Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  fıstık ezmesi diyette yenir mi

  1 ziyaretçi

  fıstık ezmesi diyette yenir mi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  YER FISTIĞI EZMESİ DİYETTE OLSUN MU?

  YER FISTIĞI EZMESİ DİYETTE OLSUN MU?

  YER FISTIĞI EZMESİ DİYETTE OLSUN MU?

  Yer fıstığı ezmesi yetişkinler ve çocuklar tarafından çok sevilen bir besindir. Tadının güzel olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki ya kalp sağlığını artığını ve kan şeker seviyelerini düzelttiğini biliyor muydunuz? Araştırmalar tavsiye edilen ölçülerde tüketilen fıstık ezmesinin sağlığa iyi geldiğini net bir şekilde ortaya koymuştur.

  Bu yazımda fıstık ezmesinin hem sağlığa yararlı hem de zararlı etkilerinden söz edeceğim.

  1.KAN ŞEKERİNİ DÜZENLİYOR

  Fıstık ezmesinin içerisindeki besin ögelerini karşılaştırdığımızda; yer fıstığı yağ ve proteine oranına göre düşük karbonhidrat içeriyor diyebiliriz. Aynı zamanda yer fıstığı ezmesi iyi posa içeriğine sahiptir.

  Bu özellikleri düşünüldüğünde yer fıstığı ezmeniz, EĞER EK ŞEKER İÇERMİYORSA, kan şekerinizi ciddi şekilde artırmayacaktır. Diyabeti olan kişiler için iyi bir alternatif olabilir.

  Tip 2 Diyabet ve obezite düşük magnezyum seviyeleriyle ilişkilidir. Kan şekeri yükseldikçe kanda magnezyum seviyeleri düşebilmektedir. Yer fıstığı iyi bir magnezyum kaynağıdır. Yetişkinler üzerinde yapılan bir çalışmada diyete yer fıstığı eklendiğinde bireylerin kan magnezyum seviyelerinin arttığı gösterilmiştir.

  Yer fıstığının iyi glisemik kontrol sağladığı, kardiyovasküler hastalıkları ve inflamasyon belirteçlerini azalttığı belirtilmiştir.

  2.KİLO KAYBINDA ETKİLİ

  Yer fıstığı içerdiği yağ, protein ve posa sayesinde doygunluk sağlamaktadır. Gün içerisinde fazla besin tüketimini sınırlamaktadır. İçerdiği doymamış yağ asitleri sayesinde dinlenme metabolizma hızını artırmaktadır.

  2013 yılında ergenlik çağındaki 80 çocuk üzerine yapılan çalışmada yer fıstığı tüketen çocukların tüketmeyen gruba göre daha düşük BKİ’ lerinin [Beden Kütle İndeksi = Kilo (kg) /boy2 (m)] olduğu rapor edilmiştir. Ayrıca yer fıstığı tüketmeyen gruptaki çocukların kilolu ve obez olma ihtimallerinin daha yüksek olduğu da rapor edilmiştir.

  Yapılan başka bir çalışmada ise günde 2-3 porsiyon yer fıstığı ve diğer fıstık çeşitlerini tüketen insanların gün içinde doygunluk hissettikleri için fazla besin tüketme eğilimde olmadıkları ve uzun yıllar sonra bile kilo almadıkları belirtilmiştir.

  3.KALP SAĞLIĞI İÇİN İYİ BİR TERCİH

  Yer fıstığı ezmesi içerdiği tekli doymamış yağ asitleri (MUFA), Vitamin E, Magnezyum, Potasyum ve Niasin sayesinde kalp sağlığını artırdığı belirtilmiştir.  İçeriğindeki fitosterollerin hipokolesterolemik etkilerinden dolayı kardiyovasküler hastalıkları engelleyebilir.

  Yer fıstığı aynı zamanda kalp sağlığına iyi gelen güçlü bir antioksidan olan resveratrolün (üzüm, kırmızı şarap, berrygiller vb. besinlerde bulunan) iyi bir kaynağıdır.

  2015 yılında yapılan geniş kapsamlı çalışmada yer fıstığının da yer aldığı kabuklu yemişlerin koroner kalp hastalıkları, diyabet, kanser, nörodejeneratif hastalıkların riskini azalttığı gösterilmiştir.

  4.YOĞUN EGZERSİZ YAPANLAR KULLANABİLİR

  Fitness uzmanları, vücut geliştiriciler ve elit sporcular çeşitli sebeplerden ötürü diyetlerinde fıstık ezmesini kullanırlar.

  Sporcuların yaşı, boyu, kilosu ve cinsiyetinin yanı sıra yaptıkları spor türü, süresi ve şiddeti alması gereken kalori için birer parametredir. Sporcuların kaliteli performans gerçekleştirmeleri ve spor sonrası kas harabiyetinin giderilip, kaslarının geliştirilmesi için yeterli enerji ve protein almaları esastır.

  Yer fıstığı ezmesi yüksek kalori içeriği sayesinde sporcuların diyetlerindeki kalori ihtiyaçlarını karşılayabilir. Protein içeriğine gelecek olursak yer fıstığı ezmesi bitkisel protein içerdiği için doku yapımı için gerekli tüm temel aminoasitleri içermemektedir. Eğer fıstık ezmesini tahıl grubundan bir besinle birleştirirsek (1 dilim tam buğday ekmeği, wasa vb.) tüm temel aminoasitleri tamamlamış ve daha kaliteli protein içeriğine ulaşmış oluruz.

  ZARARLI ETKİLERİ VAR MIDIR?

  Yetişkinler için önerilen günlük sodyum alım miktarının 1500 mg’dır. 2 Yemek kaşığı fıstık ezmesi yaklaşık 152 mg sodyum içeriyor, yani yaklaşık günlük alımımızın %10’unu teşkil ediyor. Ciddi tansiyon problemi olan kişilerin tüketirken dikkatli olmasını ve 2 yemek kaşığından fazla tüketmemelerini önermekteyiz.

  100 gram yer fıstığı yaklaşık 588 kalori içermektedir. 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi ise yaklaşık 94 kalori içermektedir. Fazla miktarda tüketildiğinde kilo alımına ve yağlanmaya sebep olabilir.

  Zayıflamak isteyen bireyler diyet kalorilerine göre 1-2 yemek kaşığı fıstık ezmesi tüketebilirler.

  Yer fıstığı alerjisi yaygın görülen besin alerjilerindendir. Kaşıntı, döküntü, kızartma gibi deri yüzeyinde görülen yan etkilerinin dışında mide ağrısı, ishal, kusma gibi gastrointestinal sistemi tutan yan etkileri de mevcuttur. Ayrıca solunum yollarında daralma, hipoksi ve ölüm gibi ciddi yan etkileri de mevcuttur.

  Eğer alerjik bünyeye sahipseniz veya yaygın görülen besin alerjilerinden birisine (süt, soya, bal, et, diğer kabuklu yemişler vb.) sahipseniz yer fıstığı ve ezmesi tüketirken dikkat etmelisiniz.

  YER FISTIĞI MI YOKSA FISTIK EZMESİ Mİ?

  Yer fıstığı, işlemler sırasında yer fıstığı ezmesi haline getirilirken niasin değeri biraz düşüyor. Ayrıca bu işlemler sırasında içeriğindeki tekli doymamış yağ asitleri (MUFA) trans yağ asitine dönüşebiliyor. Yer fıstığı ezmesine kavanoz içerisinde uzun süre boyunca bozulmadan kalabilmesi için katkı maddeleri ekleniyor. Fıstık ezmesi üretilirken içerisine ek şeker ve tuz ilave edilebiliyor. Satın alırken tuz ve şeker içermeyen markalar bulabilirsiniz veya evde kendi fıstık ezmenizi yapabilirsiniz. 1 yemek kaşığı yer fıstığı (10 gram) 57 kalori içerirken, fıstık ezmesi (16 gram) 94 kalori içeriyor. Yani eşit porsiyonlarda daha fazla kalori içeriyor.

  Sonuç olarak arada fıstık ezmesi olarak kullanabileceğimiz gibi, yer fıstığını doğal halde tüketmek daha sağlıklıdır diyebiliriz.

  FISTIK EZMESİ BESİN DEĞERLERİ

  Yazı kaynağı : www.ozgetoy.com

  Şekersiz Fıstık Ezmesi Kilo Aldırır mı?

  Kuru yemişler arasında en çok sevilenlerden biri olan fıstık, günün her öğünü tüketilebilen lezzetlerden biri. Kuru, yaş ve ezme şeklinde günlük beslenmemizde yer bulan fıstık, her formunda yüksek besin değerine sahip. Özellikle sabah kahvaltılarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan fıstık ezmesi, her ne kadar yüksek kaloriye sahip olsa da birçok kişinin spor ve diyet programında yer alır. Diyet programı uygulayan ya da kilosuna dikkat etmek isteyen herkesin en çok merak ettiği sorulardan biri olan ‘’Şekersiz fıstık ezmesi kilo aldırır mı?’’ sorusunu sizler için cevapladık. 

  Fıstık Ezmesi Besin Değeri

  Öncelikle fıstık ezmesinin besin değerine bir göz atalım. Kuru yemişler arasında en yüksek besin içeriğine sahip olanlardan biri fıstık ezmesidir. Fıstık ezmesinin içerisinde birçok vitamin, protein, magnezyum, çinko ve potasyum bulunur. Yüksek E vitamini ve protein ile öne çıkan fıstık ezmesinde sağlıklı olarak kabul edilen doymamış yağ da yer alır. Bu yağ, fabrikasyon ürünlerde bulunan doymuş yağın zararlarını barındırmaz. Aksine vücudun ihtiyacı olan faydalı yağa sahip olması ile oldukça faydalıdır. 

  Oldukça besleyici ve enerji veren fıstık ezmesinin 100 gramında yaklaşık olarak 588 kalori bulunur. Protein açısından yüksek değere sahip olan fıstık ezmesinin %75’i doymamış yağdan oluşur. 100 gramında ortalama 25-30 gram protein bulunan fıstık ezmesi aynı zamanda enerji deposudur. İçerisinde B6 vitamininden E vitaminine birçok antioksidan etki sağlayan faydalı vitamin vardır.

  Fıstık Ezmesinin Faydaları

  Vitamin emilimi ve hormonların düzenlenmesi için vücudumuz doğal yağlara ihtiyaç duyar. Bunun için fıstık ezmesinin içerisinde bulunan doymamış yağlar beslenmemizde faydalı bir etkendir. Yüksek protein oranı ile oldukça besleyici olan fıstık ezmesi, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi verir. İçerisinde yer alan E vitamini sayesinde yüksek antioksidan olarak kabul edilen fıstık ezmesinin bağışıklık sistemine de birçok yararı vardır. Soğuk günlerde enerji kaynağı olan fıstık ezmesi, şekersiz yapıldığında içine katılan bal sayesinde daha da besleyici olacaktır. İçeriğinde bulunan lif ile bağırsak florasına da katkı sunduğu kanıtlanmıştır.

  Diyette Fıstık Ezmesi Tüketilebilir mi? 

  Evet, birçok araştırmaya göre doğal bir şekilde yapılmış katkı maddesiz ve şekersiz fıstık ezmesi diyet programında yer alabilir. Fıstık ezmesi her ne kadar yüksek kalori ve proteine sahip olsa da dikkatli tüketildiğinde kilo vermeye dahi katkı sunabiliyor. Peki nasıl mı? Şekersiz fıstık ezmesi içerisinde katkı maddesi, doymuş yağ gibi vücuda zarar veren maddeler bulunmaz. Bu maddelerin birçoğu açlık hissini artırdığı için kilo alınmasına neden olur. Ancak şekersiz fıstık ezmesi içerisinde bulunan yüksek lif ve protein sayesinde uzun süre tok tutar. Bu sebeple açlık hissini bastıracağı için fıstık ezmesi kilo vermek isteyen kişiler tarafından yenebilir. Ancak her ne kadar şekersiz, doğal ve katkı maddesiz hazırlanmış olsa da fıstık ezmesi yüksek kaloriye sahip bir besindir. Kilo vermek isteyen ya da kilosunu korumak isteyen kişilerin günlük fıstık ezmesi tüketimine dikkat etmesi gerekir. 

  Günde iki kaşık fıstık ezmesi tüketmek kilo alımına neden olmayabilir. Vücudunuzun ihtiyacına göre bir tüketim için size özel beslenme programınızın olması daha iyi olacaktır. Bunun için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Özellikle fıstık ezmesi yediğinizde vücudunuzda kabarma, kaşıntı gibi durumlar yaşıyorsanız alerji ihtimaline karşı mutlaka doktora danışmanızı öneririz.

  Sağlıklı beslenmenize yardımcı olacak ürünlerimizi yakından tanımak için Picus Food ürünleri inceleyin.

  Picus Tarifleri: Fıstık Ezmeli Hurmalı Enerji Topları başlıklı yazımızı görmek içinburaya tıklayarakulaşabiirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.picusfood.com

  diyetasistan | Fıstık Ezmesi Diyette Yenir Mi, Nasıl Kullanılır?

  diyetasistan | Fıstık Ezmesi Diyette Yenir Mi, Nasıl Kullanılır?

  Fıstık Ezmesi Diyette Yenir Mi, Nasıl Kullanılır?

  Fıstık ezmesi sürülebilir olması ve lezzeti nedeniyle çok sevilir. Ancak diyet sürecinde fıstık ezmesi kalorisi nedeniyle dikkatli şekilde tüketmelisiniz. 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi kalori 94.24 kcal'dir. Fıstık ezmesi nasıl yenir? Elma ve kereviz dilimlerini batırmak için sos olarak kullanabilirsiniz. Yulaf, kek, meyvelere ekleyebilirsiniz. Fıstık ezmesi ne kadar yenmeli? 2 yemek kaşığını aşmamalısınız. Ayrıca fıstık ezmesi satın alırken içeriği temiz olan şekersiz fıstık ezmesi tercih etmelisiniz. Fıstık ezmesi tarifini kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Fıstık ezmesi nasıl yapılır? Öğrenmek için tıklayın(fıstık ezmesi).

  Fıstık ezmesi popüler, lezzetli bir gıda çeşitidir.

  Vitaminler, mineraller ve sağlıklı yağlar dahil, temel besinlerle doludur.

  Yüksek yağ içeriğinden dolayı, fıstık ezmesi kalori yoğundur. Bu veriler de 'Fıstık ezmesi diyette yenir mi?', 'Fıstık ezmesi diyette uygun mu?', 'Fıstık ezmesi diyette nasıl kullanılır?' 'Şekersiz fıstık ezmesi diyette yenir mi?' gibi soruları akla getirmektedir.

  Bazı araştırmalar fıstık ezmesinin ılımlı olarak tüketildiğinde kilo kaybını artırabileceğini ileri sürüyor (1).

  Bu makale, fıstık ezmesi yemenin vücut ağırlığını nasıl etkilediğini incelemektedir.

  Fıstık Ezmesi Kalori ve Besin Değerleri - Fıstık Ezmesi Besin Değeri - Fıstık Ezmesi Kaç Kalori?

  Kilo almanın, yaktığınızdan daha fazla kalori aldığınızda ortaya çıkabileceği iyi bilinmektedir.

  Bu nedenle bazı kişiler yer fıstığı ezmesine karşı temkinlidir. Çünkü yağ ve kalorileri yüksektir.

  Her 2 çorba kaşığı fıstık ezmesi (32 gram) porsiyonunda aşağıdaki kalori ve besin değerleri bulunur. Fıstık ezmesi kaç kalori ( 2):

  Ancak, yüksek yağlı veya yüksek kalorili yiyeceklerin hepsi sağlıksız değildir. Aslında, fıstık ezmesi son derece besleyicidir.

  Birincisi, yağının %75'i doymamıştır. Araştırmalar, doymuş yağ yerine doymamış yağ yemenin LDL (kötü) kolesterol seviyesini düşürmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir (3, 4).

  Yer fıstığı yağı ayrıca protein, lif, manganez, magnezyum, fosfor, E vitamini ve B vitaminleri de dahil olmak üzere pek çok temel vitamin ve minerallerle doludur ( 2).

  Kilo alımı, yaktığınızdan daha fazla kalori aldığınızda oluşur. 

  Fıstık ezmesi diyette ne kadar tüketilmeli? Bu nedenle, fıstık ezmesi, ılımlı olarak yenilirse kilo alımıyla sonuçlanmaz. Yani ölçülü olarak yenilirse kilo alımıyla bağlantılı değildir. Diğer bir deyişle günlük kalori ihtiyacınızın bir parçası olarak kullanırsanız sizi olumsuz etkilemeyecektir.

  Fıstık ezmesi zayıflatırmı? Aslında, çoğu araştırma, fıstık ezmesi, yer fıstığı ve diğer kuru yemişlerin alımını vücut ağırlığını düşürmekle ilişkilendirir (5, 6, 7, 8).

  Kuruyemiş kilo aldırır mı? 370.000'den fazla erişkin üzerinde yapılan gözlemsel bir çalışma, düzenli olarak kuru yemiş yemenin daha az kilo alımı ile ilişkili olduğunu buldu. Katılımcılar ayrıca 5 yıllık bir süre içinde %5 daha düşük aşırı kilo alma veya obez olma riskine sahipti (9).

  Bununla birlikte, kuru yemiş yiyen insanların genel olarak daha sağlıklı yaşam tarzları olduğu söylenir. Örneğin, bu çalışmada kuru yemiş yiyen insanların daha fazla egzersiz yaptıkları ve kuru yemiş yemeyenlere göre daha fazla meyve ve sebze yeme eğiliminde oldukları belirtilmiştir (9).

  Bununla birlikte, bu çalışma, istenmeyen kilo alımlarını riske atmadan sağlıklı bir diyete yer fıstığı ezmesini dahil edebileceğinizi göstermektedir.

  Öte yandan, kilo alımı hedefiniz ise, tercihen besleyici gıdalardan, yaktığınızdan daha fazla kalori almanız gerekir. Fıstık ezmesi mükemmel bir seçenektir. Çünkü besleyici maddelerle doludur, ucuzdur ve diyetinize eklemek kolaydır.

  Kilo verme sürecinde neyi ne kadar tüketmeniz gerektiği kalori hesaplama açısından önemlidir. Kilo vermek için kalori açığı bırakmak da önemlidir. Tükettiğiniz gıdaların kalorisini sitemizden hesaplayabilirsiniz, ancak bazen bu durum strese sokabilir veya profesyonel bir destek almayı tercih edebilirsiniz. Zayıflamak için sevdiğiniz besinleri de bulunduran online diyetisyenlerin hazırladığı online diyet listesi için tıklayabilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

  Fıstık Ezmesi Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Olur? Fıstık Ezmesi Kilo Verdirir Mi? Yer Fıstığı Ezmesi Kilo Verdirir Mi?

  Fıstık ezmesi, doygunluğu teşvik ederek, kas kütlesini ve kilo kaybınızı uzun süre koruyarak kilo verme planınıza fayda sağlayabilir.

  Yer Fıstığı Kilo Aldırır Mı? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Yer Fıstığı Kilo Aldırır Mı?).

  Fıstık ezmesi çok doyurucudur.

  Obezitesi bulunan 15 kadında yapılan bir çalışmada yüksek karbonhidratlı bir kahvaltıya 3 yemek kaşığı (48 gram) fıstık ezmesinin eklenmesi iştahı sadece yüksek karbonhidratlı bir kahvaltıdan daha fazla azalttı (10).

  Dahası, fıstık ezmesi yiyenlerin iştahı azaltmada rol oynayabilecek daha stabil kan şekeri seviyeleri vardı (10).

  Bu fındık yağı aynı zamanda yüksek miktarda protein ve lif içerir - doygunluğu arttırdığı bilinen iki besin maddesi ( 11).

  İlginçtir ki, çalışmalar bütün fıstıkların ve diğer kabuklu yemişlerin en azından fıstık ezmesi kadar doyurucu olabileceğini not eder (12 , 13, 14).

  Bu nedenle, çeşitli kuru yemiş ve kuru yemiş ezmesi yemek en büyük yararı sağlayabilir.

  Kas kaybı ve kilo kaybı genellikle birlikte ilerler.

  Bununla birlikte, araştırmalar fıstık ezmesi gibi yiyeceklerden yeterli miktarda protein tüketmenin diyet sırasında kas kütlesini korumanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir (15, 16, 17).

  Bir çalışmada, fazla kilolu erkekler ya yüksek protein ya da normal protein kilo kaybı planını izlemiştir. Her iki grup da benzer miktarda kilo vermiş olsa da yüksek protein planını takip edenler üçte bir daha az kas kaybetti (16).

  Gücünüzü korumak için sadece kasları korumak önemli değil. Aynı zamanda metabolizmanızı sürdürmenize yardımcı olur. Genel olarak, ne kadar kaslıysanız, dinlenirken bile gün boyunca o kadar daha fazla kalori yakarsınız (18).

  En başarılı kilo kaybı planları uzun vadede koruyabileceğiniz planlardır.

  Diyetinizle esnek olmak iyi bir yaklaşım olabilir. Araştırmaya göre, zevk aldığınız yiyecekleri içerecek şekilde kişiselleştirilmiş kilo kaybı planlarını zaman içinde takip etmek daha kolay olabilir (19).

  İlginç bir şekilde, araştırmalar ayrıca diyet yapanların fıstık ezmesi de dahil olmak üzere kuru yemişlere izin veren kilo verme planlarına daha iyi uyabileceğini göstermektedir (20).

  Genel olarak, fıstık ezmesi ılımlı bir şekilde diyetinize katmaya değer olabilir - özellikle de en sevdiğiniz yiyeceklerden biriyse -.

  Hızlı kilo verdiren şeyleri denedim fakat kilo vermem durdu diyorsanız eğer uygun online diyet ücretleriyle size özel hazırlanan online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

  Fıstık ezmesi sağlığınız için iyi mi kötü mü? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz(Fıstık Ezmesi Sağlığınız İçin İyi mi Kötü mü?).

  Fıstık Ezmesi Diyette Nasıl Tüketilmeli? Fıstık Ezmesi Diyette Nasıl Yenir?

  Fıstık ezmesi hemen hemen her şey ile iyi gider.

  "Fıstık ezmesi diyette nasıl tüketilmeli?" diyorsanız, basit bir atıştırma için tost üzerine yayabilir ya da elma dilimleri ve kereviz çubukları için sos olarak kullanabilirsiniz.

  Market alışverişi yaparken, ilave şeker içermeyen ve minimum katkı maddesi içeren ürünleri hedefleyin. Sadece yer fıstığı ve tuz içeren basit bir içerik listesi en iyisidir.

  Bu ezmeyi sağlıklı yağları ve proteinleri lezzetli bir şekilde arttırmak için meyve tatlıları, yulaf ezmesi, kekler ve diğer yemeklere de ekleyebilirsiniz.

  Günlük kalori gereksinimlerinizi aşmamak için porsiyon boyutlarına dikkat edin. Fıstık ezmesi diyette ne kadar tüketilmeli? Doğru cevap çoğu insan için günde 1-2 çorba kaşığıdır (16–32 gram). Görsel olarak 1 çorba kaşığı (16 gram) baş parmağınızın büyüklüğü ile 32 gram ise bir golf topunun büyüklüğü ile gösterilebilir.

  Uzun Lafın Kısası

  Pek çok diyet yapan kişi fıstık ezmesinden kaçınır çünkü yağı ve kalorisi yüksektir.

  Ancak, orta derecede alımın kilo alımına neden olması muhtemel değildir.

  Aslında, bu ezme oldukça besleyicidir. Diyet sırasında doygunluğu artırarak ve kas kütlesini koruyarak kilo kaybını destekleyebilir.

  Ayrıca, fıstık ezmesi gibi lezzetli yiyecekler içeren esnek diyetlerin uzun vadede takip edilmesi daha kolay olabilir.

  Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

  Yazı kaynağı : www.diyetasistan.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap