Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  etkin bir dinleyici olmak için neler yapabiliriz

  1 ziyaretçi

  etkin bir dinleyici olmak için neler yapabiliriz bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Etkili Bir Dinleme İçin Neler Gereklidir?

  Etkili Bir Dinleme İçin Neler Gereklidir?

  Etkili Bir Dinleme İçin Neler Gereklidir?

  Etkili Bir Dinleme İçin Neler Gereklidir?Etkili bir dinleme için neler gereklidir; etkili bir dinleme için gerekli olan kurallardır.

  İnceleyin >> ETKİLİ DİNLEME EĞİTİMİ

  Etkili bir dinleme olabilmesi için kişi; 

  Karşıdaki kişiyi dinleyebilme yeteneğine sahip olmak ve bu yeteneği geliştirmek, kariyer hedefleri için oldukça faydalıdır.

  Yapılan araştırmalara göre kadrolu çalışanların zamanlarının %30’unu, müdürlerin %60’ını ve direktörlerin ise %75’ini dinlemeye ayırdıkları ortaya çıkmıştır. Bu oranlar bireylerin kariyerlerinde yükselmeleriyle etkili birer dinleyici olmalarındaki paralelliği direkt olarak ortaya koymaktadır.

  Etkin bir dinleyici olmak için, öncelikle karşıdaki kişinin ne anlatmak istediğinden emin olmak gerekir. Karşıdaki kişinin hangi durumlarda sinirleneceği nelere sevineceği ve ne tip durumlarda daha etkin bir diyalog geliştirebileceğini bilmek, daha iyi bir dinleyici olmada kişiye yardımcı olan noktalardır.

  Çevre ile iletişim kurarken yapılan hataları karşıdaki insanlar daha hızlı ve etkin bir şekilde analiz ettiğinden, onların görüşlerine değer vermek her zaman için yarar sağlar.

  Biz etkili dinleme kavramını en ince ayrıntısına kadar araştırdık ve bunun sonucunda kapsamlı bir online eğitim programı hazırladık.

  Hazırladığımız bu eğitim programı ile birlikte bir de uluslararası geçerliliği olan bir sertifikaya sahip olma fırsatı sunduk.

  Hazırladığımız eğitim programını detaylı bir şekilde incelemek ister misiniz?

  HEMEN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYARAK BİLGİ ALABİLİRSİNİZ…

  Yazı kaynağı : www.liderlikokulu.com.tr

  Nasıl etkin bir dinleyici olabiliriz?

  Nasıl etkin bir dinleyici olabiliriz?

  Etkili bir konuşmacı olmaktan daha zor bir iletişim becerisi varsa o da etkin bir dinleyici olabilmek. Bugün hem iş hayatında hem de sosyal hayatımızda karşımızdaki kişileri ne kadar iyi dinleyebiliyoruz? Kötü bir dinleyici olarak aslında neler kaybediyoruz? İyi bir dinleyici olmanın nasıl püf noktaları var?

  İyi bir dinleyici olmak göründüğünden çok daha zor bir beceri. Çoğunlukla sadece sessiz kalarak karşımızdaki kişinin sözlerini tamamlamasını beklemekle, onu dinlemekten çok ona vereceğimiz cevabı düşünmekle sonuçlanan dinleme eylemi, başarıyla gerçekleştirilmediğinde bize hem iş hem de sosyal hayatta pek çok şey kaybettiriyor. İyi bir dinleyici olmak hem karşımızdaki kişiyi iyi anlamak ve işlerin kolaylaşmasını sağlamak hem de güvenilir ve etkili bir iş insanı olmak açısından çok önemli.

  Bugün etkin dinleme adına en çok adı geçen kavramlardan biri “empatik dinleme.” Empatik dinleme karşımızdaki kişinin koşullarını, hissedebileceklerini ve düşünebileceklerini hesaba katarak gerçekleşen bir dinleme türü ve etkin dinlemenin en temel anahtarlarından biri olduğu belirtiliyor. Peki, empatik dinleme nasıl gerçekleşiyor?

  Maine Üniversitesi’nden İletişim Bilimleri Uzmanı Profesör Marisue Pickering, empatik dinlemenin dört temel özelliğini şu şekilde sıralıyor:

  Öncelik verin

  Karşınızdaki kişiyle olan iletişimde önceliği kendi duygu ve düşüncelerinizi yansıtmaya değil, onun düşünce ve duygularını anlamaya verin. Vereceğiniz cevabın sırasını bekleyerek değil, karşınızdaki kişinin ne anlattığını anlayarak etkin dinleme gerçekleştirebilirsiniz.

  Savunmaya geçmeyin

  İletişimi, söylenen her şeye karşı bir savunma geliştirmek olarak kodlamayın. Bu şekilde karşı tarafa kolaylıkla odaklanamaz ve gerilim yaratmış olursunuz. Her şeyden önce durumu ve iletişim kurduğunuz kişiyi anlamanız gerekir. Anlamaya verilen çaba iletişimi güçlendirirken, sadece muhalefet ve savunma olarak yürütülen süreç iletişimi zedeler ve amaçsızlaştırır. Televizyondaki hiç bir yere varmayan açık oturumları düşünün, süreç tıpkı bu şekildedir.

  Merak edin

  Aslında etkin dinlemenin temelinde merak yatar. Sadece kendi düşüncelerini ve duygularını önemseyen, başkalarının dediklerini merak etmeyen kişiler haliyle iyi birer dinleyici değildir. Oysa sayısız farklı bakış açısı, deneyim, düşünce ve karakteri tanımak bizi geliştirir. Meraklı bir dinleyici olmak karşı tarafı da heyecanlandırır, kurulan ilişkiye renk ve derinlik katar.

  Eleştirmeden dinlemek

  Etkin dinlemenin bir diğer etkeni de eleştirmen yönümüzü arka plana atıp gerçekten dinlemek ve anlamaya çalışmaktır. Sürekli eleştirmek ve kendi fikirlerimizin doğru olduğunu ispat etmeye uğraşmak hem iletişimi hem de bizi geriletir.

  Stephen Covey, “Yüksek Derecede Etkin Kişilerin Yedi Alışkanlığı” kitabında empatik dinlemeyi anlatırken bir örnek veriyor: Diyelim ki başımız ağrıyor ve bundan dolayı doktora gittik. İyi bir doktor bizi dinleyecek ve doğru soruları sorarak teşhis koyacaktır. Eğer bizi iyi dinlemez ve doğru teşhis koyamazsa düzgün bir tedavi de yapamaz. İşte empatik dinleme bu nedenle çok önemli ve hemen hemen her meslek için oldukça kritik. Covey’e göre, empatik dinleme yaparken, dinlediğimizi ve anladığımızı belirtmek için söylenen şeyin içeriğini farklı bir şekilde ifade etmeli ve duygusunu yansıtmalıyız. Covey, bunun yanı sıra empatik dinleme yapabilmek için karşımızdakinin “iyiliğini” düşündüğümüzü hissettirmemizin de önemli bir faktör olduğunu dile getiriyor.

  Yazı kaynağı : www.kariyer.net

  İyi Bir Dinleyici Olmak İçin Dokuz Altın Kural | OffCourse

  Kime sorsanız size dinlemenin önemli olduğunu söyler ancak bu kişilerin kendi dinleme becerilerine baktığınızda çoğu zaman bu bilginin lafta kaldığını görürsünüz. 1988 yılında, Husman, Lahiff ve Penrose tarafından yapılan bir araştırmada, insanların bir konuşmayı, ortalama %25 etkinlikle dinleyebildikleri belirlenmiş. Yani ortalama bir dinleyici, konuşmacının söylediği dört şeyden ancak birisini işitiyor.

  2007 yılında yapılan başka bir araştırmada ise üniversite öğrencileri arasında benmerkezcil davranışların ve narsizmin yükselme eğiliminde olduğu belirlenmiş. Bu yeni bilgi, %25’lik dinleme etkinliği oranının artık daha da düşeceği anlamına geliyor. Yani yakında çeyrek kulakla dinlemeyi bile beceremeyeceğiz.

  Günümüzde insanlar, dinlemektense konuşmaya daha fazla istekliler. Peki daha etkin bir dinleyici olmak istiyorsak neler yapmalıyız, isterseniz şimdi kısaca buna değinelim:

  Burak Kaya

  Not: İletişim ve İlişki Yönetimi Eğitimine katılarak bu konudaki yetkinliklerinizi artırabilirsiniz. OffCourse'la dünyanın her yerinde, kişisel bilgisayar, tablet veya akıllı telefonunuz üzerinden eğitim alabilirsiniz.

  Yararlanılan Kaynaklar: https://www.psychalive.org/quiz-are-you-a-good-listener/

  Yazı kaynağı : www.offcourse.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap