Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  farabi değişim programı nedir

  1 ziyaretçi

  farabi değişim programı nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  YÖK farabi-degisim-programi

  FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI

  Yazı kaynağı : farabi.yok.gov.tr

  Farabi Değişim Programı Nedir?

  Farabi Değişim Programı Nedir ?

  Farabi Değişim Programı; üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri bünyesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapan yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır.

  Program kapsamında, öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam ederler.

  Farabi Değişim Programı Başvuru Şartları Nelerdir?

  Programa Kimler Başvuramaz?

  Ön lisans ve lisans programlarının hazırlık ve birinci sınıfında okuyan öğrenciler, Yüksek lisans ve doktora öğrencileri, hazırlık ve bilimsel hazırlık dönemleri ile esas eğitime başladıkları ilk yarıyıl için programdan yararlanamazlar.

  Burs haberlerini kaçırmamak için bizi TWITTER'da TAKİP EDİN

  Öğrenci Değişimi Süresi Ne Kadardır?

  Öğrenci değişimi süresi, en az bir en fazla iki yarıyılı kapsar.

  Öğrenci Değişimi Ne Zaman İlan Edilir?

  Yükseköğretim kurumları her bir yarıyıl için başvuru koşullarını içeren bir başvuru ilanı yayınlar. İlanlar 15 Mart'ya önce yayınlanır. Takip etmeyi ihmal etme.

  Öğrenci Değişim İlanlarını Nasıl Takip Edebilirim?

  Yükseköğretim kurumları, yapmış oldukları Farabi Değişim Programı Protokollerini 15 Mart tarihinden önce kendi İnternet sayfalarında ilan eder ve bu protokollerle belirlenmiş kontenjan dâhilinde başvuru çağrısı yapar. Bu ilanlarda, başvuru koşulları, Farabi Değişim Programı öğrenim hareketliliği ve başvuru süreci hakkında bilgilere yer verilir.

  Program Kapsamında Burs Verilir Mi?

  Erasmus Nedir? başlıklı yazıyı okumak için TIKLAYINIZ

  Diğer Burs ve Krediler Devam Eder Mi?

  Farabi Değişim Programına katılan öğrencilerin, öğrenim gördükleri süre içinde aldıkları diğer burslar ve krediler devam eder.

  Öğrenci Katkı Paylarını Ödemeye Devam Eder Mi?

  Öğrenciler Farabi Değişim Programı öğrencisi oldukları süre boyunca kendi yükseköğretim kurumlarına kayıtlarını yaptırarak öğrenci katkı paylarını ödemeye devam ederler. Değişime katılan öğrenciler kayıtlarını donduramazlar. Öğrenci, değişim programı çerçevesinde gideceği yükseköğretim kurumuna ayrıca öğrenci katkı payı ödemez.

  Farabi Değişim Programından Kaç Defa Yararlanabilirim?

  Öğrenciler her bir eğitim öğretim kademesinde birer defa Farabi Değişim Programı değişimine katılabilirler. Ancak, bir öğrenci öğrenim hayatı boyunca sadece bir defa ve bir dönem burslu Farabi Değişim Programı öğrencisi olabilir.

  Ağırlıklı Not Ortalaması Nasıl Hesaplanır?

  Gidilecek yükseköğretim kurumu tamamen ya da kısmen yabancı dilde eğitim-öğretim yapıyor ise başvuruda bulunan öğrencinin not ortalamasının % 50’si ile yabancı dile ilişkin seviyesini gösteren yabancı dil puanlarının % 50’sinin toplamı dikkate alınarak, her bir program için öğrencilerin ağırlıklı not ortalaması sıralanarak seçim gerçekleştirilir.

  AIRBNB ile Turistleri Misafir Edin Para Kazanın

  Work and Travel Programı Nedir? başlıklı yazıyı okumak için TIKLAYINIZ

  Yazı kaynağı : www.ogrenciislerim.com

  Farabi Değişim Programı Nedir? | İzmir Demokrasi Üniversitesi

  Farabi Değişim Programı Nedir?

     

  Kısaca “Farabi Değişim Programı” olarak adlandırılan Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı, üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri bünyesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapan yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır. Farabi Değişim Programı, öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini amaçlamaktadır. Farabi Değişim Programına katılan öğrencilere karşılıksız burs, öğretim üyelerine de ek ders ödemesi yapılmaktadır. Farabi Değişim Programının uygulanmasına ilişkin ilkeler, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının oluşturduğu “Yönetmelik ve Esas ve Usuller” ile ayrıntılarıyla belirlenmiştir.

     

    

  Farabi Değişim Programına Kimler Katılabilir?

     

  Farabi Değişim Programı kapsamında öğrenci değişimine örgün eğitim verilen yükseköğretim kurumlarında kayıtlı ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri katılabilir. Ön lisans ve lisans programlarının hazırlık ve birinci sınıfında okuyan öğrenciler, Farabi Değişim Programından yararlanamaz. Yüksek lisans ve doktora öğrencileri, hazırlık ve bilimsel hazırlık dönemleri ile esas eğitime başladıkları ilk yarıyıl için bu programdan yararlanamazlar. Öğretim Üyesi değişimi Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının aldığı karar ile (2011-2012 eğitim öğretim yılından itibaren durdurulmuştur. Yükseköğretim Yürütme Kurulunun 30.01.2013 tarihli kararına göre, Tıp Fakültesi 6’ncı sınıf (intörn) öğrencilerinin 2013-2014 Eğitim Öğretim yılından itibaren Farabi Değişim Programından faydalandırılması ikinci bir karara kadar durdurulmuştur. Ayrıca tutuklu ve hükümlüler Farabi Değişim Programından yararlanamazlar.

     

      
  Farabi Değişim Programından Yararlanmak İsteyen Bir Öğrenci Gittiği Kuruma Öğrenim Ücreti Öder Mi?

      

  Öğrenciler Farabi Değişim Programı öğrencisi oldukları süre boyunca kayıtlarının bulunduğu kendi yükseköğretim kurumlarına kayıtlarını yaptırarak katkı paylarını ya da öğrenim ücretlerini ödemeye devam ederler. Değişim programı çerçevesinde gideceği yükseköğretim kurumuna ayrıca bir eğitim öğretim ücreti ödemezler. Değişime katılan öğrenciler kayıtlarını donduramazlar. Farabi Değişim Programı kapsamında gelen öğrenci, gidilen yükseköğretim kurumu öğrencilerinin, öğrenci katkı payı dışındaki mali yükümlülüklerine tabidir. İkinci Kez Farabi Öğrenci Değişim Programı Faaliyeti ve Süresi Öğrenciler her bir eğitim öğretim kademesinde (ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora kademelerinin her biri ayrı eğitim öğretim kademesini ifade eder.) birer defa Farabi Değişim Programı değişimine katılabilirler. Ancak, bir öğrenci öğrenim hayatı boyunca sadece bir defaya mahsus ve sadece bir eğitim öğretim kademesinde ve aynı eğitim öğretim yılı içerisinde olmak üzere, en az bir, en fazla iki yarıyıl burslu Farabi Değişim Programı öğrencisi olabilir. Üniversitelerle kaç yarıyıl için öğrenci değişimi yapılacağı (bir veya iki yarıyıl) üniversiteler arasında yapılan protokollerle belirlenmektedir. Bu sürelere ve üniversite ile değişim gerçekleştirilebilecek programlara Protokol Listesinden ulaşılabilir.

  Yazı kaynağı : idu.edu.tr

  Uluslararası İlişkiler Ofisi

  Farabi Değişim Programı Nedir?

  Kısaca “Farabi Değişim Programı” olarak adlandırılan Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı, üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri bünyesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapan yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır.

   Farabi Değişim Programı, öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini amaçlamaktadır.

  Farabi Değişim Programının uygulanmasına ilişkin ilkeler, Yönetmelik ve Esas ve Usuller tarafından ayrıntılarıyla belirlenmiştir.

  FARABİ İŞ AKIŞ ŞEMASI İÇİN TIKLAYINIZ

  DEĞİŞİM FAALİYETİNDEN ÖNCE

  Öğrenci Farabi Ofisine Başvurur.

  Başvurular değerlendirilir.

  Olumlu sonuçlanan başvurular karşı üniversiteye gönderilir.

  Karşı üniversite kabul edeceği öğrencileri belirler.

  Kabul alan öğrenci 3 nüsha halinde öğrenim protokolü hazırlar ve imzalatır.

  Öğrenim Protokolleri karşı üniversiteye gönderilir.

  Öğrenim Protokolü onaylanır ya da Öğrenim Protokolü değişikliğe de uğrayabilir.

  Her iki durumda da Öğrenim Protokolündeki dersleri gösteren bir akademik kurul kararı karşılıklı olarak alınır. İki Üniversite bu kararları birbirlerine gönderirler.

  Karşı üniversiteden Öğrenci Kabul Belgesi gönderilir.

  Farabi Ofisi tarafından, gitmesi kesinleşen öğrencilere ait bilgiler resmi bir yazı ile Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına gönderilir.

  Öğrenci, okul kaydını NEÜ’ye ders kaydını ise gideceği üniversiteye yaptırır.

  Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı gitmesi kesinleşen öğrencilerle ilgili sistemde gerekli değişiklikleri yapar.

  DEĞİŞİM FAALİYETİ BAŞLADIĞINDA

  Akademik yıl başlangıçlarının farklılık göstermesi, Farabi Öğrencilerinin eşdeğerlik sağlamak için alttan ya da üstten ders alması, derlerde çakışma yaşanması gibi Öğrenim Protokolünde değişiklik yapılması zorunluluğunu ortaya çıkaran durumlar yaşanabilir. Bu durumda her iki üniversitenin ilgili akademik birimleri yeni bir yönetim kurulu kararı alır.

  Öğrenim Protokolünde yukarıda sayılan sebeplerle değişiklik yapılması halinde Farabi Ofisi tarafından ilgili akademik birime yeni bir yönetim kurulu alınması gerektiğine dair yazı yazılır.

  İlgili Akademik birim, yönetim kurulu kararını yeniler ve Farabi Ofisine gönderir.

  İki Üniversite yeni yönetim kurulu kararlarını birbirlerine gönderir.

  DEĞİŞİM FAALİYETİ SONA ERDİĞİNDE

  Öğrenci, gidilen yükseköğretim kurumunda geçirdiği eğitim dönemine ilişkin not çizelgesi, katılım belgesi ve öğrenci nihai raporunu, en geç 15 gün içinde Farabi Ofisine teslim eder.

  Ofis, değişim faaliyetini tamamlayıp evraklarını eksiksiz teslim eden öğrencilerin listesini transkriptleri ile birlikte Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına gönderir.

  Programdan yararlanan öğrencilerin başarılı oldukları derslerin ders çizelgelerinde (transkript) yazılı olarak belirtilmesi sağlanır.

  NEVŞEHİR ÜNİVERSİTESİ FARABİ KODU: D50-FARABİ-01

  Yazı kaynağı : uio.nevsehir.edu.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap