Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  faiz indirimi kredilere ne zaman yansır

  1 ziyaretçi

  faiz indirimi kredilere ne zaman yansır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi konut kredilerine yansır mı? Uzmanlar euronews’e değerlendirdi

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi konut kredilerine yansır mı? Uzmanlar euronews’e değerlendirdi

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, geçtiğimiz günlerde politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 14’ten yüzde 13’e çekti.

  Bu kararla birlikte özellikle konut kredisi faizlerinin düşmesi beklendi fakat faiz indirimi kararı ve ardından gelen açıklamalardan politika faizindeki indirimin piyasaya yansımadığı bu nedenle ticari krediler için ek önlemler alındığı görüldü.

  Böylelikle bir süredir piyasadaki faizlerin yüksek seviyesinden şikayetçi olan iş dünyasının serzenişleri duyulmuş oldu.

  Gelir seviyesinin gün be gün düştüğü, konut fiyatlarının ise her geçen gün arttığı günlerde konut kredi faizleri ile ilgili bir adım atılıp atılmayacağı merak konusu.

  İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Binhan Elif Yılmaz’a göre Merkez Bankası’nın faiz indiriminin sadece ticari kredilerine değil en azından sosyal konut projelerine de yansıması gerekir.

  Fakat son dönemde sosyal konut projeleri ile ilgili yapılan açıklamalarda projeleri destekleyecek bir kredi kullanımının henüz olmadığını söylüyor.

  "Daha uygun kredi koşullarına sahip ticari kredilerin yatırımları finanse ederek büyümeyi destekleyecek alanlara gitmesi beklenir oysaki son dönem krediler yatırım amaçlı değil genelde işletme sermayesine dönük. Son dönemde sosyal konut projeleri ile ilgili açıklamalar yapıldı ama bu projeleri destekleyecek bir kredi kullanımı henüz yok. Merkez Bankası’nın faiz indiriminin sosyal konut projelerine de yansıması gerekir.’’

  Önümüzdeki zamanlarda konut kredilerinde düşük faiz kredisi duyurularında ise temkinli olmak gerektiğini düşünüyor Prof. Dr. Binhan Elif Yılmaz. Zira Yılmaz’a göre bu duyurular bir anda konut piyasasında artışa neden oluyor.

  "Devlet bankaları halihazırda konut kredisi faizini yüzde 2’nin altında veriyor. Yüzde 2’nin altında konut kredisi veren özel banka yok. Kamu ve özel banka ayrımı burada çok keskin. Piyasa faiz oranlarının gideceği yere ve bankaların sermayesine bağlı olarak konut kredisi olanakları değişkenlik gösterir. Düşük faiz oranı ile kullandırılacak konut kredisi duyurularında ise çok farklı durumlar ortaya çıkıyor, açıklamanın hemen ardından konut fiyatlarında bir yükselişe geçtiğimiz aylarda şahit olduk. O nedenle de bu konuda temkinli olunması gerekiyor. Ayrıca konut kredilerinin faiz oranında da psikolojik sınır daha önce denendi.’’

  "Seçime doğru devlet kredilerde tamamen bir genişleme yapacak’’

  Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabri Burak Arzova ise belirli bir gelire sahip olanların kendilerini enflasyona karşı korumak için konut ya da araba almaya yöneldiğine vurgu yapıyor.

  Şimdilerde olmasa bile seçime çok az bir zaman kala devletin kredilerde tamamen bir genişleme yapacağını düşünen Prof. Dr. Sabri Burak Arzova, " Hem şirketlere verdikleri kredilerde daha genişleyici olacaklar, kurallar esneyecek. Hem de diğer taraftan yapay yolla konut faizlerini indirecek bir sisteme yani en azından kamu bankaları üzerinden bir sisteme gidileceğini düşünüyorum’’ diyor.

  "İnsanların daha çok krediye teşvik edildiği, kredinin ulaşımının kolaylaştırıldığı bir dönem yakın’’

  Prof. Dr. Sabri Burak Arzova daha genişleyici bir politika ile insanların daha çok krediye teşvik edildiği ve de bütün bu alım satımın kredi üzerinden dönmesi açısından kredinin ulaşımının kolaylaştırıldığı bir dönemin yakın olduğu görüşünde.

  "Getirilen uygulama ticarilere yansıyacak ve bu faiz indirimi konut kredilerine yansıyacak gibi de durmuyor. Belirli bir kısıtlama ile sadece ticari olanların bu kredileri kullanmasını istediler. Burada bu kredileri kimin kullanmasını istiyorlar, mesela kobiler kullansın istiyorlar. Hem de aynı zamanda devlet içi borçlanma tahvilleri alarak devletin borçlanmasının da maliyetini düşürmek istiyorlar. Yani ucuza mal ettirmek istiyorlar. O nedenle bu sadece tüzellere ve belirli kredi gruplarına tanınmış olan bir durum. Yani konut kredisi ile alakalı değil ve oraya da yansımaz. Ama tahminimce bu konut kredilerindeki getirilen limitler ve bankaların teminat olarak devlet içi borçlanma senedi alma zorunlulukları onlara ek bir yük getireceği için zamanla bankalar burada kredi vermek istemeyecekler ve sıkılaşacaklar. Dolayısıyla diğer kredilere yükleneceklerdir yani örneğin daha çok tüketici kredisi kullandırmak isteyecek. Belki küçük çaplı da olsa konut kredilerinde bir indirim olabilir.

  "Önümüzdeki aylarda ya da haftalarda konut kredilerinde kolaylaştırıcı adımlar gelecektir’’

  Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu ise Merkez Bankası şuanda sadece tarım, kobi, sanayiye yönelik kredileri belli bir faiz bandına çekmek üzere bir politika izliyor.

  O nedenle ekonomi yönetiminden yeni bir şey gelmedikçe konut kredilerini yorumlamak zor.

  Fakat Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu da önümüzdeki zamanlarda konut kredilerinde kolaylaştırıcı adımlar bekliyor.

  "Ticarilere yönelik bir adım atıldı. Dolayısıyla tüketici kredileri ve diğer kredilerle ilgili zorunlu karşılıklardaki teminatları arttıran zorlaştırıcı hükümler de var. Yani şuanda sadece tarım, kobi, sanayiye yönelik kredileri belli bir faiz bandına çekmek üzere yapılmış bir politika gibi gözüküyor. O nedenle ekonomi yönetiminden yeni bir şey gelmedikçe konut kredilerini yorumlamak zor. Ama benim tahminim önümüzdeki aylarda ya da belki önümüzdeki haftalarda konut kredilerinde kolaylaştırıcı adımlar gelecektir.

  Şuanda ihracat ve sanayi firmalarının çok ciddi işletme sermayesine ihtiyacı dile getirildi. Sanırım buraya yönelik bir adım atıldı. Bankalar bono-tahlil almayı tercih edebilirler. Kredi vermek istemeyebilirler. Uygulamayı görmek lazım ama bir miktar artış olacağı kanaatindeyim. Özellikle büyümede ihracatın öne çıkarılması gibi bir çabanın yansımasıdır bu.’’

  Yazı kaynağı : tr.euronews.com

  Merkez Bankası Faiz Kararlarını Açıkladı

  Merkez Bankası Faiz Kararlarını Açıkladı

  GÜNCEL KREDİ FAİZ HESAPLAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ.

  Kurul üyeleri: Şahap Kavcıoğlu (Başkan), Taha Çakmak, Mustafa Duman, Elif Haykır Hobikoğlu, Emrah Şener, Yusuf Tuna.

  Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı!

  Para Politikası Kurulu yaptığı açıklamada yer alan bazı önemli noktalar şu şekilde:

  Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 13’den yüzde 12’ye indirilmesine karar vermiştir.

  Jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisi artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artış eğilimi sürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma devam etmektedir. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir.

  2022’nin ilk yarısında güçlü bir büyüme gözlemlenmiştir. Temmuz başından bu yana öncü göstergeler zayıflayan dış talebin etkisiyle büyümede bir yavaşlamaya işaret etmektedir. İstihdam kazanımları benzer ekonomilere göre daha olumlu seyretmektedir. Özellikle istihdam artışına katkı veren sektörler dikkate alındığında büyüme dinamiklerinin yapısal kazanımlarla desteklenmekte olduğu görülmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, turizmin cari işlemler dengesine beklentileri aşan güçlü katkısı devam etmektedir. Bunun yanında, enerji fiyatlarındaki yüksek seyir ve ana ihracat pazarlarının resesyona girme olasılığı cari denge üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır. Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için önem arz etmektedir. Kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşması yakından takip edilmektedir. Ayrıca, son dönemde belirgin şekilde açılan politika-kredi faizi makasının ilan edilen makroihtiyati tedbirlerin katkısı ile geldiği denge yakından takip edilmektedir. Kurul, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarını güçlendirmeye devam edecektir.

  Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışlarının gecikmeli ve dolaylı etkileri, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam etmektedir. Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bununla birlikte, üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler azalan dış talebin etkisiyle iktisadi faaliyette ivme kaybının devam ettiğine işaret etmektedir. Küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması önem arz etmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin 100 baz puan düşürülmesine karar vermiş, mevcut görünüm altında güncellenen politika faiz düzeyinin yeterli olduğunu değerlendirmiştir. Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.

  TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

  Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.

  Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

  Merkez Bankası Faiz Kararını Neye Göre Alır?

  Merkez Bankası, piyasaları etkilemek amacıyla faiz oranlarını belirler. Ekonomideki son likidite kaynağı olarak bankalara ödünç para verebilen ya da ödünç para alabilen Merkez Bankasının temel amacı fiyat istikrarını sağlamaktır. Bu bağlamda Merkez Bankası, para politikasını ve para politikası araçlarını kendisi belirler.
  Merkez Bankası faiz kararını enflasyonun gidişatı, ilerideki durumu ve bu durumun hedeflenen enflasyon ile uygunluğuna bakarak verir. Merkez Bankası:

  baz alarak faiz kararı verir.

  22 Eylül 2022 Kredi Faiz Oranları

  2022 kredi faiz oranları Merkez Bankasının aldığı kararlar ve enflasyona göre değişiklik gösteriyor. Güncel kredi faiz oranları için HangiKredi’den sorgulama yapabilir, dilediğiniz krediye sitemiz üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

  Bir Sonraki Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

  Merkez Bankası Para Politakası Kurulu'nun bir sonraki toplantısı 20 Ekim 2022 tarihinde.

  Kaynak: 22 Eylül 2022 Tarihli Faiz Kararı

  Yazı kaynağı : www.hangikredi.com

  Faiz Indirimi

  Merkez'in faiz indirimi mevduat ve kredi maliyetlerine nasıl yansıyacak?

  Merkez'in faiz indirimi mevduat ve kredi maliyetlerine nasıl yansıyacak?

  SEFER YÜKSEL

  Merkez Bankası'nın 1 puanlık sürpriz faiz indiriminin ardından piyasada gözler, kararın fiyatlamalara nasıl yansıyacağına çevrildi.

  Faiz indiriminin mevduat ve kredi faizlerine etkilerinin ne olacağı merakla beklenirken, Bloomberg HT'ye konuşan üç üst düzey bankacı, önümüzdeki hafta başından itibaren kararın etkilerinin fiyatlamalarda görülmesini beklediklerini söylediler.

  Bankacılar, faiz indiriminin mevduat faizlerine mutlaka yansımasını beklerken, şu an sektörde ortalama yüzde 18-18.5 olan mevduat faiz oranlarının 0,5 ile 1 puan arasında düşmesini öngörüyorlar.

  Bankacılar, mevduat tarafında faiz indiriminin etkilerinin özellikle uzun vadeli mevduat fiyatlamasında daha etkili görülebileceğini ifade ediyor.

  Kredi faizlerine etkisi beklenmiyor

  TCMB'nin faiz kararının kredi tarafında ise bir etkisini beklemeyen bankacılar, bunun nedenini olarak ise mevcut kredi fiyatlamalarının zaten mevduat maliyetleri seviyesinde olmasını gösteriyor.

  Bankacılar, sektörde çoğu bankanın halen negatif mevduat-kredi marjında olduğunun da altını çiziyor. Ancak bankacılar, kredi tarafında yine gözlerin kamu bankasında olacağını, burada kamu bankalarının alacağı aksiyonların takip edileceğini belirtiyor.

  Yazı kaynağı : m.bloomberght.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap