengezur bölgesinde yeni bir Türk devleti kurulduğu söyleniyor.

    İLK TANIYAN TÜRKİYE OLDU İDDİASI

    Öne sürülene göre bu devleti tanıyan ilk ülke de Türkiye olarak kayıtlara geçti. Peki, işin aslı nedir, gerçekten böyle bir devlet kuruldu mu ve Türkiye tanıdı mı?

    Öncelikle şunu söylemek lazım; ne böyle bir devlet kuruldu ne de Türkiye Cumhuriyeti'nin bu devleti tanıdığına yönelik bir kararı var.

    Bazı internet haber sitelerinde çıkan habere göre;

    RESMEN KURULDUĞU İDDİA EDİLDİ

    Türk Dünyasını bir araya getirecek güvenli bir liman olmayı tesis edecek olan Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti kuruluşunu resmen açıkladı. Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti’ni ilk tanıyan da Türkiye oldu.

    İlk temsilciliğini de Ankara Çankaya Beştepe Mahallesi’nde kuran Batı Azerbeycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti 100 seneden bu yana ayrı kalan Türk dünyasını tekrar buluşturma uğraşında.

    ANKARA'DA TEMSİLCİLİK AÇILDIĞI İDDİASI VAR

    Ankara’daki temsilciliğinin açılışına giden Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rizvan Talibov, "Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyeti’nin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başşehri Ankara’da ilk temsilciliğini açıyor olmasının devletim ve milletim adına mutluluğunu yaşıyorum. Biz bir millet iki devletiz” açıklamasını yaptı.

    Törende açıklamalarda bulunan Göyçe- Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehmet Ali Arslan da, "40 senelik bir hazırlık. Gene 44 günlük bir savaşın ardından, tabii mücadele ruhunu içerisinde barındıran dostlarımızla, mücadele ruhunu içerisinde barındıran kahraman askerlerimizle, Osmanlı topraklarında 1918 senesinden bu yana günümüze dek 100 sene süresince esir kalmış toprağı ve bağrımıza bir hançer gibi saplanmış olan o hançeri işte bugün burada tarihin karanlık sayfasına bir daha geri gelmemek üzere çıkarmış bulunmaktayız" ifadelerini kullandı.

    BAYRAĞINI DA PAYLAŞTILAR

    Azerbaycan bayrağının renklerini taşıyan Göyçe-Zengezur bayrağının üst bölümündeki turkuaz, Türklüğü ifade ediyor.

    Kırmızı, uygarlığı temsil ederken, bayrağın altında bulunan yeşil renk ise İslamiyeti ifade ediyor.

    Bayrağın solunda ek bir simge var. Elinde kılıcı olan bir aslan ve hemen sırtından doğan bir güneş.

    RESMİ AÇIKLAMA YOK

    Mesele ile alakalı şimdilik resmi bir açıklama ya da mesaj ise yok. Bu sebeple Türkiye'nin yeni kurulduğu iddia edilen bu devleti tanıdığına yönelik de bir bilgi yok. Türkiye'nin onu resmi olarak tanıması için devlet kararı lazım. Şimdilik böyle bir karar yok.

    Yazı kaynağı : www.odakhaber.com

    JavaScript is not available.

    We’ve detected that JavaScript is disabled in this browser. Please enable JavaScript or switch to a supported browser to continue using twitter.com. You can see a list of supported browsers in our Help Center.

    Help Center

    Terms of Service Privacy Policy Cookie Policy Imprint Ads info © 2022 Twitter, Inc.

    Yazı kaynağı : twitter.com

    Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

    Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

    Yazının devamını okumak istermisiniz?
    Yorum yap