Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  erken boşalan erkeğe nasıl davranmalı

  1 ziyaretçi

  erken boşalan erkeğe nasıl davranmalı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Eşinizin erken boşalması nasıl önlenebilir?

  Bir Erken Boşalma Sorunu: Kadınlar Erken Boşalan Erkek Partnerleri Hakkında Ne Düşünür? - Makaleler | drserefoglu.com

  Erken boşalma en sık görülen erkek cinsel fonksiyon bozukluğudur. Yapılan birçok çalışma toplumdaki cinsel açıdan aktif erkeklerin yaklaşık olarak %20-30’unun erken boşalma problemi yaşadığını ortaya koymuştur. Her ne kadar tıbbi açıdan bir sıkıntıya neden olmasa da, bir erkeğin sürekli olarak partnerinden önce orgazma ulaşması genellikle ilişkide ciddi gerginliğe yol açar. Bu problemi yaşayan çiftler zamanla birbirlerinden uzaklaşabilir, cinsel ilişkiden kaçınabilir ve sadece erken boşalma nedeniyle birlikteliklerini tamamen sonlandırabilirler.

  Bazı erkekler erken boşama probleminin eşlerinde sadece biraz hayal kırıklığı yarattığını düşünebilir. Aslında erken boşalma probleminin kadınlarda yol açtığı duygu ve düşünceler bundan çok daha derin ve karmaşıktır.

  Erken boşalma sıkıntısı yaşayan bir erkeğin kadın partneri genellikle aşağıdaki düşüncelere sahiptir:

  “Neden bencilce davranıyor?“
  Her ne kadar erken boşalma rahatsızlığı olan erkekte bu durum istem dışı ortaya çıkıyorsa da, kadın partnerler bu konuda şüpheci davranabilir. Erken boşalma sonrası erkek partnerin eşine ilgisiz davranması ve orgazm sonrası tüm cinsel aktiviteyi sonlandırması ise, erkeğin bencilce davranıp sadece kendi cinsel tatminine odaklandığına dair şüpheyi kuvvetlendirecektir. Bu düşünce gerçek durumu yansıtmıyorsa da, kadınların duygusal doğaları unutulmamalı ve erken boşalma sonrası cinsel yakınlığı sürdürerek kadın partnerin de bu ilişkiden zevk alması sağlanmalıdır.

  “Yeterince tecrübeli değil mi?“

  Boşalma refleksini kontrol edebilme yeteneği cinsel tecrübe ile ilgilidir ve çok fazla cinsel ilişki yaşamamış erkekler genellikle erken boşalma sorunuyla karşı karşıya kalır. Bu sosyal olgu ister istemez kadınların her erken boşalan erkeğin cinsel açıdan tecrübesiz olduğu yanılgısına düşürür. Bu nedenle erken boşalma probleminin bir süre sonra düzeleceğini ümit eden kadın partner, her cinsel ilişki sırasında aynı sorunla karşılaştığında daha da öfkelenir ve erken boşalma birlikteliği sarsmaya başlar. Erken boşalma rahatsızlığı yaşayan erkek partnerinin bu sorun nedeniyle suçluluk ve üzüntü duyduğunu fark eden kadınlar, yaşadıkları hayal kırıklığını genellikle dile getirmezler. Böylece ilişkide bir tabu halini alan erken boşalma sorunu çiftin birbirinden daha da uzaklaşmasına neden olur.

  Erken boşalma problemi yaşayan kişiler bu durumu partneriyle konuşmalı ve böylelikle iletişim kanallarını açık tutmalıdır. Duygusal birliktelik sadece cinsellikten ibaret değildir ve özellikle kadınlar duygusal yakınlaşmadan zevk alırlar. Erken boşalma sorunu olan erkekler bu durumu düzelten spreyler veya ilaçlar kullanabilir. Hangi tedavi şeklinin daha uygun olduğuna cinsel sağlık uzmanı ile karar vermek faydalı olacaktır.

  KAYNAKLAR:
  Burri A, Giuliano F, McMahon C, Porst H. Female partner’s perception of premature ejaculation and its impact on relationship breakups, relationship quality, and sexual satisfaction. J Sex Med. 2014 Sep;11(9):2243-55. doi: 10.1111/jsm.12551. Epub 2014 Apr 29.

  Yazı kaynağı : www.drserefoglu.com

  Erken Boşalmadan Erkek Olunmaz

  Erken Boşalmadan Erkek Olunmaz

  Türkiye’de gözümüzün önünde bir eğitim reformu oldu, çocuklarımız 5,5 yaşında okula başlayacaklar, ilkokul 4 sene sürecek, 12 sene eğitim almak mecburi olacak, isteyen aileler çocuklarına başta, bazı özel dini konular olmak üzere birçok alanda seçmeli ders aldırabilecekler… Bunları basını takip eden herkes üç aşağı beş yukarı biliyor..

  Bana ilginç gelen ise yıllardır klinik yöneticisi ve serbest psikiyatrist olarak çalışıp, Türk halkının bilgi düzeyinde maalesef en ufak bir ilerleme görmediğim ‘cinsellik’ alanının 5,5 yaşından 18 yaşına kadar sürecek olan bu mecburi eğitim düzeninde hiç kendine yer bulamamış olması.. Haydar Dümen’in 1970’li yıllarda çıkardığı cinsellik kitaplarında sorulan soruların aynılarının hala bizlere tekrar tekrar sorulması ; ‘sevgilimle elbise üzerinden seviştik, bende bir ıslaklık oldu, acaba hamile kalır mıyım’ ya da ‘penisimi ölçtüm, 13 santim geldi, karımı tatmin edebilir miyim’ den birkaç santim de olsa ileri gidemediğimizi ve cinsellik alanının Türk halkının temel cehalet alanlarından biri olmaya devam ettiğini gösteriyor. Vajinismus, orgazm bozuklukları, ereksiyon güçlüğü gibi kısmen fizyolojik olan sorunların yanı sıra işin içine toplumsal ahlak gibi faktörlerin de çok sert şekilde dahil olduğu cinsel kimlik ve yönelimler , fetişizm ve cinsel fanteziler gibi konularda kafaların çok karışık olduğu gözlenebiliyor

  Erkek egemen cinsellik kültürünün temel öğelerinden biri olarak her zaman ilişkiye hazır ve kadını zevkten çıldırtan erkek mitinin gerçekle karşılaşıp yerle bir olduğu durum ise ‘erken boşalma’. Dolayısıyla, kendini bir tatmin etme ve tatmin olma makinesi şeklinde gören erkek için de ciddi bir utanç ve yetersizlik hissi yaratan ve gizlenmesi gereken bir olay olarak algılanıyor. Oysa erkek cinselliği söz konusu olduğunda belki de en çok rastlanılan ve hemen tüm erkeklerin hayatlarında karşılaşmış olma ihtimalleri çok yüksek bir durumdan bahsediyoruz. Erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin oranı çeşitli araştırmalar ve farklı örneklemlerde değişmekle birlikte %5 in altında hiç çıkmıyor ve bazı araştırmacılar %30’ lar gibi oldukça yüksek rakamlar veriyorlar.

  Kadın ve erkek arasında yaşanan heteroseksüel bir cinsel ilişkide ideal olan, erkeğin penisinin kadının vajinasının içine girecek bir sertliğe ulaşması , bu sertleşmeyi devam ettirebilmesi ve kadın orgazma ulaşana kadar boşalmamasıdır, çünkü erkek kadından önce orgazma ulaştığında cinsel ilişkiye daha fazla devam edemez, ikinci bir cinsel ilişkiye girebilmesi ve tekrar sertleşme sağlayabilmesi için refrakter periyod denen bir zaman dilimini geçirmesi gerekir.

  Tabii ki bu ideal duruma ulaşmak çoğu zaman söz konusu olmaz, çünkü yaşanan cinsel ilişkilerin büyük bir kısmında erkek, kadın orgazma ulaşmadan boşalır. Üreme sağlığı açısından bakarsak bunda bir sorun olmaz ama cinsellik sadece üreme amaçlı bir eylem olarak nitelendirilmiyorsa (bir takım koyu muhafazakar Musevi tarikatlari haricinde sanırım öyle diyen de yok!) her iki tarafında tatmin olması gerekir. Eğer, kadın orgazma ulaşmadan boşalmayı bir erken boşalma kriteri sayarsak- ki zamanında Masters ve Johnson böyle yapmıştır- o zaman partnerininin orgazmını bekleyen erkekler o kadar azdır ki onlardan ancak bir futbol takımı oluşturabiliriz. Bu yüzden günümüzde erken boşalmayı tanımlamak için en çok kullanılan ölçüt, penisin vajinaya girişini takiben ilk iki dakika içinde boşalma olmasıdır.

  İlk cinsel ilişki yaşamaya başlamasının ardından ömür boyu erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin yakın akrabalarında da erken boşalma sorunu gözleniyor oluşu, erken boşalmanın genetik bir altyapısı olabileceğini düşündürtür ama yine de erken boşalmanın çoğu zaman psikolojik faktörlere bağlı gelişen ve tedavi edilebilen bir durum olduğu gerçeğini değiştirmez.

  Erken boşalma sorunu yaşamamış bir erkeğin hayatının bir döneminde bu sorunu yaşamayacağını kimse garanti edemez, erken boşalma sonradan ortaya çıkabilir, kendine cinsellik konusunda çok güvenen ve o güne kadar cinsel hayatında sorun yaşamamış bir erkeğin özgüvenini yerle bir edebilir. Erken boşalma tüm erkeklere bir taş atımı kadar yakın mesafededir. Durumsal olarak ortaya çıkabilen erken boşalmanın en büyük tetikleyicisi partnere karşı duyulan yoğun cinsel arzu ve bence, buna bağlı olarak değerlendirebileceğimiz ‘kendini beğendirme’ isteğidir. Eğer yoğun bir arzu duyduğunuz partneriniz varsa, ona da kendinizi ispat etmek gibi bir havaya girdiyseniz, hele ki o kişiyle ilk defa cinsel ilişki yaşayacaksanız erken boşalma neredeyse kaçınılmazdır.

  Özgün bir örnek olarak, ülkemizde çok yaygın olan kayınvalide-kayınpeder ile beraber yaşanılan ev ortamlarında- yani kadın erkek arasındaki cinselliğin doğasına uygun olarak yaşanamayacağı, kişilerin önceliğinin cinsellikten haz almak değil, mahremiyetlerini korumak olduğu durumlarda da erken boşalma ortaya çıkması şaşırtıcı olmaz. Yine cinsel heyecanın doruk yapabildiği ‘yasak ilişkiler’ de de erken boşalma olasıdır.

  Erkeklerde yaşın büyümesi ve cinsel deneyimin artması ile birlikte erken boşalma oranları düşer. Aynı partnerle cinsel ilişki sıklığının artması, partnerlerin birbirlerini fiziksel olarak tanımaları da erken boşalmayı önler. Ancak bir grup erkekte, erken boşalma erişkinliğin ilk dönemlerinde başlar ve hiçbir durumda gerilemez, hangi yaşta ve hangi partnerle birlikte olurlarsa olsunlar, erken boşalma devam eder. Bu gruptaki erkekler, erken boşalma açısından en özenle takip edilmesi gereken ve medikal tedaviye de çoğu zaman gereksinim duyan erkeklerdir.

  Erken boşalma, erkeğin cinsel gelişiminde adeta bir basamaktır, genç erkeklerde erken boşalma sıklığı o kadar yüksektir ki, bunu bir hastalık olarak değil de doğru eğitim ve deneyimle bir süre sonra geride bırakılacak bir cinsellik aşaması olarak görmek belki de daha doğru olabilir, ancak bu gerçek, kesinlikle erken boşalmanın önemle üzerinde durulması gereken bir durum olduğunu unutturmamalıdır. Çünkü doğru müdahale ve yönlendirme yapılmazsa özgüven kaybı ve fobik endişe gelişmesi sonucu, erken boşalma sorunu cinsellikten soğumaya yol açabilir veya kronik nitelik kazanabilir.

  Eğer, erken boşalan erkeğe, erken boşalmanın doğru tanımlaması yapılırsa, aşırı heyecana yol açan faktörleri tanımlayıp kontrol edebilmesi öğretilirse, en önemlisi, cinselliğin bir kendini kanıtlama ve şov yapma yeri olmayıp, birbirini arzulayan ve seven ( bu da ideal bir durum ama her zaman şart olmadığını söylemek gerek) iki insanın karşılıklı haz almayı amaçlayan bir fiziksel bir eylemi olduğunu anlatılırsa , yani sağlıklı bir cinsel bilgilendirme verilirse, erken boşalma sorununda önemli bir gerileme ve düzelme sağlanabilir . İlginç olan, sadece kırsal kesim kökenli ve az eğitimli grubun değil, şehirli ve iyi eğitimli erkeklerin de erkek egemen söylemin mitleriyle yoğrulmaktan muaf olmamasıdır. Her zaman ilişkiye hazır ve başarılı olması gereken, hiç zaafı olamayacak erkek imajı her iki grup tarafından da paylaşılmaktadır. Dolayısıyla erken boşalma; dil, din , ırk ve sınıf ayrımı yapmayan oldukça eşitlikçi bir sorundur.

  Başta bahsettiğim, eğitimde cinselliğin hiç yeri olmamasının önemine tekrar dönersek, katı toplumsal ahlak normlarıyla büyümüş-büyütülmüş bir kadının cinsel ilişki sırasında; isteyen-arzu eden-cinsellik eylemi ve kadın kimliğiyle barışık bir role bürünmesi hiç de kolay olmaz, dolayısıyla yine aynı toplumsal normlar ile büyümüş ve erkeklik egosu şişirilmiş erkeğin, cinsellikte yönlendirici olması, ne yapması gerektiğini bilen ve uygulayan, hem haz alan hem de haz veren kişi olması gerekir. Oysa bu yük kaldırılabilecek bir yük değildir ve çoğu gence de ağır gelir. Neticede evlilik öncesi cinsel deneyimini sevgilisi ile değil de profesyonel seks işçileriyle yaşayan erkek oranının halen daha çoğunluğu oluşturduğu bir toplum burası…. Hayatın bu kadar önemli ve temel bir alanında, arkadaş ve internet yerine daha kontrollü ve sağlıklı bir eğitimin okulda verilmesinin ne kadar da gerekli ve insanlarımızın yaşam kalitesini arttırıcı olduğunu bilsek de bu ideallerin hala uzak ihtimal olduğunu bilmek insana üzücü geliyor.

  Erken boşalma, çok net bir fiziksel sonucu olan, oysa psikolojik faktörlerin çok önemli olduğu bir erkek cinselliği sorunu. Kökeninde, aşırı heyecan, deneyimsizlik, kendini kanıtlama ve beğendirme arzusu, cinsel bilgi eksikliği, kendini ve kadın vücudunu iyi tanımama, stres ve baskı altında hissetme gibi birçok faktör var. Çoğu zaman doğru bilgilendirme ve kısa süreli destekleyici psikoterapiyle düzelme sağlanabilse de, bunun başarılı olmadığı durumlarda ilaç tedavisi ile de çok yüz güldürücü ve hızlı bir sonuç elde etmek mümkün olabiliyor.

  Galiba, biz psikiyatristler ne yaparsak yapalım, erken boşalma, vajinismus gibi cinsel sorunların en güzel çözümü, kadın ve erkeğin, birbirleriyle serbestçe görüşüp kaynaşabilecekleri, birbirlerini sevebilecekleri, cinsel mitlerin gölgesinin ilişkilerin üzerine düşmediği, herkesin kendi cinsel kimliğini gururla taşıyıp bundan utanç duymayacağı bir ortamı yaratmaktan geçiyor… Ha, tüm bunlar olmasına rağmen, hala erken boşalan varsa onu da bizler tedavi ederiz…

  Yazı kaynağı : www.ipe.com.tr

  Erken boşalan erkeklerin 10 ortak özelliği

  Erkekler Erken Bo�alman�n Dayan�lmaz A��rl��� Alt�nda Eziliyor! » C�SED | Cinsel Sa�l�k Enstit�s� Derne�i

  C�SED GENEL BA�KANI CEM KEÇE: "ERKEKLER�N GÜZEL SEV��ME SANATINI Ö�RENMELER� GEREK�YOR!"

  Ülkemizde cinsel ya�am� aktif olan her on erkekten yedisi hayat�n�n bir döneminde erken bo�al�yor. Cinsel tedavi kliniklerine en s�k ba�vuru nedenleri aras�nda yer alan erken bo�alma(prematür ejakülasyon, denetimsiz bo�alma, istemsiz bo�alma), erke�in bo�almak istememesine; yani cinsel birlikteli�i devam ettirmeyi istemesine ra�men, tam bir cinsel doyum ya�amadan, kendi iradesi d���nda, istemsiz ve denetimsiz olarak bo�almas� olarak tan�mlan�yor. Çal��malar�yla ülkemizde gündem yaratan Cinsel Sa�l�k Enstitüsü Derne�i (C�SED) cinsel terapistleri erkeklerin erken bo�alman�n dayan�lmaz a��rl��� alt�nda ezildi�ine dikkat çekti ve erkeklerin güzel sevi�me sanat�n� ö�renmeleri gerekti�ini söyledi. ��te C�SED'in bas�n bülteninden çok çarp�c� ba�l�klar:

  ERKEN BO�ALMA �FT�N C�NSEL UYUMSUZLU�U...

  Erken bo�alman�n bir hastal�k de�il, çiftin cinsel uyum sorunu oldu�unu vurgulayan C�SED Genel Ba�kan� Cem Keçe; "E�li cinsel etkinlik s�ras�nda, erke�in her türlü penis vajina ili�kisinde bo�almas�n� geciktirme kapasitesinin olmamas� ve vajina içinde kalma süresinin yedi dakika ve alt�nda olmas�, sürekli ya da yineleyici olarak, penisin vajinaya girdikten sonra yakla��k bir dakika içinde ve ki�inin iste�inden önce bo�alma örüntüsü olarak bilinen erken bo�alman�n, yakla��k alt� ayd�r sürmesi, hem erkekte, hem partnerinde hem de partner ili�kisinde belirgin bir s�k�nt�ya neden olmas� ve her cinsel etkinlikte ya da cinsel etkinliklerin yakla��k %75’ ila %100'ünde ya�anmas� gerekiyor. Erken bo�alma tan�s�, vajinay� kapsamayan cinsel etkinliklerde bulunan ki�ilere de konabilirse de, partner tatmini ve memnuniyeti bask�s� olmad��� için, bu tür etkinlikler için özgül süre ölçütü belirlenmiyor. Ancak erken bo�alman�n tan�s� konulurken cinsel kökenli olmayan bir ruhsal bozuklu�un, a��r bir ili�ki bozuklu�unun, gerginlik yarat�c� önemli ba�ka etkenlerin, bir madde ve ilaç kullan�m�n�n ya da ciddi bir sa�l�k sorununun olmamas� ve erken bo�alman�n bu durumlara ba�lanmamas� gerekiyor. Ayr�ca günümüzde erken bo�alma, her ne kadar bir cinsel i�lev bozuklu�u veya erkekte cinsel yetersizlik gibi görülse de gerçekte çiftin cinsel uyumsuzlu�u olup, cinsellikten üreme amac�n�n d���nda haz alma beklentisinin de artmas� nedeniyle modern ve geli�mi� toplumlara özgü bir durum olarak ya�an�yor" dedi.

  ERKEN BO�ALMANIN B�RÇOK T�P� VAR...

  Erken bo�alman�n birçok tipi oldu�una dikkat çeken Keçe; "Erken bo�alma sorunsal�, erkek cinsel aç�dan etkin oldu�u günden beri varsa ve "ya�am boyu erken bo�alma", oldukça ola�an bir cinsel i�levsellik evresinden sonra ba�lam��sa "edimsel erken bo�alma", belirli tür uyar�mlar, durumlar ya da e�lerle s�n�rl� de�ilse "yayg�n erken bo�alma", yaln�zca belirli tür uyar�mlar, durumlar ya da e�lerle ortaya ç�k�yorsa "durumsal erken bo�alma", penis vajinaya girdikten sonra 30 saniye-bir dakika içinde bo�alma oluyorsa "a��r olmayan erken bo�alma", 15–30 saniye içinde bo�alma oluyorsa "orta derecede erken bo�alma" ve cinsel etkinlikten önce, cinsel etkinli�in ba��nda ya da vajinaya girdikten sonra 15 saniye içinde bo�alma oluyorsa "a��r erken bo�alma" olarak adland�r�l�yor" dedi ve erkeklerin neden erken bo�ald���n� �u �ekilde anlatt�:

  ERKEKLER NEDEN ERKEN BO�ALIYOR? ÇÜNKÜÜÜ...

  1-ATALARDAN KALAN M�RAS...

  Erkeklerin biyolojik olarak erken bo�alamaya programland�klar� ve atalar�ndan kalan bir miras olarak erken bo�ald�klar� evrimsel teorinin en kadim önermelerinden biri, bu do�al ve ola�an bir durum... Çünkü daha uzun süreli bir cinsel ili�kinin üremeye herhangi bir katk�s�n�n olmad���, ayr�ca bo�alma süresinin uzun olmas� erke�i d�� tehlikelere kar�� korunmas�z b�rakt���, hatta geç bo�alman�n türün devam� için bir tehdit bile olu�turdu�u bilinen bir gerçek...

  2-AHH BU YANLI� Ö�RENMELER...

  Ergenlik döneminde yanl�� ve hatal� mastürbasyon al��kanl��� erken bo�almaya yol açabiliyor. Ergenlik döneminde mastürbasyona ba�layan bir erkek ilk cinsel deneyimi ya�ay�ncaya veya evleninceye kadar ortalama 1000–1500 defa mastürbasyon yap�yor. Ergen, mastürbasyonu genellikle ay�p, yasak ve günah duygular�yla, "Mastürbasyon yapan�n gözü kör olur", "Mastürbasyon yapan�n ileride çocu�u olmaz" �eklindeki yalan ve yanl�� bilgilerle korku içinde, arkada�lar�na hava atmak için skor tak�nt�s�yla, uygun olmayan ko�ullarda, kimseye görünmemek ve yakalanmamak için olabildi�ince k�sa tutmay� tercih ediyor. Bu al��kanl�k evlili�inin ilk y�llar�ndaki erken bo�alman�n en önemli nedenleri aras�nda yer al�yor. Buna al��an ve programlanan bir beynin de�i�mesi için, hem zamana hem de yeni bir yaz�l�ma veya mevcut yaz�l�m�n güncellenmesine ihtiyaç duyuluyor.

  3-NASIL BA�LARSA ÖYLE G�DER...

  �lk cinsel deneyimlerde, tecrübesizlikten ve a��r� stresten dolay�, çok büyük olas�l�kla erken bo�alma ya�and��� bilinen bir gerçek... Mastürbasyon al��kanl���, cinsel deneyimsizlik, ba�aramama korkusu ve yüksek cinsel istek nedeniyle ilk deneyimlerde do�al olarak erken bo�alan genç erkek, bunu genelle�tirerek her zaman böyle olaca��na dair çok yanl�� bir inanç geli�tirebiliyor ve bunu devam ettirebiliyor.

  4-GENELEV YA DA SEKS ���S� ALI�KANLI�I...

  �lk cinsel deneyimler genellikle uygun olmayan ko�ullarda ve uygun olmayan kad�nlarla ya�an�yor. Özellikle ülkemizde birçok genç erke�in ilk tecrübesi genelev gibi uygun olmayan ko�ullarda, seks i�çileriyle, sadece sertle�me ve bo�alma hedefiyle, kad�n�n tatmin olmas�n�n önemsenmedi�i ve beklenmedi�i, sevi�mesiz, alelacele gerçekle�iyor. Bu durum hem kad�n�n tatmin olmas� gibi bir ö�renmeyi ortadan kald�r�yor hem de erke�in kad�n kar��s�nda ilk mahcubiyeti oluyor ve kendine olan güvenini kaybetmesine yol aç�yor.

  5-PS�KOLOJ�K NEDENLER...

  Psikolojik nedenler listesi sayfalarca uzayabiliyor. Kendisine ve cinsel yeterlili�e kar�� güvensizlik, performans anksiyetesi (ba�aramama korkusu), utanç, ay�p, yasak, suçluluk ve günahkârl�k duygular�, olumsuz kendilik alg�s�, cinsel özgüven eksikli�i, a��r� yüksek beklentiler (süper erkek olma, partneri kendine hayran b�rakma arzusu), a��r� kayg�l�, güvensiz veya narsisistik ki�ilik yap�s�na sahip olma, bilinçd��� çat��malar, en önemli psikolojik nedenler aras�nda yer al�yor.

  6-A�LE, EVL�L�K VE �L��K� SORUNLARI...

  Güç ve iktidar sava�lar�, sosyal rol karma�as�, anla�mazl�k, sald�rganl�k, hayal k�r�kl���, e� reddi, e�in olumsuz ve a�a��lay�c� tepkisi, mahremiyet s�n�rlar�n� olu�turamama, i� stresi, geçim s�k�nt�s� gibi aile, evlilik ve çift ili�kisindeki sorunlar� erken bo�almaya yol açabiliyor.

  7-ÖNEML� YA�AM KR�ZLER�...

  Ebeveynlerin kayb�, kanser olma, iflas etme, taciz veya tecavüze u�rama, deprem, yang�n, bo�anma, ayr�l�k, aldatma veya aldat�lma gibi önemli ya�am krizleri, kar�� cinse öfke veya güvensizlik gibi negatif duygulara ve beraberinde erken bo�almaya neden olabiliyor.

  8-�Ç�M ÜRPER�YOR, YA SERTLE�EMEZSEM!

  Tecrübesiz erkekler cinsel ili�kiye üç temel kayg�yla ba�l�yor: "Ya penisim sertle�mezse!", "Ya penisim vajinaya girmeden inerse!" ve "Ya erken bo�al�rsam!" Bu üç kayg�n�n yaratt��� k�s�r döngü erken bo�almaya sebep olabiliyor.

  9-DEN�ZC� SENDROMU...???

  Cinsel ili�kinin çe�itli nedenlerden dolay� uzun aral�klarla olmas�, erken bo�almaya neden olabiliyor. Çünkü cinsel dürtü ve bunun sonucu olu�an cinsel istek erkek bedeninde gittikçe artan bir gerilim yarat�yor. Gerilim ne kadar yüksekse bunu gidermeye dönük istek de o kadar yüksek oluyor ve bo�alma da o kadar h�zl� gerçekle�iyor. Denizci Sendromu da denilen bu durum asl�nda yoksunlu�a kar�� bedenin dengeyi sa�lama çabas� olarak biliniyor. Bu durum, düzenli olarak su içen biriyle uzun süre susuz kalm�� birinin suyu içme h�zlar�ndaki farkl�l��a benzetilebiliyor. Bu nedenle erken bo�alma tan�s� koyarken en az alt� ay düzenli bir birlikteli�in olup olmad���  önemli bir kriter olarak biliniyor.

  10-SIRADI�I C�NSEL ARZULAR...

  Farkl� cinsel yönelimler, bast�r�lm�� e�cinsel arzular, feti�izm gibi sapk�n cinsel istekler erken bo�almaya yol açabiliyor.

  11-F�Z�KSEL NEDENLER...

  Magnezyum eksikli�i, penis ba��n�n alt�ndaki fren derisinin k�sa olu�u, sünnet sonras� peniste olu�an nodüller, tekrarlayan prostat ve penis ba�� iltihaplar�, MS hastal��� gibi nörolojik hastal�klar, grip ve alerji ilaçlar� erken bo�alma nedenleri aras�nda yer alabiliyor.

  12-PARTNERDEN KAYNAKLANAN NEDENLER...

  Kad�n partnerin cinsel isteksizli�i, henüz sekse haz�r olmay��� ve yetersiz �slanmas�, yeni do�um yapmas�, gebeli�i, lohusal�k dönemini bitirmemi� olmas�, emzirmeye devam etmesi, Menopoza girmesi, herhangi bir sa�l�k sorunu nedeniyle hormon tedavisi görmesi, kendini kasmas� ve yeterince gev�eyememesi, erke�i a�a��lamas�, küçük görmesi, yetersizlik duygular� ya�atmas�, cinselli�i bir külfet gibi görmesi, yüksek beklenti içinde olmas�, bo�alma ve orgazm sorunlar� ya�amas� erken bo�almaya neden olabiliyor. Ayr�ca erkek üstünde bir hâkimiyet kurmak, memnuniyetsizli�ini öne sürerek ba�ka konularda istedi�ini yapt�rmak veya kendi orgazm olamama sorunu gizlemek için erke�in erken bo�almas�, kad�n�n i�ine geliyor olabilir.

  ERKEN BO�ALMANIN BAZI AVANTAJLARI DA VAR..

  Erken bo�alman�n baz� avantajlar�n�n olabilece�ine dikkat çeken C�SED Yönetim Kurulu Üyesi Psikolog Kemal Özcan; “Herkesin kurtulmak istedi�i erken bo�alman�n bir avantaj� olabilir mi?” Evet, erken bo�alma her zaman bir erkek taraf�ndan bir sorun olarak alg�lanm�yor, baz� olumlu yanlar� da olabiliyor. (1) Erken bo�alma, erkekte organik bir sorun olmad���n�, cinsel fonksiyonlar�n yerinde oldu�unu, normal cinsel yan�t döngüsünün i�levsel oldu�unun bir kan�t� olabiliyor. (2) Cinsel istek ve arzunun yüksek oldu�unu, partnerin bir kad�n olarak çekici oldu�unu gösterebiliyor. (3) Nispeten k�sa bir süreli�ine de olsa kaliteli bir ereksiyon sa�layabiliyor. (4) Genellikle erken bo�alan erkekler bunu telafi etmek için birden fazla ili�kiye girdikleri için cinsel performanlar� daha yüksek olabiliyor. (5) Erken bo�alan erkek bunun eksikli�i gidermek için e�ine daha iyi davran�yor ve bu nedenle genelde kad�nlar�n istedi�i tarzda iyi bir e� olabiliyor. (6)Kad�n�n baz� sa�l�k nedenleri ve hamilelik gibi uzun süreli bir cinsel birlikteli�e müsait olmad��� zamanlarda erken bo�alma kad�n için rahatlat�c� olabiliyor. (7) Erken bo�alma sorununu birlikte a�maya çal��an çiftlerde evlilik ve çift ili�kisinin kalitesi artabiliyor, “biz” olma ve dayan��ma duygusu güçleniyor. (8) Baz� ilkel topluluklarda genç erkeklerde h�zl� bo�alabilme, erke�in üreme kabiliyetinin yüksekli�ini gösterdi�i için aran�lan bir özellik bile olabiliyor" dedi.

  TEDAV�S� MÜMKÜN..

  Erken bo�alman�n tedavisi hakk�nda bilgi veren Özcan; "Erken bo�alma cinsel terapi ile yüzde yüz tedavi edilebiliyor. Cinsel terapide kafan�n rahat olmas�, a�k kaslar�n�n gev�ek tutulmas�ve nefes kontrolünün yan�nda, bo�alman�n habercisi olan bedensel tepkilerinin fark�na varmay� ve hassasl��� azaltmay� amaçlayan dur-ba�la a�k oyunu ve Kegel egzersizleri uygulan�yor ve erkek bo�almas�n� kontrol edebildi�i gibi, güzel sevi�me sanat�na dair birçok �ey ö�reniyor. Tedavi sürecinde kad�n�n problemi küçümsememesi, ciddiye almas�, kayg�y� artt�racak davran��larda bulunmamas�, k�yaslama yapmamas�, iyi niyetli çabalar� desteklemesi, tehdit etmemesi, olumlu olanlara odaklanmas�, hep pozitif olmas�, problemleri de�il çözümü konu�mas� önem ta��yor" dedi.

  “GÜZEL SEV��ME” NASIL OLUR?

  Erkeklerin güzel sevi�me sanat�n� ö�renmeleri gerekti�ine dikkat çeken Keçe; "Erkekler erken bo�alman�n dayan�lmaz a��rl��� alt�nda eziliyor. Bu nedenle erkeklerin güzel sevi�me sanat�n� ö�renmeleri gerekiyor. Güzel sevi�me sanat�nda (1) Çift birbirini uyarmak için konu�uyor, (2) Sevi�meye cinsellik içermeyen bir �ekilde ba�l�yor, (3) Erotik ve yumu�ak uyar�c� dokunu�lar yap�yor ancak do�rudan cinsel uyar�dan kaç�yor, (4) Birbirlerine daha uzun süreli dokunuyor ve ok�uyor, (5) Penisin vajinaya girmesi yava� ve aral�klarla yap�l�yor, (6) Dokuz s��, bir derin giri� ile ritmik bir gidi� geli� yap�l�yor, (7) Heyecan yo�unlu�u artt���nda uygun bir �ekilde nefes al�p veriliyor, (8) Bo�almayla ilgili bedensel bir uyar� fark edildi�inde sabit kal�n�yor, a�k kaslar� gev�etiliyor, kar�ndan nefes al�n�yor (9) Be� duyu ile hissederek sevi�iliyor ve (10) �steyerek vakti geldi�inde bo�alma ya�an�yor.

  Yazı kaynağı : www.cised.org.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap