Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  faranjit için en iyi boğaz spreyi

  1 ziyaretçi

  faranjit için en iyi boğaz spreyi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Farenjite ne iyi gelir? Farenjit nasıl geçer?

  Farenjite ne iyi gelir? Farenjit nasıl geçer?

  Farenjit nedir?

  Farenjit, boğazın veya yutağın arkasını kaplayan mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Bu iltihap, boğazda rahatsızlığa, kuruluğa ve yutma güçlüğüne neden olabilir. Akut farenjitte hastanın şikayetleri daha belirgindir. Boğaz ağrısı, yutkunma zorluğu, boğazda kuruluk, yanma veya kaşınma hissi, ateş, öksürük gibi şikayetler olur. Kronik farenjitte belirtiler daha hafiftir fakat süreklidir. Boğazda kuruluk, gıcık, yanma ve yabancı cisim hissi, hafif yutkunma zorluğu gibi şikayetler olur.

  Farenjitin sebepleri nelerdir?

  Farenjitin pek çok farklı sebebi olabilir. Genel olarak viral (yaklaşık yüzde 90) bakteriyel, mantara bağlı, çevresel ve kişisel sebepler farenjite neden olur.

  Virüsler, farenjit hastalığının en yaygın (yaklaşık yüzde 90) nedenidir. Nitekim farenjit çoğunlukla soğuk algınlığı, grip veya mononükleoz gibi viral enfeksiyonlardan kaynaklanır. Viral enfeksiyonlar antibiyotiklere yanıt vermez bu yüzden viral enfeksiyonların yol açtığı farenjit hastalığında semptomları önleyici tedaviler kullanılır. Ayrıca hastalara bol su tüketmeleri gerektiği bildirilir. Farenjite bakteriyel bir enfeksiyon da neden olabilir. Bakteriyel kaynaklı farenjit hastalığında hastalara burun spreyi, antibiyotik, pastil veya ağrı kesici ilaçlar verilir. Farenjite yol açan en yaygın bakteriyel enfeksiyon A grubu streptokokların neden olduğu strep boğazdır.

  Farenjite neden olabilecek faktörler özetle şu şekildedir:

  Farenjit için risk faktörleri nelerdir?

  Farenjit gelişme riskini artıran bir dizi faktör mevcuttur. Farenjit için risk faktörleri şunları içerir:

  Farenjitin belirtileri nelerdir?

  Farenjitte kuluçka süresi tipik olarak 2-5 gündür. Farenjite eşlik eden semptomlar farenjite neden olan duruma bağlı olarak değişir. Farenjitin belirtileri genel olarak şunlardır:

  Boğaz ağrısına ek olarak, mononükleoz semptomlar ise şunları içerir:

  Boğazda iltihap ve ağrıya neden olan bakteriyel bir enfeksiyon olan farenjit türlerinden strep boğaz da şu durumlara neden olabilir:

  Farenjit nasıl teşhis edilir?

  Akut veya kronik farenjit teşhisi konulmadan önce ilk olarak hastanın öyküsü öğrenilir. Sonrasında doktor tarafından yapılan fizik muayene ile birlikte farenjit teşhisi konulabilir. Doktor gerek gördüğü takdirde birtakım testler isteyebilir. Doktorun isteyebileceği testler arasında; boğaz sürüntüsü, kan testi, akciğer röntgeni ve kültür antibiyogram testi yer alır.

  Boğaz kültürü testi, kişinin boğazından çubuklu bir pamuk yardımıyla alınan sürüntü ile yapılır. Doktor test sırasında boğazdaki salgılardan bir örnek almak için pamuklu çubuk kullanır. Doktor hızlı bir strep testi yapabilir. Testin ardından streptococcus için pozitif olunup olunmadığı birkaç dakika içinde öğrenilebilir. Doktor, kan testi de isteyebilir. Koldan alınan kan örneği test için bir laboratuvara gönderilir. Bu test neticesinde kişinin mononükleoz olup olmadığı belirlenebilir. Tam kan sayımıyla (CBC) enfeksiyonun başka bir tür olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılabilir.

  Farenjit nasıl tedavi edilir? Farenjit nasıl geçer?

  Akut farenjitte enfeksiyon söz konusu olduğundan enfeksiyon tedavisi önemlidir. Bunun yanı sıra, ağrı kesici-ateş düşürücü ilaçlar, öksürük kesiciler ve ağız gargaraları kullanılabilir. Kronik farenjitin ise tedavisi oldukça zordur. Bu hastalık çoğu zaman tam olarak ortadan kaldırılamaz. Hastalığa neden olan bozukluklar var ise, bunların ortadan kaldırılması önemlidir. (Alerji, kemik eğriliği, et büyümesi, reflü, vb)

  Bakteriyel kaynaklı farenjitlerde hastaya burun spreyi, antibiyotik, pastil veya ağrı kesici ilaçlar verilirken; viral farenjitlerde ise semptomları önleyici tedaviler kullanılır. Bunlarla birlikte viral enfeksiyon kaynaklı farenjit şikayeti olan kişilere şu önerileri içerek uyarılarda bulunulur:

  Reflü-farenjit ilişkisi nasıldır?

  Mide asidinin yemek borusu yoluyla boğaza kadar gelmesi durumuna reflü adı verilmektedir. Bu tablo farenjit için önemli bir risk faktörüdür. Mide asidinin boğaz ile teması boğazda tahriş unsuru olarak kronik farenjit gelişiminde rol oynar.

  Farenjit bulaşıcı mıdır?

  Farenjitin hem viral hem de bakteriyel formları bulaşıcıdır. Farenjite neden olan mikroplar, burun ve boğazda yaşama eğilimindedir. Sonuç olarak farenjit virüs ya da bakteri kaynaklı olabileceğinden, bu hastalık bulaşıcıdır. Farenjit şu şekilde bulaşabilir:

  Farenjit hastaları ne zaman doktora görünmelidir?

  Farenjit hastaları, şu şikayetlerden herhangi birini yaşarlarsa doktora başvurmalılardır:

  Öte yandan farenjit, tedavi edilmediğinde nadir durumlarda hayatı tehdit eden romatizmal ateşe veya sepsise (bakteriyel kan enfeksiyonu) yol açabilir. Yaşamı tehdit eden aşağıdaki semptomlardan herhangi birine sahip olan kişi derhal tıbbi yardım almalıdır.

  Farenjit nasıl önlenir?

  Farenjit ve diğer enfeksiyonlara yakalanma ile bulaşriski şu yollarla azaltılabilir:

  Farenjite ne iyi gelir?

  ‘Farenjite ne iyi gelir?’ sorusu sıkça sorulmaktadır. Faranjite iyi gelen doğal yöntemlerden de yararlanmak mümkündür. Farenjite şunlar iyi gelir:

  Adaçayı / ekinezya

  2009'da yapılan bir araştırma, ekinezya / adaçayının boğaz ağrısını ve kaşınmayı hafifletmek için klorheksidin / lidokain kullanan bir sprey kadar etkili olduğunu göstermiştir. Adaçayı antibakteriyel ve antiseptiktir. Ekinezya da bağışıklık güçlendirici etkilere sahip olabilir. Ada çayını gargara şeklinde yapabilir ve o şekilde tüketebilirsiniz. Ada çayı, farenjitin neden olduğu boğaz iltihabına da iyi gelir. Yine limon suyu ve demlenmiş ada çayı ile gargara yapmak da farenjite iyi gelebilmektedir.

  Çiğ sarımsak

  Sarımsağın antiseptik özellikleri vardır. Bakteriyel bir enfeksiyona yardımcı olabilir ve farenjitin yol açtığı boğaz ağrısını hafifletmeye katkı sağlar.

  Çiğ sarımsak ezildiğinde; antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere sahip allisin adlı bir bileşik açığa çıkarır. Boğaz ağrısı için sarımsak kullanmanın en iyi yolu, çiğ şekilde çiğnemek veya bir dilim alıp 15 dakika boyunca emmektir. Çiğ sarımsağı daha kolay yutmak için rendeleyebilir, üzerine bal veya zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

  Nane

  Birçok faydası bulunan nane, çiğnendiği takdirde faranjit hastalığına da iyi gelmektedir. Nane, boğaz ağrısını yatıştırabilir ve kuru öksürüğü hafifletebilir. Nane, demlenerek çay şeklinde içilebilir.

  Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  majezik sprey

  Geçmeyen kronik faranjite ne iyi gelir, nasıl geçer, neden olur? Evde faranjite kesin çözüm yiyecek, içecek ve bitkisel tedaviler

  Geçmeyen kronik faranjite ne iyi gelir, nasıl geçer, neden olur? Evde faranjite kesin çözüm yiyecek, içecek ve bitkisel tedaviler

  Faranjit hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülen bir solunum yolu rahatsızlığıdır. Genellikle grip ve nezle gibi kış hastalıkları ile birlikte görülür. 4- 8 yaş arasındaki çocuklarda görünme riski çok daha fazladır. İltihaplı bir rahatsızlık olduğu için günlük yaşamı tamamen olumsuz olarak etkiler. Birçok farklı çözüm ile birlikte bu rahatsızlığın önüne geçmek ya da iyileşme sürecini hızlandırmak mümkündür.

  Boğaz ağrısı, boğazda yanma, kuruluk gibi şikâyetlerin yanı sıra ses kısılması, ateş, halsizlik, burun akması gibi belirtiler de görülebilir. Genellikle bir tür üst solunum enfeksiyonu söz konusudur. Kronik farenjitte ise ateş ya da kırgınlık yoktur ancak yutkunma güçlüğü, gıcık öksürüğü, yanma, gerilme, yabancı cisim takılmış gibi bir his ve boğazı sık sık temizleme isteği vardır. Enfeksiyon yine bir etkendir fakat örneğin hava kirliliği gibi boğazı tahriş eden bir etken, kronik farenjitte daha büyük bir rol oynar. Akut farenjit sık sık tekrarlanıyorsa kronik farenjite dönüşebilir.

  Faranjite Ne İyi Gelir?

  Su buharı: Su kaynatılarak buharını burun ve ağız yoluyla çekmek, faranjitin olumsuz etkilerini aşağı seviyelere çeker. Buhar çekerken bir battaniye ya da pike yardımıyla örtünmek çok daha etkili sonuçlar elde edilmesine yardımcı olur.

  Gargara: Limon suyu ve demlenmiş ada çayı ile gargara yapmak hem diş eti çekilmesine hem de faranjite iyi gelmektedir. Günde bir ya da iki kere gargara yapılabilir.

  Nane: Mide rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinen nane, çiğnendiği takdirde faranjit hastalığına da iyi gelmektedir.

  Ekinezya çayı: Faranjite iyi gelen bitkisel tedavi yöntemleri arasında en bilineni ekinezyadır. Ekinezya özellikle çayı ile birlikte tüketildiğinde faranjit şikayetlerini kısa sürede ortadan kaldırabilir.

  Ada çayı: Faranjite iyi gelen bir diğer bitkisel çay ise ada çayıdır. Ada çayı faranjit için son derece de etkili olan bitkisel çaylar arasında yer almaktadır. Ada çayını ayrıca gargara yapabilirsiniz.

  Faranjit Nasıl Geçer?

  Solunum yolu iltihabından kaynaklanan faranjitte evde bazı uygulamalara dikkat ederek belirtilerin hafiflemesini sağlamanız mümkün. Viral farenjite iyi gelen uygulamalar arasında en bilineni bol sıvı tüketmektir. Ayrıca et suyu olan çorbalar içmek ve özellikle sıcak tuzlu su ile yapılan gargara faranjitin geçmesinde etkilidir. Bunun için; 1 çay bardağı suya 1 tatlı kaşığı tuz ekleyip karıştırmak ve gargara yapmak faydalı olacaktır. Ayrıca dinlenmek ve odayı nemli tutmak da faranjit şikayetleri olan hastalarda önemlidir. 

  Faranjit Çeşitleri Nelerdir?

  İki tip faranjit çeşidi bulunmaktadır. Akut faranjit ileri uçlu hastalıklar için kullanılan bir tanımlamadır. Bununla birlikte sık sık aynı belirtilerle ortaya çıkan türüne kronik faranjit denir. İki tür faranjitin belirtileri benzerlik gösterse de birbirinden tamamen ayrılan semptomları da bulunmaktadır.

  Kronik Faranjitin Belirtileri Nelerdir?

  Öksürük: Akut seviyedeki faranjitin aksine kronik olan faranjitte öksürük en büyük belirtidir. Söz konusu öksürükler kesik kesik ve sık sık tekrarlanabilir. İnatçı öksürüklerin yüzünden boğaz gıcıklanması ve yanması da ortaya çıkmaktadır. Boğazı rahatlatan nane şekerleri ve özel spreyler bu süreçte kullanılabilir.

  Yutkunma güçlüğü ve iştahsızlık: Boğazı tamamen etkisi altına alan kronik faranjitte yutkunma güçlüğü yüksek yoğunlukta hissedilir. Buna bağlı olarak kişilerin beslenme alışkanlıkları değişir ve iştahsızlık baş gösterebilir. Boğazda bir şey takılma hissi de en sık rastlanan bir diğer belirtidir. Hastalığın yoğun olarak hissedildiği dönemlerde sıvı ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.

  Ses kısıklığı ve yorgunluğu: Özellikle çocuklarda ve kadınlarda ses kısıklığı ortaya çıkabilir. Kişiden kişiye değişmek üzere ses kısıklıkları birkaç saat ya da birkaç gün sürebilmektedir. Çok ve yüksek sesle konuşan kişilerde ise 'ses yorgunluğu' adı verilen özel bir durum ortaya çıkar.

  Akut Faranjitin Belirtileri Nelerdir?

  Boğazda ortaya çıkan lekeler: Akut faranjitte ortaya çıkan birçok belirti kronik faranjite göre farklılıklar gösterebilir. Bunların başında boğazın ön ya da arka kısmında çıkan lekeler yer almaktadır. Lekelerin çoğunluğu gri renktedir.

  Bademciklerde şişme: Akut faranjitteki belli başlı semptomlar grip rahatsızlığıyla paralellik gösterebilir. Bademciklerin şişmesi ve boğaz yanması gibi belirtiler bunlara örnek olarak gösterilebilir.

  İltihap: Akut seviyedeki faranjit hastaları çok daha fazla oranda iltihap riski taşımaktadır. İltihaplı lenf bezleri boğazın her bölgesinde ortaya çıkabilir. Enfeksiyon riski taşıdığı için hastaların müşahede altında tutulması gerekebilir.  Faranjit Neden Olur?

  Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar: Sigara ve alkol gibi sağlığa son derece zararlı olan alışkanlıkların sıklıkla tüketilmesi faranjitin her iki türü için de risk faktörü oluşturmaktadır. Özellikle enfeksiyonlu lenf bezlerinin oluşumunda bu iki alışkanlığın etkileri çok fazladır.

  Diş eti çekilmeleri: Periodontoloji alanına giren diş eti çekilmeleri birçok hastalığa doğrudan sebebiyet vermektedir. Bu hastalıkların başında ise akut faranjit geliyor. Zamanında müdahale edilmezse diş etlerinden yayılan iltihap boğaz ve boyun bölgesine sıçrayabilir.

  Kirli hava: Kirli havanın yanı sıra aşırı kuru havalarda dışarıda olmak faranjite neden olmaktadır. Böyle havaların olduğu ortamlarda bol bol sıvı tüketilerek boğaz bölgesinin kuru kalmamasına özen gösterilmelidir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Imuneks Imumax Boğaz Spreyi+16 30 Ml*3 Adet Skt:03.2023 Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL

  Farenjit

  Farenjit

  Nedenleri

  Kronik farenjit;

  Boğazın tahriş olması sonucu ortaya çıkar. Boğazın sürekli olarak tahriş olması bu durumun uzun süre devam etmesine sebep olur. Özellikle burun kemiği eğriliği gibi burunda meydana gelen hastalıklar sonucu kişi ağızdan nefes alıp vermeye başlar ve bu durum da uzun sürede boğaz kuruluğuna neden olur. Bunun dışında kronik farenjite neden olabilecek durumlar;

  • Öğretmenlik gibi çok konuşmayı gerektiren meslek sahibi olmak

  • Yeterli sıvı alınmaması

  • Aşırı sıcak veya soğuk besin tüketilmesi

  • Sigara kullanılması

  • Acı baharatlar tüketilmesi

  • Saman nezlesi

  • Allerjiler

  • Mideden asit gelmesi (reflü)

  • Burunda alerji, sinüzit veya geniz etinde şişmeye sebep olan hastalıklar neden olabilmektedir.

  Akut farenjit; 

  Akut farenjite neden olan en yaygın sebepler arasında virüsler yer almaktadır.

  Farenjit, soğuk algınlığı gibi durumlarda enfeksiyonla birlikte görülebilir. Soğuk ortamlarda bulunmak, hasta kişilerle aynı ortamlarda bulunmak da akut farenjite neden olabilir.

  Bunun yanı sıra, kuru hava, kısa süreli kimyasal maruziyetleri gibi durumlar da akut farenjit nedeni olarak sayılabilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.acibadem.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap