Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  evdeki hesap çarşıya uymaz atasözünün anlamı

  1 ziyaretçi

  evdeki hesap çarşıya uymaz atasözünün anlamı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Evdeki Hesap Çarşıya Uymaz atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  Evdeki Hesap Çarşıya Uymaz atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  Evdeki hesap çarşıya uymaz atasözü, önceden yapılan planların her zaman istendiği gibi gitmeyeceği anlamına gelmektedir.

   Evdeki Hesap Çarşıya Uymaz Atasözünün Anlamı (TDK) Nedir?

   Herhangi bir konu hakkında önceden yapmış olduğumuz tasarılar, her zaman istediğimiz gibi sonuçlanmayabilir ve yolunda gitmeyebilir. Örneğin pazar alışverişi için ayırdığımız pazarda bize yetmeyebilir ve bu yüzden bazı şeyleri eksik almak zorunda kalabiliriz. Yani hayat değişkenlerle doludur. Bizim hesaplarımızı yaparken oluşmuş olan şartlar, bir süre sonra değişebilir. Bu da bizim planlarımızın ya da tasarılarımızın suya düşmesi anlamına gelir. Yani hayatta bir şeylerin planlandığı gibi gitmemesi sık karşılaşılan bir durumdur.

   Evdeki Hesap Çarşıya Uymaz Atasözünün Cümle İçinde Kullanımı

   Ben de evdeki hesap çarşıya uymaz diyerek hesabımı ona göre yaptım.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Evdeki Hesap Çarşıya Uymaz

  Evdeki Hesap Çarşıya Uymaz

  Evdeki hesap çarşıya uymaz atasözü TDK’ya göre, ‘Hayatta yapılan bazı planlar gerçekteki durum ile düşmeyebilir,’ anlamı üzerinden değerlendirildiği söylemek mümkün.

  Evdeki Hesap Çarşıya Uymaz Atasözünün Anlamı Nedir?

  Genelde insanlar hayatlarında çoğunlukla plan yapar ve bu plana göre yaşamlarını devam ettirir. Ancak planlar her zaman istenilen sonuca ulaştırmaz. Özellikle uygulama konusunda bazı hatalar ortaya çıkabilir. Bu sebepten dolayı her türlü ihtimale karşı hazırlıklı olmalı ve sürprizlere karşı tedbirler alınmalıdır. Bunu anlatacak atasözü olarak ise evdeki hesap çarşıya uymaz cümlesi kullanılır.

  Kısaca Atasözü Açıklaması

  Halk tarafından kabul edilmiş olarak anlamları bulunan cümleler atasözü olarak bilinmektedir. Özellikle evdeki hesap çarşıya uymaz herkesin tarafından sıkça kullanılan ve bilinen atasözleri arasında yer alıyor. Yapılan planlar her zaman düşünülen yolda gitmez. O yüzden mutlaka her daim tedbirli olmakta fayda vardır.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Evdeki Hesap Çarşıya Uymaz Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle… - Eğitim Haberleri

  Evdeki Hesap Çarşıya Uymaz Atasözünün Anlamı Nedir? TDK Açıklaması Ve Cümle İçinde Örnekler

  Evdeki Hesap Çarşıya Uymaz Atasözünün Anlamı Nedir? TDK Açıklaması Ve Cümle İçinde Örnekler

  Büyükler yıllar boyu edindikleri deneyimlerden hareketle, küçüklere nasihat vermek ve yol göstermek maksadıyla atasözlerini kullanır. Toplumun ortak hafızasında oluşan ve geleceğe taşınan atasözleri arasında "evdeki hesap çarşıya uymaz" atasözü de yer buluyor. Bu söz, "evdeki hesap çarşıya uymaz atasözünün anlamı nedir" sorusuyla inceleniyor. Atasözleri ve deyimlerin anlamlarını inceleyenler, bu atasözünün anlamını da TDK açıklaması ve cümle içinde örnekler ile inceliyor. İşte bu atasözü hakkında merak edilenler.

  EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMAZ TDK SÖZLÜK ANLAMI

  Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü'ne göre "evdeki hesap çarşıya uymaz" atasözünün anlamı; "Planlanan durumlar her zaman istenildiği gibi olmayabilir" şeklindedir. Çarşıda ya da pazarda, evde planlanan durumlar geçerli olmayabilir. Örneğin fiyatlar evde hesaplanana göre daha yüksekse yapılan hesapta açık çıkabilir. Ya da planlanandan başka bir ihtiyaç doğması halinde yine bu hesap yanlış sonuç verecektir. Bu durumdan hareketle üretilen bu atasözü, hayatta her şeyin önceden planlandığı şekilde ilerlemeyeceğini ifade etmektedir. Hal böyle olunca, kişi bir plan yapsa bile sonradan mağdur olmamak için her olasılığı göze alarak hareket etmelidir.

  EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMAZ NE DEMEK?

  Yapacağımız iş için hazırladığımız tasarı, uygulamada düşündüğümüz gibi gerçekleşemeyebilir. Çeşitli değişkenler planladığımız olayın değişikliğe uğramasına sebep olabilir. Bu nedenle, planlı hareket etmek ne kadar iyi olsa bile bu plana sadık kalınamayacak durumlar göz önünde bulundurulmalı, her ihtimale hazırlıklı olunmalıdır. Hayat dinamik bir yapıda olduğu için günün ne getireceği bilinmez. Bu durumu ifade etmek üzere söylenen "evdeki hesap çarşıya uymaz" atasözü, kişinin zihnindeki tasarıda her daim bir açık kapı bırakması ve ikinci planlara hazırlıklı olması için kullanılmaktadır.

  EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMAZ BENZERİ ATASÖZLERİ

  Güvenme dayına, azık al yanına.

  EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMAZ ÖRNEKLERİ

  Ben de evdeki hesap çarşıya uymaz diyerek hesabımı ona göre yaptım.

  Yolda kalmamak için yanına fazla para al, evdeki hesap çarşıya uymaz.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap