Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  eyt askerlik borçlanması son dakika

  1 ziyaretçi

  eyt askerlik borçlanması son dakika bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Askerlik borçlanması EYT'li yapar mı? Kıdem tazminatı nasıl ödenecek? Bakan Bilgin'den dikkat çeken açıklama

  EYT’li nasıl borçlanma yapmalı? Borçlanma kimlere avantaj sağlıyor? Doğum ve askerlik borçlanmasında bunlara dikkat edin! 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar…

  EYT’li nasıl borçlanma yapmalı? Borçlanma kimlere avantaj sağlıyor? Doğum ve askerlik borçlanmasında bunlara dikkat edin! 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar…

  * Hangi süreler borçlanma kapsamında?
  - 4/c statüsündeki kamu çalışanlarının personel mevzuatına göre aylıksız izin süreleri,
  - Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık için geçirilen normal doktora veya uzmanlık öğrenim süreleri,
  - Sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri,
  - Sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri,

  EYT YASASI SON DURUM: Staj sigortası, prim, borçlanma...

  Yazı kaynağı : www.takvim.com.tr

  EYT düzenlemesinde merak edilen detay! Primi yetmeyen ne yapacak?

  EYT düzenlemesinde merak edilen detay! Primi yetmeyen ne yapacak?

  2022 EYT YASASI SON GELİŞMELER! EYT MECLİSE NE ZAMAN SUNULACAK? Yaş-Prim şartı nedir?

  EYT'den faydalanmak isteyenler dikkat! Zamanla yarış başladı! Askerlik ve doğum borçlanması...

  EYT'den faydalanmak isteyenler dikkat! Zamanla yarış başladı! Askerlik ve doğum borçlanması...

  1999 öncesi ve 5000 prim gün şartıyla çıkması beklenen EYT’de, kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yıl şartının geleceği tahmin ediliyor. Yani primleri tamamlanan kişiler emekli olabilecek.

  Ancak primleri eksik olan ve 5000 güne tamamlayamayacak EYT’lilerin durumu kritik.Bu kişiler doğum ve askerlik borçlanması ile kendilerini emekli yapabilecek.

  Primleri eksik olan ancak borçlanma yöntemiyle emekli olabilecek kişilerin de başvuru için acele etmesi gerekiyor. Kadınlara doğum, erkeklere ise askerlik borçlanması imkanı tanınıyor.

  ASGARİ ÜCRETLE BİRLİKTE ARTIYOR

  Borçlanma miktarı yıllık asgari ücrete göre belirleniyor. Borçlanmaların da 2023 asgari ücret zammından önce yaptırılması tavsiye ediliyor. Eğer yaptırmak için yeni yılı beklerseniz daha fazla ödeyeceksiniz. Yeni asgari ücret tutarı belirlendikten sonra ödenecek tutar da aynı oranda artacak.

  Asgari ücret kaç liraysa onun yüzde 32’si kadar aylık ödeme yapılacak. Şu anda brüt asgari ücret 6 bin 471 TL olduğu için aylık borçlanma tutarı 2 bin 70 TL olarak belirlendi.

  Bu hesaba göre, 18 aylık bir askerlik borçlanmasında toplam 37 bin 260 TL ödenmesi gerekiyor. Kadınlarda ise 24 aylık bir doğum borçlanmasında ödenmesi gereken tutar 49 bin 680 TL.

  Yüzde 65 asgari ücret zam senaryosunda, 550 gün askerlik borçlanması için ödenmesi gereken miktar 62 bin 711 liraya çıkacak.

  Doğum borçlanmasında da miktar 82 bin 94 liraya ulaşıyor.

  PRİM KAZANMA YOLLARI

  Primleri eksik olan ve emeklilik bekleyen kişiler, borçlanma yönteminin yanı sıra 4 formülle daha prim kazanabiliyor.

  Bağ-Kur’lu sigortalılar ihya ile prim yöntemiyle emekli olabiliyor. Çalışma imkanı bulamayan kişiler isteğe bağlı sigorta yaptırabiliyor.

  Primi eksik olan EYT’liler hizmet tespit davası ile sigortasız çalıştığı günleri tespit ettirebiliyor. Son olarak 3600 gün yani 10 yıl prim ile kısmi emeklilik yaptırılabiliyor.

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  Sosyal Güvenlik Kurumu'nda EYT yoğunluğu

  Sosyal Güvenlik Kurumu'nda EYT yoğunluğu

  Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) çalışmasında son viraja girildi. Yasayı bekleyen birçok kişi, yeni yıla girmeden emeklilik dosyasını hazırlamaya başladı.

  EYT'den yararlanmak isteyen kişiler SGK'da yoğunluk oluşturdu.

  Doğum borçlanması, askerlik borçlanması ve hizmet birleştirme yapmak isteyen kişiler, başvuru için sıralarının gelmesini bekliyor.

  Düzenlemenin aralık ayında Meclis'e gelmesi bekleniyor

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Meclis'in kararıyla 3600 ek gösterge meselesini düzenledik. İnşallah aralık ayı içinde de EYT düzenlemesini Meclis'e takdim edeceğiz. EYT şartlarını sağlayan 1,5 milyon kişi var" açıklamasında bulunmuştu.

  İki şartın kaldırılmayacağını dile getiren Bilgin, "Bunlar prim gün sayısı ve yıl sayısı. Kadınlar için 20, erkekler için 25 şartını yerine getirdikleri zaman onlar da bundan istifade edecekler. Yani yaptığımız düzenleme herkesi kapsayan bir düzenleme, sınır koyan bir düzenleme değil" sözlerini kullanmıştı.

  İlk sigortalılık tarihi 8 Eylül 1999'dan önce olup çalışma yılını ve prim gün sayısını dolduranların yeni düzenlemeden yararlanması planlanıyor. Bu kişilerin emekliliğe hak kazanması gündemde.

  EYT düzenlemesinin ocak ayı itibarıyla hayata geçmesi bekleniyor.

  Haber: Şeyma Bay Talay
  Kamera: Hakan Aykaç

  Yazı kaynağı : www.trthaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap