Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  fay hattı sorgulama e-devlet

  1 ziyaretçi

  fay hattı sorgulama e-devlet bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Türkiye Deprem Tehlike Haritaları

  Arama

  FAY HATTI SORGULAMA EKRANI 2022 E-DEVLET: Evimin altından deprem fay hattı geçiyor mu? Fay hattı nereden geçiyor?

  FAY HATTI SORGULAMA EKRANI 2022 E-DEVLET: Evimin altından deprem fay hattı geçiyor mu? Fay hattı nereden geçiyor?

  TÜRKİYE FAY HARİTASI SORGULAMA EKRANI 

  Türkiye fay hattı haritası sorgulama ekranı, son depremlerin ardından pek çok vatandaşın araştırdığı konu olmaya başladı. MTA ve AFAD tarafından listelenen fay hatları, birkaç adımda kolayca görüntülenebiliyor. Fay haritası ile hangi şehir ya da ilçeden fay hatları geçtiğini listeyen iki kurum, bu bilgileri belirli periyodlarda güncelliyor. Türkiye fay haritası görüntüleme ekranı, internet üzerinden kolayca görüntülenebilmektedir. 

  En son 1996 yılında yürürlüğe giren Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası, AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilenmiş, 18 Mart 2018 tarih ve 30364 sayılı (mükerrer) Resmi Gazete’ de yayımlanmıştır. Yeni harita 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

  Yeni harita en güncel deprem kaynak parametreleri, deprem katalogları ve yeni nesil matematiksel modeller dikkate alınarak çok daha fazla ve ayrıntılı veriyle hazırlanmıştır. Yeni haritada, bir önceki haritadan farklı olarak deprem bölgeleri yerine en büyük yer ivmesi değerleri gösterilmiş ve “deprem bölgesi” kavramı ortadan kaldırılmıştır.

  Deprem tehlike haritası RİSK haritası değildir. RİSK haritası olması için bu tehlike haritası üzerinde yapıların, nüfusun deprem anında etkilenme durumunu bilmek, ekonomik kayıpları saptamak ve depremin çevreye vereceği zararları hesaplayıp bu zarar ve kayıp sonuçlarını gösteren harita oluşturmak gerekir.

  Yeni harita, AFAD Ulusal Deprem Araştırma Programı (UDAP) tarafından desteklenen ²Türkiye Sismik Tehlike Haritasının Güncellenmesi² başlıklı proje ile kamu ve üniversite işbirliği kapsamında hazırlanmıştır.

  Fay Hattı sorgulama işlemi şu adreslerden yapılabiliyor;

  AFAD'IN E-DEVLET ÜZERİNDEN GÖRÜNTÜLENEBİLEN HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ

  MTA'NIN FAY HARİTASINI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  E-Devlet Üzerinden Mahallenizden Geçen Fay Hattı Nasıl Sorgulanır?

  Ülkemizde son dönemler sıkça yaşanan ve can kaybına neden olan depremlerin ardından, AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) ve MTA (Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü) tarafından geliştirilen Deprem Fay Hattı Sorgulama Haritası vatandaşların erişimine açıldı.

  Geçtiğimiz günlerde merkez üssü Elazığ Sivrice’de gerçekleşen 6.8 şiddetindeki depremin ardından, son günlerde oldukça merak edilen ve internet üzerinden sıkça sorgulanan Türkiye’deki fay hatlarının hangi bölge, il ve ilçelerden geçtiği artık AFAD VE MTA tarafından geliştirilen haritalar ile sorgulanabilecek. Deprem Fay Hattı Sorgulama Haritası ile vatandaşlar ikamet ettikleri il, ilçe ve mahallelerinden geçen fay hatlarını kolayca öğrenebilecekler.

  Türkiye Deprem Tehlike Haritası 2020

  AFAD’dan edinilen bilgiye göre yeni harita en güncel deprem kaynak parametreleri, deprem katalogları ve yeni nesil matematiksel modeller dikkate alınarak çok daha fazla ve ayrıntılı veriyle hazırlandı. Ayrıca yeni haritada, bir önceki haritadan farklı olarak deprem bölgeleri yerine en büyük yer ivmesi değerleri gösterilerek, “deprem bölgesi” kavramı ortadan kaldırıldı. Deprem tehlike haritasının risk haritası olmadığı, risk haritası olabilmesi için bu tehlike haritası üzerindeki yapıların, nüfusun deprem anında etkilenme durumunu bilmek, ekonomik kayıpları saptamak ve depremin çevreye vereceği zararları hesaplayıp bu zarar ve kayıp sonuçlarını gösteren harita oluşturmak gerektiği belirtildi.

  Yeni haritanın, AFAD Ulusal Deprem Araştırma Programı (UDAP) tarafından desteklenen Türkiye Sismik Tehlike Haritasının Güncellenmesi başlıklı proje ile kamu ve üniversite işbirliği kapsamında hazırlandığı bildirildi.

  Acil toplanma alanları da sorgulanabilecek

  Korkutan depremlerin ardından vatandaşlar tarafından en çok merek edilen ve sorgulanan bir diğer nokta ise deprem sonrasındaki güvenli toplanma alanlarının neresi olduğu oldu. Vatandaşlar bu sorgulama haritası üzerinden, yaşanabilecek herhangi bir depremde AFAD tarafından belirlenen acil toplanma alanlarını da öğrenilebilecek.

  Fay hattı sorgulaması nasıl yapılır?

  AFAD ve MTA tarafından oluşturulan ve sürekli güncellenen fay hattı haritasına E-Devlet üzerinden kolayca ulaşılabiliyor. İkamet ettiği semtin deprem riskini sorgulamak isteyen vatandaşların, https://tdth.afad.gov.tr adresinden TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yaparak ikamet ettikleri bölgenin koordinat ve adres bilgilerini girmeleri yeterli olacak.

  1-  https://tdth.afad.gov.tr üzerinden E-Devlet bilgilerinizle giriş yapın.

  2-  Karşınıza  “Türkiye Deprem Tehlike Haritası” açılacak.

  3- Sol üst köşede yer alan “Adres Sorgulama Linki”ne tıklayarak adres seçiniz.

  4- İl, ilçe ve mahalle bilgilerinizi giriniz.

  5- İl, ilçe ve mahalle bilgilerinizi seçtikten sonra harita mahallenize yaklaşacaktır. 

  29-01-2020 / EF

   
  36.957 kez görüntülendi.

  Yazı kaynağı : haber.sakarya.edu.tr

  Evimin altından fay geçiyor mu? İşte e-Devlet sorgulama ekranı

  Evimin altından fay geçiyor mu? İşte e-Devlet sorgulama ekranı

  Son yaşanan depremlerin ardından, 'Evimin altından fay hattı geçiyor mu?' sorusunun yanıtı vatandaşların gündeminde yer alıyor. e- Devlet fay hattı sorgulama sayfası üzerinden, bulunduğunuz bölgeden fay hattı geçip geçmediğini görüntüleyebilirsiniz.

  e-DEVLET FAY HATTI SORGULAMA NASIL YAPILIR?
  Evinizin altından fay hattı geçip geçmediğini sorgulamak için, e-Devlet ekranından AFAD'ın hizmeti olan Türkiye Deprem Tehlike Haritaları İnteraktif Web Uygulaması üzerinden kolayca fay hattı sorgulama yapabilirsiniz.

  FAY HATTI SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN

  Yazı kaynağı : medyabar.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap