Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  eyt de yaş sınırı kalktı mı

  1 ziyaretçi

  eyt de yaş sınırı kalktı mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  EYT İçin Düğmeye Basıldı: İşte Masadaki Seçenekler

  EYT'de yaş şartı olacak mı? EYT'de yaş sınırı var mı? Bakan Bilgin açıkladı

  EYT'de yaş şartı olacak mı? EYT'de yaş sınırı var mı? Bakan Bilgin açıkladı

  EYT kapsamı, yaş ve gün sayısı olmak üzere emeklilikte yaşa takılanlar tarafından merak ediliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Emeklilikte yaşı bekleyenlerin önemli bir kısmı, yüzde 87'si bir işte çalışmaktadır. Bunu söyleyince ne ortaya çıkıyor özel sektör kıdem tazminatı ile karşı karşıya kalacaktır. Bu kadar uzamasının nedeni bu. Ben bütün tarafları her hafta dinliyorum; odaları, sendikaları..." açıklamasında bulundu. Bakanın açıklamalarıyla bir anlamda EYT’lilerle ilgili çalışmanın ipuçları ortaya çıktı.

  EYT'DE YAŞ ŞARTI OLACAK MI?

  Bakan Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenleme konusunda, "İki şartı kaldırmıyoruz: Prim gün sayısı ve yıl sayısı. Kadınlar için 20, erkekler için 25 şartını yerine getirdikleri zaman onlar da bundan istifade edecekler. Herkesi kapsayan bir düzenleme, sınır koyan bir düzenleme değil." dedi.

  Görüşmelerin sunum kısmında EYT ile ilgili yaptığı, "Şu anda yaş şartını kaldırırsak prim gün sayısı ve hizmet süresi tutan yaklaşık 1,5 milyon kişi var." açıklamasını anımsatan Bilgin, şöyle konuştu:

  "EYT konusunda çok açık söyledim. Bugün 1,5 milyon civarında dediğim rakam; haziranda aldığımız veri. Bu rakam yıl sonu itibarıyla değişir. Çünkü orada neye bakıyoruz? Prim gün sayısına. Bazı milletvekillerince 'prime takılanlar' gibi bir şeyin oluşacağı söylendi. Prime takılanlar olmayacak. Neden olmayacak? Çünkü o günkü, 8 Eylül 1999 öncesi prim gün şartını değiştirmiyoruz; 5000 ve 5400.

  Bu, kötü senaryoları kafanızdan silin. Öyle bir şey yok. Bugün bu arkadaşlar yıl sonu itibarıyla emekli olabilecek olanlar, bu düzenlemeyi yaptığımızda emekli olacak da geriye kalan yaklaşık 4 milyon insan ne olacak? İki şartı kaldırmıyoruz: Prim gün sayısı ve yıl sayısı. Kadınlar için 20, erkekler için 25 şartını yerine getirdikleri zaman onlar da bundan istifade edecekler. Yani yaptığımız düzenleme herkesi kapsayan bir düzenleme, sınır koyan bir düzenleme değil. Zannedersem bu açıklamalarım yeterli olmuştur."

  Bilgin ayrıca, "Zaten 2023’de Cumhuriyetin 100. Yılında bu sorunu çözeceğiz. Bu sorunu çözüyoruz beklemeye gerek yok. Aralık ayında Meclise geldiğinde göreceksiniz. Bu sorunun altını çizmek isterim. Bu sorunun bilinmeyen ve göz ardı edilen yönü; EYT’lilerin büyük çoğunluğu 4/a'lılardır. Yani SSK primi ödeyen işçilerdir. Dolayısıyla bunların önemli bir kısmı emeklilikte yaşı bekleyenlerin önemli bir kısmı yüzde 87'si bir işte çalışmaktadır. Bunu söyleyince ne ortaya çıkıyor; özel sektör kıdem tazminatı ile karşı karşıya kalacaktır. Bu kadar uzamasının nedeni bu. Ben bütün tarafları her hafta dinliyorum; odaları, sendikaları. Tamamlamak üzereyim..” ifadelerine yer vermişti.

  Bakanın açıklamalarıyla bir anlamda EYT’lilerle ilgili çalışmanın ipuçları ortaya çıktı. Bakan Bilgin, EYT’lilerin, prim gün sayısı ve hizmet süresi şartlarını kaldırmayacaklarını açıkça ifade etti.

  Geriye tek şart yani emeklilik yaşı kaldığından, yaş koşulunun kaldırılacağını ima etmekle birlikte, EYT’lilerin büyük çoğunluğunu 4/a kapsamında çalışanların oluşturduğunu, burada da sorunun bilinmeyen ve göz ardı edilen yönünü yani bu 1,5 milyon kişiden yüzde 87 sinin halen çalışıyor olması ve bunların emekli olması halinde özel sektör işvereninin kıdem tazminatı sorunu ile karşı karşıya kalacağını ve bu çalışmanın bu kadar uzamasının nedenini de bu sorunlarla ilgili olarak  sosyal tarafları dinlemesi ve onlarla görüşmesi şeklinde açıkladı.

  Bakan Bilgin’in açıklamaları SSK’lılar bazında değerlendirildiğinde, 8/9/1999 tarihinde 4447 sayılı Kanunla 506 sayılı Kanunun 60. Maddesinin (A) bendi değiştirilmeden önce, SSK’lılara yaşlılık aylığı bağlanması koşulları; 

  Kadın 50, erkek 55 yaş + 5000 gün,

  Kadın 50, erkek 55 yaş + 15 yıllık sigortalılık süresi + en az 3600 gün,

  Kadın 20, erkek ise 25 yıldan beri sigortalı olma + en az 5000 gün idi.
  Bu koşullar 9/9/1999 tarihinden sonra ilk defa sigortalı olacaklar için 

  Kadın 58, erkek 60 yaş + en az 7000 gün

  Kadın 58, erkek 60 yaş + 25 yıllık sigortalılık süresi + en az 4500 gün,
  şeklinde değiştirildi.

  8/9/1999 tarihinden önce sigortalı olanlarda daha önce yaş koşulunun aranmadığı “Kadın 20, erkek ise 25 yıldan beri sigortalı olma + en az 5000 gün” koşulu  506 sayılı Kanuna eklenen geçici 81. Maddenin (B) bendinde kademeli emeklilik yaşı getirilerek yeniden düzenlendi. 

  Kadında 20, erkekte 25 yıllık sigortalılık süre şartı korundu.

  Emeklilik yaşı kadın için yaş 40’tan 56’ya kadar (17 kademede), Erkek için 44’ten 58’e kadar (15 kademede)  kademelendirildi. 

  Kademelendirme sadece yaş koşulunda yapılmadı. 5000 gün olan prim ödeme gün sayısı da 5000 günden 5975 güne kademeli olarak artırıldı.

  Yine, 8/9/1999 öncesi SSK’lılar için aranan Kadın 50, erkek 55 yaş + 15 yıllık sigortalılık süresi + en az 3600 gün, koşulu 506 sayılı Kanunun geçici 81. Maddesinin ( C) bendinde düzenlendi ve 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim gün sayısı koşulu korunmakla birlikte emeklilik yaşı  Kadın için yaş 50’den 58’e kadar (5 kademede), Erkek için 55’ten 60’a kadar (6 kademede) kademelendirildi.

  Şimdi SSK’lılar açısından emeklilikte kademeli yaş hadlerinin düzenlendiği 506 sayılı Kanunun geçici 81. Maddesinin (B) ve (C) bentlerinde yer alan ve halen uygulanmaya devam eden bu düzenlemeleri Bakan BİLGİN’in açıklamaları çerçevesinde değerlendirdiğimizde, Bakan Bilgin, “Prim ödeme gün sayısı ve hizmet süreleri şartları duracak bunlara dokunmuyoruz” dedi.

  Yazı kaynağı : www.turkiyegazetesi.com.tr

  EYT'de yaş sınırı var mı? EYT yaş sınırı kaç?

  EYT'de yaş sınırı var mı? EYT yaş sınırı kaç?

  Eyt yaş sınırı var mı? Yüz binlerce emekli adayının gözü Aralık'ta meclise gelecek olan EYT düzenlemesinde iken bir yandan EYT'de yaş sınırı var mı? EYT yaş sınırı kaç? merak ediliyor. İşte detaylar...

  EYT'DE YAŞ SINIRI VAR MI?

  Konu ile ilgili Bakan Bilgin şunları söyledi; " EYT'de yaptığımız düzenleme şartları herkesi kapsayacak. EYT'de 1999 öncesi ve 5000 prim gün şartını değiştirmiyoruz. EYT'den, kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yıl şartını yerine getirdikleri zaman onlar da bundan istifade edecekler. Yaptığımız düzenleme herkesi kapsayan bir düzenleme, sınır koyan bir düzenleme değil." dedi.

  EYT EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?

  EYT'de 1999 öncesi ve 5000 prim gün şartının değişmeyeceği açıklandı.

  EYT'de prim ve gün şartının devam edeceğini söyleyen Bakan Bilgin, "1999 öncesi ve 5000 prim gün şartını değiştirmiyoruz." ifadelerini kullandı.

  Bakan Bilgin'in açıklamalarından satır başları şöyle:

  "1,5 milyon civarında dediğim rakam Haziran ayında aldığımız rakam bu değişebilir. Orada neye bakıyoruz prim gün sayısına. Prime takılan olmayacak 5 bin ve 5 bin 400. Prim gün sayısını değiştirmiyoruz.

  "ŞARTLAR YERİNE GETİRİLDİĞİNDE ONLAR DA YARARLANACAK"

  Bu sene sonu itibariyle emekli olabilecek olanlar emekli olacaklar. Geri kalan 4 milyon küsür insan prim gün sayısı ve yıl sayısını kaldırmıyoruz. Şartlar yerine getirildiğinde onlar da yararlanacaklar" diye konuştu.

  "ARALIK AYINI İŞARET ETTİ"

  Öte yandan Bakan Bilgin, gün içinde yaptığı ayrı bir açıklamada EYT düzenlemesinin aralıkta TBMM'ye geleceğini duyurdu. Bilgin, "EYT 2023'te uygulanacak. İnşallah aralık ayı içinde meclise takdim edeceğiz" dedi.

  "HİZMET SÜRESİ TUTAN YAKLAŞIK 1,5 MİLYON KİŞİ VAR"

  Sözleşmelilerden asgari ücret zammına kadar birçok konuda değerlendirmelerde bulunan Bakan Bilgin, EYT düzenlemesine ilişkin de önemli bilgiler verdi. Meclis Plan Bütçe Komisyonunda bakanlığının bütçe sunumunda ilk kez sayı veren Bilgin, "Biz bu sene meclisin kararıyla 3600 ek gösterge meselesini düzenledik. İnşallah aralık ayı içinde meclise takdim edeceğiz EYT düzenlemesini. Şu anda yaş şartını kaldırırsak, prim gün sayısı ve hizmet süresi tutan yaklaşık 1,5 milyon kişi var" değerlendirmesinde bulundu.

  Yazı kaynağı : www.haberler.com

  EYT SON DAKİKA HABERLERİ (BUGÜN) 2022 || EYT NE ZAMAN ÇIKACAK, ŞARTLAR NELER? EYT'den kimler faydalanacak, yaş sınırı var mı?

  EYT son dakika haberleri bugün: İşte yasanın çıkış tarihi! EYT ne zaman çıkacak, şartları neler, kimleri kapsıyor? EYT ilk maaş ne zaman yatacak?

  EYT son dakika haberleri bugün: İşte yasanın çıkış tarihi! EYT ne zaman çıkacak, şartları neler, kimleri kapsıyor? EYT ilk maaş ne zaman yatacak?

  Borçlanma için yasanın çıkmasını beklemeye gerek var mı?

  Yasa teklifi en geç aralık ayında Meclis'e gelecek. Borçlanma primleri ocak ayında artacak.

  Yeni yılda asgari ücretle birlikte borçlanma tutarları da artacağı için öncesinde borçlanmaya gitmek avantajlı oluyor. Düzenleme 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı çalışmaya başlayanları kapsayacak.

  Yasa çıktıktan sonra askerlik borçlanması için, yasada açık hüküm bulunması, yönetmelikle uygulamaya açıklık getirilmesi ya da yargı kararıyla uygulamaya teşmil edilmesi gerekiyor. Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) merak ettiği bazı soruların yanıtları şöyle:

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap