Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  frankfurt seyahatnamesi kimin eseri

  1 ziyaretçi

  frankfurt seyahatnamesi kimin eseri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Frankfurt Seyahatnamesi

  Frankfurt Seyahatnamesi

  Frankfurt Seyahatnamesi

  KAPRA YAYINCILIK

  7,90

  Yazı kaynağı : www.kitapyurdu.com

  Frankfurt Seyahatnamesi

  Frankfurt Seyahatnâmesi

  Frankfurt Seyahatnamesi kimin eseridir ? - Kimin Eseridir

  Frankfurt Seyahatnamesi

  frankfurt seyahatnamesi

  Frankfurt Seyahatnamesi

  Frankfurt Seyahatnamesi Kitap Açıklaması

  Modern Türk şiirinin kurucularından kabul edilen Ahmet Haşim’in düz yazıları da şiirleri kadar akıcı bir ahenge sahiptir. Edebiyatımızda sembolizm akımının en güçlü temsilcilerinden biri olarak, yazarın şiirlerinde makes bulan, okurlarını farklı açılardan yakalaması ve zihinlerde farklı pencereler açması gibi özellikleri, şiirlerinin aksine oldukça anlaşılır olan düz yazılarında da görülmektedir.

  Ahmet Haşim, sağlık sebepleri yüzünden, en çok da “bıktığı şeylerin o yorucu aleladeliğinden” kurtulmak için bir gece, İstanbul’dan ayrılmanın verdiği hüzünle beraber, Sirkeci’den yola çıkarak “harikuladelikler avı” olarak gördüğü seyahatin kollarına bırakır kendini. Bu yolculuk, hemen Dünya Savaşı’nın öncesinde, Almanya’nın Frankfurt şehrinde son bulur. Tüm bu seyahat boyunca şiir tadında 20 kısa yazı hediye kalır Türk okuruna...

  Sarı bezden uydurma bir avcı üniforması üzerinde, uydurma bir kayış, uydurma bir matra ve bir muhayyel gelecek seferin uydurma donatımı ile erken süslenmiş şu bayağı çehreli adamlar kim? Bunlar Hitleraskerleridir. Etrafa yan bakarak, sessiz ve karanlık dolaşan kırmızı gravatlı gençler kim? Bunlar da Hitlercilerden daha hayırlı olmayan komünistlerdir.

  Akşam oluyor: Lacivert gece, binbir ışık beneğiyle caddeleri dolduruyor; karanlık köşelerde siyah mantolarına sarılmış birtakım korkak, genç kadın çehreleri belirdi. Bunlar bir değil, iki değil, belki binlerden fazla! Bunlar ne? Bunlar da açlığın günden güne arttırdığı kıt müşterili Alman gece fahişeleridir.

  Almanya pembe ve büyük bir elmadır. Fakat içi kurtludur.

  (Tanıtım Bülteninden)

  Yazı kaynağı : www.dr.com.tr

  Frankfurt Seyahatnamesi - Ahmet Haşim Kitap özeti, konusu ve incelemesi

  Frankfurt Seyahatnamesi - Ahmet Haşim Kitap özeti, konusu ve incelemesi

  Kitap Künyesi

  Yazar: Ahmet Haşim

  Editör: M. Sabri Koz

  Tasarımcı: Nahide Dikel

  Yayın Evi: Yapı Kredi Yayınları

  İSBN: 9789750808753

  Sayfa Sayısı: 83

  Frankfurt Seyahatnamesi Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

  Karamsarlıklar içindeyken de güzel şiirler ve okuyanı büyüleyen yazılar yazan Ahmet Haşim "seyahat" arzusunun ardında yatan duyguları, seyahatin ne olduğunu iki cümle ile kendine özgü bir biçimde anlatıyor. 1930'ların Almanya'sına, tedavi için bu ülkeye gelmiş bir Türk aydınının Frankfurt penceresinden bakışlarını içeren bu küçük kitap, deneme tadıyla da okunacak kısa yazılardan oluşuyor.

  Frankfurt Seyahatnamesi Alıntıları - Sözleri

  Frankfurt Seyahatnamesi İncelemesi - Şahsi Yorumlar

  Ahmet Haşim'den ikinci okuduğum eser oldu Frankfurt Seyahatnamesi. Haşim, burada tedavi için gittiği Frankfurt'u anlatıyor. Tabii öncesinde Frankfurt'a giden yolculuğunu anlatıyor. Ahmet Haşim'in gözlemci gücünü ben "Bize Göre'" isimli eserinde görmüştüm ilk olarak. Bu eserinde bir kez daha gördüm. Gerçekten çok güçlü bir gözlemci gücünün olduğunu düşünüyorum Ahmet Haşim'in. Ben çok severek okudum. Mutlaka tavsiye ediyorum. (Sena Atbaş)

  sathi bir inceleme: Haşim bey enteresan adam. Fevkalâde bir üslub sahibi olduğu ayan beyan ortada. İki cümlesinden biri muhakkak imgelemeler, metaforlar, müthiş benzetmeler içeriyor. Muhayyile kabiliyeti oldukça yüksek, ekseriyetle müşahhas varlıklarda temerküz eden bir metaforlar silsilesi var. Zevk verici, dediğim gibi, enteresan :) Şurası tuhaf ki bu yazarın hayat görüşünün ne olduğunu öğrenmeye muvaffak olamadım, ona hangi yaftayı yapıştırsam elimde kaldı, yine enteresan :) kitap/bize-gore--2627, kitap/gurebahane-i-laklakan--224444 ve bu eserde müthiş çıkarsamalar mevcut, tespitlerinin ekserisi dart tahtasında 12'ye isabet ediyor. Bittabi bunların çoğunluğuna katılmakla beraber bir kısmına da katılamadım. Necip Fazıl onun için muallakta bir kandil diyor, Kafa Kağıdı adlı eserinde. Şark ve Garp medeniyetleri arasında gidip gelen, hangisine konacağını bilemeyen bir muharrirmiş gibi geldi bana da.. Garp hayranlığı içinde, kendi köklerinden uzaklaşmadan ama tam anlamiyle bağlanamadan geçip giden bir ömür sürmüşe benziyor. Allahu Alem. Kitab(ları)nın size sunduğu ve ardından gayr-i ihtiyari kazandırdığı üslub fevkalâde, muhakkak okunulası, keyifli okumalar.. (Ayşegül)

  Ahmet Haşim tedavi için gittiği Almanya'dan, yolculuğundan,Almanya'daki zihniyetten, pozitif ve negatif yönlerinden, ağaçlardan, sineklerden, sincaplardan, hastanelerden, yollardan, dağlardan bahsediyor. Almanya'yı "Almanya büyük ve pembe bir elmadır.Fakat içi kurtludur." diyerek yeriyor hem de "Yalnız Alman pencerelerinin sırrını kavrayıp getirecek olan bir kimse, kendini memleketine güzel bir hizmet yapmış addedebilir." diyerek övüyor. Benim için ufuk açıcı, bilgilendirici biraz da aramızdaki büyük zihniyet farkını gösterdiği için üzücü oldu. Ayrıca Kırmızı Kedi Yayınları'ndaki fotoğraflar da çok güzel ve dikkate değer. (Meral Acar)

  Kitabın Yazarı Ahmet Haşim Kimdir?

  Ahmed Haşim (1884, Bağdat - 4 Haziran 1933, Kadıköy, İstanbul), sembolizmin öncülerinden Türk şair.

  Hayatı

  Bağdat'ta doğmuştur. Babası mülkiye kaymakamlarından ve Bağdat'ın eski ve bilinen ailelerinden biri olan Alusizadelere mensup Ahmet Hikmet Bey; annesi ise yine Bağdat'ın ileri gelenlerinden Kahyazadeler'in kızı Sara Hanım'dır. Meşhur tefsir alimi Mahmud el Alusi Ahmet Haşim'in babasının dedesidir. Babasının Arabistan vilâyetlerindeki memuriyetleri sebebiyle düzensiz bir ilkokul tahsili gördü. Aynı sebepten dil olarak da sadeceArapçayı öğrendi. Annesinin ölümü üzerine 12 yaşında babasıyla birlikte İstanbul'a geldi. 1897'de Galatasaray Sultanisi'ne yatılı olarak verildi. 1907'de mezun olunca Reji İdaresine memur olarak girdi. Bir taraftan da Mekteb-i Hukuk'a devam etti. I. Dünya Savaşı'ndaki askerliği (1914 - 1918) sırasında Çanakkale Cephesinde bulundu. Ayrıca Anadolu'nun çeşitli yerlerini görme fırsatı buldu. 1924'te Paris'e, 1932'de de hastalığı sebebiyle Frankfurt'a gitti. Çeşitli yerlerde memur olarak çalışan Ahmet Hâşim, daha çok öğretmenlik yaptı. Sanâyi-i Nefise Mektebi'nde (Güzel Sanatlar Akademisi) mitoloji dersleri hocalığı ve Mülkiye Mektebi'ndeki Fransızca öğretmenliği görevlerine ölünceye kadar devam etti.

  Hâşim'in sanat ve edebiyata ilgisi Galatasaray Sultanisi'nde başlar. Bilinen ilk manzumesi "Leyâl-i Aşkım" 1901'de "Mecmua-i Edebiyye"de yayınlandı. Bu dönemde Muallim Naci, Abdülhak Hâmid, Tevfik Fikret ve Cenab Şahabeddin'in tesiri altında kaldı. Son sınıfta iken Fransız şiirini ve sembolistleri tanıdı. Bundan sonra kendi şahsiyetini gösterdi ve ilk şiirlerini kitaplarına almadı. 1905 - 1908 yılları arasında yazdığı ve Piyâle kitabına aldığı "Şi'r-i Kamer" serisindeki şiirleri hayal zenginliği, iç ahenkteki kuvvet ve büyük telkin kabiliyeti ile dikkat çekti ve beğenildi. 1909'da kurulan Fecr-i Âti'ye girdi. "Edebiyatı ideolojinin değil, estetiğin emrine vermek" prensibinden hareket eden Fecr-i Âti grubunun yayın organı Servet-i Fünûn dergisinde şiirler yayınladı ve Servet-i Fünûn - Edebiyat-ı Cedide - topluluğuna yapılan hücumlara makaleleriyle katıldı. 1911'de yayınlanan Göl Saatleri adlı şiirleriyle haklı bir şöhret kazandı. Fecr-i Ati dağıldıktan sonra siyasi ve edebi akımların dışında kendisine has bir şiir ve nesir anlayışının tek temsilcisi olarak kaldı.

  Dış dünya gözlemlerini kendi prizmasından geçirerek anlatır; sonbahar, akşam kızıllığı ve karamsarlık önemli temalardır. Ahmet Haşim fıkraları, denemeleri ve gezi yazılarıyla da önemli bir yazardır. Düz yazılarında dili sade ve oldukça başarılıdır.

  Ahmet Haşim Kitapları - Eserleri

  Ahmet Haşim Alıntıları - Sözleri

  Yazı kaynağı : www.mardinlife.com

  Frankfurt Seyahatnamesi Özeti | Ahmet Haşim - EserOzetleri.Com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap