Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  fed enflasyon açıklaması ne zaman 2022

  1 ziyaretçi

  fed enflasyon açıklaması ne zaman 2022 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  2022 FED toplantı tarihleri! FED açıklaması ne zaman 2022? FED faiz kararı ne zaman? - Ekonomi Haberleri

  2022 FED toplantı tarihleri! FED açıklaması ne zaman 2022? FED faiz kararı ne zaman? - Ekonomi Haberleri

  2022 yılının FED toplantısı yatırımcının gündeminde. Ocak ayına ilişkin FED’in faiz kararı piyasalara yön verecek. Ocak ayı sonunda düzenlenecek toplantıdan çıkacak faiz kararı bekleniyor. 2022 yılının toplantı tarihleri daha önce açıklanmıştı. Peki, Ocak ayı FED toplantısı ne zaman? FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? 2022 FED toplantı tarihleri ve FED’in faiz kararına ilişkin beklentiler…

  FED’İN SON FAİZ KARARI NE OLMUŞTU?

  2022 yılının ilk FED faiz toplantısı ocak ayında düzenlenecek. FED 2021'in son toplantısını aralık ayında gerçekleştirmiş, beklentiler doğrultusunda yüzde 0 ile 0.25 arasında sabit tutmuştu.

  2022 OCAK AYI FED FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? İŞTE 2022 FED TOPLANTI TARİHLERİ!

  2022 Ocak AYI FED faiz kararı 25-26 Ocak tarihlerinde yapılacak olan yılın ilk toplantısının ardından kamuoyuyla paylaşılacak. İkinci toplantı ise 15-16 Mart tarihlerinde, üçüncü toplantı ise 3-4 Mayıs tarihinde gerçekleşecek.

  FED FAİZ KARARI NE OLUR? BEKLENTİLER NE YÖNDE?

  Fed üyeleri 2022 yılında federal fon faizinin 3 kez 25'er baz puan artacağını öngördüler. Uzmanlara göre, ABD cephesinde enflasyon ve istihdam verileri başta olmak üzere ekonomik veri akışları ve Fed’in izleyeceği yol haritası ons altının seyri üzerinde belirleyici olmaya devam edecek. Enflasyondaki yükseliş ve istihdam piyasasındaki iyileşmeye bağlı olarak Fed’in faiz artırımlarını gündeme alması ilerleyen süreçte ons altın üzerinde aşağı yönlü risk unsurları olarak izlenecek.

  Fed üyeleri 2023 yılı için de 3 faiz artırımı beklentisi ortaya koydular.

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  Altın ve Dolar Bu Saati Bekliyor! ABD Ocak 2022 Enflasyon Ne Zaman Açıklanacak?

  Altın ve Dolar Bu Saati Bekliyor! ABD Ocak 2022 Enflasyon Ne Zaman Açıklanacak?

  FED Başkanı Jerome Powell tarafından dün senatoda yapılan konuşmada faiz artırımı mesajları sonrasında ABD Ocak enflasyon verileri daha da önem kazanmıştı. Hem dolar kuru hem de altın fiyatları için kritik öneme sahip olan enflasyon rakamları için geri sayım başladı. 

  Amerikan Merkez Bankası FED tarafından yapılacak olan toplantı sonrasında açıklanacak FED Ocak faiz kararı öncesi en önemli öncü veri olan enflasyon bugün belli olacak. Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin devam edip etmeyeceği ya da beklentilerin üzerine çıkıp çıkmayacağı gibi kriterler Ocak 2022 FED Faiz Kararı için de yön gösterecek, erken faiz artırımı ihtimalini ortaya koyacak. 

  ABD OCAK ENFLASYON VERİLERİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK, AMERİKA OCAK AYI ENFLASYONU SAAT KAÇTA BELLİ OLACAK?

  Dolar kurunun tüm dünyada hakim para birimi olması ve rezerv para olarak kullanılması nedeni ile Amerika'nın alacağı karar tüm küresel piyasalar tarafından yakından takip edilirken yine açıklanacak ekonomik verilerde büyük önem taşıyor. Amerika'da enflasyon rakamlarının büyük bir hızla yükselişe geçmesinin ardından erken faiz artırımı ihtimali ortaya çıkmıştı. 

  Açıklanacak olan Ocak ayı enflasyonu rakamının da beklentilerin üzerinde çıkması durumunda Ocak ayı FED faiz kararı için erken artırım ihtimali ortaya çıkacak. Güçlü dolar ve zayıflayan altın senaryosu piyasalar tarafından fiyatlanacak. Bu nedenle açıklanacak olan enflasyon kararı hem dolar yatırımı olan hem de altını olan ya da almak isteyen kişiler tarafından yakından takip ediliyor. 

  abd enflasyon

  AMERİKA'DA ENFLASYON VERİLERİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  Büyük bir merakla beklenen enflasyon verileri Amerika'da tarafından Türkiye Saati ile bugün saat 16:30'da ilan edilecek. Yapılacak olan açıklama sonrasında piyasalarda sert fiyatlamalar yaşanması bekleniyor. 

  ABD ENFLASYON BEKLENTİSİ OCAK 2022! AMERİKA'DA ENFLASYON ORANI ARTARSA NE OLUR?

  Amerika'da Ocak 2022 enflasyon tahmini beklentisi yüzde 7 olarak açıklandı. ABD enflasyon verileri arasında açıklanan son rakam olan Aralık 2022 enflasyon verisi ise yüzde 6,8 olarak ilan edilmişti. Bugün açıklanacak olan veri öncesinde ekonomistler enflasyonda yükselişin süreceği yönünde tahminde bulundu. 

  Amerika'da enflasyonun yükselmesi durumunda FED faiz artırımı kararının erken çıkması ve varlık alımlarının sonlandırılması bekleniyor. Bu da gelişmekte olan ülkelere giden fazla paranın kesilmesi, TL'nin de içinde olduğu gelişmekte olan para birimlerinin değer kaybetmesi, altın fiyatlarının düşmesi anlamına geliyor.

  Yazı kaynağı : www.emlak365.com

  FED faiz kararı ne zaman açıklanacak, faiz kararı ne olacak?

  FED faiz kararı ne zaman açıklanacak, faiz kararı ne olacak?

  FED faiz kararı ne zaman açıklanacak, faiz kararı ne olacak?

  FED toplantısı yakından takip edilirken yatırımcıların gözü merkez bankası yetkililerin açıklamalarında olcak. FED'in alacağı kararda artan koronavirüs vakalarıyla yüksek enflasyonun belirleyici rol oynayacağı belirtiliyor. FED faiz kararı 25-26 Ocak tarihlerinde yapılacak.

  Dünyanın birçok ülkesinde artan enflasyonu kontrol altına almak üzere merkez bankaları faiz artışına gidiyor. Bu ülkeler arasına yakın zamanda ABD'de de katılabilir.

  FED TOPLANTISI NE ZAMAN?

  FED faiz toplantısı 25-26 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek. FED faiz kararı 26 Ocak saat 21:00 itibari ile açıklanması bekleniyor.

  FED TUTANAKLARINDA FAİZ ARTIŞI VURGUSU

  Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 14-15 Aralık tarihlerinde düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanaklarını yayımladı.

  Fed yetkilileri geçen ay gerçekleştirilen toplantıda oldukça sıkı olan istihdam piyasası ve yüksek enflasyon nedeniyle ekonomiyi yavaşlatmak için merkez bankasının faiz oranlarını öngörülenden daha erken yükseltmek durumunda kalabileceğini ve bilançosundaki varlıkları azaltabileceğini ifade etti.

  Fed'in dün yayımlanan ve piyasaların para politikasında sıkılaştırma yanlısı olarak değerlendirdiği 14-15 Aralık politika toplantısının tutanakları, yetkililerin, küresel arzda görülen darboğazların yanı sıra, 2022'de de devam etmesi beklenen fiyat artışlarından endişe duyduğunu gösterdi.

  OMİCRON DEĞERLENDİRMESİ

  Bu endişelerin hızla yayılan Omicron varyantının oluşturduğu risklere dair endişelerden de daha baskın hale geldiği görüldü. Omicron varyantı bazı Fed yetkilileri tarafından enflasyon kaynaklı baskıları kuvvetlendirebilecek, ancak “temel olarak ABD'de ekonomik toparlanma patikasını etkilemeyecek” bir etken olarak nitelendi.

  Tutanaklarda, “Katılımcılar genel olarak, ekonominin görünümü, istihdam piyasası ve enflasyon konusundaki kişisel görüşlerini göz önüne olarak politika faizinin daha önceden öngörülenden daha erken veya daha hızlı artırılmasının gerekli olabileceğini belirtmişlerdir” denildi.

  TAHMİNLER DEĞİŞTİ

  Tutanakların ardından Fed'in Haziran ayı için öngörülen faiz indirimlerine yönelik tahminler Mart ayına çekildi. WSJ'nin aktardığına göre, ekonomik danışmanlık firması MacroPolicy Perspectives'in kurucusu Julia Coronado, tutanakların kendisini Haziran yerine Mart ayında başlayacak olan faiz artırım tahminini yükseltmeye sevk ettiğini söyledi.

  Araştırma firması Renaissance Macro'da ekonomist olan Neil Dutta da, “Fed, Mart ayında yürüyüşe geçme yolunda ilerliyor. Onları neyin geride tutacağını görmek zor” dedi.

  DOLAR YÜKSELDİ

  Tutanakların ardından 10 yıllık ABD Hazine tahvili faizi yüzde 1,71’e tırmanarak Nisan ayından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Tahvil faizleri yeni yıla girerken yüzde 1,5 civarında bulunuyordu. Ayrıca doların diğer para birimlerine karşı değerini ölçen dolar endeksi de yükseldi.

  Tutanaklara Dolar/TL de yukarı yönlü tepki verdi. Dolar/TL, tutanakların yayınlanmasından sonra 13,87 seviyelerine tırmandı.

  BORSALAR GERİLEDİ

  Asya borsaları da Fed'in toplantı tutanaklarının ardından küresel düşüşlere paralel olarak geriledi.

  Nasdaq bileşik endeksi Şubat ayından bu yana günlük bazda en büyük düşüşünü kaydederek yüzde 3'ün üzerinde gerilerken, S&P 500 endeksi Omicron varyantı haberlerinin ilk çıktığı tarih olan 26 Kasım'dan bu yana en büyük düşüşünü kaydetti.

  Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.95, Japonya'nın Nikkei endeksi yüzde 2.08 geriledi.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap