Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  fatih camii, istanbul nerede

  1 ziyaretçi

  fatih camii, istanbul nerede bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Fatih Camii Nerede? Fatih Camii'ne Nasıl Gidilir? Fatih Camii Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Fatih Camii Nerede? Fatih Camii'ne Nasıl Gidilir? Fatih Camii Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Fatih Camii Nerede? Fatih Camii'ne Nasıl Gidilir? Fatih Camii Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Fatih Camii Türkiye'nin bir hayli önemli niteliğe sahip olan tarihi yapılarından bir tanesini oluşturmaktadır. Osmanlı dönemi içerisinden kalma olan motifler taşınmaktadır. Fatih cami içinde toplam olarak 409 tane mezar taşı bulunmaktadır. 47 tane mezarın kimlere ait olduğu konusu ise tam olarak bilinmemektedir. Mezar bölümünün içerisinde 113 tane kadın, 117 tane de erkek mezarı yer almaktadır.

  Fatih Camii Nerededir?

  Fatih Camii ve Külliyesi, İstanbul içinde yer alan Fatih ilçesinde ve II. Mehmed tarafından yaptırılan cami ve külliye olmaktadır. Külliye içerisinde on altı tane medrese, darüşşifa, tabhane, maret, hamam ve kütüphane yer almaktadır. Şehrin yedi tane tepesinden bir tanesinde inşa edilmiştir.

  Fatih Cami 1766 tarihinde gerçekleşen depremde yıkılmasının ardından yeniden onarılarak 1771 tarihinde günümüzdeki şeklini almıştır. 1999 Gölcük Depremi kapsamında zeminin üzerinde kaymalar tespit edilmiştir. Fatih Camide 2008 senesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından zemin restorasyon ve güçlendirme çalışmalarına başlanmıştır ve bununla birlikte 2012 senesinde yeniden ibadete açılmıştır.

  Fatih Camiinin Tarihçesi ve Restorasyon Süreci Nedir?

  Fatih Camii, İstanbul'un fethedilmesinin ardından yaptırılan ilk cami unvanını taşıyan bir camidir. Fatih Camii Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul'un fethedilmesinden sonra yaptırılmış olan bir camiidir. 1766 senesinde yaşanmış olan çok büyük bir depremde Fatih Cami çok zarar görmüştür. Bu cami 1971 senesinde ise restore edilerek özelliğini kaybederek açılmıştır.

  Gölcük depremindeyse bu yapının alt tarafında kayma ortaya çıkmıştır. Bu nedenle de ibadete bir süre ara verilmiştir. 2012 tarihine gelindiğinde ise yeniden restore edilmesi ile beraber ibadete devam edilmiştir. Fatih Camiinin mimarlığını Atik Sinan yapmıştır. Bu caminin yapılmış olduğu ilk zamanki haliyle günümüzdeki hali arasında oldukça büyük farklılıklar yer almaktadır. Bununla birlikte Fatih Camii ilk Türkçe ezanın da okunmuş olduğu camidir.

  Fatih Camiye Nasıl Gidilir?

  Fatih Camii İstanbul ilinin Fatih ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Fatih camiye özel araç vasıtası ile gitmeyi düşünen kişilerin Karaköy tarafından gelerek Galata köprüsünü geçmeleri gerekmektedir. Haliç tarafından ise Atatürk bulvarına geçilmesi durumunda tabelaların takip edilerek camiyi kolay bir biçimde bulabilmektedirler. Toplu taşıma araçları aracılığı ile bu alana gitmek isteyen kişiler Yavuz Selim ve Eminönü duraklarından kalkmakta olan otobüsler ile beraber Fatih Cami'ne gidebilmektedirler.

  Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

  Fatih Cami'nin içerisinde yer alan merkez olan kubbe dört fil ayağı üstünde bulunmaktadır. Merkez kubbenin çevresi ise yarım kubbe ile çevrili bir halde ortaya çıkmaktadır. Yarım kubbenin etrafında da tam ve yarım olan kubbeler mevcut halde bulunmaktadır. Abdest muslukları da bu alanda bulunmaktadır. Fatih caminin kapsamına bakıldığında iki şerefeli şekilde olan iki tane minaresi bulunmaktadır. Cami minarelerinin şerefe tarafında kadar olan bölümler 1771 senesinde gerçekleşmiş olan depremden daha öncesine ait bulunan kısımları oluşturmaktadır. Fatih Caminin taş kulaklarıysa 2. Abdülhamit dönemi içerisinde yaptırılmıştır.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Fatih Camii

  Fatih Camii

  Fatih Camii ve Külliyesi, İstanbul'un Fatih ilçesinde II. Mehmed tarafından yaptırılmış olan cami ve külliyedir. Külliye içinde 16 adet medrese, darüşşifa (hastane), tabhane (konukevi) imaret (aşevi), kütüphane ve hamam bulunmaktadır. Şehrin yedi tepesinden birinde inşa edilmiştir. Cami 1766 depreminde yıkıldıktan sonra onarılarak 1771'de bugünkü halini almıştır. 1999 Gölcük Depreminde zemininde kaymalar tespit edilen camide 2008 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından zemin güçlendirme ve restorasyon çalışmalarına başlandı ve 2012 yılında tekrar ibadete açılmıştır.[2]

  Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Bizans devrinde, caminin bulunduğu tepede I. Konstantin'un döneminde yapılan Havariyyun Kilisesi olduğu düşünülmektedir. Bizans imparatorlarının bu tepede gömüldüğüne inanılır. Constantinus'un o zamanlar şehrin dışında kalan bu tepede gömüldüğü bilinmektedir. Fethin ardından bu bina Patrikhane kilisesi olarak kullanılmıştı. Fatih Sultan Mehmet buraya cami ve külliye inşa etmek isteyince patrikhane Pammakaristos Manastırı'na taşındı.[kaynak belirtilmeli] Ali Saim Ülgen Halim Baki Kunter'le beraber hazırladığı Fatih Camii adlı makalesinde caminin kilise üzerine inşa edilmediğini belirtmektedir.[3]

  Yapımına 1462 yılında başlanmış ve 1469 yılında tamamlanmıştır. Mimarı, Sinaüddin Yusuf bin Abdullah'tır (Atik Sinan). Cami 1509 İstanbul depreminde büyük hasar görmüş ve II. Bayezid döneminde onarılmıştır. 1766 yılında yaşanan bir depremden dolayı harabe haline geldiği için Sultan III. Mustafa, 1767 ve 1771 yılları arasında camiyi Mimar Mehmed Tahir Ağa'ya tamir ettirdi. Bu nedenle cami orijinal görünümünü kaybetmiştir. 30 Ocak 1932'de ilk Türkçe ezan bu camide okunmuştur.[4]

  Mimarisi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Caminin ilk inşasından bugün sadece şadırvan avlusunun üç duvarı, şadırvan, tac kapı, mihrap, birinci şerefeye kadar minareler ve çevre duvarının bir kısmı kalmıştır. Şadırvan avlusunda, kıble duvarına paralel olan revak diğer üç yönden daha yüksektir. Kubbelerin dış kasnakları sekiz köşelidir ve kemerlere oturur. Kemerler genellikle kırmızı taş ve beyaz mermerlerle işlenmiş, yalnız mihverdekilere yeşil taş kullanılmıştır. Alt ve üst pencerelerin etrafı geniş silmelerle çevrelenmiştir. Söveler mermerdendir ve gayet geniş, kuvvetli silmelerle belirtilmiştir.

  Demir parmaklıklar, kalın demirden ve topuzludur. Revak sütunlarının sekizi yeşil Eğriboz, ikisi pembe, ikisi esmer granitten, son cemaat yerindekilerin bazıları ise mısır granitindendir. Başlıklar tamamen mermerden ve hepsi istalaktitlidir. Kaideler de mermerdir. Avlunun biri kıblede, ikisi yanda üç kapısı vardır. Şadırvan sekiz köşelidir. Mihrabın yaşmağı istalaktitlidir. Hücre köşeleri yeşil direkli, kum saatleri ile süslü ve üstü zarif bir taçla biter. Yaşmağın üzerinde tek satırlık bir ayet vardır. On iki dilimli olan minare, cami ile büyük bir ahenkle birleşmiştir. Çinili levhalar son cemaat duvarının sağ ve solundaki pencere aylarındadır.

  Fatih Camii'nin ilk yapımında, cami alanını genişletmek için duvarlar ve iki ayak üzerine bir kubbe oturtulmuş ve bunun da önüne bir yarım kubbe ilave edilmiştir. Böylelikle 26 m çapındaki kubbe bir yüzyıl boyunca en büyük kubbe niteliğini korumuştur. Caminin ikinci defa yapılışında payandalı camiler planı uygulanarak küçük kubbeli sivri bir bina meydan getirilmiştir. Şimdiki durumda, merkezi kubbe dört fil yağına oturmakta ve bunu dört yarım kubbe çevrelemektedir. Yarım kubbelerin etrafında ikinci derecede yarım ve tam kubbeler, mahfildeki ve dıştaki abdest musluklarının önündeki galerileri örtmektedir. Mihrabın sol tarafından, türbe yanından geniş bir rampa ile girilen Hünkar mahfili ve odalar bulunmaktadır.

  Minarelerin taş külahları 19. yüzyıl sonunda yapılmıştır. Mimar Mehmed Tahir Ağa camiyi tamir ettiği sırada eski camiden kalan klasik parçalarla yeniden yaptığı barok parçaları iyi bir şekilde birleştirdi. Caminin alçı pencereleri son devirlerde harap olduğundan adi çerçevelerle değiştirildi. Avlu kapısının yanındaki yangın havuzu Sultan II. Mahmud tarafından 1825 yılında yaptırıldı. Caminin geniş bir dış avlusu vardı. Bunun tabhaneye çıkan kapısı eski camiden uçmuştur.

  Türbeler ve Hazire[değiştir | kaynağı değiştir]

  Başta Fatih Sultan Mehmed'in türbesi olmak üzere, Osmanlı tarihinin birçok önemli isminin mezarı buradadır. Fatih'in eşi ve II. Bayezid'in annesi Gülbahar Valide Sultan'ın, "Plevne Kahramanı" Gazi Osman Paşa'nın, ve mesnevi şarihi Abidin Paşa'nın türbeleri hazirededir. Sadrazamlar, Şeyhülislamlar, müşirler ve pek çok ilim adamının mezarlarının burada olması, Osmanlı protokolünün adeta törendeymiş gibi bir arada görülmesine imkân vermektedir. Mezarları burada bulunan bazı devlet adamları ve ilmiyye mensuplarından birkaçı şunlardır:

  Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Fatih Camii Nerede? Fatih Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

  Fatih Camii Nerede? Fatih Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

  Fatih Camii ülkemizin oldukça önemli tarihi yapılarından biridir. Osmanlı döneminden motifler taşımaktadır.

  Fatih Camii Hakkında Bilgi

  Fatih Camii, İstanbul fethedildikten sonra yaptırılmış olan ilk cami unvanını taşımaktadır. Selatin camisi, Osmanlı aileleri tarafından yaptırılmış olan camilere verilen genel isimdir. Fatih Cami, Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul'un fethinden sonra yaptırıldı. İçinde 16 tane medrese, hamam, aşevi, kütüphane, konuk evi ve hastane bulunur.

  1766 yılında yaşanmış olan büyük bir depremde Fatih Cami çok zarar görmüştür. Bu cami 1971 yılında ise restore edilerek tekrar kullanıma açılmıştır. Gölcük depreminde ise bu yapının alt kısmında kayma meydana gelmiştir. Bu sebeple de ibadete ara verilmiştir. 2012 yılına gelindiğinde tekrar restore edilerek ibadete devam edilmiştir. Cami'nin mimarlığını ise Atik Sinan yapmıştır. Yapıldığı ilk zamanki hali ile günümüzdeki hali arasında büyük farklılıklar vardır. Ayrıca bu cami ilk Türkçe ezanın da okunduğu camidir.

  Fatih Camii Nerede Ve Nasıl Gidilir?

  Fatih Cami İstanbul ilinin Fatih ilçesinde bulunmaktadır. Bu camiye özel araç ile gitmeyi düşünenler Karaköy yönünden gelerek Galata köprüsünü geçip Haliç tarafından Atatürk bulvarına geçtikleri zaman tabelaları takip ederek camiyi kolay bir şekilde bulabilirler.

  Toplu taşıma araçlarını kullanacak olanlar ise Eminönü ve Yavuz Selim duraklarından kalkan otobüsler ile Fatih Cami'ne gidebilirler.

  Fatih Camii Tarihi

  Fatih Camii Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul'un fethinden sonra yaptırılmıştır. Bu cami Osmanlı sultanları ve aileleri tarafından yaptırılan ilk selatin cami olma unvanını taşımaktadır. Bu sebeple de tarihi önemi çok büyüktür.

  Fatih Cami'nin kıble yönünde bir Hazire bulunur. Bu hazire kısmına 1780 yılında definler yapılmaya başlamıştır. Daha sonra buranın etrafına duvar örülmüş ve kapalı bir alan haline getirilmiştir. Osmanlı döneminde bu hazireye defin işlemini gerçekleştirmek için Saraydan ve sultandan izin almak gerekirdi. 19. yy. öncesinde buraya sivil definler yapılmazdı. Daha sonra sivil definleri de yapılmaya başlamıştır. Sadrazamlar, müşirler, ilim adamları, şeyhülislamlar 19. YY'dan sonra buraya gömülmeye başlamıştır.

  Fatih cami içerisinde toplamda 409 adet mezar taşı bulunur. 47 adet mezarın kime ait olduğu ise bilinmemektedir. Mezarda 113 kadın, 117 de erkek mezarı vardır.

  Fatih Camii Özellikleri

  Fatih Cami'nin içinde bulunan merkez kubbe dört fil ayağı üzerinde bulunur. Merkez kubbenin etrafı ise yarım kubbe ile çevrilidir. Yarım kubbenin çevresinde de tam ve yarım kubbeler bulunmaktadır. Abdest muslukları da burada bulunur. Fatih caminin iki şerefeli olan iki adet minaresi bulunur. Cami minarelerinin şerefeye kadar olan kısımları 1771 yılında gerçekleşen depremden öncesine ait olan kısımlardır. Fatih Caminin taş kulakları ise 2. Abdülhamit döneminde yaptırılmıştır.

  Fatih Caminin şadırvan avlusunda 22 adet kubbe bulunur. Bu kubbeler ise 18 sütuna dayalı halde bulunmaktadır. Caminin tam orta kısmında mimari olarak oldukça ihtişamlı olan bir şadırvan yer almaktadır. Cami avlusunun girişinde bir yangın havuzu bulunur. Bu havuz 1825 yılında 2. Mahmut'un emri ile yaptırılmıştır. Caminin ilk hali klasik mimari özellikleri taşımaktaydı. Eski yapılar üzerindeki mimari desenler caminin tüm değerini gözler önüne sermektedir. Bu cami klasik mimari ile barok mimarisini iç içe bulunduran bir yapı özelliği göstermektedir.

  Fatih Camii Mimarı Kimdir?

  Fatih Cami, Fatih Sultan Mehmet'in emri ile mimar Sinaüdddin Yusuf Bin Abdullah'a yaptırılmıştır. Bu değerli mimar Atik Sinan ismi ile de bilinmektedir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap