Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  evim yuvam olsun başvuru sorgulama

  1 ziyaretçi

  evim yuvam olsun başvuru sorgulama bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Evim Yuvam Olsun başvurusu nasıl yapılır? Kiracı ve ev sahibi projeye nasıl katılabiliryor? Merak edilen bir çok soru yanıt buldu... İşte detaylar

  Evim Yuvam Olsun başvurusu nasıl yapılır? Kiracı ve ev sahibi projeye nasıl katılabiliryor? Merak edilen bir çok soru yanıt buldu... İşte detaylar

  Asrın felaketinde depremden etkilenen ailelerimizi yuvasız bırakmıyoruz. Evim Yuvan Olsun kampanyasıyla, evini kaybeden vatandaşlarımıza kendi evlerine kavuşana kadar sıcacık yuvalar kuruyoruz.

  Yaraları birlikte sarmak için Evim Yuvan Olsun seferberliğine siz de katılın. Kullanmadığınız bir eviniz varsa; ister bedelsiz tahsis ederek ister indirimli fiyatla kiraya vererek depremzede ailelere destek olun ya da bu seferberlikte kira yardımı yaparak yer alın.

  EVİM YUVAM ADRESİNDE DETAYLARI VE SÖZLEŞMELERİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN

  Evimi herhangi bir bedel beklemeden depremzedelere açmak için ne yapmalıyım?

  Evinizi en az 3 ay süre ile depremzedelerin kullanımına sunmanız gerekmektedir. Daha az süre ile ev tahsisi değerlendirmeye alınmayacaktır. Program paydaşlarımızın web sayfalarından yapacağınız başvuru sonrasında, evinizin bulunduğu ilçe kaymakamlığı tarafından, yerinde inceleme yapmak üzere sizinle iletişime geçilecektir. Kaymakamlık evinizi uygun bulursa sizinle "Ödünç Sözleşmesi" imzalanacaktır.

  Evimi indirimli bir bedelle depremzedelere kiraya vermek için ne yapmalıyım?

  Evinizi 1 yıl süre ile kiraya vermeyi kabul etmeniz gerekmektedir. Uygulama kapsamında daha kısa süreli kiralamalar kabul edilmeyecektir. Evinizi piyasa şartlarına göre belirgin bir düzeyde indirimle kiraya vermeniz beklenmektedir. Program paydaşlarımızın web sayfalarından yapacağınız başvuru sonrasında, evinizin bulunduğu ilçe kaymakamlığı tarafından yerinde inceleme yapmak üzere sizinle iletişime geçilecektir. Belirttiğiniz kira bedeli piyasa koşulları ile kıyaslanacaktır. Kaymakamlık evinizi uygun bulursa sizinle "Kira Sözleşmesi" imzalanacaktır.

  Evimde kimi misafir edeceğim?

  Evinizde Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen 10 ildeki vatandaşlarımız misafir edilecektir. Evinizin özellikleri dikkate alınarak, dezavantajlı bireylere sahip aileler öncelikli olmak üzere belirlenecek depremzedelerimiz, AFAD ve İçişleri Bakanlığı birimleri koordinasyonunda, Kaymakamlıklar tarafından evinize yerleştirilecektir.

  Uygulamada hangi depremzedelere öncelik verilecek?

  Kampanya kapsamındaki evlere yerleştirme yapılırken engelli, yaşlı, düzenli tedavi gerektiren kronik hastalığı bulunan vb. dezavantajlı bireylerin bulunduğu aileler ile depremde aile fertlerini kaybetmiş çocuklu ailelere öncelik verilecektir.

  Evimi bu kampanya kapsamında ne kadar süre için tahsis edebilirim?

  Evinizi depremzedelere bedelsiz olarak açmak istiyorsanız, en az 3 ay olmak üzere 1 yıla kadar tahsis edebilirsiniz. Evinizi indirimli bedel karşılığında kiraya vermek istiyorsanız 1 yıl boyunca tahsis etmeniz gerekmektedir.

  Evimi tahsis ettiğim süre boyunca faturalar kim tarafından ödenecek?

  Kampanya kapsamında depremzedelerin yerleştirildiği konutların aidat, elektrik, su ve doğalgaz giderleri Kaymakamlıklar tarafından desteklenecektir. Ev sahibine bu giderlerle ilgili bir külfet yüklenmeyecektir.

  Kaymakamlık ile nasıl bir sözleşme imzalayacağım?

  Depremzede ailelere bedelsiz tahsis ettiğiniz konut için “Ödünç Sözleşmesi”, indirimli olarak kiraya verdiğiniz konut için “Kira Sözleşmesi” imzalanacaktır. Sözleşme taslaklarına aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  Evimi indirimli bedelle kiraya verdiğimde, kira bedeli kim tarafından karşılanır?

  Kira bedeli, kampanya kapsamında toplanan bağışlardan karşılanarak, evinizin bulunduğu ilçe kaymakamlığı aracılığı ile ödenecektir.

  Evimi eşyalı olarak kullanıma açabilir miyim?

  Evinizi eşyalı veya boş olarak kullanıma açabilirsiniz. Evinizi eşyalı olarak kullanıma açtığınızda, Kaymakamlık ile yapacağınız sözleşmede eşya detaylarına da yer verilir. Kayıt altına alınmış eşyalarınız Türkiye Sigorta güvencesi altında olacaktır.

  Evimde kullanımdan kaynaklı bir hasar olursa zararım karşılanır mı?

  Tek Yürek Bina ve Eşya Sigortasıyla depremzedelere evini açan vatandaşlarımızın konutları, sigorta primleri Türkiye Sigorta tarafından karşılanarak güvence altına alınmaktadır.

  Depremzedelerimizin kullanımı için tahsis edilen evlere özel hazırlanan Tek Yürek Bina ve Eşya Sigortası; evde bulunan eşyalar ile bina ve binanın ayrılmaz bütünleyici parçaları ve/veya sabit tesisatı risklerine karşı 25.000 TL’ye kadar bir yıl süreyle teminat sunmaktadır.

  Boş bir evim yok ama depremzedelere barınma desteği vermek istiyorum. Ne yapabilirim?

  Kampanya kapsamında, kiraya verilen evlerin depremzedeler ile buluşturulabilmesi için AFAD'ın ilgili bağış hesabına nakdi bağışta bulunabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  SON DAKİKA: Evim Yuvam Olsun başvuruları başladı! AFAD detayları paylaştı

  SON DAKİKA: Evim Yuvam Olsun başvuruları başladı! AFAD detayları paylaştı

  Son dakika haberleri...AFAD yaptığı yazılı basın açıklamasında, yaraları birlikte sarmak için başlatılan Evim Yuvan Olsun seferberliğinde başvuruların başladığını duyurdu.

  Başkanlık, kullanılmayan evleri bedelsiz tahsis ederek ya da indirimli fiyatla kiraya vererek ya da kira yardımı yaparak depremzede ailelere destek olmak için başlatılan Evim Yuvam Olsun kampanyası hakkında detayları paylaştı.

  AFAD, sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

  "Evim Yuvan Olsun kampanyasıyla, depremde evini kaybeden afetzede vatandaşlarımız ile ülkemizin dört bir yanındaki hayırsever vatandaşlarımız buluşuyor! Detaylı bilgi ve başvuru için:http://evimyuvanolsun.org"

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  EVİM YUVAN OLSUN BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? Evim Evin (Yuvan) Olsun Nedir, Nasıl Başvuru Yapılır, Başvuru Şartları Neler? DEPREMZEDELER İÇİN YENİ KAMPANYA AFAD AÇIKLADI!

  EVİM YUVAN OLSUN BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? Evim Evin (Yuvan) Olsun Nedir, Nasıl Başvuru Yapılır, Başvuru Şartları Neler? DEPREMZEDELER İÇİN YENİ KAMPANYA AFAD AÇIKLADI!

  Merkezi Kahramanmaraş’ın Pazarcık ile Elbistan ilçeleri olan yıkıcı depremlerden zarar gören ve evleri yıkılan vatandaşların barınma ihtiyaçlarının karşılanması için harekete geçildi. AFAD tarafından detayları açıklanan Evim Yuvan Olsun kampanyasında ihtiyaç sahibi vatandaşlar ile yardımseverlerin bir araya getirilmesi planlanıyor. Bu kapsamda fazla evi olan ve evsiz vatandaşlara yardımda bulunmak isteyenler sisteme dahil olabilecek. Kaymakamlığın koordinesinde düzenlenecek kampanyadan nasıl faydalanılacağı ise merak edilerek araştırılmaya başlandı. Peki, EVİM YUVAN OLSUN BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? Evim Evin (Yuvan) Olsun Nedir, Nasıl Başvuru Yapılır, Başvuru Şartları Neler? DEPREMZEDELER İÇİN YENİ KAMPANYA AFAD AÇIKLADI!...

  EVİM YUVAN OLSUN BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? EVİM EVİN (YUVAN) OLSUN NEDİR, NASIL BAŞVURU YAPILIR, BAŞVURU ŞARTLARI NELER? DEPREMZEDELER İÇİN YENİ KAMPANYA AFAD AÇIKLADI!

  Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay, Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Malatya, Şanlıurfa, Adana, Elazığ ve Diyarbakır’da yıkıcı etkiye yol açan 7,7 ile 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Evim Evin (Yuvan) Olsun kampanyası başlatıldı. Depremzede vatandaşların zor günleri atlatmaları için İçişleri Bakanlığı korrdinesinde AFAD tarafından yürütülen kampanya kapsamında ekonomik yükler de hafifletiliyor. Bu çerçevede söz konusu kapmanya kapsamındaki konutlara yerleştirilen afetzedelerin faturaları ve kiraları AFAD tarafından karşılanacak. Peki Evim Yuvan Olsun başvurusu nasıl yapılır, ev nasıl kiraya verilir, nasıl kiralanır? tüm detaylar haberimizde...

  EVİM YUVAN OLSUN BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

  Hayırsever vatandaşların evlerini bedelsiz olarak ya da indirimli kira ücretleriyle ihtiyaç sahibi depremzedelerin kullanımına sunmasına imkan sağlayan kampanya kapsamında bağışlayacak evi olmayanların sistem üzerinden nakdi bağışla kira yapmasına olanak sağlanacak.

  Bu kapsamda bağışlanan evlerde depremzede vatandaşların konaklamasına imkan sağlanacak.

  Kampanyaya göre boş ya da kullanmadığı evini depremzedelere açmak için 3 ay oturum şartı aranacak. Evini afetzede vatandaşlar için kullanıma açacak kişilerin 3 ay süreyle buna müsaade etmesi istenecek.

  Konutunu bağışlamak isteyen vatandaşların evin bulunduğu ilçenin kaymakamlığına müracaat etmesi gerekir.

  Kaymakamlık tarafından uygun bulunan konutlar bedelsiz olarak kampanyaya dahil edilecek ve mal sahibi ile kaymakamlık arasında ÖDÜNÇ SÖZLEŞMESİ imzalanacak. Kaymakamlık tarafından belirlenen depremzede aile ise konuta yerleştirilecek.

  UYGUN FİYATLA 1 YILLIĞINA KİRALAMA

  Öte yandan yardımseverler konutunu piyasa şartlarına kıyasla uygun fiyattan 1 yıllığına depremzedeler için kiraya verebilecek. Vatandaşların başvurularını değerlendiren kaymakamlık bedelin uygun olduğunu tespit etmesinin ardından konutu sisteme dahil edecek.

  Kampanya için uygun bulunan konutların sahipleri ile kaymakamlıklar arasında KİRA SÖZLEŞMESİ imzalanacak. Bu evler için belirlenen kira bedelleri ise AFAD HESABINDA TOPLANAN KİRA BAĞIŞLARINDAN karşılanacak.

  Eviyle kampanyaya katılamayan vatandaşlar için ise nakdi kira desteği imkanı getirilecek. Bu kapsamda maddi yardımda bulunmak isteyen vatandaşların bağışları, İNDİRİMLİ OLARAK KİRALANACAK evlerin kiralarının ödemelerinde kullanılacak.

  KİRALAMA VE BAĞIŞ SÜRELERİ KAÇ AY/YIL OLACAK?

  Bedelsiz tahsis edilen evlerin oturumu için en az 3 ay taahhüt süresi olacak, isteyen ev sahipleri bu süreyi 12 aya kadar uzatabilecek.

  Evlerini indirimli kiraya vermek isteyenlerin ise 1 yıl boyunca evlerini açmaları gerekecek.

  KİMLERE ÖNCELİK VERİLECEK?

  Kampanya dışında kalan evlere yerleştirilecek afetzede aileler ise AFAD ve İçişleri birimleri  tarafından belirlenecek. Depremzede ailelerin söz konutu konutlara yerleştirilmesinde; engelli, yaşlı, düzenli tedavi gerektiren kronik hastalığı bulunan ve benzeri dezavantajlı bireylerin bulunduğu aileler ile depremde aile fertlerini kaybetmiş çocuklu ailelere öncelik verilecek.

  FATURALARI KAYMAKAMLIK ÖDEYECEK

  Merkezi Kahramanmaraş olan yıkıcı depremlerden etkilenen ve Evin Yuvam Olsun kampanyasına dahil edilen evlere yerleştirilen ailelerin faturaları kaymakamlıklar tarafından karşılanacak. Bu kapsamda afetzede vatandaşların elektrik, su, doğal gaz faturaları kampanya kapsamında yerleştirilen evlerde bulundukları sürece kaymakamlık tarafından ödenecek.

  EV VE EŞYALAR SİGORTALANACAK! PRİMLERİ KURUM ÖDEYECEK

  Evim Yuvan Olsun kampanyası kapsamında ev ve içerisinde bulunan eşyalarda zarar oluşmasına karşın Türkiye Sigorta güvence ayrıcalığı sağlayacak. Depremzedelerin kullanımına bedelsiz veya kiralama yoluyla açılan evler, "Tek Yürek Bina ve Eşya Sigortası" kapsamına alınacak. Sigorta primleri Türkiye Sigorta tarafından karşılanacak.

  EMLAK DEVLERİNDEN KAMPANYAYA DESTEK

  Türkiye'nin en büyük emlak listeleme platformlarından üçü kampanyaya destek olacak. "emlakjet.com", "hepsiemlak.com", "sahibinden.com" platformları sahip oldukları büyük müşteri havuzlarını bu kampanyaya yönlendirecek.

  Evini depremzedelere açmak isteyenler, istedikleri bir platformdan başvuru formu doldurarak kampanyaya katılabilecek. Bu platformlarda doldurulan başvuru formları, kurulan entegrasyon ile Bakanlığımızın sistemlerine iletilecek.

  Evin Yuvam Olsun kampanyasına ilişkin detaylı bilgiler AFAD'ın resmi sitesinde yer verilen "www.evimyuvanolsun.org" adresinden ulaşabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.tgrthaber.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap