Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  figliata di mozzarella ne demek

  1 ziyaretçi

  figliata di mozzarella ne demek bilgi90'dan bulabilirsiniz

  mozzarella di bufala

  Mozzarella Peyniri Nedir, Nasıl Kullanılır?

  Mozzarella Peyniri Nedir, Nasıl Kullanılır?

  Mozzarella, dünyaca tanınan peynir türlerinden biridir. Genellikle dilimlenerek servis edilir. Mozzare sözcüğü, İtalyancada 'kesmek' anlamına gelir. İtalyan mutfağıyla özdeşleşen bu peynir, tazeyse beyaz renklidir. Ancak sütünden yararlanılan hayvana göre sararabilir. Yüksek oranda yağ içerdiği için yumuşaktır. Bu yüzden geleneksel olarak günü gününe servis edilir. Salamura olarak 1 haftaya kadar bekletilebilir. Vakumlu poşetler yardımıyla bu süre uzatılabilir. 

  Mozzarella Çeşitleri Nelerdir?  Mozzarella Peyniri Nerelerde Kullanılır?

  Mozzarella Peynirinin Besin Değerleri Nedir?

  Mozzarella peynirinin 100 gramı 280 kcal içerir. Toplam yağ oranı 17 g, sodyum 16 mg, kolesterol 54 mg, karbonhidrat 3.1 g, protein oranı 28 gramdır. A, D, C, kalsiyum, magnezyum ve demir içerir. 


  Şunlara da göz atın;

  Yazı kaynağı : www.lezzet.com.tr

  Burrata Peyniri Nedir? Nasıl Yapılır? - Nefis Yemek Tarifleri

  Burrata Peyniri Nedir? Nasıl Yapılır? - Nefis Yemek Tarifleri

  Burrata Peyniri: İpeksi Krema Kıvamında

  Dünya genelinde 1000’den fazla çeşidi bulunan Burrata peynirinin geçmişi neredeyse 8000 yıl öncesine dayanır. Mezopotamya’daki çobanlar tarafından bulunduğu düşünülen peynir bugün tüm dünyada en sevilen ve en çok tüketilen süt ürünlerinin başını çeker. Yeterli ve dengeli bir beslenme programının vazgeçilmezidir.

  Fermente bir ürün olan peynir sütün tesadüfen ekşimesi sonucu meydana gelmiştir. Farklı aromasıyla beğenilerek tüketilen peynir teknolojinin ilerlemesiyle birlikte binlerce farklı çeşide sahip bir besin haline gelmiştir. Üretiminde kullanılan sütün yağ oranına bağlı olarak yağ oranı değişen ve buna bağlı olarak da lezzeti değişen peynir, sağlığa yararlı etkileri ile de ön plana çıkar.

  Süt karbonhidratı olarak bilinen laktoz peynir yapımında kullanılan enzimler nedeniyle parçalanarak laktik aside dönüşür. Bu nedenle peynirin karbonhidrat içeriği neredeyse sıfıra yakındır. Özellikle laktoza alerjisi olan bünyelerin kalsiyum ve protein ihtiyacının karşılanmasında önemli rol oynar. İçeriğindeki yüksek yağ nedeniyle lezzetli peynir çeşitleri arasında yer alan Burrata peyniri en çok tercih edilen ve sevilerek tüketilen peynir çeşididir.

  Burrata Peyniri Nedir?

  Burrata Peyniri Nasıl Yapılır?

  Burrata Peyniri Nasıl Yenir?

  Feta Peyniri Nedir? Nereden Alınır? Nasıl Yenir?

  Burrata Peyniri Kalori ve Besin Değeri

  Tarif için: Burrata Peyniri

  Burrata Peyniri Nerede Bulunur? Fiyatı Ne Kadar?

  Parmesan Peyniri Nedir? 700 Yıllık Lezzet Sırları

  Mihaliç Peyniri: 250 Yıllık Peynir Mirası

  Ezine Peyniri Nasıl Yapılır? Nereden Alınır?

  Beyaz Peynir Nedir? Besleyici 7 Muhteşem Faydası

  Hellim Peyniri Nasıl Yapılır, Kızartılır? Hellimli 10 Enfes Tarif

  Lor Peyniri Nasıl Yapılır? Faydaları – Kalori, Protein ve Besin Değerleri

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  Yemesi böyle eğlenceli bir peynir daha yok!

  İtalyanların peynir tutkusu çok başka. Geleneksel peynirlerimiz, eşsiz tatlarıyla dünya çapında ünlü. Türkiye’de yaşamaya başladığımdan beri gözlemlediğim kadarıyla Türkler de peynire en az İtalyanlar kadar düşkün. Ama tüketim alışkanlıklarımız arasında birtakım farklılıklar var. Türkler için peynir, kahvaltının baştacı. Sofrada tulum peynirinden Ezine’ye en az iki çeşit bulunmak zorunda gibi… Ancak İtalyanlar için peynir ne kadar önemli olsa da kahvaltıda tüketimi çok yaygın değil. Daha çok soğuk başlangıç olarak, pizza üzerinde, makarnayla birlikte, tiramisu gibi bazı tatlıların içinde kullanıyoruz.

  HAFİF VE YUMUŞACIK

  İtalyan peynirleri genel olarak sert, orta sert ve yumuşak peynirler olarak üçe ayrılıyor. Bunların hepsini sizinle paylaşmak isterim ancak İtalyan peynir çeşitlerinin bolluğunu hesap edersek kitap yazmam gerekir. O yüzden ben size bu hafta, içlerinde en popüler olanlarından birini anlatacağım: İtalya’nın dünyaya armağanı mozzarella ve onun en sürprizli çeşidi figliata di mozzarella.

  Mozzarella hafif, taze ve yağ oranı sebebiyle de yarı yumuşak bir peynir. Mozzarella peyniri ‘kesmek, dilimlere ayırmak’ anlamına gelen ‘mozzare’yle ‘kısımlarına ayrılmış’ anlamına gelen ‘mozzo’ kelimelerinden türemiş. Pizza, lazanya gibi yiyeceklere katıldığı gibi, dilimlenmiş domates ve fesleğenle beraber de yeniyor.

  Mozzarella söz konusu olduğunda, İtalyan peynir üreticilerinin gerçekten harika bir hayal gücü var. Bunun en güzel örneği de figliata di mozzarella olabilir. Dışarıdan dümdüz bir mozzarella gibi görünen ama içinde minik mozzarella topçukları saklı bir çeşit bu… Aslında figliata di mozzarella’yı üretme fikri küçük çocukların ilgisini çekme ve onlara süt ürünlerini sevdirme arzusundan doğmuş. Çocukların mozzarella’yı ne kadar sevdiklerini fark edince minik mozzarella’ları ve manda sütü kremasını büyük bir mozzarella içine gizleyerek heyecan yaratmak istemişler. Bunun adına da figliata di mozzarella, benim deyimimle ‘mozzarella yavruları’ demişler.

  Her zaman söylediğim gibi kültürlerarası benzerlikler, farklılıklar, yemeklerin hikâyeleri benim için çok önemli. Uzun yıllar Türkiye’de yaşadığım için Türk ve İtalyan mutfakları arasındaki benzerliklere gönderme yapmak heyecan verici. Figliata di mozzarella ve analıkızlı bence buna güzel bir örnek. Her ne kadar kategorileri farklı olsa da isimlerindeki benzetme halini seviyorum. Bence oldukça duygusal.

  Restoranım Filo D’olio’da bu peyniri soğuk başlangıç olarak, tek başına büyük bir tabakta sunuyorum. Masaya bütün halde götürüyoruz, bıçak yardımıyla misafirlerin önünde kesiliyor. Sürpriz o zaman ortaya çıkıyor. Manda sütü kreması akıyor, minik mozzarella topları tabağa dağılıyor. Bu muhteşem, heyecan verici görüntü kesinlikle izlemeye değer.

  Ben de bu hafta size bu minik mozzarella topçuklarının evde nasıl yapıldığını anlatacağım. Ardından da şu sıcak günlerde bizi ferahlatacak bir domatesli mozzarella salatası tarifi vereceğim. Haydi başlayalım!

  MİNİ MOZZARELLA’LI CAPRESE SALATASI

  (4 kişilik)

  NE LAZIM?

  ◊ 150 gr mini mozzarella

  ◊ 1 küçük boy marul

  ◊ 400 gr kiraz domates

  ◊ 4 avuç bebek ıspanak yaprağı

  ◊ 3 yemek kaşığı ahududu sirkesi

  ◊ 3 yemek kaşığı kırmızı şarap sirkesi

  ◊ 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu

  ◊ 4 yemek kaşığı taze sıkılmış portakal suyu

  ◊ 4 yemek kaşığı zeytinyağı

  ◊ 1 yemek kaşığı bal

  ◊ Tuz

  ◊ Karabiber

  NASIL YAPARIM?

  ◊ Marulu yıkayın. İnce şeritler halinde kesin.

  ◊ Kiraz domatesleri yıkayın, ortadan 2’ye bölün. Bebek ıspanak yapraklarını temizleyin.

  ◊ Sirke çeşitleri, limon suyu, portakal suyu, zeytinyağı, bal, tuz ve karabiberi karıştırın.

  ◊ Marulu ve ıspanakları dört kâseye eşit şekilde dağıtın, üzerine mozarrella’ları koyup sirkeli sosu gezdirin. Servis yapın.

  Yazı kaynağı : www.danilozanna.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap