Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  evlilik öncesi sma testi nasıl yapılır

  1 ziyaretçi

  evlilik öncesi sma testi nasıl yapılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  SMA tarama testi nedir, nasıl yapılır? Evlilik öncesi ücretsiz SMA testi gündemde...

  Evlilik öncesi ücretsiz SMA testi: Bakanlık "SMA Taşıyıcı Tarama Programı" başlatıyor

  Evlilik öncesi ücretsiz SMA testi: Bakanlık

  Bakanlık tarafından ülke genelinde "Evlilik Öncesi Ulusal SMA Taşıyıcı Tarama Programı" başlatılacak.

  Program kapsamında, 81 ilde evlenecek çiftler, ücretsiz SMA taraması yaptırabilecek.

  Program kapsamında kullanılacak 800 bin tarama kiti alımı için Bakanlık tarafından düzenlenen ihaleye 8 Ekim saat 11.00'e kadar teklif toplanacak.

  İhale sürecinin ardından uygulamanın hızlıca hayata geçirilmesi planlanıyor.

  HEDEF HASTALIKLI DOĞUMLARIN ÖNÜNE GEÇMEK

  SMA genetik geçişli bir hastalık olduğundan, tarama programıyla taşıyıcı çiftlerin, evlilik öncesinde belirlenmesi amaçlanıyor.

  Böylece, ailelere bebeğin hasta doğabileceği anlatılarak doğum öncesinde tedbir alınması sağlanacak. Bebeğin SMA'lı doğmasının önlenmesi için isteyen çiftler, tüp bebek uygulamasına yönlendirilecek.

  Türkiye'de her yıl ortalama 170 SMA'lı bebek dünyaya geliyor. Uygulama, bunun önlenmesi için büyük önem taşıyor.

  SMA NEDİR?

  Sinir hücrelerini etkileyen, kalıtsal ve ilerleyici bir kas hastalığı olan SMA, nadir görülüyor. Hastalık, omurilikteki motor sinir hücrelerini etkileyerek yürüme, yemek yeme ve nefes alma gibi temel kabiliyetlerin işleyişini bozuyor.

  Yazı kaynağı : www.ntv.com.tr

  Evlilik Öncesi Tarama Testi

  Evlilik Öncesi Tarama Testi, evlilik planlayan çiftler için yapılır ve en yaygın genetik kan hastalıkları olan orak hücreli anemi, talasemi ile hepatit B, hepatit C, HIV gibi bir dizi genetik ve enfeksiyöz hastalıkları tarar. Bu testin amacı; ebeveynlerin çocuklarına hastalık veya genetik bozuklukları geçirme riskini azaltmaktır. Anne-babada olası bir hastalık veya taşıyıcılığı tespit ederek çocuklarına geçirme yatkınlığını belirler. Bu sebeple, doğum defekti sayısını azaltmada en önemli testlerden biridir. Anne-babadan çocuklara kalıtım yoluyla geçen tehlikeli kan hastalıkları, akraba evlilikleri oranının fazla olduğu ülkemizde sık görülmektedir. Bu bakımdan evlilik öncesi tarama testleri, evlenecek çiftlerin Talasemi’li veya orak hücreli bir çocuğa sahip olma riskinin belirlenmesini sağladığından büyük önem taşımaktadır.

  Evlilik öncesi danışmanlık ile bu testin yapılması, evli çiftlerin yaşam kalitesini artırmanın yanı sıra aile yapılarını sağlamlaştırmaya da yardımcı olabilir. Ayrıca hamilelikten önce bu tarama testini yaptırmak, muhtemel çiftlere taşıyıcı olmadıklarına dair güvence verebilir veya hamilelik için bilinçli bir seçim yapmalarına da yardımcı olabilir. Anne, babada bir hastalık veya taşıyıcılık tespit edilirse aileye gebelik öncesinde genetik danışmanlık ile PGT önerilir. PGT ile hastalığı veya mutasyonu taşımayan sağlıklı embriyo seçimi yapılarak ailenin sağlıklı bir çocuğa sahip olması sağlanabilir. Evlilik öncesi tarama testinin, evlilik tarihinden 3 ay öncesinde yapılması önerilmektedir.

  Evlilik öncesi tarama testinin diğer amaçları ve yararları ise şunlardır:

  Yazı kaynağı : www.mikrogenlab.com

  SMA tarama testi nasıl yapılır? Evlilik öncesi SMA tarama testi nerede yaptırılır?

  SMA tarama testi nasıl yapılır? Evlilik öncesi SMA tarama testi nerede yaptırılır?

  Hakkımızda

  Gizlilik İlkeleri

  Kullanım Şartları

  Privacy Policy

  Bilgi Toplumu Hizmetleri

  Yazı kaynağı : www.tgrthaber.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap