Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  fevzi paşa milli mücadele sırasında genelkurmay başkanlığı yapmış komutanlarımızdan biridir doğru mu yanlış mı

  1 ziyaretçi

  fevzi paşa milli mücadele sırasında genelkurmay başkanlığı yapmış komutanlarımızdan biridir doğru mu yanlış mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Fevzi Paşa, Millî Mücadele sırasında genelkurmay başkanlığı yapmış komutanlarımızdan biridir. Doğru mu, Yanlış mı?

  Fevzi Paşa, Milli Mücadele sırasında genelkurmay başkanlığı yapmış komutanlarımızdan biridir. Doğru mu - Eodev.com

  Fevzi Paşa, Milli Mücadele sırasında genelkurmay başkanlığı yapmış komutanlarımızdan biridir. Doğru mu - Eodev.com

  Öncelikle Fevzi Paşanın kim olduğunu tanıtalım

  Asıl Adı Mustafa Fevzi Çakmaktır.Mareşal Fevzi Çakmak, 12 Ocak 1876’da İstanbul Rumeli Kavağı’nda Çakmakoğullarından Topçu Albayı Ali Sırrı ile Hesna Hanım’ın oğlu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Kuleli Askeri Lisesi’nde tamamladıktan sonra 29 Nisan 1893’te Harp Okuluna kaydolarak 28 Ocak 1896’da Piyade Teğmen rütbesiyle mezun oldu. Akabinde “Mekteb-i Erkân-ı Harbiye”ye girerek 25 Aralık 1898’de Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle bitirdi.

  Bir süre Erkan-ı Harbiye (Genelkurmay) 4. Şube’de görev yaptıktan sonra 1899’da 3. Ordu’ya bağlı Metroviçe’deki 18. Fırka’nın kurmay heyetinde görevlendirildi. Balkanlar’daki Sırp ve Arnavut çetelere karşı verilen mücadeleye katıldı. Kısa aralıklarla terfi ederek 1907’de miralaylığa (albay) yükseldi. 1908 yılında İkinci Meşrutiyet ilan edildiğinde 35. Fırka Komutanı ve Taşlıca Mutasarrıfıydı. 1910’da Arnavutluk’ta çıkan ayaklanmayı bastırmakla görevlendirilen Kosova Kolordusu’nun kurmay başkanlığı’na atandı. 1911’de Trablusgarp Savaşı başlayınca Rumeli’nin savunmasıyla görevli Garp (Vardar) ordusunun kurmay başkanlığına getirildi. Balkan Savaşı (1912-1913) sırasında 21. Fırka Komutan Vekilliği ve Vardar Ordusu 1. Şube (Harekat Şubesi) Müdürlüğünü yaptı. Türkiye'nin Mustafa Kemal Atatürk'ten sonraki ikinci ve son mareşali'dir. ilk Millî Savunma Bakanı ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Cumhuriyet dönemindeki ilk genelkurmay başkanlığı yapmıştır bu yüzden bu ifade doğrudur

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Fevzi Paşa, Millî Mücadele sırasında genelkurmay başkanlığı yapmış ko­mutanlarımızdan biridir. - Eodev.com

  Fevzi Paşa, Millî Mücadele sırasında genelkurmay başkanlığı yapmış ko­mutanlarımızdan biridir. - Eodev.com

  Merhaba,

  Meraşel Fevzi Çakmak Paşa, Aralık 1918 ve Mayıs 1919 tarihleri arasında Erkan-ı Harbiye Reisliği yani Genelkurmay Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

  Şubat 1920- Nisan 1920 tarihleri arasında ise Harbiye Nazırlığı yani Milli Savunma Bakanlığı görevinde bulunmuştur. Milli Savunma Bakanı iken 16 Mart 1920'de İstanbul'un itilaf devletleri tarafından işgal edilmesiyle, Ankara'ya geçip Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e katılmaya karar vermiştir. Nisan 1920'de Ankara'ya gelen Mareşal Fevzi Çakmak Paşa, I. dönem milletvekili olarak meclise girmiş ve milli mücadeleye katıldığı için İstanbul hükümeti tarafından görevden alınmıştır.  

  Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından önce milli savunma bakanlığına, daha sonrasında başbakan vekilliğine, daha sonrasında ise genelkurmay başkanlığına atanmıştır.  

  Yani  "Fevzi Paşa, Millî Mücadele sırasında genelkurmay başkanlığı yapmış ko­mutanlarımızdan biridir." ifadesi doğru bir ifadedir. Meraşel Fevzi Çakmak Paşa hem Osmanlı hükümeti döneminde hem de Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla Erkan-ı Harbiye Reisliği yani genelkurmay başkanlığı yapmıştır.  

  Mareşal ünvanını ise 30 Ağustos 1922'de kazandığı Dumlupınar Meydan Muharebesi sonrasında kazanmıştır.

  İyi ödevler dilerim :)

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Milli mücadelenin sembol ismi: Mareşal Fevzi Çakmak

  Milli mücadelenin sembol ismi: Mareşal Fevzi Çakmak

  Tarihçe

  Gizlilik ve çerez

  Aydınlatma politikası

  Podcast

  Dosyalar

  Covid-19 Tablo

  Covid-19 Aşı

  Yayın ilkeleri

  Künye

  Sosyal medya

  Basın odası

  Yazı kaynağı : www.aa.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap