Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ermeni soykırımını kabul eden ülkeler

  1 ziyaretçi

  ermeni soykırımını kabul eden ülkeler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  'Ermeni soykırımı'nı hangi ülkeler resmen tanıyor?

  Ermeni Soykırımı'nın tanınması

  Ermeni Soykırımı Tanıyan Ülkeler

  Ermeni Milli Enstitüsü
  (Armenian National Institute)

  e-posta: [email protected]    

  Telif Hakki © 1998-2022 Ermeni Milli Enstitüsü (Armenian National Institute).

  Yazı kaynağı : turkish.armenian-genocide.org

  ‘Ermeni soykırımı’nı bugüne kadar hangi ülke nasıl tanıdı... - Diken

  ‘Ermeni soykırımı’nı bugüne kadar hangi ülke nasıl tanıdı... - Diken

  Bugüne kadar Ermenistan dışında 30 ülkede parlamento veya senato ‘Ermeni soykırımı’nı tanıdı ve bu yönde yasa, karar ya da bildiri yayınladı.

  30 ülke şöyle: Almanya, Arjantin, Avusturya, Belçika, Bolivya, Brezilya, Çekya, Danimarka, Fransa, Hollanda, İtalya, İsveç, İsviçre, Kanada, Kıbrıs Cumhuriyeti, Litvanya, Lübnan, Lüksemburg, Paraguay, Polonya, Portekiz, Rusya, Slovakya, Suriye, Şili, Uruguay, Vatikan, Venezuela, Yunanistan.

  Fransa, Uruguay ve Arjantin ‘soykırım’ı doğrudan tanırken, diğer ülkelerde parlamento veya senato karar/bildiri yayınladı.

  Başkan Joe Biden’ın bugünkü açıklamasıyla bu ülkelere ABD de katıldı.

  Bunların dışında, Libya’nın doğusunu yöneten Libya Ulusal Ordusu’na bağlı yönetim 2019’da ‘Ermeni soykırımı’nı tanıyan bir bakanlar kurulu kararı çıkardı.

  Bulgaristan parlamentosu ise 2015’te ‘Osmanlı İmparatorluğu’ndaki Ermenilerin kitlesel kıyımı’ ifadesinin geçtiği bir bildiri yayınladı. Dönemin Bulgar başbakanı, ‘kitlesel kıyım’ ifadesinin Bulgarcada ‘soykırım’ anlamına geldiğini belirtti.

  Britanya’ya bağlı Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda parlamentoları, İspanya’da Bask özerk bölgesi parlamentosu ve Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaleti de ‘soykırım’ı tanıyan yasa veya kararlar çıkardı.

  İran’da şah rejimi de ‘Ermeni soykırımı’nı tanımıştı. İran İslam Cumhuriyeti’nde ise gayri-resmi olarak ‘Ermeni soykırımı’ kabul ediliyor.

  ABD’de 1981-1989 döneminde başkanlık yapan Ronald Reagan’dan sonra, 1915’i açıkça ‘soykırım‘ diye niteleyen başka bir başkan yoktu. Barack Obama, seçim kampanyasında söz vermesine rağmen 24 Nisan açıklamalarında Ermenice ‘Büyük Felaket‘ anlamına gelen ‘Meds Yeghern‘ ifadesini kullanmıştı. 

  Son olarak, 2019’da ABD Kongresi’nin iki kanadı Temsilciler Meclisi ve Senato ayrı ayrı ‘Ermeni soykırımı’nı tanıyan tasarıları geçirmiş, dönemin başkanı Donald Trump ise ‘soykırım‘ ifadesini kullanmamayı tercih etmişti.

  Yazı kaynağı : www.diken.com.tr

  "Sözde soykırım" iddiaları konusunda hangi ülke nerede duruyor?

  ABD Başkanı Joe Biden, 1915 olaylarının yıldönümünde yayınladığı açıklamada 'soykırım' sözcüğünü kullandı.

  Biden açıklamasında, "Her yıl bugün, Osmanlı döneminde yaşanan Ermeni soykırımında ölenleri anıyoruz" dedi. 

  ABD Başkanı'nın açıklaması ile birlikte hangi ülkelerin, uluslararası kuruluşların, eyalet ve bölge meclislerinin sözde soykırımı tanıdığı merak edilmeye başlandı. 

  Tarihsel olarak sözde soykırım fikrini Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na taşıyan ilk ülke Güney Kıbrıs Rum Kesimi iken Uruguay, 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanıyan ilk ülkedir.

  TANIYAN BAZI ULUSLARARASI KURULUŞLAR

  - Katolik Kilisesi

  - Avrupa Parlamentosu

  - Avrupa Konseyi

  - Avrupa Yeşiller Partisi

  - Amerikan Yahudi Komitesi

  TANIYAN ÜLKELER

  ABD, Almanya, Arjantin, Avusturya, Belçika, Bolivya, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Ermenistan, Fransa, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Hollanda, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada, Litvanya, Lübnan, Lüksemburg, Paraguay, Polonya, Portekiz, Rusya, Slovakya, Şili, Suriye, Uruguay, Vatikan, Venezuela, Yunanistan

  TANIMAYAN ÇEŞİTLİ ÜLKELERİN POZİSYONLARI

  ÇİN

  Çin, Ermenistan ve Ermeni diasporasının 1915 olaylarına ilişkin iddialarını 'soykırım' olarak tanımamaktadır.

  İRAN

  Türkiye ve Azerbaycan tarafından adeta abluka altında tutulan Ermenistan'ın başlıca ticaret ortağı olan İran, Türkiye ile ilişkileri koruma ihtiyacı nedeniyle Ermeni Soykırımını resmen kabul etmemiş, ancak Dağlık Karabağ gibi birçok bölgesel konuda Ermenistan'ın yanında yer almıştır. Tahran yerel idaresi sözde soykırımı tanımaktadır. 

  İran Devlet Başkanı Muhammed Hatemi gibi çok sayıda İranlı lider, Erivan'daki sözde soykırım anıtını ziyaret etmiştir. 2010 yılında ise İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hamid Baghaei, Türkiye'yi soykırım iddiaları nedeniyle kınamış, bu durum iki ülke arasında krize neden olmuştur. 

  İSRAİL

  İsrail, birkaç gerekçeye bağlı olarak Ermeni iddialarını resmi anlamda tanımıyor, doğrusu İsrailli liderler bunu inkâr da etmiyor. Bu durum birkaç faktöre dayanıyor ancak şüphesiz aralarında en önemlileri İsrail'in Türkiye ve Azerbaycan ile ilişkileri.

  Öte yandan, eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde, "Holokost (Yahudi Soykırımı) ile Ermeni iddiaları arasında benzerlik yaratma girişimlerini reddediyoruz. Holokost benzeri bir şey olmadı. Ermenilerin yaşadıkları bir trajedi, soykırım değil" ifadelerini kullanmıştı.

  Buna karşın İsrail Parlamentosu Eğitim, Kültür ve Spor Komitesi 1 Ağustos 2016'da sözde soykırımı tanıdığını duyurdu ve İsrail hükümetini de tanımaya davet etti.

  MISIR

  Mısır Cumhurbaşkanı Abdül Fettah el-Sisi, Şubat 2019'daki Münih Güvenlik Konferansı sırasında sözde soykırımı tanıdığını açıkladı ve Mısır tarafından resmen tanınacağını duyurdu.

  SUUDİ ARABİSTAN

  Suudi Arabistan-Türkiye ilişkilerindeki bozulma, ülke içinde sözde soykırımın tanınması yönündeki çağrıların artmasına neden oldu. Bu süreçte Suudi Arabistan'ın Lübnan'daki büyükelçisi ülkedeki sözde ‘Ermeni Soykırımı’ anıtını ziyaret etti.

  Suudi Arabistan, tarihsel olarak, soykırım iddiaları konusunda Türk tezlerini desteklemiş ve dünyada Ermenistan'ın bağımsızlığını tanımayan birkaç ülkeden biriydi, ancak Türkiye ile arasındaki artan gerilim bu konuda da farklı bir yönelime girmesine sebep oldu.

  BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

  Abu Dabi Emirliği, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) içinde sözde soykırımı açıkça kabul eden ilk emirlik oldu.

  SÖZDE SOYKIRIMIN İNKARINI CEZALANDIRAN ÜLKELER

  FRANSA

  Fransız Ulusal Meclisi sözde soykırımın inkârı için bir yıl hapis veya 45.000 avro para cezası öngörüyor.

  YUNANİSTAN

  Sözde soykırımın reddi Yunanistan'da suç sayılıyor. Reddedenler 3 yıla kadar hapis ve 30.000 avroyu geçmemek üzere para cezasına çarptırılıyor.

  GKRY

  Güney Kıbrıs Rum Yönetiminde sözde soykırımın reddi suç sayılıyor

  İTALYA

  İtalya'da sözde soykırımın reddi suç sayılıyor. Reddedenler 3 yıla kadar hapis ve para cezasına çarptırılıyor.

  SLOVAKYA

  Slovakya'da soykırımın reddi suç sayılıyor, reddedenler 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor.

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  JavaScript is not available.

  We’ve detected that JavaScript is disabled in this browser. Please enable JavaScript or switch to a supported browser to continue using twitter.com. You can see a list of supported browsers in our Help Center.

  Help Center

  Terms of Service Privacy Policy Cookie Policy Imprint Ads info © 2022 Twitter, Inc.

  Yazı kaynağı : twitter.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap