Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  fed varlık alımını azaltırsa altın ne olur

  1 ziyaretçi

  fed varlık alımını azaltırsa altın ne olur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Powell'dan 'varlık alımı azaltma' mesajı! Piyasalar ne tepki verdi?

  Powell'dan 'varlık alımı azaltma' mesajı! Piyasalar ne tepki verdi?

  Fed Başkanı Powell, "Tahvil alımlarını azaltmaya bu yıl başlamak uygun olabilir" şeklindeki açıklamasıyla varlık alımı azaltımı sinyalini verirken; Powell'in mesajları sonrası piyasalar dalgalandı.

  Fed Başkanı Jerome Powell, Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu'ndaki konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

  * Tahvil alımlarında azaltım doğrudan faiz artırım zamanlaması sinyali değil

  * Tahvil alımlarını azaltmaya bu yıl başlamak uygun olabilir

  * Salgından toparlanmanın hızı beklentileri aştı

  * Pandemi sonrası toparlanma eşit olmadı

  * Dayanıklı tüketim mallarında arzın üstünde artan talep enflasyonu yükseltti

  * Enflasyonun geçici olduğunu görebiliyoruz

  * Yüksek enflasyon problem olursa fed kesinlikle tepki verir

  * Geçen yıl yaptığımız değişiklikler bize kolaylık sağladı

  * Toparlanmayla varlık alımlarını bu yıl azaltmayı çoğu üye destekliyor

  * Yüzde 2'lik enflasyon hedefine kalıcı olarak ulaştığımızı zaman gösterecek

  PİYASALAR NE TEPKİ VERDİ?

  ABD Başkanı Powell'ın, beklenen konuşmasında verdiği ölçülü şahin mesajları sonrası piyasalarda dalgalanmalar yaşandı. Powell'ın konuşmasıyla beraber ons altın fiyatı, 1791 dolar seviyesinden 1809 dolar seviyesine kadar yükselerek gün içi en yüksek seviyesini görürken, saat 17.58 itibarıyla 1807 dolar seviyesinde hareket ediyor. DolarTL ise, 8.36 TL seviyesine kadar gerileyerek gün içi en düşük seviyesini gördü. EuroDolar paritesi yükselişe geçerken, dolar endeksi de gün içi en düşük seviyesine geriledi.

  “Tahvil alımlarını azaltmaya bu yıl başlamak uygun olabilir” diyerek Powell beklenen tapering (varlık alımı azaltımı) sinyalini vermiş oldu. Ancak “Tahvil alımlarında azaltım doğrudan faiz artırım zamanlaması sinyali değil” söylemiyle de tonunu yumuşattı. Powell'ın bu açıklamalarıyla beraber piyasalar hareketlendi.

  Etiketler

  Yazı kaynağı : bigpara.hurriyet.com.tr

  Fed'in kararına altından sert tepki

  Fed'in kararına altından sert tepki

  Fed'in kritik faiz kararı sonrası altının ons fiyatı sert gerilerken, şu dakikalarda 1837 dolar seviyesinde hareket ediyor.

  ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini yüzde 0.00 – yüzde 0.25 aralığında tuttu. Fed, en az 120 milyar dolar olan aylık varlık alım programını sürdüreceğini bildirdi. Fed tahminlerine göre, politika yapıcılar 2023 sonuna kadar iki faiz artışı öngörüyor.

  ALTIN FİYATLARINDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN...

  ABD Merkez Bankası Fed'in faiz kararı öncesi 1860 dolar seviyesinde hareket eden altının ons fiyatı, beklentiler dahilinde gelen karar sonrası gün içi en düşük seviyesi olan 1831 dolar seviyesine kadar geriledi. Altının ons fiyatı, saat 22.13 itibarıyla yüzde 1.15 oranında düşüşle 1837 dolar seviyesinden işlem görüyor.

  Euro/dolar paritesi 1.21 seviyesinden 1.20 seviyesine gerilerken; ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise, yüzde 1.50 seviyesinden yüzde 1.55’e yükseldi.

  "GENEL STRATEJİM DOLAR ENDEKSİNİN LEHİNE"

  Stratejist Rıdvan Baştürk, Fed sonrası piyasa beklentilerini şöyle değerlendirdi: “Kararlar ile dolar endeksi sert değer kazanırken, emtialarda baskı gördük. Majör borsalar aşağı geldi, ancak düşüşler sınırlı kaldı. ABD 10 yıllık faizleri ise sert yükseldi. Burada yüzde 1.70 eşiği geçilirse piyasalardaki tehlike çanları daha kuvvetli çalacaktır. 

  Fiyatlarda oynaklık görebiliriz. Fakat genel stratejim dolar endeksinin lehine olmaya devam ediyor. Orta-uzun vadede dolar endeksi daha da güçlenecektir diye düşünüyorum. Gelecek aylarda açıklanacak olan enflasyon ve istihdam verileri önemli olur. Bu veriler yüksek geldiği sürece piyasa dolar endeksi lehine fiyatlama yapmaya devam edecektir”

  Etiketler

  Yazı kaynağı : bigpara.hurriyet.com.tr

  Altın Fed varlık alımı yorumlarına tutundu

  Altın Fed varlık alımı yorumlarına tutundu

  Altın, Fed politika yapıcılarının varlık alımı azaltımı ile ilgili son yorumlarıyla birlikte 5 ayın zirvesine yakın bir seviyede tutundu. Gram altın ise Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki yatay seyri takip etti.

  Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, çarşamba günü varlık alım programını uygun bir zamanda yavaşça ve dikkatli bir şekilde geri çekmeye başlamanın uygun olabileceğini söyledi.

  Fed yetkilileri daha önce yaptıkları açıklamalarda ekonomi kayda değer bir ilerleme kaydederek hedeflerine yaklaşmaya başladığı zaman varlık alım programının miktarında bir azaltmaya gideceklerini söylemişlerdi. Fed’i takip eden birçok kişi ise bu şartların bu yılın sonlarına doğru sağlanabileceğini düşünüyor.

  10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi hafta başından bu yana 5 puana yakın düşüşle yüzde 1,59 seviyesine kadar geriledi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi ise çarşamba günü 1.121 seviyesine kadar tırmandıktan sonra 1.117 civarına geriledi.

  Ons altın fiyatı

  2021 yılına son 40 yıldaki en kötü ilk çeyrek performanslarından biriyle başlayan ons altın, Nisan ayından bu yana kademeli bir yükselişle 1.900 doların üzerine kadar tırmandı. Sene başından bu yana olan kayıplarını silen ons altın, Mayıs ayını neredeyse 1 senenin en büyük kazancıyla kapatmıştı.

  Haftaya 1.907 dolar civarında başlayan ons altın, perşembe günü 1.903 dolar seviyesinde işlem görüyor.

  Gram altın fiyatı

  Seneye 463 TL civarında başlayan gram altın, küresel altın fiyatları ve dolar/TL’deki düşüşle beraber Şubat ayında 398 TL’ye kadar gerilemişti. Sonrasında dolar kurunun hızlı bir şekilde yükselmesi ve küresel altın fiyatlarının tırmanmasıyla yükselişe geçen gram altın, 525 TL ile tüm zamanların zirvesine yakın bir seviyede bulunuyor.

  Yazı kaynağı : www.bloomberght.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap