Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  evde göz tansiyonu nasıl düşürülür

  1 ziyaretçi

  evde göz tansiyonu nasıl düşürülür bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Göz Tansiyonuna İyi Gelen 12 Bitkisel Çözüm

  Göz Tansiyonuna İyi Gelen 12 Bitkisel Çözüm

  Göz Tansiyonuna İyi Gelen Evde Tedavi Yöntemleri

  Güzel günleri ve hayatın tüm detaylarını görmenizi sağlayan en önemli organ olan göz, ufacık bir kusurda bile hasar görebilir. Oluşabilecek hasarları önlemek ve göz sağlığını korumak adına düzenli olarak göz kontrolü yaptırmanız tavsiye edilir. Yıl içinde yapılan göz muayenelerinde görme yetinizin derecesi ve hastalık ihtimalleri tespit edilir.

  Göz Tansiyonuna Ne İyi Gelir?

  Sağlıklı günler geçirmeniz için hazırlanan faydalı yazılarımıza, bu defa göz tansiyonu ile devam ediyoruz. Toplumun pek çoğunda görünen göz tansiyonu, günlük rutinleri derinden etkiler. Bu hastalık her yaştan kişide yaşanabilir. Son günlerde ise uzmanların gündeminden düşmemektedir.

  Göz tansiyonu İbrahim Saraçoğlu gibi uzmanlar tarafından danışanlarına anlatılan, gerektiği durumda ise bitkisel tedavi yöntemleriyle iyileştirilen bir hastalıktır.

  Göz tansiyonu yüksekliğine ne iyi gelir sorusuna uzmanlar göz sağlığını genel olarak güçlendirici tavsiyelerde de bulunmaktadır. Çay üzümü göz damarlarına kan akışını artırır, astazantin retinada sorun oluşumuna karşı önleyicidir, balık yağı göz içi basıncının düşmesine yardımcı olur ve magnezyum göz damarlarını rahatlatır.

  Bitkisel tedavi yöntemlerine inanıyor ve oluşan göz tansiyonunu doğal yollarla tedavi etmek istiyorsanız; göz tansiyonu bitkisel çözüm önerilerimize muhakkak göz atmalısınız. Göz tansiyonu bitkisel tedavisi hakkında merak edilen tüm detaylar, göz tansiyonuna ne iyi gelir sorusuna cevaplar şimdi bu şifalı satırlarda yer alıyor. Ayrıca, göz tansiyonu olanlar nelere dikkat etmeli diyorsanız tüm önerileri sizler için listeledik.

  Göz tansiyonunu bitkisel yolla iyileştirme yöntemlerini öğrendiğinizde, tedavinizi evde kolayca yapabileceksiniz!

  Göz Tansiyonu Nedir?

  Göz Tansiyonuna Ne İyi Gelir? Evde 12 Bitkisel Çözüm

  1) Domates

  Domatesin Faydaları Nelerdir?

  2) Bakla

  Baklanın Faydaları, Daha Çok Tüketmeniz İçin 7 Şifalı Neden

  3) Karabaş Otu

  Karabaş Otu Faydaları Nelerdir? Neye Yarar?

  4) Çörek Otu

  Çörek Otu Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı?

  5) Havuç

  Havucun Faydaları Nelerdir?

  6) Melisa Çayı

  Melisa Çayı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Ne Zaman İçilir?

  7) Ispanak

  Ispanak Faydaları – Temel Reisi Haklı Çıkaran 10 Süper Özelliği

  8) Acı Biber

  Acı Biberin Faydaları – Hiç Duymadığınız İlaç Gibi 5 Etkisi

  9) Keten Tohumu

  Keten Tohumu Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Zayıflatır Mı?

  10) Zerdeçal

  Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Hiç Duymadığınız Şifalı Özellikleri

  11) Soğan Suyu

  Soğan Suyu Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Nasıl Yapılır?

  12) Rezene

  Rezene Çayı Faydaları, Neye İyi Gelir? Zayıflatır Mı? Nasıl Demlenir?

  Göz Tansiyonu Belirtileri, Nasıl Anlaşılır?

  Göz tansiyonu olup olmadığını anlamak için kendinizde şu belirtileri arayabilirsiniz. Şayet listedeki belirtilerden birkaç tanesi gözlemlendiyse göz doktoruna gitmek için zaman kaybetmeyiniz.

  Göz Tansiyonu Kaç Olmalıdır?

  Her insanda göz tansiyonu belirli bir aralıkta olmalıdır. Bu ideal rakamları sizlere ifade edecek olursak şöyle bir sonuç alınır:

  Göz Tansiyonu Neden Olur?

  Göz tansiyonunu tetikleyen faktörler vardır. Bazı nedenleri ortadan kaldırmak mümkün iken bazıları için çözüm bulunamaz. Bu rahatsızlığın oluşumuna neden olan durumları inceleyelim:

  Göz Tansiyonu Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

  Göz tansiyonu olan kişiler, yaşamlarında bazı değişiklikler yapmak zorundadır. Görme kalitesini yükseltmek için dikkat etmeniz gereken hususları listeden hatırlatalım:

  Göz Tansiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Göz tansiyonunun medikal tedavisi de vardır. Bunun için Göz Hastalıkları doktoruna danışıp muayeneden geçmelisiniz. Muayene sırasında göz tansiyonunuz ölçülür ve rutin kontrol yapılır. Sık sık aynı yüksek sonuç alınıyorsa size tedavi yöntemleri ifade edilir. Size sunulacak tedavi yöntemleri ise şöyledir:

  Göz Nezlesine İyi Gelen 7 Bitkisel Tedavi Yöntemi

  Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Neden Olur?

  Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir? Neden Olur? Evde 9 Bitkisel Çözüm

  Göz Kapağı Düşüklüğüne Bitkisel Çözümler – Evde 7 Doğal Çözüm

  Göz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? Neden Olur? Belirtileri, Bitkisel 5 Çözüm

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  Göz tansiyonuna ne iyi gelir?

  Göz tansiyonuna ne iyi gelir?

  Göz Tansiyonu Nedir?

  Göz tansiyonu ya da glokom hastalığı temelde göz içindeki sıvının göz dışına atılamaması sonucu yükselen basıncın sonucudur. Sıvıyı boşatan kanallar birçok farklı mekanizma ile tıkanır. Bu sebeple göz tansiyonuna tek başına iyi gelen bir yiyecek, egzersiz ya da vitamin yoktur.

  Glokoma ne iyi gelir?

  Göz tansiyonu sadece bu amaçla üretilen ilaçlar, lazerler veya ameliyatla düşürülür. Hastaya düşen tedavisine iyi uyması ilaçların aksatmamasıdır.

  Ancak, göz tansiyonun göze olan zararını azaltmaya yönelik bazı sağlıklı yaşam önerilerinde bulunabiliriz. Bu öneriler ilaç tedavilerinin yerini tutmaya yönelik değil onları desteklemeye yönelik yaklaşımlardır.

  Özellikle damar sertliği yapan sigara, hipertansiyon ve yüksek kan kolesterolü görme sinirinin göz tansiyonu hasarına olan direncini düşürür.

  Sigara bırakılmalı, hipertansiyon ve kan kolesterolü doktor kontrolünde düzeltilmelidir. Egzersiz genellikle göz tansiyonu düşürür.

  Hafif egzersizler sağlığımız için gereklidir. Sağlıklı beslenme, bol meyve sebze yemekte önemlidir. Ayrıca omega 3 den zengin gıdalar, göz tansiyonu ilaçlarının yarattığı göz kuruluğuna karşı faydalıdırlar. Bu bilgiler ışığında, deniz ürünleri, kuzey denizi somonu, yeşil yapraklı marul gibi çiğ yenen sebzeler, portakal, kayısı, Patlıcan, Gojiberi önerilen gıdalar arasındadır.

  Göz tansiyonun olanlar nelere dikkat etmeli?

  Göz tansiyonu gözümüzün en sinsi, en tehlikeli hastalıklarından birisidir. Göz tansiyonu olanların ilk dikkate etmesi gereken konu düzenli bir glokom uzmanı takibinde olmaları gerektiğidir. Aynı merkeze aynı cihazlarla aynı doktorun takibinde olunduğunda hastalığın ilerleyip ilerlemediği fark edilebilir, tedavi buna göre şekillendirilir. Ayrıca takip edecek merkezde düzenli OCT- göz tomografisi, görme alanı testleri yapılmalı, göz tansiyonu havalı cihaz dışında gerçek göz tansiyonu ölçüm cihazı olan applanasyon tonometresi ile ölçülmelidir.

  Hastalar kendilerine verilen tedavileri saatlerine dikkat ederek uygulamalı, ilaçlarını damlatmayı unutmamalı, sıkıntıları olduğunda doktorlarına sormadan ilaç kesmemelidirler. Bunlara ek olarak, göz tansiyonu ilaçlarını damlatırken göz çevresine çok bulaştırmamaya özen göstermeli, damlaları damlatacakları zaman ellerini yıkamalı, damlanın ucunu gözlerine değirmemelidirler.

  Kol tansiyonu göz tansiyonuna bağlı hasarın oluşmasında önemlidir. Çok düşük kol tansiyonu göz sinirinin glokomda kolayca hasarlanmasına yol açar o nedenle kol tansiyonu çok düşük olanlar bir miktar tuz alımını artırmalı ve gerekirse bunu bir nefroloji doktoruna danışmalıdırlar. Ayrıca çok yüksek tansiyon, kontrolsüz şeker hastalığı, kan pıhtılaşması bozuklukları da glokom açısından önemlidirler.

  Sağlıklı beslenmek, sigara içmemek, kolestrol kontrolü, egzersiz yapmaya özen göstermek gereklidir.

  Dar açılı glokomu olanlar, diğer hastalıklar için verilen ilaçları alırken göz doktoruna danışmalı, çok uzun süre karanlıkta oturmalıdırlar. Çay kahve gibi içecekler normal dozlarda göz tansiyonuna büyük bir etki yapmazken çok içilmesi durumunda göz tansiyonu yükselebilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.drahmetakman.com

  Göz tansiyonu nasıl düşer? Göz tansiyonu yükselince ne olur, kaç olursa kör eder?

  Göz tansiyonu nasıl düşer? Göz tansiyonu yükselince ne olur, kaç olursa kör eder?

  Genelde muayene esnasında ortaya çıkan göz tansiyonu, tıp dilinde ise glokom olarak bilinmektedir. Zira diğer hastalar gibi öncelikle herhangi bir ciddi belirti göstermediğinden dolayı, muayene esnasında ortaya çıkar. Gizlice ilerleyen ve zaman içerisinde körlük tehlikesi yaratabilecek göz tansiyonunu düşürmek büyük bir öneme sahiptir.

   Göz Tansiyonu Nasıl Düşer?

   Göz tansiyonu düşürmek için genel olarak uzman doktorlar damla tedavisine ele alır. Tabii bunun dışında bazı bitkisel yöntemler de ele alınmasına rağmen, bu yöntemler için mutlaka öncelikli bir doktora başvurmak gerekmektedir. Örneğin bazı bitkisel kaynakları üzerinden yaprakları vasıtasıyla çay yaparak tüketmek, göz tansiyonu düşürme noktasında oldukça etkilidir. Bunlar içerisinde hercai menekşesi ya da okaliptüs gibi biti kaynakları öne çıkıyor. Aynı zamanda karabaş otu, sarımsak, soğan de tansiyon adına yine göz hastalıkları için oldukça etkilidir.

   Göz Tansiyonu Yükselince Ne Olur?

   Göz tansiyonun yükseldiği zaman görme konusunda ciddi tahripler meydana gelmektedir. Özellikle görme sinirleri önemli oranda hasar alır ve görme kaybı önemli oranda yaşanır. Zira görme siniri yaklaşık olarak 1 milyon kadar sinir lifinden meydana gelmektedir. Öncelikle lif kaybı yaşanır ve daha sonra tahrip olmuş sinirler eşliğinde görüş önemli oranda daralır. Hatta görüş kaybı daralması o kadar yüksek bir noktaya ulaşır ki, kişi tıpkı bir kapı deliğinden bakıyormuş gibi duruma düşer. O yüzden mutlaka göz tansiyonu konusunda en ufak bir belirti karşısında, uzman bir doktora görünmek en önemli hususlar arasında yer almaktadır.

   Göz Tansiyonu Kaç Olursa Kör Eder?

   Normal kişiler üzerinden bakıldığı vakit göz tansiyonuna 20 mm hg üzerine çıktığında tehlike oluşmaya başlar. Özellikle erken evrede çok ciddi durumlar yaratmasa bile, 40 yaşından sonra göz tansiyonu önemli problemler meydana getirebilmektedir. Eğer göz tansiyonunda 50 mm üzerine çıktığı vakit tedavi gerçekleşmez ise, körlük ile karşı karşıya kalma durumu ortaya çıkar. Üstelik tedavinin yapılmadığı dönem geçtiği vakit körlük kalıcı bir hale gelir. Mutlaka erken tanı ve teşhis ile beraber, damla tedavisi ya da diğer yöntemler uzman doktor kontrolü altında ele alınmalıdır.

   Göz Tansiyon Nedenleri Nelerdir?

   Birçok farklı sebepten dolayı göz tansiyonu günümüzde yaygın olarak yaşanmaktadır.

   - Tansiyon hastalığı

   - 40 yaşın üzerinde olan bireyler

   - Göz ve çevresinde meydana gelen yaralanmalar

   - Kortizon tedavisi gören kişiler

   - Kansızlık problemi

   - Şeker hastalığı

   - Migren hastalıkları

   - Genetik olarak aile içerisinde olan göz tansiyonu

   Genel olarak bu rahatsızlıklar ile beraber göz tansiyonu ciddi sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. İlk başlarda yavaş seyreden göz tansiyonu zaman içerisinde normal değer aralığını aştığı vakit, körlük ile karşı karşıya bırakabilir.

   Göz Tansiyonu İçin Neler Yapılmalıdır?

   Özellikle eğer ailede glokom var ise mutlaka bu kişiler yılda bir kez göz üzerinden muayene olmalıdır. Gözü Yaşaran, büyüyen ya da saydamlığı bozulan çocuklarda özellikle doğumsal sorun tehlikesine karşı muayene en önemli hususlardan biridir. Uzman doktor teşhisi ile ortaya çıkarılan göz tansiyonu için, ortalama 2 yılda bir muayene gerçekleştirilir. Bu muayene neticesinde yapılacak çözüm yöntemleri ele alınır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap