Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  farklı ilgi alanlarımızın olmasının topluma ne gibi katkıları vardır

  1 ziyaretçi

  farklı ilgi alanlarımızın olmasının topluma ne gibi katkıları vardır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  farklı ilgi alanlarımızın olmasının topluma ne gibi katkıları vardır​ - Eodev.com

  farklı ilgi alanlarımızın olmasının topluma ne gibi katkıları vardır​ - Eodev.com

  Cevap:İhtiyaçlarımız ve ilgi alanlarımızı ile yeteneklerimiz farklıdır. Bu konudaki her insanın farklı istekleri ve ihtiyaçları olabilir. Aynı zamanda değişik yetenekleri ve ilgileri olabilir. Bu özelliklerimizi okulda ve evde kullanırız.

  Açıklama:En iyi seçersen sevinirim:)

  Yazı kaynağı : eodev.com

  4. Sınıf Sosyal Bilgiler Bireysel İlgi, İhtiyaç Ve Yetenekler konu anlatımı

  4. Sınıf Sosyal Bilgiler Bireysel İlgi, İhtiyaç Ve Yetenekler konu anlatımı

  İhtiyaçlarımız ve ilgi alanlarımızı ile yeteneklerimiz farklıdır. Bu konudaki her insanın farklı istekleri ve ihtiyaçları olabilir. Aynı zamanda değişik yetenekleri ve ilgileri olabilir. Bu özelliklerimizi okulda ve evde kullanırız.

   Bireysel İlgi, İhtiyaç ve Yetenekler

   Öncelikle bireysel ilgi ve ihtiyaç ile yetenekler nelerdir bu kavramları sırasıyla öğrenelim.

   İlgi: Belli bir etkinlik ya da olay ile beraber duruma karşı yakınlık duymak, ondan hoşlanmak ilgi olarak bilinmektedir. Mesela bu konuda birçok değişik etkinlikten bahsetmek mümkün.

   - Müzik alanı

   - Spor alanı

   - Sinema alanı

   - Oyunlar

   Bu şekilde daha birçok farklı ilgi alanı anlatmak mümkün. İlgi alanlarımız bizim aynı zamanda hobilerimiz olarak da bilinmektedir. Özellikle ilgi alanlarımız sayesinde boş zamanlarımızı değerlendirir ve keyifli bir vakit geçiririz.

   İhtiyaç: Herhangi bir şeye gereksinim duymaya ihtiyaç denir. Özellikle hayatımız için gerekli olan yiyecek, kıyafetler ve ısınma en önemli ihtiyaçlar içerisinde yer almaktadır. Bu ihtiyaçlar vazgeçilmezdir ve mutlaka karşılanır. İhtiyaçlar karşılandıktan sonra geriye kalan zamanımız ve paramız ile isteklerimizi gerçekleştiririz. Mesela oyun oynamak, tatlı bir şeyler almak ve onları yemek gibi birçok değişik unsurlar istekler olur. Fakat isteklerden önce mutlaka her zaman ilk olarak ihtiyaçlarımız gelir.

   Yetenek: Bir kişinin herhangi bir şeyi anlaması, yapabilmesi veya etkiyi alabilmek yeterliliği ve gücü yetenek olarak bilinmektedir. Her insanın farklı alanlarda kendini özgü bir yetenekleri olabilir. Mesela bazı insanların futbol konusunda yetenekleri vardır ve çok iyi oynarlar. Bazı insanların ise matematiğe karşı yetenekleri vardır. Böylece matematik problemlerini kısa süre içerisinde ve hızlı şekilde çözerler. Bu şekilde daha birçok kişinin yetenekleri bulunmaktadır.

   Hayatımız içerisinde yeteneklerimiz ve ihtiyaçlarımız ile ilgi alanlarımız çok önemlidir. Bu kavramlar bizi biz yapan unsurlardır. Mesela yeteneklerimiz ile hayatta başarılı oluruz ve okulumuzu daha başarılı bir şekilde bitiririz. Aynı zamanda ihtiyaçlarımızı ailenizle beraber karşılarız ve rahatça yaşarız. İlgi alanlarımız sayesinde ise eğlenceli vakitler geçiririz ve arkadaşlarımız ile sosyal oluruz.

   Her insanın ilgi alanı ve yetenekleri farklıdır. Böylece dünyada çeşitlilik oluşur. Ayrıca bu değişik yetenekler ve ilgi alanları sayesinde birbirimize destek oluruz. Yapamadığımız bazı durumlar olduğu zaman ailemizden ve arkadaşlarımızdan destek alırız.

   İhtiyaçlarımız ise genelde insanlar için ortaktır. Özellikle kıyafetler, yiyecekler ve ısınma ortak ihtiyaçlar arasında yer alır. Bu ihtiyaçlar olmazsa olmazlar içerisinde bulunmaktadır. Çünkü yaşamımızı devam ettirmemiz için bunlar temel ihtiyaçlarımızdır.

   Neye ihtiyacımız olduğunu bilmeli ve yeteneklerimiz ile ilgi alanlarımızı ortaya çıkarmalıyız. Özellikle yeteneklerimiz sayesinde belki çok iyi bir sporcu olabiliriz. Aynı zamanda şarkıcı olabiliriz ya da mühendis ve mimar olabiliriz. İlgi alanlarımız sayesinde ise yeni insanlarla tanışabiliriz ve onlarla güzel bir arkadaşlık kurabiliriz. İhtiyaçlarımızı doğru bilirsek ise hayatı sorun yaşamadan kolay bir şekilde geçirebiliriz.

   Aile büyüklerimize de ihtiyaçlarımızı ve onların yetenekleri ile İlgi alanlarını sorabiliriz. Bunları deftere yazabiliriz ve konuyu çok daha iyi bir şekilde anlamış oluruz. Ayrıca bu sayede aile bireylerimizi ve arkadaşlarımızı çok daha iyi tanımış oluruz. İhtiyaçlarımız ve ilgi alanlarımız ve yeteneklerimiz bizim için vazgeçilmezdir. Bunları iyi belirlemeli ve ne olduklarını çok iyi anlamalıyız. Özellikle yeteneklerimiz neyse bunları öne çıkarmak için çok çalışmalıyız. Böylece hayatımızda çok başarılı işler yapabiliriz.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  2. Sınıf Hayat Bilgisi Bireysel Farklılıklar konu anlatımı

  2. Sınıf Hayat Bilgisi Bireysel Farklılıklar konu anlatımı

  Ailemiz içerisinde herkesin farklı özellikleri bulunur. Bunlar daha çok fiziksel özellikler olarak bilinir. Ancak aynı zamanda davranış açısından da değişik özelliklerimiz vardır. Bu özelliklerimiz bizleri diğer insanlardan farklı yapar. Şimdi farklı yanlarımızı inceleyelim ve bunların neler olduğuna bir bakalım.

   Bireysel Farklılıklar

   Fiziksel açıdan birçok farklılıklarımız bulunmaktadır. Şimdi bunları neler olduklarını bir inceleyelim.

   - Boyumuz

   - Kilomuz

   - Ten rengimiz

   - Cinsiyetimiz

   - Göz rengimiz

   - Saçlarımız

   Yukarıda saydığımız farklılıklarımız fiziksel özelliklerimiz olarak bilinmektedir. Bu özellikler insandan insana değişir. Mesela bazı insanlar kısa boylu olur bazı insanlarda ise uzun boylu olur. Ayrıca bazı insanlar kilolu olurken bazı insanlar ise zayıftır.

   Öğrencilerin de birbiri arasında birçok farkı bulunmaktadır. Şimdi okula gittiğimiz zaman arkadaşlarımız arasında ne gibi farklılıklarımız olduğunu inceleyelim.

   - Fiziksel özelliklerimiz

   - Kişilik özelliklerimiz

   - Öğrenme biçimlerimiz

   - İlgi alanlarımız

   - Duygu ve düşüncelerimiz

   - Zeka ve yeteneklerimiz

   Bütün bu özelliklerimiz diğer arkadaşlarımızdan farklı olabilir. Aynı zamanda arkadaşlarımızın bu özellikleri de bizden farklıdır. Mesela arkadaşlarımızın şu şekilde bazı özellikleri olabilir;

   - Koyu veya açık tenli olabilir.

   - Zayıf ya da şişman olabilir.

   - Gözlüklü ya da gözlüksüz olabilir.

   - Tekerlekli sandalyede olabilir.

   Hepimizin bu gibi daha birçok değişik özelliği bulunmaktadır. Burada önemli olan kesinlikle birbirimizin farklılıklarına saygı duymamızdır. Her zaman ve mutlaka farklılıklara karşı hoşgörülü ve saygılı olmamız gerekmektedir. Arkadaşlarımızı fiziksel ya da diğer özellikleri nedeniyle incitmemeli ve onları kırmamalıyız.

   Ayrıca farklılıklarımız bizi özel ve eşsiz yapar. Bu sebepten dolayı hem benzerliklerini hem de farklılıklarımızı doğal karşılamalıyız. Mesela bizim futbol oynamaya ya da diğer spor dallarını yapmaya özel izlediğimiz olabilir. Aynı zamanda mesela biz çok daha hızlı koşabiliriz. Ya da arkadaşlarınız çok daha hızlı koşabilir. Belki de biz arkadaşlarımızdan daha hızlı düşünüyor ya da daha hızlı yazıyor olabiliriz.

   Hayatımızda her zaman benzerliklerimiz ve farklılıklarımız ile çok daha güzel ve özel oluruz. Arkadaşlarımız arasında bu farklılık ve benzerliklerimize karşı bir ayrımcılık yapmamalıyız. Bunları her zaman doğal karşılamalı ve bununla yaşamalıyız.

   Farklılıklarımız arasında özellikle parmak izi çok önemlidir. Çünkü her insanın parmak izi tamamen farklıdır. Yani her insanın kendine özgü ve özel parmak izi bulunur. Peki parmak izi nedir? Gelin hep beraber bunun ne anlama geldiğini öğrenelim.

   Parmak izi: Parmak uçlarımızda desenler bulunur. Ve bu desenler tamamen bize aittir. Hatta ikizlerin bile parmak izleri farklıdır. Bu izler parmak uçlarımızda hayatımız boyunca aynı şekilde kalır. Yani parmak uçlarımızda bulunan bu desenlere parmak izi denmektedir.

   Özellikle ilgi alanlarımız diğer arkadaşlarımızdan farklı olabilir. Mesela biz kitap okumayı çok severken bazı arkadaşlarımız spor yapmayı daha çok sevebilir. Arkadaşlarımız arasında ilgi alanlarımızı her zaman saygılı ve hoşgörülü olmalıyız. Aynı zamanda ilgi alanlarımıza karşı paylaşımcı olmalıyız ve arkadaşlarımızla beraber güzel bir vakit geçirmeliyiz.

   Not: Eğer farklılıklarımıza karşı hoşgörülü ve saygılı olmayan arkadaşlarımız var ise, onları kibar bir şekilde uyarmamız gerekir. Onlara farklılıklarımızdan bahsetmeliyiz ve bunların faydalarını anlatmalıyız. Ayrıca farklılıklarımızın doğal olduğunu onlara söylememiz gerekir.

   Hepimizin farklı yanları vardır ve bu yanlarımız bize özeldir. Bunlarla mutlu bir şekilde yaşamalıyız.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap