Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  görme engelliler için yapılan projeler

  1 ziyaretçi

  görme engelliler için yapılan projeler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Görme Engelliler İçin Yapılan Çalışmalar

  Görme Engelliler İçin Yapılan Çalışmalar

  Görme engelliler için yapılan çalışmalar arasından azımsanmayacak kadar çalışma bulunmaktadır. Tabi ki bu onların en önemli organlarını geri getirmeyecek olsa da bizler elimizden gelen tüm çabayı insanlık olarak sarf etmeye devam edeceğiz. Peki görme engelli, az görenler ya da herhangi bir türde görme engeli olan bireyler için insanlık şimdiye kadar neler yapmış? Hangi alanlarda ne tür buluşlara imza atmış ve engellilerin hayatını hangi alanlarda kolaylaştırmış? Bu içeriğimizde bu konuları ele alacağız.

  Görme Engelliler İçin Yapılan Çalışmalar

  Öncelikle bilmenizi isteriz ki Görme engelli bireyler için yapılan çalışmalar kategori kategori ayrılmış olup her alanda onlarca konu için farklı buluşlar üretilmiştir. Öncelikle bunları daha net anlaşılabilir olması için tek tek maddeleyelim. 

  Yukarıda ki maddeler liste halinde daha oldukça uzatılabilir fakat bizler konuyu çok fazla uzatmamak adına heyecanla sizlere bu bilgileri vermek istiyoruz.  Aslında bakılırsa yukarıda bulunan maddeleri incelediğiniz de görme engelliler, bizlerin sayesinde görme yetilerini belki çoğu zaman geri kazanamamaktalar fakat bu buluşlar ve yardımlar onların yaşamlarını geçmiş yıllara nazaran oldukça kolaylaştırmıştır.

  Peki o zaman hadi ilk maddemiz olan dış mekan için üretilmiş olan ürünlere bir alt başlıkta göz atalım.

  Dış Mekan İçin Üretilmiş Olan Ürünler

  Öncelikle bu alt başlığımız altında bizlerinde hizmet verdiği hissedilebilir yüzey çalışmaları hakkında açıklama yapmak isteriz. Hissedilebilir yüzeyler görme engelli bireyler için sokak da, herhangi bir resmi kurum giriş çıkışlarında, kat aralarında ya da aklınıza gelebilecek tüm yürünmesi gereken alanlarda uygulanabilen bir sistemdir.

  Kılavuz yüzey ve uyarıcı işaret olarak üretimsel anlamda farklı olan fakat uygulama esnasında birinin görme engelli bireyin daha sağlıklı yürümesine bir diğeri ise dikkat etmesi gerektiğine yardımcı olan ürünlerdir. 

  Görme engelli bireyler için üretilen en geniş baston ölçülerine uygun şekilde üretilen ve uygulanması gereken yüzeye montajı yapılan kılavuzu yüzeyler ve uyarıcı işaretler, görme engelli bireylerin bastonlarını iki kılavuz yüzey arasına denk getirerek sürme tarzıyla ilerlemesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede görme engelli birey kılavuz yüzey devam ettiği sürece önünde herhangi bir engel ya da dikkat etmesi gereken bir şey olmadığını düşünüp yürümeye devam etmektedir. 

  Aynı zamanda kılavuz yüzeylerin belli kısımlarında dikkat edilmesi, yavaşlaması ya da durması gereken yerlerde uyarıcı işaretler uygulanıyor ve görme engelli bireylerin bastonları bu işaretlere temas ettiğinde dikkat etmesi gerektiğini kişiye izah edebiliyor. Görme engelli bireyler için yaşamsal fonksiyonlarını devam ettiren aynı zamanda hobi amaçlı aktivitelerinde yapabilmelerini amaçlayan yüzlerce buluşup bulunmaktadır. Bizce firma olarak bu buluşlardan en önemlisi hissedilebilir yüzey uygulamalarıdır. 

  Nedeni ise sizlerin de tahmin edebileceği gibi bir birey genelde hayatını dışarıda sürdürmektedir. Faturaların ödenmesi gerekir, işe gidiyor olması gerekir, okula gitmesi gerekir, alışveriş yapması gerekir, eğlenmek için dışarı çıkması gerekir veya çok basit bir aktivite olan hava almak için ufak turlar atmak isteyebilir. Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı dışarı çıkmak zorunda kalan görme engelli bireyler bu uygulama sayesinde daha rahat ve neredeyse herhangi bir sorun yaşamadan bizler için çok basit fakat onların hayatını etkileyen yürüme eylemini daha rahat bir şekilde yapabilmektedirler.

  Hissedilebilir yüzey uygulaması dışında dış mekan için üretilmiş bazı buluşları maddeleme yaparak özetlemek isteriz.

  Yukarıda yazmış olduğumuz maddelemeler arasında belki de kategori olarak gördüğünüzde karşınıza çıkacak binlerce buluş bulunmaktadır. 

  Eğlence Mekanları İçin Üretilmiş Olan Ürünler

  Eğlence mekanları bir insan için önemli aktivite yerleridir. Bireyler bu mekanları yakınlarıyla giderek stres atmak, sohbet etmek ve zaman geçirmek için kullanırlar. Tabi ki bu alanlar toplu alanlar olduğu için görme engelli bireylerin daha dikkatli olması gereken alanlardır. 

  Peki bu alanlarda ne gibi buluşlar üretilmiştir? Dilerseniz gelin yine maddelemeler yaparak bu konuyuda hızlıca ele alalım.

  Yine yukarı da yazmış olduğumuz bu maddeler sayesinde görme engelli bireyler cafe, club, kütüphane, lunapark gibi alanlara daha rahat ve güvenli olabilecek şekil de girebilmektedirler. 

  Ev İçi İçin Üretilmiş Ürünler

  Görme engelli bireyler için yapılan çalışmalar arasında en çok ürün bulunan grup bu kısımdır denebilir. Hayatlarının çoğunluğunu tıpkı bizler gibi evlerinin içerisinde geçiren görme engelli ya da az gören bireyler için yüz binlerce buluş bulunmuştur.  Lafı daha fazla uzatmadan dilerseniz hemen diğer alt başlıklarda yapmış olduğumuz gibi açıklayıcı olması adına bu ürün gruplarından bazılarını da listeleyelim.

  Yine yukarıda bulunan maddelerimizi biz beş adet ile sınırlamış olsak da bu alan için üretilen belki de yüzbinlerce buluş bulunmaktadır. Bu buluşların en önemlisi akıllı telefon ve giyilebilir ürünlerdir diyebiliriz. Akıllı telefonlarda bulunan yüzlerce uygulama sayesinde artık görme engelli bireylerin hayatları daha kolay diyebiliriz.

  Hobi Amaçlı Olması İçin Üretilmiş Ürünler

  Hobi insanların boş zamanlarını güzel geçirebilmek ya da kendilerini geliştirebilmek için ürettikleri bir alan olarak bilinmektedir. Origami, ahşap oymacılığı, ebru sanatı gibi aktiviteler boş zamanlarımızın güzel geçmesi için uygulanabilir hobilerdir. Peki bu hobileri görme engelli bireyler için nasıl daha hale getirebilmişiz?  Dilerseniz gelin hemen bunları da maddeleyerek inceleyelim.

  Bizim hobilerimizin onlar için kolaylaştırılmış halleri

  Sağlıklı Yaşamlarına Devam Edebilmek İçin Üretilmiş Ürünler

  Bu konu bizler için olduğu kadar onlar için de oldukça önemlidir. Yetişkin görme engelli bireyler genel olarak bakıldığın da çoğu iş ve işlemlerini kendileri halletmektedir. Fakat bazı durumlarda sinir, üzüntü, özlem onların mantıklı kararlar almalarına engel olabilmektedir. Bu nedenle hiç sorun olmasa dahi onlara yardımcı olmak için üretilmiş olan bazı ürünler bulunmaktadır.

  Sağlıklı yaşamlarına devam edebilmeleri için üretilmiş bazı ürünler. 

  Yukarıda bulunan araçlar ve bunların türevleri sayesinde görme engelli bireyler sorun yaşamadan ev içinde ya da dış yaşamlarında kolaylıkla ve sağlıklı bir şekil de hayatlarına devam edebilmektedir. 

  Araçlar İçin Üretilmiş Ürünler Ve Görme Engelli Bireyler İçin Üretilmiş Araçlar

  Bu ürün grubu aslında onlar için paha biçilemez derece de ki buluşların olduğu bir alandır. Görme engelli bireyler için zaten toplu taşıma araçlarında inmek, binmek, araç numarasını tanımak gibi konular hakkında oldukça fazla ürün bulunmaktadır. Fakat son olarak geçtiğimiz yıllarda görme engelli bireyler için özel üretilen araçların yanı sıra oto kontrolü çok yüksek olan elektrikli otomobiller ve şerit takip sistemleri de üretilmiştir.

  Görme engelli bireylerin iş yaşamına bir örnek

  Görme Engelli Bireylerin İş Yaşamı

  Zaten oldukça zor olan iş yaşamı insanların ya da üretimsel sorunların ortaya çıkarttığı zorluklardan dolayı çekilmez bir hale getirebilmektedir. Bu durum görme engeli olmayan bireyler için dahi inanılmaz derecede zorken görme engelli bireyler için iş yaşamını kolaylaştırabilmek adına bu alanda da yüz binlerce buluş yapılmıştır. Bunları maddeleme yapmadan kısaca özetlemek isteriz.

  Klasik zımba, hesap makinesi, bilgisayar, stok takip sistemleri, giyilebilir teknolojiler, sensörler, otomatik kapılar gibi saatlerce inceleyip sizlere tek tek madde yazmamız gerekse dahi sonuna ulaşamayacağınız bir ürün grubudur iş yaşamı grubu. Bunun yanı sıra devletlerin, görme engelli bireyler için firmalara uyguladığı bazı yaptırımlar bulunmaktadır.

  Onlar da bizler gibi profesyonel bir şekilde işlerini yürütebilir ve büyük sorumluluklar altından kolayca kalkabilirler. Bu durumun yeterince farkında olmayan bazı işverenler, devlet tarafından bazı kampanyalarla görme engelli bireylerin de iş yaşamına katılabilmesi için destek de bulunmaktadır. Çağımızın teknoloji çağı olmasının verdiği olumlu etkilerden dolayı artık görme engelli bireylerde profesyonel iş yaşamlarında üstün performans sergileyebiliyorlar. Ekstra olarak mükemmel sorumlulukların altından üretilmiş olan buluşlar sayesinde kolayca kalkabiliyorlar.

  Firma olarak özetlemek ve söylemek istediğimiz son şey şu olacaktır. Görme engelli bireylerin bizlerden hiçbir farkı bulunmamaktadır. Aynı zamanda teknoloji çağında olmamızdan dolayı artık arada fark olarak görülebilecek hiçbir şeyin kalmadığını tekrar tekrar gözlemleri biliyoruz. Lütfen hissedilebilir zemin yüzeyi uygulamaları veya görme engelli bireyler için üretilmiş olan herhangi bir cihazın, uygulamanın,  bozulduğunu görürseniz bunu yetkili mercilere bildirin ve bu deformasyondan dolayı görme engelli bireylerin maddi, manevi zarar görmesinin önüne geçin.

  Görme engelli bireyler için yapılan çalışmalar hakkında detaylı ve teknik bilgi almak isterseniz bizleri arayabilir ve hissedilebilir zemin uygulamaları başta olmak üzere tüm konularda hizmet alabilirsiniz

  Yazı kaynağı : www.rednasis.com.tr

  Engelleri Aşan Teknoloji ve Yaratıcı Projelere 10 Başarılı Örnek

  İş ilanları

  Social Media Manager ve Social Media Director Arıyoruz!Social Media Manager ve Social Media Director Arıyoruz!
  social media director, social media manager

  Traffik İletişim Hizmetleri Yeni Takım Arkadaşları Arıyor!
  sanat yönetmeni

  Account ManagerAccount Manager
  account manager

  Metin Yazarımız Olur Musun?
  metin yazarı

  Gecenin Köründe Uyanıp Aklınıza Gelen Fikri Bir Kenara Not Ediyorsanız Sizinle Tanışmayı Çok İsteriz
  motion designer, reklam yazarı, sanat yönetmeni, sosyal medya yöneticisi

  Yazı kaynağı : bigumigu.com

  Yazı kaynağı : www.6nokta.org.tr

  Proje 6 – Herkes için Alışveriş

  Herkes İçin Alışveriş – Video

  Betimleyici Genel Bilgiler

  Açılış Ekranı Bilgilendirmeleri:

  Sol üst köşede “Inclusive Design SIDe Platform” logosu, hemen sağında MFA 300 Sosyal Sorumluluk Uygulamaları” logosu yer alıyor. Ekranın ortasında projenin Türkçe ve İngilizce adı ve ekip bilgileri yer alıyor. “Engelsiz Alışveriş”, “Accessible Shopping”. İlknur Çitak, Filiz Ebru Kavraz, Bartu Erdoğan, Dilan Kınay. Elif Aybaş. Ekranın alt sağ kısmında ise soldan sağa doğru, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Loughborough Üniversitesi, Newton Fonu, Altı Nokta Körler Vakfı ve Türkiye Omirilik Felçlileri Derneği logoları yer alıyor.

  Betimleyici Ek Bilgiler:

  Video, kutular içerisinde yer alan metinler ve bu metinlerle ilişkili illüstrasyonların akışından oluşuyor. Video akışında yer alan metinler sırasıyla:

  (Süpermarket, alışveriş paketleri, online alışveriş temalı illüstrasyonlar eşliğinde) “Görme engelliler günümüzde alışverişlerini kendileri yaparken birçok sorunla karşılaşıyorlar. Alışveriş, online, giyim/ kıyafet, market olmak üzere kategorilere ayrılıyor. Bu alanlar farklı sorunları da beraberinde getiriyor. Karşılaşılan bu sorunlar günlük hayatı oldukça etkiliyor.

  (İnternet mağazası, cep telefonu, telefondan market siparişi ile ilgili illüstrasyonlar eşliğinde) Alışverişte karşılaşılan sorunları şu şekilde sıralayabiliriz: Ürünlerin sadece görsel olarak bulunması ve sesli veya yazılı uyaranların olmaması, Telefonlarda kullanılan metin okuyucuların resimleri tanımlayamaması,

  (Erkek ve kadın giyim mağazaları vitrin ve iç mekan illüstrasyonları eşliğinde) Var olan uygulamaların yeterli ürün skalasına sahip olmaması, Mağaza alışverişlerinde kabinleri bulmak,

  (Pazar stantları illüstrasyonları eşliğinde) Semt pazarları gibi sesli uyaranların çok fazla olduğu yerlerde dikkatin dağılması,

  (Market alışverişi ve ürün reyonlarına ilişkin illüstrasyonlar eşliğinde) Farklı marketlerin farklı düzenlemelere sahip olması, Alışveriş üzerine geliştirilmiş navigasyon sistemlerinin bulunmaması

  (Telefon ve ilişkili illüstrasyonlar ve market arabası fotoğrafı eşliğinde) Sürekli telefona bağlı kalınması, Buna bağlı olarak şarj, kulaklık taşıma, internet ücreti gibi sorunların ortaya çıkması,

  (Market alışverişine ilişkin illüstrasyonlar eşliğinde) Market arabasının yönlendirme için uygun olmaması, Baston kullanımıyla birlikte poşet taşımanın zorlaşması,

  (Beyaz baston kullanan bireyler ve market arabasını iten bir kişi illüstrasyonları eşliğinde) Bu değerlendirmeler sonucunda market içerisinde yaşanan sorunların daha fazla olduğunu fark ettik ve gündelik hayata etkisini de göz önüne alarak market alışverişine yönelmeye karar verdik.

  (Braille, hissedilebilir yüzey ve tasarlanan market arabasına ait görseller eşliğinde) Bu sorunları 3 aşamada inceledik: 1- Market içi raf ve zemin düzenlemeleri, 2- Marketteki ürünlerin yerlerinin bulunması, 3- Taşıma elemanı

  (Braille bir metin parçası ve hissedilebilir yüzey görselleri eşliğinde) Kullanılmakta olan satış odaklı raf düzenlemelerinde değişikliğe gitmeden raf boyutlarında iyileştirme yapmaya karar verdik. Reyonlar arası takibi kolaylaştırabilmek adına zemine hissedilebilir yüzeyler ve reyon başlarına Braille alfabesiyle yazılacak numaralar ve ürün kategorizasyonlarını ekledik.

  (Telefon ve telefon uygulamasına ilişkin görseller eşliğinde) Görme engelli kullanıcıların market içinde ürünleri kolay bulabilmesi için bir mobil aplikasyon geliştirmeye karar verdik.

  Bu aplikasyon ile marketlerin kendi haritalarını yükleyebileceği bir platform kurmayı amaçladık. Uygulamada kullanıcının eklediği alışveriş listesiyle, gidilen marketin planına göre sesli yönlendirmeyi sağlamayı amaçladık. Uygulama içerisinde çevredeki marketler ve konumları, market planı, alışveriş listesi hazırlama bölümü gibi özellikleri sağlamayı hedefledik.

  (Market arabası ve tasarlanan alternatife ilişkin görseller eşliğinde) Evrensel tasarıma ulaşmayı hedeflerken, var olan alışveriş arabalarının, boyut ve tekerleklerinin yarattığı zorluklardan dolayı özellikle yaşlılar ve engelli bireylerin kullanımına uygun olmadığını fark ettik. Taşıma elemanının yatayda genişlemesi yerine dikeyde genişlemesinin yönlendirme açısından daha uygun olduğuna karar verdik.

  (Tasarıma ait görseller eşliğinde) Tasarıma basit hareket sistemleri ekleyerek taşıma aracının yönlendirilmesindeki güç durumların önüne geçmeyi amaçladık. Böylelikle kullanıcının ekstra güç uygulamak zorunda kalmayacağı gibi çarpma, devirme gibi olası kazaların da önüne geçilmiş olacak. Taşıma elemanına ek alanlar ile de poşet ya da kullanıcıya ait eşyalar ve çantaların taşınmasını kolaylaştırmayı amaçladık. Ayrıca ekstra bir zemin oluşturarak büyük boyutlu ürünlerin taşınmasını sağlamayı amaçladık.

  (Tasarlanan market arabasının üst sepeti ve telefon koyma alanı görseli ile birlikte)Tutma yeri genişletilip telefonun da sabitlenebileceği bir alan tasarladık. Böylece özellikle görme engelli kullanıcıların mobil aplikasyon için kullanacağı telefonunu kolaylıkla taşımasını hedefledik. İyileştirmeye yönelik tüm çözümlerin birbiriyle tamamlayıcı olmasını hedefledik.

  (Tasarım market içinde görülürken) Yapılan market içi düzenlemeler ve tasarlanan taşıma ürünü ile tüm bireylere alışverişte eşit haklar verilerek herkesin faydalanabileceği olanaklar sağlamayı hedefledik. Bu hedefler doğrultusunda projemizi geliştirdik.

  (Tasarlanan market arabası çizimler ve model görselleri ile aktarılırken)“Market arabası çarpmaları azaltmak amacıyla dikey olarak ve kullanıcının bedenine yakın tutabileceği şekilde tasarlanmış. Tasarım arabanın kullanıcı tarafında yatay bir tutma bölümü, bu bölümün önünde telefon konulmak için bir platform ve bunun önünde kare formlu alışveriş sepeti yer alıyor. Bu sepet dikey bir yüzeye asılı duruyor. Arabanın alt bölümü yere yakın yatay bir platform olarak tasarlanmış. Bu platformun kullanıcı tarafında, kullanım sırasında yürümeyi engellememesi amacıyla orta bölüm boş bırakılarak, sağ ve sol tarafa tekerlek konulmuş. Yatay platformun ön tarafına ikinci bir alışveriş sepeti konulmuş.”

  (Boş ekran üzerinde) İzlediğiniz ve dinlediğiniz için teşekkür ederiz.

  Yazı kaynağı : sanal-sergi.msgsu.edu.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap