Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ferritin düşüklüğü tehlikeli midir

  1 ziyaretçi

  ferritin düşüklüğü tehlikeli midir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ferritin Düşüklüğü Tehlikeli Midir? Neden Olur? Bitkisel Tedavisi

  Ferritin nedir, neye yarar? Düşüklüğü ve yüksekliği tehlikeli midir?

  Ferritin nedir, neye yarar? Düşüklüğü ve yüksekliği tehlikeli midir?

  Ferritin, bir protein kompleksidir; demiri çözer zararlı olmayan bir formda depolar. Gerekli hallerde demiri nakleden ve depolayan proteindir. Demir, kanda reaktif türler üreterek, DNA ve proteinlere zarar verebilen bir mineraldir. Bu durum hücreler için ölümcül olabilir. Vücutta demir eksikliğinin olup olmadığı, ferritinin miktarına bakılarak kolaylıkla tespit edilebilir. Bazı etkenlere bağlı olarak vücudumuzdaki ferritinin miktarı azalabilir ya da yükselebilir. Bu iki durum da bazı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Ferritin testi ile kandaki ferritinin miktarı ölçülür. Test sonuçlarına göre de ferritini azaltmaya ya da arttırmaya yönelik tedavi süreci başlar.

  Ferritin nedir?

  Demiri ihtiyaç duyulana kadar depolar, ihtiyaç halinde ise serbest bırakır. Ferritin, kan dışında eklemlerin ve omurilik sıvısının içine de salınır.

  Kırmızı kan hücresi üretim zamanı geldiğinde vücut tarafından hücrelere ferritinin salgılaması için sinyal yollanır. Sinyali alan hücreler, ferritini salgılamaya başlar. Ferritin, sonraki aşamada transferin isimli bir proteine bağlanır. Ardından transferin aracılığıyla yeni kırmızı kan hücrelerin üretildiği yerlere taşınır.

  Ferritin neye yarar?

  Ferritin testi

  Bu test, kandaki ferritinin miktarını ölçmek amacıyla yapılır. Bu testle vücutta ne kadar demir depolandığı tespit edilir. Test sonucunda miktarın düşük olduğunun ortaya çıkması, vücutta depolanan demirin de düşük olduğunu gösterir. Bu durum sizde demir eksikliği bulunduğuna işaret eder.

  Tıbbi bir durumu teşhis etmek için

  Karaciğer hastalığı, Still hastalığı, hemokromatoz, huzursuz bacak sendromu gibi hastalıkların doğrulanması amacıyla doktorunuz, sizden bu teste girmenizi talep edebilir. Demir eksikliği anemisine sahip olup olmadığınız test sonrasında anlaşılabilir. Bu durumda test ile kırmızı kan hücrelerinizde oksijen taşıyan hemoglobin miktarı ölçülür.

  Tıbbi bir durumu izlemek için

  Sizde hemokromatoz, hemosideroz gibi ferritinin yüksekliğine bağlı bir sorun teşhis edildiyse bu durumda doktorunuz, durumunuzu ve tedaviyi takip etmek adına bu testten yararlanabilir. Ferritin testi, yalnızca birkaç dakika sürer. Test esnasında kolunuzdaki bir damara iğne takılır ve bir miktar kanınız alınır. Tıpkı diğer kan testleri gibi bu test de güvenilirdir. Test sonrasında iğnenin uygulandığı yerde bir miktar ağrı hissedebilirsiniz.

  Normal ferritin değerleri ne olmalı?

  Kan ferritini için normal kabul edilen değerler, cinsiyete ve yaşa göre değişiklik gösterebilir. Ferritinin normal değerleri kadınlarda mililitrede 20 ile 200 nanogram, erkeklerde ise 20 ile 500 nanogram aralığındadır.

  Ferritin kaç olursa tehlikelidir?

  Ferritin yüksekliği neden olur? Tehlikeli midir?

  Obezite, günlük alkol tüketimi ve sigara kullanma alışkanlığı; kandaki miktarın yükselmesini tetikleyen diğer etmenlerdir. Genetik faktörler de ferritinin miktarının yüksek olması üzerinde etkilidir. En yaygın genetik etmenlerden biri ‘hemokromatozis’dir. Diğer nedenleri ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  Ferritin yüksekliği belirtileri

  Ferritin yüksekliği ne tür sorunlara neden olur?

  Ferritinin miktarının normalden yüksek olması, kişinin libidosunu ciddi anlamda düşürür. Cinsel isteksizlik ortaya çıkabilir. Ayrıca kalp ve damar sorunlarına yol açabilir. Açıklanamayan yorgunluk ve kilo kaybı, ferritin yüksekliğinin yol açabileceği diğer sorunlardır. Bu sıkıntı, iş ve sosyal yaşantıyı da olumsuz etkiler.

  Ferritin yüksekliği tedavisi

  Ayrıca Östrojen ya da progestin hormon tedavisine ihtiyaç duyulabilir. Osteoporoz ve kardiyavasküler risk taşıyan, menapoza girmiş kadınlarda risedronat tedavisinden yararlanılabilir. Kan bağışı ile de vücudunuzdaki ferritinin miktarını düşürebilirsiniz.

  Ferritin düşüklüğü neden olur, tehlikeli midir?

  Gün içerisinde yeterli miktarda demir tüketilmemesi, ferritinin miktarının vücudunuzda düşük olmasının en önemli nedenidir. Demir eksikliğinin yanı sıra yetersiz kırmızı kan hücresi üretimi de demir alınımını engelleyerek, ferritinin düşüklüğüne yol açar. Ferritin düşüklüğünün diğer nedenlerini ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  Ferritin düşüklüğü tehlikeli midir?

  Ferritinin düşüklüğü, pek çok ciddi hastalığa neden olmakla birlikte zamanında teşhis ve tedavi edildiği takdirde ölümcül sonuçlara yol açmaz.

  Ferritin düşüklüğü belirtileri

  Ferritin düşüklüğü ne tür sorunlara neden olur?

  Depresyon ve anksiyete hastalarının önemli bir bölümünde ferritin düşüklüğü tespit edilmiştir. Ferritin yetersizliğine bağlı düşük oksijen iletimi, egzersiz yapma yeteneğinizi köreltebilir. İskelet kaslarınızdaki enerji üretiminin azalması, egzersiz sırasında nefes darlığı şeklinde kendini gösterir.

  Demir eksikliği, aynı zamanda bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açarak, bakterilerle savaşma gücünü düşürebilir. Bağışıklık sisteminizin iyi bir şekilde çalışmadığını düşünüyorsanız, bunun nedeni demir ve çinko eksikliği olabilir.

  Ferritin düşüklüğü ve kanser ilişkisi

  Ferritin düşüklüğü tedavisi

  Aşağıdaki tedavi yöntemleri sayesinde vücudunuzdaki ve kanınızdaki ferritin miktarını yükseltebilirsiniz:

  Ferritin yükselten ilaçlar

  Ferroz sülfat, ferroz flukonat, ferro fumarat gibi ferritin içeren demir ilaçları; kandaki ve vücuttaki ferritin miktarını yükseltir. Bu ilaçlar, draje, kapsül, şurup, damla gibi farklı formlarda olabilir. Demir ilaçlarının mutlaka doktor reçetesi üzerine kullanılması gerekir. Aksi halde demir ilaçlarının fazla kullanımı, kişide karaciğer ve kalp sorunlarına neden olabilir.

  Doğal ferritin tedavileri ve ferritin yükselten şifalı bitkiler

  Yazı kaynağı : www.medikalakademi.com.tr

  Ferritin nedir? Ferritin eksikliği neden olur?

  Ferritin nedir? Ferritin eksikliği neden olur?

  İnsan vücudu için gerekli olan pek çok mineralden biri olan demir, oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin (HGB) üretimi için kullanılır. Demir seviyesinin düşük olması kırmızı kan hücrelerinin yeterince oksijenlenememesine ve dolayısıyla daha az üretilmesine yol açar. Bunun neticesinde doku ve organlarda bulunan oksijen miktarı azalır ve hâlsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, konsantrasyon bozukluğu gibi pek çok şikayete yol açar. Besinler yoluyla alınan demir mineralini, vücudun ihtiyacı doğrultusunda depolayan ve serbest bırakan ise ferritindir. Ferritin, demirin çözünmesi, depolanması ve salınmasından sorumlu bir tür protein kompleksidir. Halk arasında demir deposu olarak da bilinen ferritin, çoğunlukla hücrelerde ve az miktarda kan dolaşımında bulunur. Demirin depolanmasından sorumlu olan bu protein, yapılan laboratuvar testi ile ölçülür. Vücutta demir depolarının doluluğunun ölçümü olarak da tanımlanabilen ferritin testi ile vücuttaki demir miktarı kolayca anlaşılabilir. Ferritin eksikliği nedir sorusunu yanıtlamadan önce ferritin nedir bunu iyi anlamak gerekir.

  Ferritin nedir?

  Farklı besin kaynaklarından alınan demir, insan metabolizmasında önemli bir yere sahiptir. Kanda en fazla sayıda bulunan hücre türü olan eritrositler ya da farklı bir deyişle kırmızı kan hücreleri, doku ve organlar için hayati bir öneme sahip olan oksijenin taşınmasından sorumludur. Alyuvarlar olarak da bilinen bu hücrelerin, dokulara yeterince oksijen sağlayabilmesi ise vücutta yer alan demir miktarına bağlıdır. Ferritin ise vücutta bulunan demirden farklı olarak, var olan demiri depolayan ve salınımını kontrol eden bir tür protein kompleksidir. Ferritin proteini, vücut hücrelerinde ve özellikle hepatosit olarak bilinen ve karaciğerin yaklaşık olarak %75'ini oluşturan hücrelerde, kemik iliğinde ve bağışıklık sistemi hücrelerinde bulunur. Besinler aracılığıyla alınan demirin depolanmasından ve gerekli olduğunda salınmasından sorumlu olan ferritin, vücudun demir deposu olarak da tanımlanabilir. Ferritin ne demek sorusuna verilebilecek en doğru yanıt budur. Vücutta yer alan demir miktarının ölçümü de ferritin testi ile yapılır. Ferritin düşüklüğü, vücutta bulunan demir deposu seviyesinin düşüklüğünü gösterirken, ferritin yüksekliği ise demirin aşırı miktarda depolandığına işaret eder. Normal ferritin değeri, yaşa ve cinsiyete göre farklılık gösterse de genel olarak erkeklerde 20-500 ml/ng, kadınlarda ise 20-200 ml/ng'dir. Kadınlarda bu değerin düşük olmasının sebebi, her ay düzenli olarak görülen âdet kanamalarıdır. Pek çok farklı sebepten dolayı oluşabilen ferritin eksikliği, hekimin önerdiği tedavi yöntemleri ile kolayca giderilebilir.

  Ferritin düşüklüğü nedir?

  Ferritin kaç olursa tehlikelidir ve ferritin nasıl yükselir sorularını yanıtlamadan önce ferritin düşüklüğü nedir bunu iyi anlamak gerekir. Demirin depolanmasından ve salınımından sorumlu olan ferritin protein miktarının, normal değerlerin altında olması vücutta yer alan demir depolarının boş olduğunu gösterir. Halk arasında kansızlık olarak da bilinen demir eksikliği, ferritin eksikliğinin doğal bir sonucudur. Kırmızı kan hücrelerinin, akciğerden aldığı oksijeni dokulara ulaştırmasında önemli bir yere sahip olan demirin vücutta az olması, alyuvar üretimini olumsuz etkiler. Buna bağlı olarak demir eksikliği anemisi ortaya çıkar.

  Ferritin düşüklüğü neden olur?

  Kanda, ferritin miktarının normal değerlerin altında olması ya da farklı bir deyişle ferritin düşüklüğü, sıklıkla aşırı çay, kahve tüketimine ve düzensiz beslenmeye bağlı olarak görülür. Ayrıca âdet, gebelik, emzirme dönemleri ve düzensiz beslenmeye bağlı olarak da demir alımının kısıtlanması da ferritin düşüklüğüne yol açar. Ferritin düşüklüğünün diğer sebepleri şöyle sıralanabilir:

  Ferritin düşüklüğü belirtileri nelerdir?

  Vücuttaki demir seviyesinin düşmesine paralel olarak ferritin seviyesi de düşer. Kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve oksijenin taşınmasından sorumlu olan hemoglobin molekülünün üretimi için gerekli olan demirin, vücutta yeterli miktarda bulunmaması sonucunda kırmızı kan hücrelerinin doku ve organlara taşıdığı oksijen miktarı azalır. Buna bağlı olarak yeterince oksijenlenemeyen doku ve organların işleyişi bozulur ve bu durum, bazı rahatsızlıklara yol açar. Ferritin düşüklüğü az ya da orta miktarda ise herhangi bir belirti göstermeyebilir. Ancak normal değerlerin altında olan ferritin miktarı aşağıdaki belirtilere yol açar:

  Ferritin düşüklüğü tedavisi

  Yapılan laboratuvar tetkiki ile fark edilen ferritin düşüklüğü, demir eksikliği ve demir depolarının seviyesinin düşük olduğunu gösterir. Vücutta bulunan mevcut demir miktarının ölçülmesi için yapılan ferritin testinin sonucunda ferritin düşüklüğü saptanması, olası sağlık problemlerinin habercisidir. Bu yüzden öncelikle demir depolarının boş olmasının altında yatan sebep araştırılır. Kanamaya neden olan ülser gibi inflamasyona yol açan hastalıklar ya da yoğun âdet kanamalarının kontrol altına alınması, demir eksikliğinin hızla giderilmesini sağlar. Ancak ferritin düşüklüğü herhangi bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa hekimin önerileri doğrultusunda, şurup, damla, kapsül gibi farklı formlarda olan oral demir takviyesi ya da direkt olarak damardan demir alınması olarak tanımlanan, intravenöz demir kullanımı gerekebilir. Bazı durumlarda sadece ek demir takviyesi yeterli olmayacağından, hekim kişinin diyet uygulamasını isteyebilir. Bu diyet genellikle C ve B12 vitamini bakımından zengin beslenme, mayalı ekmek tüketimi, kuru baklagil, yumurta, tavuk, balık, kırmızı et, yeşillik, susam, pekmez, üzüm,  fındık, fıstık, kayısı ve dut tüketiminin artırılması yönündedir.

  Ferritin yüksekliği nedir?

  Ferritin değerinin yüksek olması, vücutta olması gerekenden daha fazla demir mineralinin depolandığını gösterir. Vücuttan doğal yollarla atılamayan demir, çoğunlukla kan transfüzyonu sonrasında artış gösterir. Demir toksisitesine bağlı olarak ciddi organ fonksiyon bozukluklarına ve kalp ve damar sorunlarına yol açabilen ferritin yüksekliği, dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

  Ferritin yüksekliği neden olur?

  Ferritin yüksekliği genellikle iltihaplı hastalıklara, kronik hastalıklara, aşırı alkol tüketimine bağlı olarak görülen karaciğer rahatsızlıklarına ve kalıtsal ya da sonradan edinilmiş demir metabolizması bozukluğu olarak tanımlanan hemokromatoz gibi hastalıklara bağlı olarak görülür. Tip 2 diyabet, hipertiroidi, lösemi ve hepatit C ferritin yüksekliğine neden olan diğer rahatsızlıklardır.

  Ferritin yüksekliği belirtileri nelerdir?

  Ferritin yüksekliği belirtilerinden bazıları şu şekilde sıralanır:

  Ferritin yüksekliği tedavisi

  Öncelikle, kişinin vücudunda demir miktarının normal değerlerin üzerinde olmasının altında yatan sebepler araştırılır. Ferritin seviyesinin yüksek olmasına neden olan herhangi bir hastalığın olmaması durumunda hekim, ilaçla vücuttaki demir seviyesinin düşmesini sağlayabilir. Bazı durumlarda yalnızca beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, ferritin seviyesinin düşmesi için yeterlidir. Bu durumda hekim, belirli bir süre ile kahve, yeşil çay, kalsiyum açısından zengin besinler tüketilmesini; çinko, magnezyum gibi minerallerin alınmasını önerebilir. Ayrıca kan bağışı da vücutta depolanan demirin azalmasını sağlayan bir diğer yöntemdir.

  Sağlıklı bir yaşam için siz de düzenli olarak sağlık kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Ferritin nedir? Ferritin eksikliği nelere sebep olur?

  Ferritin nedir? Ferritin eksikliği nelere sebep olur?

  Demir eksikliği dünyada en çok görülen anemi yani kansızlık türüdür. Özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde demir eksikliğine bağlı anemi oranı yüksektir. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerine rengini veren oksijenin kanda taşınmasını sağlayan bir proteindir. Demir de hemoglobinin temel yapısına giren bir elementtir ve akciğerden alınan oksijenin hemoglabine bağlanarak dokulara aktarılmasında büyük önem taşır.  Demirin eksik olduğu durumlarda anemi oluşur ve buna bağlı olarak da ‘’demir eksikliği anemisi’’ tanısı konur.  İstatistiklere göre dünyada kadınların % 35'inde, erkeklerin % 20'sinde ve hamilelerin %50’sinde demir eksikliği anemisi (kansızlık) görülür.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap