Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  evrende gördüğümüz düzen sizce bir tesadüf müdür neden

  1 ziyaretçi

  evrende gördüğümüz düzen sizce bir tesadüf müdür neden bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Evrende gördüğümüz düzen sizce bir tesadüf müdür, neden

  Evrende gördüğümüz düzen sizce bir tesadüf müdür, neden

  Etrafımıza şöyle bir baktığımızda şu dağlar, taşlar, şu muntazam denizler, gökyüzü, ay, yıldız, güneş, ağaçlar, çiçekler ve diğerleri. Bunlara bakarken hiçbir şeyin tesadüf olmadığını göreceksin.

  Bence, evrende gördüğümüz bu düzen bir tesadüf değildir. Bu düzen, evrende bir yaratıcı olduğunu göstermektedir. Bizim inancımıza göre de o yaratıcı, Allah’tır.

  Kâinatta var olan her şey bir ölçü ve ahenk içindedir. Hücreden insana, atomdan galaksilere kadar mükemmel bir düzen işlemektedir. “Biz her şeyi bir ölçüye göre yarattık.” ayeti buna işaret eder.(Kamer suresi, 49. ayet.)

  Allah’ın isim ve sıfatlarından bildikleriniz hangileridir

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  evrende gördüğümüz düzen sizce bir tesadüf müdür ? - Eodev.com

  evrende gördüğümüz düzen sizce bir tesadüf müdür ? - Eodev.com

  Merhaba^*^

  Cevap:

  Hayır

  Anlatım:

  - Evren nedir?

  -*- İçinde gezegenleri, yıldızları, göktaşlarını bulunduran boşluğa ''evren'' denir.

  -*- Evren sonsuzdur.

  -*- Sorumuzda bize sorulan = evrende gördüğümüz şeyler tesadüf müdür?

  - Hayır. Yüce Allah tarafından belirli bir düzenle yaratılmıştır.

  - Mesela her gezegen belirli bir yörüngede dönmektedir.

  - Bu da Allah'ın yarattığı düzenle ilgilidir.

  - Evrenin bilinen bir diğer adı kainattır!

  Yani sonuç:

  - Allah, etraftaki her şeyi yani evreni belirli bir düzene göre yaratmıştır.

  - Evrendeki düzen tesadüf değildir.

  İyi dersler dilerim ;)

  #soundofsilence123

  #OptiTim

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Evrende gördüğümüz düzen sizce bir tesadüf müdür?

  Evrende gördüğümüz düzen sizce tesadüf müdür?

  evrendeki düzen tesadüf olabilir mi

  Evrendeki eşsiz düzen tesadüf mü?

  Evrendeki eşsiz düzen tesadüf mü?

  Evrendeki eşsiz düzen tesadüf mü?

  Kayıtsız Üye
  evrendeki eşsiz düzen tesadüf mü

  Cevap: evrendeki eşsiz düzen tesadüf mü?

  esin-ti
  Kardeş ilk önce şunu diyim , tesadüf diye bir şey yoktur!
  Sonra gelelim soruna , tek bir cümle : Yüceler yücesi Allah’ın (c.c) eseridir bu dünya ve binlerce kat güzeli olan cennet..Tesadüf nasıl olsun??:)
  Rabbim bizleri iki cihandada bu güzelliklere nail eylesin..

  Yanıt: evrendeki eşsiz düzen tesadüf mü?

  rönesans
  kainatta tesadüf diye bişi yok her şey yüce mimarın eseri.

  Yetim
  "O Allah ki, yaratandır, (en güzel bir biçimde) kusursuzca var edendir, ‘şekil ve suret’
  verendir. En güzel isimler O’nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü
  O’nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir".
  (Haşr Suresi, 24)

  Güzel kardeşim etrafına bir bak şu dağlar, taşlar, şu muntazam denizler,gökyüzü,ay,yıldız,güneş, ağaçlar,çiçekler ve diğer alemler…
  Bunlara bakarken hiçbir şeyin tesadüf olmadığını göreceksin.

  Bak sitemiz bile adminsiz olmazken,ya şu gördüğün koskoca kainat nasıl tesadüf olsun.

  şaf_ak
  kainatın ve içindekilerin tesadüfen var olduğunu savunan bilim adamlarına danışılsa ve bunlara baklava ustasını red etmek için delil istense bir baklava tepsinin nasıl var olduğunu şüphesiz şöyle açıklarlar:

  – Bu gördüğünüz evet bir tepsi baklavadır. Bu nasıl olmuş merakmı ediyorsunuz. Görüyorsunuz etrafta un çuvalları var. Bidonun içinde de su var. Yine şeker çuvalıda kenarda duruyor. Fırında tam karşıda. Olay gayet açık. Gördüğünüz un çuvalı muhtemelen açık olan pencereden gelen hava cereyanı ile devrilmiş ve tepsinin içine akmış. Bu un çuvalı devrilirken yanındaki şeker çuvalına takılmış oda tepsinin içine akmış. Ani bir sarsıntı ile su bidonu yerinden kaymış ve tepsinin içine dökülmüş. Hava cereyanının verdiği ilk ivme ile kaygan zemin üzerinde duran tepsi ritmik hareketlerle gitmiş gelmiş, gitmiş gelmiş ve içindeki materyal hamur halini almış. Güçlü hava cereyanları ile yerinden kopan hamur parçacıkları masanın üstüne düşmüş. Kenarda duran oklava ise yerinden kayarak hamurun üstüne denk gelmiş ve hava akımının sağladığı mevcut ritmik hareketlere kapılarak ileri geri hareket etmeye başlamış ve bu esnada yufkalar incecik açılmış. Rüzgarlar yardımı ile yufkalar yerinden havalanarak tepsilerin içine düşmüş. O anda yine güçlü hava cereyanlarına maruz kalan ceviz parçacıkları yufkanın iç yüzeyine yayılmış. Hazır hale gelen tepsi karşıda duran ve ezelden beri yanık olan fırının içine muhtemel büyük bir sarsıntı ile düşmüş ve fırının kapağıda o esnada kapanmış. Belli bir süre sonra muhtemel zıt bir yer hareketi ile fırının kapağı geri açılmış ve içinden pişmiş tepsi dışarı düşmüş. Ve ortada gördüğünüz bu baklava tepsisi husule gelmiş.

  Durum gayet açık değil mi arkadaşlar?:cool::rolleyes:

  Fetva Meclisi
  imamı azam hazretleri birgün iki kişinin bir göl kenerında kainatın kendiliğinden oluşuverdiğine tesadüfen uluştuğunu konuşurlar ken imamı azam hazretleri’de gölün kenarına oturup elleriyle bir çukur kazı verdi. O’iki kişiden birisi İmamı Azam’a ne yapmaya çalışıyorsun dedi. İmamı Azam’da şu göldeki suyu bu ellerimle kazdığım çukura toplayacam dedi. Onlarda hadi ordan hiç böyle şey olurmu İmamı Azam’da mademki böyle bir şeyi yapmak münkün değilse, O zaman kainatın tesadüfen oluşması sizce mümkünmü.? dedi. Ve O iki kişi hemen oracıkta iman edip müslüman oldular. Ve sen ey insanoğlu kainatın kendiliğinden tasadüfen oluşu verdiğine nasıl kanaat getirirsin. Hiç bu düzen kendiliğinden oluşu verir mi. Elbette hayır bu düzenin bir yaratıcısı vardır. O’da ALLAH (C.C) ‘DİR.

  Bu tür düşünceler insanı ALLAH muhafaza dinden uzaklaştırır. Genelde butür mantık yahudi mantığıdır. Rabbim bizleri yahudi mantığından korusun. ( AMİN)

  Ecrinim
  Allah evrende yarattığı her varlığı belirli bir ölçü içinde, özenle yaratmıştır. Bu nedenle Allah’ın yarattığı varlıklarda güzellik, ölçü, uyum ve denge vardır. Bu konuda Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyurmaktadır. " Biz her şeyi bir ölçüye göre yarattık” (Kamer suresi, ayet 49)

  Ayrıca Allah, evrendeki yarattığı her varlığa yapacağı işe uygun yapı, biçim, özellik ve yetenek vermiş; boş ve yersiz hiçbir şey yaratmamıştır. Bu konuda Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyurmaktadır. "Güneşi ışıklı, ayı da parlak kılan, yılların sayısını ve hesabını bilmeniz için aya evreler koyan Allah’tır. Allah, bunları boş yere yaratmamıştır. O, ayetlerini düşünen bir toplum için ayrıntılı olarak açıklıyor.” (Yunus suresi, 5)

  Rayyan Emir
  tesaduf,sans,evrene mesaj yollamak, tabiat ana vs diye bir şey yoktur.. eger ki hersey bir tesaduf olsaydi ,doga kendi kendine butun bunlari yapabilseydi,yani bu guc onda olsaydi suan kuraklik,sel,kuresel isinma,kutuplardaki manyetik alanlarin yer degistirmesi gibi felaketler karsisinda bu gucunu kullanir kendini toparlardi..

  yapamadigina gore demek ki herseyi yaratan ,yoktan var eden cok yuce bir guc var o da Allah (c.c) dir.. herzaman soylerim anne karnindaki bebek kesesinin icini dolduran amniyosentez sivisini bugün hicbir bilim adami yapmiyor.doga da da kendiliginden mevcut degil.. peki ozaman bunu guc olarak gorunce insanin kadina tapmasi gerekir..iste tesadufun sacmaligi burdan bellidir.

  Alemlerin Rabbi Allah (c.c) dir. Hamd,ona mahsustur

  YaZaROW
  Kainatta tesadüf yok fakat tesadüf diye bir şey vardır. Ama tesadüf bize vardır. Her şeyi bilen Allah’a değil.

  havle77
  s.a
  kardeşim nasıl tesadüf sen tesadüfmü geldin bu dünyaya siz yaptığınız işleri tesadüfmü yapıyorsunuz yoksa iradeli mi

  yasin_ceza
  Kesinlikle tesadüf değil tesadüf diye bir şey yoktur…

  Kayıtsız Üye
  Her şeyin tesadüf olduğunu düşünenler var.Bu konuya şu şekilde değerlendirelim.Her şey tesadüfen var olduğunu düşünün.O zaman her şey tesadüfen var olur ve bunun bir sınırı olmaz.Her şey tesadüfen var olmuşsa, cennet ve cehennemde tesadüfen oluşabilir öyle değil mi?Dünyanın tesadüfen meydana gelmiş ise ölümden sonra, cennet ve cehennemde tesadüfen var olamaz mı?Tabiki cennet ve cehennemde bir tesadüf sonucu meydana gelebilir demek zorunda kalırız.Haşa biz tesadüfe inanmıyoruz.Ama tesadüfe inanıyor olsaydık bu hesapları yapmak zorunda kalırdık.

  Kayıtsız Üye
  Çok güzel bir site. Sizi biz çok seviyoruz.
  🌹mumsema🌹

  Kayıtsız Üye
  Günümüzde her şeyin atomdan yapıldığı ve atomun cansız olduğu bilinmekteyse cansızdan nasıl canlı olsun ?

  Bu yeterli mi 🙃

  evrendeki düzen tesadüf müdür, evrendeki uyum ve düzen tesadüf müdür, evrendeki eşsiz düzen nedir

  Yazı kaynağı : www.forumduasi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap