Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  etler derin dondurucuda kaç derecede saklanır

  1 ziyaretçi

  etler derin dondurucuda kaç derecede saklanır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kırmızı Et Nasıl Saklanır, Et Saklama Koşulları Nelerdir?

  Kırmızı Et Nasıl Saklanır, Et Saklama Koşulları Nelerdir?

  Mutfaklarımızda sık sık kullandığımız kırmızı et, kuzu, koyun, dana eti gibi bölümleri kapsar. Farklı pişirme teknikleriyle hazırlanan kırmızı et, doğru saklanmadığı takdirde bozulabilir ve gıda zehirlenmelerine yol açar. Saklama koşullarına dikkat edildiğinde ise uzun süre boyunca tazeliğini koruyabilir, lezzetlerinden ödün vermeden afiyetle tüketebilirsiniz. Peki, kırmızı et nasıl saklanır, et saklama koşulları nelerdir? İşte, uzun süre boyunca taze bir şekilde kırmızı et saklama yöntemleri:

  Kırmızı Et Nasıl Saklanır?

  Pişen Etler Nasıl Saklanır?

  Pişen etlerin saklama süresi 3 günü geçmemelidir. Eti pişirdikten sonra uygun boyuttaki saklama kaplarına konulmalı ve buzdolabında 2 gün saklanmalıdır. 2-3 günün ardından pişmiş et kesinlikle tüketilmemelidir. 

  Kırmızı Etler Oda Sıcaklığında Ne Kadar Saklanır?

  Et saklama süreleri etin cinsine göre değişiklik gösterir. Kurban eti gibi taze etler, dolaba kaldırılmadan önce 3-4 saat oda sıcaklığında bekletilmeli ve kanını akıtması sağlanmalıdır. Kanı akıttıktan sonra ise önce buzdolabına, ardından buzluğa uygun şekilde yerleştirilmelidir.

  Kırmızı etten kıyma çekildiyse, uzun süre bekletilmeden tüketilmemelidir. Kıymanın oda sıcaklığında bekleme süresi 4 saati geçmemelidir. Ancak yine de saklanacaksa üzerini geçecek şekilde sıvıyağ eklenmelidir. 

  Kırmızı etin oda sıcaklığında bekleme süresi 3 saati geçmemelidir. Et buzdolabında 1-2 saat bekletildikten sonra buzluğa kaldırılabilir.

  Kırmızı Et Saklama Derecesi

  Kırmızı et buzdolabında -2 santigrat derecede 1-2 hafta, derin dondurucuda -18 santigrat derecede ise daha uzun süre saklanabilir. Eti dondurmak için -32 santigrat dereceli soğuk depolar kullanılır. Et, çözüldükten sonra tekrar dondurulmamalıdır.

  Kırmızı Et Nasıl Çözdürülmelidir?

  Eti saklarken ve çözdürürken en sık yapılan hata, sıcaklık geçişlerinin hızlı bir şekilde yapılmasıdır. Yani, eti saklayacağınız zaman önce buzdolabında, ardından buzluk bölümünde saklamanız gerekir. Çözdürme işleminde de buzluktaki et önce buzdolabına alınmalı, 2-3 saat bekletildikten sonra oda sıcaklığına alınmalı ve 4-5 saat içerisinde tüketilmelidir. Ani sıcaklık değişimleri etin kimyasal yapısında bozulmalara ve bakteri üremesine yol açabilir.

  Kırmızı Et Ne Kadar Süre Saklanır?

  Kırmızı et, derin dondurucuda ortalama 6 ay kadar saklanır. Daha önce bahsettiğimiz gibi eti saklarken hava almadığından emin olmak gerekir. 6 ay geçtikten sonra, et tüketilmemelidir. Kırmızı eti saklayacağınız zaman, buzdolabı poşetinin üzerine tarihin yazılı olduğu bir etiket ekleyin. Bu sayede kaç aydır buzlukta olduğu daha iyi anlayabilirsiniz.

  Şunlara da göz atın;

  Yazı kaynağı : www.lezzet.com.tr

  Derin Dondurucunun Uzmanı Uğur’dan Kurban Eti Saklama Tavsiyeleri

  Derin Dondurucunun Uzmanı Uğur’dan Kurban Eti Saklama Tavsiyeleri

  Uğur Soğutma bayram öncesinde kurban etlerinin nasıl korunması gerektiği hakkında bilgiler verdi.

  60 yılı aşkındır soğutma sektöründe çözümler üreten Uğur, yaklaşan günlerde artacak et tüketimi konusunda tüketicileri uyarmak için bir basın bülteni düzenledi.

  Konuyla ilgili Müşteri Hizmetleri Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada yaklaşan Kurban Bayramı ile ilgili olarak kurbanlık hayvanların kesilmesi, yüzülmesi, etlerin parçalanması, taşınması ve pişirilmesi kadar saklamanın da önemine vurgu yapıldı. “Kesilen etlerin korunması insan sağlığı açısından çok önemlidir. Kurban etleri az kemikli ve büyük parçalar halinde değil, yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılmalıdır. Buzdolabı poşetlerinde veya sızdırmayıp hava geçirmeyecek gıdaya uygun saklama kaplarında tutulmalı ve derin dondurucuda saklanmalıdır.” dendi. Etlerin kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinler olduğunu hatırlatan yetkili “Derin dondurucuda saklanacak ambalajların üzerine içinde ne olduğu ve paketleme tarihi not edilmeli. Eğer hemen tüketilecekse etler buzdolabında tutulmalı, -2 derecede birkaç hafta -18 derecede ise 6 ila 8 aya kadar saklanabileceği unutulmamalı.” diyerek sözlerine devam etti.

  Halk sağlığı ve beslenme uzmanlarının da tavsiye ettiği gibi “Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözünmesi bazı mikroorganizmalar için üreme ortamı oluşturur. Derin dondurucuda tuttuğumuzda bu besini daha sağlıklı muhafaza ederiz. Et çözünüyorsa hemen pişirilmeli kesinlikle tekrar dondurulmamalıdır. Hatta eti pişirmeden önce oda sıcaklığında veya sıcak su altında tutarak değil buzdolabının alt bölümünde, sebzelik kısmının üstünde yavaş yavaş çözünmesi sağlanmalı.” şeklinde açıklama yapan yetkili “Etin çabuk çözünmesini sağlamak için soba veya kalorifer üzerinde bekletme gibi yöntemler de insan sağlığı açısından tehlikeli sonuçlar doğurabilir.” diyerek konuya dikkat çekti. Yetkili “Fırsattan istifade, Uğur Soğutma ailesi olarak tüm Türkiye’nin Kurban Bayramı’nı kutluyor, hem lezzetli hem de sağlıklı günler geçirmesini diliyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

  Yazı kaynağı : www.ugur.com.tr

  Kurban eti dondurucuda nasıl saklanır nasıl bekletilir?

  Kurban eti dondurucuda nasıl saklanır nasıl bekletilir?

  Kurban Bayramının başlaması ile birlikte vatandaşlar kurban eti nasıl yenir, dondurucuda kurban eti nasıl bekletilir, ızgara yapılır mı, kurbanlık kesildikten kaç saat sonra eti yenir sorularının yanıtını merak ediyor.

  Kurban eti ne zaman ve nasıl yenmeli sorusu kurban bayramının başlaması ile birlikte araştırılmaya başladı. Uzmanlar kurban etinin hemen yemenim sakıncalı olduğunu söylüyor. Peki kurban eti kaç saat bekletilmeli nasıl yenmeli_

  KURBAN ETİNİ HEMEN YEMEYİN: Kesilen eti dinlendirmeden tüketmeyin. Yeni kesilen et ‘ölüm katılığı” nedeniyle pişirmede ve sindirimde güçlüğe yol açar. Kesildikten sonra önce güneş görmeyen serin bir ortamda (7-15 derecede) 3-4 saatlik bir sürede etleri bekletin. Daha sonra yüksek kaliteli et elde etmek ve etin ölüm sonrasındaki olgunlaşma için 4 derece civarında olan bir alanda tercihen buzdolabında tutulmalıdır. Olgunlaşma süresi için 24 saat yeterlidir. Bu sürede hem yumuşaklık hem de lezzet geliştirilmektedir. Bu yüzden etin pişirilmeden önce en az 12-24 saat dinlendirilmesinde yarar vardır.

  AMAN İSHALE DİKKAT: Taze et, daha sert olması nedeniyle hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık veya ishal gibi sindirim sorunlarına neden olabilmektedir. Bu rahatsızlıklar, uyku problemlerine de yol açabileceği için taze etten vazgeçemeyenlerin, eti iyi pişirerek ve mümkünse az miktarda tüketmesi gerekmektedir. Sağlıklı pişirme yöntemlerini kullanın. Et pişirirken kendi yağında pişirme, haşlama, ızgara, mümkün olabildiğince kısa süreli düşük sıcaklıkta fırında pişirme ile buharda pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Kızartma işlemi uygulanmamalıdır.

  IZGARA YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ: Et ızgarada, mangalda pişirilirken et ile ateş arasında en az en az 15-20 cm uzaklık olacak şekilde pişirilmelidir. Et ve ızgara arasındaki mesafenin yakınlığı ve harlı alev, ateşin etin iç kısmına ulaşmasını önleyerek dışının yanmasına neden olur. Etler hızlı pişirildiğinde etin dış yüzeyi sertleşeceğinden, iç tarafı pişmeyebilir. Kanser yapıcı maddelerin oluşumunu azaltmak için etler çok yüksek sıcaklıkta, uzun sürede pişirilmemelidir. Aksi takdirde protein ve B grubu vitaminlerin kaybına ve kanserojenik bileşiklerin (nitrozaminler) oluşmasına neden olur.

  KURBANLIK KAVURMASI NASIL YAPILIR: Kurban kavurması yapılacaksa etin mümkünse en az yağlı kısımları tercih edilmelidir. Bir çok kişi kurban etinin içine tereyağı ya da kuyruk ve iç yağı ekler. Ancak doktorlar kalp-damar sağlığını tehdit ettiği için et yemeklerinin pişirilmesinde bu yağların kullanılmamasını öneriyor. Kurban kavurması kendi yağında kısık ateşte, uzun sürede pişirilmelidir.

  KURBANLIKLARIN SAKATATLARI YENİR Mİ: Kurban Bayramı'nda kolesterolden zengin karaciğer, beyin, böbrek, kelle, paça, dil, yürek, işkembe, dalak gibi sakatat ve kavurma gibi etlerin tüketimleri sınırlandırılmalıdır. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için kalp-damar hastalığı, mide rahatsızlıkları, diyabet (şeker hastalığı) ve yüksek tansiyonu olan kişiler, bayramda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli, eti kısıtlı miktarlarda tüketmeli ve aşırıya kaçmamalıdır.

  ETİN FAYDALARI İÇİN BUNU YAPIN: Kırmızı et; iyi kalite hayvansal proteinin yanı sıra, demir, çinko, fosfor, magnezyum mineralleri ile B12, B6, B1 ve A vitaminleri içermektedir. Etler, C ve E vitaminini içermezler. Bu nedenle etlerin mutlaka sebzelerle birlikte pişirilmesi veya etlerin yanında C vitamininden zengin sebze ve salata tüketilmesi oldukça önemlidir. Sebzelerde bulunan C vitamini, ette bulunan demirin emilimini arttırır. Kavurma ve kırmızı et öğle öğününde tüketilmeli, akşam öğününde ise sindirimi kolay olan sebze, kuru baklagil gibi posa içeriği yüksek yemekler tercih edilmelidir. Etlere pişirme sırasında tuz eklenmemelidir. Zira etin yapısında bulunan tat veren öğeler ete lezzetini vermektedir. 

  KURBAN ETİYLE TÜKETİLMEMESİ GEREKENLER: Kurban etlerinin yanında rafine edilmiş pilav, makarna yerine bulgur, esmer pirinç; asitli, gazlı içecekler yerine ayran, yoğurt, cacık tüketilmelidir. Ekmek olarak beyaz undan yapılmış somun ekmek, lavaş, yufka, bazlama yerine tam buğday, tam tahıllı ekmek veya tam çavdar ekmeği tercih edilmelidir.Pişirme yöntemi olarak kavurma ve kızartma gibi sindirimi zor ve mide asiditesini artıracak yöntemler tercih edilmemelidir. Hazmı kolaylaştırmak amacıyla, soda yerine bol su tüketimi tercih edilmelidir. 

  KURBANLIK ETLER DONDURUCUDA NASIL BEKLETİLMELİ: Kesilen etler hemen tüketilmeyecekse depolanmasına dikkat edin. Hazırlanan etler buzdolabında 2-3 gün tutulabilir. Buzlukta ise -2 derecede birkaç hafta kalabilir. Kurbanlıklar -18 derece derin dondurucuda ise daha uzun süreyle saklanabilir. Kıyma halindeki etler derin dondurucuda en fazla 3-4 ay, parça halindeki etler ise -18C’de 12 aya kadar saklanabilir. Etteki yağ miktarı arttıkça depo ömrü olumsuz yönde etkilenmektedir.

  Dondurulmuş etin çözdürme işlemine dikkat edin. Donmuş besinler oda sıcaklığında, tezgâhın üzerinde çözdürülmemeli, özellikle çiğ etler buzdolabında 4 derecede çözdürülmelidir. Çözündürme, acil durumlarda soğuk su içinde ve besine uygun poşet içerisinde su ile temas etmeyecek şekilde olmalı, çözündürme suyu 30 dakikada bir değiştirilerek çözdürme işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu işlem sırasında suyun sıcaklığının 10 dereceden yüksek olmamasına dikkat edilmelidir. Çözdürülmüş etin tamamı veya bir kısmı tekrar dondurulmamalıdır.

  Yazı kaynağı : www.internethaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap