Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  fatma girik şişli belediye başkanı hangi partiden

  1 ziyaretçi

  fatma girik şişli belediye başkanı hangi partiden bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Şişli belediye başkanları listesi

  Bu maddede İstanbul'un Şişli ilçesinin belediye başkanlarının bir listesi yer almaktadır. 1954 yılına kadar Beyoğlu'na bağlı bir bucak olarak yönetilen Şişli, bu yıl içinde ilçe yapıldı.[1] Bu dönemde Kâğıthane de ilçe sınırları kapsamındaydı.[1] 1984'e kadar Şişli, İstanbul Belediyesine bağlı şube olarak şube müdürlerince yönetildi. 1984 yılında büyükşehir ve ilçe belediyeleri için çıkartılan Yerel Yönetimler Kanunu çerçevesinde Şişli Belediyesi kuruldu. 1980'lerde ilçe sınırları içindeki tüm yerleşim yerleri kentsel alana katıldı. Böylece Ayazağa ve Kâğıthane köy statüsünden çıktı.[1] Göç nedeniyle nüfusu hızla artan Kâğıthane, 1987'de yapılan idari bir düzenlemeyle ilçe oldu.[1] Günümüzde Şişli Belediyesinin yetki alanı tüm ilçeyi kapsamaktadır.

  Günümüze kadarki süreçte ilçede beş farklı belediye başkanı görev yaptı. İlk belediye başkanı Anavatan Partisi'nden Mehmet Emin Sungur'du. 1999 seçimleriyle birlikte göreve başlayan Demokratik Sol Parti üyesi Mustafa Sarıgül, sonrasındaki iki seçimde de çeşitli partiler altında görevinde kaldı ve 2014'e kadar sürdürdüğü belediye başkanlığıyla birlikte en uzun süre görev yapan Şişli belediye başkanı oldu. Son olarak 31 Mart 2019 günü yapılan yerel seçimlerden birinci sırada ayrılarak Şişli belediye başkanı olan Cumhuriyet Halk Partisi'nden Muammer Keskin, günümüzde de bu görevi sürdürmektedir.

  Belediye başkanları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Şişli Belediye Başkanını belirlemek için yapılan ilk seçimler 1984 yılında gerçekleştirildi. Seçimler sonunda oyların yarısından fazlasını alan Anavatan Partisi'nden Mehmet Emin Sungur, ilçe tarihinin ilk belediye başkanı oldu. 1989 seçimlerinin ardından Sosyaldemokrat Halkçı Parti üyesi Fatma Girik belediye başkanlığına seçildi. 1994 seçimleriyle birlikte yine Anavatan Partisi'nden Gülay Aslıtürk belediye başkanı oldu. Ancak adı birtakım yolsuzluk iddialarına karıştığından Aslıtürk, görevinden istifa ederek yurt dışına kaçtı.[2][3] Bunun üzerine 21 Kasım 1997 tarihinde İlçe Belediye Meclisinde yapılan olağanüstü toplantıda yeni belediye başkanı için oylama yapıldı. 37 meclis üyesinin katıldığı ve üç adayın bulunduğu oylama sonucunda 25 oy alan Cüneyt Akgün belediye başkanlığına getirildi.[4]

  1994 yılında da Demokratik Sol Parti'den aday olan fakat seçilemeyen Mustafa Sarıgül,[5] 1999 seçimleri sonunda başkanlığa seçildi. 2002'nin Temmuz ayına kadar bu parti altında görevini sürdürse de bu ay içerisinde İsmail Cem tarafından kurulan Yeni Türkiye Partisi'ne katıldı.[6][7] Aralık 2002'de de Yeni Türkiye Partisi'nden ayrılarak Cumhuriyet Halk Partisi'ne geçti.[8] 2004 seçimlerine Cumhuriyet Halk Partisi altında girdi ve oyların %65,7'sini toplamayı başardı. 29 Ocak 2005 günü yapılan 13. Olağanüstü CHP Kurultayında partinin genel başkanı Deniz Baykal'a rakip olsa da kongre sürecinde yaptığı açıklamalar nedeniyle Yüksek Disiplin Kurulu tarafından partiden ihraç edildi.[9] Üç yıl kadar süren hukuki işlemlerin ardından Şubat 2008'de ihraç kararı kesin olarak sonuçlandı.[9] Kasım 2008'de Demokratik Sol Parti'ye dönen Sarıgül,[10][11] 2009 seçimlerinde üçüncü kez belediye başkanı seçildi. 9 Temmuz 2009'da ise Demokratik Sol Parti'den istifa etti ve bir süre görevini bağımsız olarak sürdürdü.[12] Kasım 2013'te tekrar Cumhuriyet Halk Partisi'ne katılan Sarıgül,[13][14] bu tarihten itibaren bu parti çatısı altında görevini sürdürdü.[13][14] 30 Mart 2014 günü yapılacak olan yerel seçimler öncesinde Cumhuriyet Halk Partisi adına İstanbul Belediye Başkanı adayı olan Sarıgül görevini,[15] seçimler sonucunda %61,57 oranında oy alan Cumhuriyet Halk Partisi'nden Hayri İnönü'ye devretti.

        Anavatan Partisi       Sosyaldemokrat Halkçı Parti       Cumhuriyet Halk Partisi       Demokratik Sol Parti       Yeni Türkiye Partisi       Bağımsız

  Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Oyuncu Fatma Girik belediye başkanlığı yaptığı günleri anlattı: Bu görev kadına yakışıyor

  Oyuncu Fatma Girik belediye başkanlığı yaptığı günleri anlattı: Bu görev kadına yakışıyor

  "Koca koca dosyalar imza için önüme getiriliyordu. Yığınla dosyalar geliyordu. Ben de çağırıyordum belediyenin avukatını soruyordum, 'İmza atarsak ne olur, atmazsak ne olur?' diye. İki nüsha evrakların bir nüshasını imzalayıp, diğer nüshasını ise saklıyordum. Bir konu oluyordu çağırıyordum daire başkanlarını 'Nedir bu?' diye, onlar da 'Efendim siz daha iyi bilirsiniz' diyorlardı. En nihayetinde dedim ki 'Ben bilirsem her şeyi siz ne işe yarıyorsunuz?"

  Girik'in bu anısı Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve diğer ziyaretçileri güldürdü.

  Fatma Girik, daha sonra 60 yıllık meslek yaşamına sığdırdığı ödül, fotoğraf ve film afişleriyle müze görünümünde olan evini ziyaretçilerine gezdirdi.

  Yazı kaynağı : tr.sputniknews.com

  Şişli Belediye Başkanları Listesi

  Eski Şişli Belediye Başkanı... - MİLLİYET GAZETE ARŞİVİ

  Sık Sorulan Sorular sayfasında vermiş olabiliriz.

  Burada yanıtını bulamadığınız sorularınızı ve

  görüşlerinizi [email protected] e-posta

  Yazı kaynağı : gazetearsivi.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap