Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  everything everywhere all at once inceleme

  1 ziyaretçi

  everything everywhere all at once inceleme bilgi90'dan bulabilirsiniz

  EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE : Bir Palimpsest Kaç Defa Kullanılabilir?

  Her Şey Her Yerde Aynı Anda filmi konusu ne? (Everything Everywhere All At Once)

  Her Şey Her Yerde Aynı Anda filmi konusu ne? (Everything Everywhere All At Once)

  95. Oscar Ödül Töreni, ABD'nin Los Angeles kentindeki Dolby Tiyatrosu'nda düzenlendi. Everything Everywhere All At Once (Her Şey Her Yerde Aynı Anda) filmi 11; “Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok” ve “The Banshees of Inisherin” de 9 dalda Oscar'a aday gösterilmişti. Gecenin kazananı Her Şey Her Yerde Aynı Anda filmi oldu ve en iyi film dahil 7 dalda heykelciğe ulaştı. Peki, Everything Everywhere All At Once konusu nedir? Oyuncu kadrosunda hangi isimler var? İşte detaylar...

  Bu yazımız da ilginizi çekebilir: En iyi bilim kurgu filmleri! IMDb puanı en iyi olan 50 filmi seçtik!

  OSCAR GECESİNE DAMGA VURDU

  Everything Everywhere All at Once geceye damga vuran film oldu. Çoklu evren filmi, gecede yedi Oscar kazandı. En iyi film ödülünün yanı sıra en iyi kadın oyuncu ödülü de Michelle Yeoh'ın oldu.Bu ödülle beraber ilk kez Asya kökenli bir kadın En iyi Kadın Oyuncu ödülüne sahip olmuş oldu. Yeoh, aynı zamanda Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) İyi Niyet Elçisi.

  Filmin kazandığı diğer ödüller şöyle:

  En İyi Yönetmen: Daniel Kwan ve Daniel Scheinert
  En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Jamie Lee Curtis
  En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Ke Huy Quan
  En İyi Özgün Senaryo
  En İyi Film Kurgusu

  Her Şey Her Yerde Aynı Anda Konusu (Everything Everywhere All At Once)

  Netflix filmin türünü şöyle sıralıyor: Dövüş Sanatı Filmleri, Bilim Kurgu Filmleri, Aksiyon ve Macera, Komediler, Dramalar... The New York Times da filmi gerçeküstü komedi, bilim kurgu, fantezi , dövüş sanatları filmleri ve animasyon unsurlarıyla bir "tür anarşi girdabı" olarak adlandırıyor

  2022 yılında vizyona giren Her Şey Her Yerde Aynı Anda (Everything Everywhere All At Once); aksiyon, absürt komedi, bilim kurgu türünde bir film olarak dikkat çekiyor. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Daniel Kwan ve Daniel Scheinert üstleniyor. Filmin çoklu evrenli özgün hikâyesi, izleyicileri hem görsel hem de zihinsel olarak etkilemeyi başarıyor. Filmin oyuncuları arasında Michelle Yeoh, Ke Huy Quan, Stephanie Hsu, Jenny Slate, James Hong gibi isimler yer alıyor.

  Film, iç içe geçen paralel evrenlerle izleyiciyi başta şaşırtsa da filmin kurgusu ve oyuncuların performansı keyifli bir seyir deneyimi sunuyor. Filmde yıllar önce kocası ile Çin'den Amerika'ya göçen ve sıradan bir hayatı olan Evelyn, yaşayabileceği alternatif hayatları ve tüm çoklu evrenleri keşfediyor. Tüm bu evrenleri de kendisinin kurtarabileceğini öğrenen Evelyn için sıra dışı bir macera başlıyor.

  Box Office filmin konusunu şöyle paylaşıyor: Film, ailesi ve işiyle sıradan bir hayata sahip olan Evelyn'in, bir anda tüm çoklu evrenlerdeki benliklerine vakıf olması ve evreni kurtaracak yegane gücün kendisi olduğunu keşfetmesiyle gelişen olayları konu ediniyor.

  Filmin yönetmen ikilisi Daniel Scheinert ve Daniel Kwan (namı diğer Daniels) aslında 2016 yılında senaryoyu dövüş sanatları ikonu Jackie Chan için yazmaya başladılar. İkili daha sonra ise başrol olarak Michelle Yeoh'a teklif götürdüler.

  Yeoh ise rolü hakkında "Gerçekten ilk kez bu kadar fiziksel bir komedi yapıyorum" demişti.

  80. Altın Küre Ödülleri'nde Michelle Yeoh En İyi Kadın Oyuncu; Ke Huy Quan ise En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü almıştı.

  Her Şey Her Yerde Aynı Anda Oyuncu Kadrosu

  Yönetmen: Daniel Scheinert, Daniel Kwan

  Senarist: Daniel Scheinert, Daniel Kwan

  Oyuncular: Michelle Yeoh, Ke Huy Quan, Jamie Lee Curtis

  Everything Everywhere All at Once Fragman

  Yazı kaynağı : www.chip.com.tr

  Verginin Olmadığı Bir Evren: Everything Everywhere All At Once (2022)

  Verginin Olmadığı Bir Evren: Everything Everywhere All At Once (2022)

  Son yıllarda çoklu evreni konu alan filmler katlanarak artmış, çoğu stüdyo daha çok film yapabilmenin sırrını bulmuşçasına evren üstüne evren, yapım üstüne yapım ortaya koymaya başlamış, Marvel ve Disney gibi buna müsait şirketler de bu durumdan çokça yararlanmışlardır. Bunun bir öyküleme tekniği olmasının yanında, aynı zamanda da bir pazarlama yöntemidir. Marvel gibi evrenlerde multiverse, yani çoklu evren, o filmin ileride de devam edeceğinin sözünü verir ve izleyicinin evrene olan bağlığını ve aşinalığını kullanarak kendi döngüsünü devam ettirir. Tabii, eğlence sektörünü sadece bu piyasa üzerinden değerlendirmek adil olmaz: popüler kültürü şekillendiren bu tür filmlerin tartışılacak başka tarafları da vardır. Yine de çoklu evren teorisinin bu denli yaygınlaşmasını bir nevi parodi-komedi türünden ele alan ve bu büyük evrenlerin dışında duran Everything Everywhere All At Once’ın (2022) bu kadar popüler olmasına şaşmamak gerekir.

  Çıktığından beri oldukça olumlu yorumlar alan film, 2013 yılında tüm dünyayı sarmış Turn Down For What müzik videosunun ve 2016 yapımı Swiss Army Man filminin yönetmenleri Daniel Kwan ve Daniel Sheniert tarafından çekilmiştir. Film aşırı bir şekilde kendinin farkındadır ve çoklu evren klişelerini sonuna kadar, özgönderimsel bir biçimde kullanır. Gerçekten sayısız evren olsa nasıl olurdu? Bu soruyu sonuna kadar işleyen film, akla gelen en absürt olası evrenleri de işler. Bir evrende insanların parmakları sosislidir ve her şeyi ayaklarıyla yaparlar, bir evrende ana karakterimiz bir kayadır; tüm evrenler ise siyah, susamlı bir simite çökmüştür. Kahramanımız evreni kurtarabilecek tek kişidir; fakat bir süper kahraman değildir. Vergilerini yatırmaya çalışan, çamaşırhane işleten, monoton bir rutine sahip olan, gittikçe yaşlanan Çinli bir göçmen kadındır. Hayatının sıradanlığından kurtulması ise ona pahalıya patlayacaktır. Filme başladığımızda Evelyn yatırması gereken vergileri anlamaya çalışmaktadır. Günlük hayatta bürokrasiyle yaşadığımız, sonu gelmeyen, bir döngüde dönüp duran süreçler de aslında çoklu evrene atılma derecesinde absürt değil midir? İnsanın çizgisel, doğal bir hayat yaşamasının önüne geçen ve hayatı zorlaştıran, mantıklı olmanın oldukça ötesinde olan, zaman kavramını tamamen değiştiren ve hayati hale getiren bu süreçler, onların kendi sıradanlıklarının ötesinde incelenebilmesine de izin verir. Hayatın olağanlığında var olan karakterlerle— Kaliforniya’da çamaşırhane işleten bir göçmen, vergi dairesinde çalışan bıkkın bir kadın gibi— çoklu evrenin içine atılmak oldukça eğlenceli bir deneyime yol açarak bu sıradanlığın içinde kaybolmak zorunda olmadığımızı bize hatırlatır adeta.

  Filmin dinamik kurgusu ise anlatının hızına ve değişkenliğine ayak uydurarak seyirciyi ekrana kilitler. Son iki yıldan sonra, film izlemeyi bu kadar özlemişken, bu derece hareketli, komik ve absürt bir filmi sinema salonunda izleyebilmek belki de sadece bu nedenden dolayı bile bu yapımı olduğundan çok daha yükseklere taşır.  Michelle Yeoh, Ke Huy Quan ve Jamie Lee Curtis’in oyunculukları da filmi aynı şekilde taşır; bu oyuncular oldukça deneyimli ve başarılılardır ve şüphesiz ki filmi götürürler. Karakterlerin yazılışındaki küçük detaylar da filmin konusunun orijinalliğine aşırı güvenmeden karakterlerine de zaman harcadığını, anlatının sadece şok etkisinden gelmediğini kanıtlar niteliktedir. Filmin Wong Kar-wai sinemasına yaptığı referanslar da kendi yapım sürecinin ve belli bir tarihteki yerinin farkında olduğunun altını çizer.

  Evelyn gibi, herkes hayatının boşa geçmiş olmadığına ve kendisini daha iyi şeylerin beklediğine inanmak ister. Elinde olanla yetinmek oldukça zordur. Film elinde olanın, ailenin değerini bilmenin altını çizse de, başka evrenlerde kaybolarak hayatın çok daha heyecanlı ve eğlenceli olabileceğini hayal etmek sinemanın ve film izleme deneyiminin ta kendisidir. Bazen bir filmi izlemek de belki bunu hissetmekle başlar ve biter, filmin kendisini anlamak veya çözmek zor olsa da.

  Yazı kaynağı : filmhafizasi.com

  Everything Everywhere All at Once, 'En çok ödül alan film' olarak Kralın Dönüşü'nü geçti

  Everything Everywhere All at Once, 'En çok ödül alan film' olarak Kralın Dönüşü'nü geçti

  Everything Everywhere All at Once (Her Şey Her Yerde Aynı Anda) filmi artık başarı listesine bir başka tarihi galibiyet daha ekleyebilir.

  IGN’in hesaplamalarına göre Everything Everywhere All at Once adlı çoklu evren filmi büyük eleştirmen ve ödül kuruluşlarından bugüne kadar tam tamına 158 ödül aldı. Bu rekor daha önce IGN'in hesaplarına göre 101 büyük ödülle birlikte Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (The Lord of the Rings: The Return of the King) filmine aitti.

  IGN, büyük eleştirmen kuruluşlarından alınanların yanı sıra Altın Küre, SAG Ödülleri ve Indie Spirits gibi Oscar öncesi ödüller de dahil olmak üzere, bu ödül sezonunda Everything Everywhere All at Once tarafından alınan her bir ödülü titizlikle hesapladı.

  Hesaplamalarımızın sizinkinden nasıl farklı olabileceğine dair bazı uyarılarda bulunmamız gerekiyor: öncelikle her eleştirmen kuruluş listeye dahil olamadı ve IGN'in kendi Yılın En İyileri gibi listeler de bu hesaplamaya dahil edilmedi. Eğer her bir adaylık dahil edilseydi, Everything Everywhere All At Once yine de Kralın Dönüşü filmini hem kazandığı ödüllerde hem de adaylıklarda yenebilirdi (336 ödül, 691 adaylığa karşı 213 ödül ve 337 adaylık).

  Ek olarak Kralın Dönüşü'nün vizyon tarihinin üstünden 20 yıl geçtiğini ve bu süreçte bambaşka organizasyonlar, eleştiri birlikleri ve kendi ödüllerini veren web sitelerinin doğduğunu da hatırlamak gerekiyor. Everything Everywhere All At Once'ın kazandığı ödül miktarı, onu aday gösteren kuruluşların sayısından da büyük ölçüde etkilendi (bu sayı Kralın Dönüşü için 90'da kalırken, EEAAO için 110 oluyor).

  IGN oyun alanını eşitlemek amacıyla, listeyi yalnızca her iki filmi de tanımış ödül veren kuruluşlara indirgedi. EEAAO ve Kralın Dönüşü'ne aday gösteren toplam 152 kuruluştan yalnızca 45'i her iki filmi de değerlendirmeye layık gördü. EEAAO filmi toplamları sadece 45'e indirgenen kuruluşlardan 138 ödül ve 295 adaylık alırken, Kralın Dönüşü 127 ödül ve 189 adaylık alabiliyor. Ödül veren organizasyonlar söz konusu olduğunda ise EEAAO 39'a 37 bir kez daha önde gidiyor.

  Everything Everywhere All at Once'ın geçen yıl Hollywood'da elde ettiği başarılara hiç şüphe yok. Michelle Yeoh ve Ke Huy Quan, Evelyn Wang ve Waymond Wang rolleriyle geçen ay SAG Ödülleri'nde tarih yazdılar.

  Yeoh, SAG tarihinde film kazanan ilk Asyalı En İyi Kadın Oyuncu olurken Quan, filmde Üstün Başarı Gösteren Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazanan ilk Asyalı erkek oldu.

  Everything Everywhere All at Once, 11 Oscar adaylığıyla, bu Pazar günü 95. Akademi Ödülleri'nde büyük bir başarı elde etmesi mümkün.

  Michaela Zee, IGN'de serbest yazar. Burçin Aygün Türkçeleştirdi.

  Yazı kaynağı : tr.ign.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap