Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  eyt li olup olmadığımı nasıl anlarım

  1 ziyaretçi

  eyt li olup olmadığımı nasıl anlarım bilgi90'dan bulabilirsiniz

  EYT kapsamında mıyım? EYT bana vuruyor mu? Emeklilik sorgulama nereden nasıl yapılır?

  EYT’de kapsam genişliyor! EYT’li olup olmadığımı nasıl anlayabilirim? Enflasyon farkı, refah payı verilecek mi? - Galeri - Takvim

  EYT’de kapsam genişliyor! EYT’li olup olmadığımı nasıl anlayabilirim? Enflasyon farkı, refah payı verilecek mi? - Galeri - Takvim

  Eğer 8 Eylül 1999 öncesinde sigorta girişiniz yapılmış ve prim yatırılmışsa siz EYT'lisiniz. Primlerinin uzun vadeli sigorta kollarından olması ve fiili çalışma gerekiyor.

  EYT ne zaman çıkacak? AK Parti tarih verdi!

  Yazı kaynağı : www.takvim.com.tr

  EYT Sonuçları: EYT Nereden Sorgulanır?

  EYT Sonuçları: EYT Nereden Sorgulanır?

  Söz konusu düzenlemeler kapsamında sahip olduğunuz hakları EYT sorgulama işlemi yaparak öğrenebilirsiniz.

  EYT için Prim Gün Sayısı Ne Demek?

  Prim gün sayısı, EYT hakkındaki düzenlemelerin temel konusudur. Emeklilik hakkı elde etmek için belirli bir süre çalışmış ve bu süreçte sigorta primini yatırmış olmak gerekir.  EYT emeklilik sorgulama işlemi için ise 1999 yılından önce geçerli olan kanunları dikkate almak gerekir.

  1999 yılından önce geçerli olan kanunlar, 2008 yılında yürürlüğe giren yönetmeliklere göre farklıdır. Emeklilikte yaşa takılan kişilerin mağduriyet yaşamalarının sebebi, prim ve gün hesaplamalarında işe giriş tarihlerinde geçerli olan kanunların dikkate alınmaması olmuştur. Yukarıda bahsedilen açıklamalar, bu kişilerin emeklilik hakkının EYT formülleri hesaplanarak  sağlanacağını gösterir. EYT sorgulama işlemi; belirtilen tarihte geçerli olan prim miktarı, gün sayısı ve yaş haddine göre yapılabilir.

  Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Bilgi Merkezi içeriğimize göz atabilirsiniz!

  Emeklilik için EYT Prim Günü Kaç Olmalı?

  EYT sorgulama işlemi 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe giriş yapan kişileri kapsar. 2008 sonrası değişikliklerde olduğu gibi bu süreçte de kadın ve erkek çalışanlar için geçerli olan tarihler farklıdır. EYT prim gün sayılarını aşağıdaki tablodan detaylı bir biçimde inceleyebilirsiniz.

  Emeklilik sorgulama işlemi yaparken bazı özel durumları dikkate almak faydalı olur. SGK ve BAĞKUR için geçerli olan emeklilik koşulları farklıdır. Yukarıda bahsedilen prim günleri, kayıtlı olarak çalışılan zamanları içerir. İşverenin primleri yatırmadığı veya sigortasız çalışılan günler emeklilik sürecinde hesaplanmaz.

  Emekliye kredi veren bankaları ve faiz oranlarını incelemek için Emekli Kredisi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz!

  EYT Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  Emeklilik tarihi ve koşulları hakkında kesin bilgi edinmek için EYT sorgulama işlemini doğru kanallar üzerinden yapmak gerekir. Söz konusu hakkın kazanımı, kişiye göre değişiklik gösterebilir. Örneğin 2022 yılında yapılan düzenlemelerde stajyerlik ve çıraklıkla ilgili özel durumlar söz konusu olabilir. EYT sonuçları hakkında kesin ve güvenilir bilgi edinmek için aşağıdaki kanallardan yararlanabilirsiniz.

  E-Devlet Emeklilik Sorgulama

  EYT sorgulama işlemi için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Bu sistem üzerinden sorgulama yapmak için e-Devlet şifrenizin olması yeterlidir. Hâlihazırda bir şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine başvurmanız gerekir. Yeni şifrenizi PTT’den edindikten sonra sisteme giriş yaparak EYT sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

  EYT için e-Devlet emeklilik sorgulama ekranını açtıktan sonra sigortalılık türünü seçmeniz gerekir. 4A, 4B ve 4C için geçerli olan emeklilik koşulları farklıdır. Sigorta giriş tarihinizi seçerek emekli olmak için gereken prim gün sayısı ve yaş haddini öğrenebilirsiniz.

  SGK Emeklilik Sorgulama

  Sosyal Güvenlik Kurumu’nun çevrim içi aracını kullanarak EYT sorgulama işlemi yapabilirsiniz. SGK EYT sorgulama aracı; askerlik, maluliyet, erken yaşlanma gibi durumları da hesaplayarak detaylı sonuçlar edinmenize yardımcı olur. Bu sonuçları SGK emeklilik sorgulama ekranındaki formu doldurarak hızlı bir biçimde öğrenebilirsiniz.

  Emekliliğe hak kazandıysanız, maaşınızı avantajlı hizmetler sunan bir bankaya taşımayı düşünebilirsiniz. EYT kapsamındaki düzenlemelerden avantajlı bir biçimde yararlanmak için HangiKredi’nin emekli bankacılığı sayfasını ziyaret edebilirsiniz. HangiKredi sayesinde bankaların emekliler için sunduğu olanakları detaylı ve kolay bir şekilde görebilmeniz mümkündür.
   

  EYT hakkında diğer içeriklerimize göz atın!

  Yazı kaynağı : www.hangikredi.com

  Kimler EYT’li sayılıyor?

  Kimler EYT’li sayılıyor?

  EYT’liler, açık ifadesiyle “emeklilikte yaşa takılanlar”

  1999 yılından bu yana emekli olmalarını engelleyen yasaya karşı çeşitli platformlarda mücadele veriyorlar…

  İktidar partisi yetkililerinden her umut yeşertici açıklama geldiğinde haklı olarak heyecanlanıyorlar…

  Son olarak AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’un “EYT’de çalışma yapılıyor, tarih söyleyip beklentiye yol açmak istemem ama bu konu hükümetin masasında” açıklaması üzerine umutlar yeniden yeşerince EYT soruları da yoğunlaştı.

  Sorular, “EYT kapsamında mıyım?”, “EYT’li miyim?”, “Olası bir EYT yasası çıkarsa ben de yararlanabilir miyim?” başlıkları altında toplanıyor.

  EYT’nin açılımı “emeklilikte yaşa takılanlar”, yani emeklilik için gereken yaş dışındaki koşulları sağlamış olanlar.

  Peki, kimler emeklilikte yaşa takılanlar?

  EYT KAPSAMINDA OLANLAR

  8 Eylül 1999 (dahil) tarihinden önce herhangi bir sigortalılık (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı, özel banka emekli sandığı) kapsamında sigortalı olanlar EYT kapsamında sayılıyor.

  Zira 9 Eylül 1999 tarihinde 4447 Sayılı Kanun’la yapılan değişiklik öncesinde yaş koşulu aranmaksızın;

  ■ 4/a (SSK) sigortalıları 5.000 prim günü ve kadınlar 20, erkekler 25 yıl sigortalılık süresi,

  ■ 4/b (Bağ-Kur) sigortalıları kadın ise 20 tam yıl (7.200 gün), erkek ise 25 tam yıl (9.000 gün) prim günü,

  ■ 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında iştirakçi olan kadınlar 20, erkekler 25 tam yıl hizmet süresi,

  koşullarını sağladıklarında emekli olabiliyordu.

  Yapılan değişiklikle, sigortalılık süresi ve prim günü/hizmet süresi koşullarının yanı sıra bir de kadınlar için 58, erkekler için 60 yaş koşulu getirildi. 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar için de kademeli yaş koşulu öngörüldü.

  Bu bağlamda, EYT kapsamında sayılmak için öncelikle sigorta başlangıcının 8 Eylül 1999 (dahil) tarihinden önce olması ya da sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 tarihinden sonra olmakla birlikte sigorta başlangıç tarihinden önceki sürelerin borçlanılmasına bağlı olarak sigorta başlangıç tarihinin 8 Eylül 1999 tarihi öncesine çekilmiş olması gerekiyor. Bu şekilde sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 (dahil) tarihinden önce olanlar EYT kapsamında sayılıyor.

  EYT’Lİ SAYILMAK

  EYT kapsamında olmakla birlikte, EYT’li sayılabilmek için ise emekliliğe hak kazanmak için aranan yaş dışındaki;

  ■ 4/a’lılar açısından sigortalılık süresi ve prim günü,

  ■ 4/b’liler açısından prim günü,

  ■ 4/c’liler açısından hizmet süresi,

  koşullarını sağlamış olmak gerekiyor.

  EYT’liler için öngörülen emeklilik koşulları konusunda kamuoyu ile paylaşılmış bir bilgi yok. Konu kulis haberleri üzerinden tartışılıyor. Talep, emeklilik koşullarında 8 Eylül 1999 öncesine dönülmesi.

  EYT’liler için öngörülecek emeklilik koşulları konusunda kamu tarafından net bir bilgi paylaşımı olmamakla birlikte, şayet yasa çıkarsa, yasa hükümlerinden yararlanabilmek için en azından emeklilik için gereken yaş dışındaki, 4/a (SSK)’lılar ve banka sandığına tabi olanlar açısından sigortalılık süresi ve prim günü, 4/b (Bağ-Kur) ve 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında olanlar açısından prim günü/hizmet süresi koşulunu sağlamış olmak gerekecek.

  Sözcü Gazetesi – 29.06.2022

  Yazı kaynağı : www.yaklasim.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap