Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  erkekler ergenliğe girdiğini nasıl anlar

  1 ziyaretçi

  erkekler ergenliğe girdiğini nasıl anlar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Erkek Çocuğun Ergenliğe Girdiği Nasıl Anlaşılır? Çocuklar Kaç Yaşında Ergenliğe Girer?

  Erkek Çocuğun Ergenliğe Girdiği Nasıl Anlaşılır? Çocuklar Kaç Yaşında Ergenliğe Girer?

  Erkek çocukları, genellikle 10 ile 15 yaş aralığında ergenliğe girerler.

  Erkek Çocuğun Ergenliğe Girdiği Nasıl Anlaşılır?

  Erkeklerin kaç yaşında ergenliğe girdiği birçok ebeveyn tarafından merak ediliyor. Erkeklerde ergenlik belirtileri çok net görülür. Fakat her erkekte ergenlik yaşı farklılık gösterebilir. Genel olarak bakıldığında 10 ile 15 yaş aralığında erkeklerin ergenlik dönemine girdiği görülmüştür.

  Bu dönemde testislerde büyüme görülür ve ergenlik çağı başlamış olur. Merak edilen bir diğer konu da ergenlik döneminin ne zaman bittiğidir. Fakat ergenlik döneminin bitiş zamanı kişilere göre değişiklik gösterebiliyor. Bazı erkeklerin 25 yaşına kadar ergenlik dönemi sürebiliyor.

  Ergenliğin gelmesiyle birlikte erkeklerde çok belirgin belirtiler görülür. Özellikle sinirli ve memnun olmamaları ergenlik döneminde en çok görülen belirtidir. Bu dönemde erkeklerde fiziksel anlamda çok değişiklik gözlemlenir ve bu değişiklikler genellikle çok hızlı gelişir.

  Hızlı gelişmesinden dolayı erkekler bu durumdan endişe duyabilir. Fakat bu değişimler ergenlik döneminin bir parçasıdır. Yüz hatlarının değişmesi, sakal ve bıyık gibi faktörler ergenlik dönemini işaret eder. Birçok kişi bu durumları yaşadığında ergenliğe adım attığını anlayabilir.

  Çocuklar Kaç Yaşında Ergenliğe Girer?

  Erkeklerin kaç yaşında ergenliğe girdiği aile bireyleri tarafından merak edilen bir konu oluyor. Çocuklarda görülen değişimler ergenliği işaret eder. Ergenlikte görülen en net belirtilerden biri de seslerin kalınlaşmasıdır.

  Seslerde görülen kalınlaşma hızlı bir şekilde gelişir ve erkekler bu durumdan ilk aşamada rahatsız olur. Fakat gelişme devam ettikçe sesler yerine oturur ve bu duruma alışılır. Erkeklerin 25 yaşına kadar ergenliği devam edebilir. Bazı durumlarda ergenlik testleri de yapılabiliyor. Ergenliğe adım atan erkeklerde görülen belirtiler genellikle aynıdır. Bazı kişilerde ses önce kalınlaşırken bazı kişilerde kıllanma daha hızlı görülür. Tüm bu etkenler kişilere göre değişiklik gösteren durumlardır.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Erkeklerde ergenlik dönemi değişimleri

  Erkeklerde ergenlik dönemi değişimleri

  Erkeklerde ergenlik 10-15 yaşlarında başlıyor ve ilk değişim testislerin büyümesiyle gerçekleşiyor. Ergenlik süreci boyunca da fiziksel ve duygusal değişimler devam ediyor.

  Ergenlik sürecine girişi başlatan beyinde yer alan hipotalamustur. Vücut belirli bir olgunlaşma düzeyine geldiğinde beyinden, yine beyinin bir parçası olan "hipotalamus"a sinirsel iletiler gider ve hipotalamus, "hipofiz" adı verilen salgı bezini uyarıcı bir hormon salgılar. Hipotalamus, tüm yaşam boyunca vücuttaki hormon üretimini yönetir. Kızlarda ve erkelerde farklı hormonlar farklı miktarlarda üretilir. Bu dönemde oluşan değişiklikler sonucunda insan vücudu üreme yeteneği kazanır. Ergenin bu yaşta gördüğü değişikliklerin doğal olduğu kendisine anlatılmalıdır.

  Erkeklerde yaşanan vücut gelişim ve değişim süreci

  • Erkeklerde ergenliğin ilk belirtisi testislerin büyümesidir. Bu değişiklik genellikle 11,5-12 yaşlarında başlar. Bundan yaklaşık 1 yıl sonra cinsel bölgede kıllanma, peniste büyüme fark edilir.

  • Yine 13-13,5 yaşlarında sesi kalınlaşır, gırtlağındaki kıkırdak dokuda bir çıkıntı oluşur.

  • Aynı yaşlarda dudakların üzerinde, daha sonra yüzde, vücutta kıllanma başlar.

  • Ayaklar büyür, bacaklar ve kollar uzar, 13-15 yaş arasında boy hızla uzar. Deri ve saçlar yağlanır, yüzünde sivilceler ve siyah noktalar oluşabilir. Kasları geliştiği için daha güçlü olduğunu hisseder.

  • Ergenliğin başlama yaşı, kızlarda olduğu gibi, erkeklerde de çok değişkendir. Ergenliğin gecikmesine erkeklerde oldukça sık rastlanır.

  • 13-14 yaşlarına kadar hiçbir ergenlik belirtisi ortaya çıkmayan, bu nedenle boyu yaşdaşlarına göre küçük ve görünüşü de çocuksu olan birçok sağlıklı erkek çocuk vardır.

  • Arkadaşlarında ergenlik belirtileri başlamış, kendi vücudunda henüz bir değişiklik olmayan erkek çocuğun kaygılanmaması için gecikmenin doğal olduğu kendisine anlatılmalıdır. Ona, her bireyin farklı olduğu, vücudunun kendine en uygun bir zamanda olgunlaşacağı söylenmelidir.

  Peniste sertleşme ve boşalma

  Penis içerisinde süngere benzeyen bir yapı vardır. Sünger nasıl suyu içine çekerek emerse, penisteki süngere benzer yapı da içinde bulunan damarlardan kan çekerek şişer, sertleşir. ergenlik dönemine giren erkeklerde olmadık yerde ve beklenmedik durumlarda penis sertleşmesi yaşanabilir. Erkek tohum hücreleri (sperm) ergenlik dönemiyle çoğalmaya başlar. Sperm yumurtanın döllenmesi ve bebek oluşumu için gereklidir. Penis sertleşmesi sonrasında çok sayıda sperm boşaltılabilir. Sperm hücreleri meninin yalnızca küçük bir bölümünü oluşturduğu halde tek bir boşalmada 500 milyon kadar sperm hücresi bulunur. Cinsel ilişki sonucunda bu hücrelerden tek bir tanesi yumurtaya ulaşarak döllemeyi başarabilir. Genç yaşlarda sperm boşaltma işi sık yaşanır ancak yaş ilerledikçe azalır. Bu olayların gerçekleşmesi hormonlara bağlıdır.

  Islak rüyalar

  Bu yaştaki ergene, bazı sabahlar yatağını meni ile ıslanmış bulacağını anlatma zamanı gelmiştir. Bu ıslaklığın, cinsel ilişkide olduğu gibi herhangi bir uyarı ile oluşabilen ereksiyon sonucu görülen meni salgısı olduğu kendisine anlatılmalıdır.

  Bu salgı canlı spermler içerir ve cinsel üretkenliğin başladığının göstergesidir. Bütün bunlar, üreme organlarının geliştiğini ve ergenin erişkin bir erkek olmaya başladığını gösteren belirtilerdir. Bu gelişme, genellikle 18-20 yaşlarına kadar belirginleşerek devam eder.

  Ses değişimi

  Erkek çocuklarda ergenlikle birlikte seste de değişimler görülür. Gırtlak kıkırdağı öne doğru çıkar, ses kalınlaşır. Önce ses çatallanır ve çatlar. Ses telleri de bedenin diğer bölümleri gibi gelişmektedir. Sesin tonu ses tellerinin uzunluğuna ve gırtlak yapısına bağlıdır. Bu nedenle büyüme süresince seste çatallanma görülebilmektedir.

  Kıllanma

  Koltuk altı, genital bölge, yüz, kol ve bacaklarda kıllanma başlar. Genellikle sakallar ergenliğin sonuna kadar belirmez. Başlangıçta tüy şeklinde olan sakallar zamanla ve tıraş edilmeyle sertleşir.

  Erkek üreme sistemi

  Penis: İdrarın ve spermlerin dışarı boşalmasını sağlar.

  Strotum (torbalar): Penisin altında yer alan, testisleri saran ve koruyan torba şeklindeki deri parçasıdır.

  Testis: Strotumun içinde yer alan, içinde erkek tohum hücreleri bulunan iki organdır. Testosteron ve sperm üretir.

  Prostat: Spermleri taşıyan sıvıyı salgılayan bir bezdir. 

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Ergenlik Dönemi ve Özellikleri

  Ergenlik Dönemi ve Özellikleri

  Ergenlik belirtileri nelerdir?

  Ergenlik belirtileri kız ve erkek çocuklarda farklı zaman ve farklı bulgular ile başlar.  

  Kız çocuklarında ergenlik belirtileri;

  Erkek çocuklarında ergenlik belirtileri;

  Ergenliğin evreleri nelerdir?

  Ergenlik fizyolojik olarak 5 evreye ayrılmaktadır.

  Ergenlik ne zaman başlayıp ne zaman biter?

  Ergenliğin başlaması değişik ırklarda farklılıklar göstermekle beraber çocuğun takvim yaşından çok kemik yaşı ile ilişkilidir. Kızlarda kemik yaşı 10 yaş, erkeklerde kemik yaşı 11 yaşa ulaştığında ergenlik belirtileri oluşmaya başlar. Son yıllarda çocukların ergenliğe erken girdiğiyle ilgili tartışmalar bulunmaktadır. Tüm dünyada özellikle Avrupa ve Amerika’ da düzelen sosyoekonomik koşullar ile ergenlik başlangıç yaşının özellikle kızlarda erkene kaydığı gözlenmekle beraber bunun adet yaşına yansımadığı şeklindedir. Tüm dünyada artan obezite, ailelerdeki bilgi ve kaygı düzeyinin de artmasının böyle bir algının oluşmasında şüphesiz etkisi vardır. Türk toplumu ele alındığında ortalama olarak ergenlik kız çocukları için 10-11 yaşlarında başlamaktadır. Erkek çocuklarında ise kız çocuklardan 1-2 yıl daha geç ergenlik belirtileri ortaya çıkmaktadır.

  Ortalama olarak kız çocukları 12,5-13 yaşlarında adet olarak ergenliklerini tamamlarken, erkek çocukları 14-15 yaşlarında ergenliklerini tamamlamaktadır.

  İlk meme gelişiminden adet dönemine kadar geçen süre ortalama 2-4 yıl gibi bir süre almaktadır. Bu evreler arasındaki geçiş en az 6 ay olmalıdır. Bazı durumlarda ergenlik normal döneminde başlayıp hızlı ilerleyebilmektedir. Ergenliğin erken başlaması kadar temposu da önemlidir. Ergenlik dönemindeki çocukların izlenmesinin önemi de bu geçiş dönemlerinin normal sürelerde olup olmadığını tespitinin yapılabilmesi içindir.

  Ergenliğin başlaması ve bitmesi;

  Ergenlikte boy ve kilo nasıl olmalıdır?

  Erken ergenlik nedir?

  Kız çocuklarında meme tomurcuklanması, tüylenme, erkek çocuklarda ise yumurtalık hacminde artış gibi cinsiyete özgü bulguların kız çocuklarında 8, erkek çocuklarında ise 9 yaşından önce başlamasına erken ergenlik denir.

  Erken ergenlik nedenleri nelerdir?

  Erken ergenlik kız çocuklarında daha fazla karşımıza çıkmaktadır. Kız çocuklarında erken ergenlikle karşılaşıldığında genellikle idiyopatik veya gerçek erken ergenlik denilen altında her hangi bir hastalığın yatmadığı ergenlik görülmektedir. Erkek çocuklarda erken ergenlik daha az rastlanmakla birlikte beyin tümörü, hipofiz kistleri gibi altta yatan daha tehlikeli hastalıkların habercisi olabilmektedir. Erkenliği başlatan uyarı tam olarak bilinmemekle birlikte;

  Sonuç olarak her iki cinsiyette de erken ergenlik idiyopatik yani sebebi belli olmayan nedenlere bağlı gelişebileceği gibi beyin tümörleri ve kistleri, hidrosefali, menejit ve ensefalit sekelleri, yumurtalık tümörleri, böbrek üstü bezi hormon eksiklikleri ya da tümörleri gibi hastalıklardan da kaynaklanabilir.

  Gerçek erken ergenlik nedir?

  Normal ergenlik yollarını takip ederek, fizyolojik olarak normal ancak kronolojik olarak erken gelişen ergenlik santral veya gerçek erken ergenlik olarak tarif edilmektedir. Kız çocuklarında bu durum sıklıkla idiyopatik dediğimiz nedeni tam olarak bilinmeyen bir şekilde ortaya çıkabileceği gibi her iki cinsiyette de beyin tümörleri, hipofiz kitleleri, hidrosefali, kistler, geçirilmiş ensefalit veya menenjit ve bazı metabolik hastalıklar de santral ya da gerçek erken ergenliğe neden olabilirler.

  Yalancı erken ergenlik veya periferik erken ergenlik nedir?

  Erken ergenliğin organik bir rahatsızlığa bağlı olarak beyinden gelen uyarıcı hormonların etkisi olmadan ortaya çıkması; yalancı veya periferik erken ergenlik olarak tarif edilmektedir.

  Erken ergenlikte hangi bölüme ve hangi doktora gidilmelidir?

  Erken ergenlik nasıl teşhis edilir?

  Erken ergenliğin teşhisinde en önemli nokta fizik muayenedir. Bulguların başlama yaşı ve ilerleme hızı hakkında aileden bilgi alınmalıdır.

  Çocuğun doktora getirilmesinin en önemli nedeni ergenlik belirtileri olan tüylenme, memenin tomurcuklanması gibi belirtilerdir. Aynı zamanda çocuğun gelişimi de fizik inceleme esnasında değerlendirilir. Çocuğun boyu değerlendirilirken anne ve babanın boyu da dikkate alınmalıdır. Ayrıca; eğer erken ergenliğe neden olan başka organik bir hastalık var ise bunlara bağlı fizik inceleme bulguları da muayene esnasında tespit edilebilir.  Bu belirtiler kontrol edildikten sonra bir takım hormonal testler ve radyolojik görüntülemelerle tanı kesinleştirilmelidir.

  Hipofiz bezinden salgılanan kızlarda yumurtalık, erkek çocuklarda da testisleri uyaran hormonlar ve bunların uyarılmasıyla oluşan östrojen ve testosteron ölçümleri yapılmaktadır. Bu ölçümler ile ergenliğin başlayıp başlamadığı doğrulanabilir. Ayrıca bunların düzeyleri gerçek ya da yalancı (periferik) erken ergenliğin ayırımını yapmakta yol göstericidir

  Halk arasında kemik ölçümü olarak adlandırılan tetkik aslında sol el ve bileğinin röntgen ile değerlendirilmesidir. Bu çocuğun kemik yaşını hesaplamakta kullanılan bir yöntemdir. Çocuğun takvim yaşı ile kemik yaşının aynı olup olmadığının belirlenmesini sağlar. Çocukların takvim yaşlarıyla kemik yaşlarının aynı ya da birbirine yakın olması arzulanır. Ortalama yüzde 10 gibi bir sapma normal olarak kabul edilebilir. Kemik yaşı aynı zamanda çocuğun ön görülebilir son boyunu hesaplamak için de kullanılabilir. Ancak bunlarda hata payının yüksek olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir. Erken ergenlikte kemik yaşı takvim yaşına göre ileri bulunur.

  Özellikle kız çocuklarında yapılan pelvik ultrasanografik inceleme ile rahim ve yumurtalık boyutlarının ergenlik dönemi ile uyumlu olup olmadığı da tespit edilebilir.

  Erken ergenliğin tedavisi nedir?

  Erken ergenliğe organik bir rahatsızlık neden oluyorsa bu hastalığa yönelik tedavi uygulanmalıdır. Erken ergenlik gerçek erken ergenliğe bağlı olarak ortaya çıkmış ise ergenlik iğnesi ya da aşı tedavisi olarak bilinen uzun etkili ilaçlar ile hipofiz bezinin ergenlik hormonlarını salınmasını engellemeye yönelik bir tedavi uygulanmaktadır. Aşıların 28 günlük ve 3 aylık kullanılın formları bulunmaktadır. Aşı gibi kalçadan veya bacaktan yapılmaktadır. Cilt altı veya kas içine uygulanabilmektedir.

  Tedaviye başlanmasına karar verilen çocukta öncelikle bir tedavi protokolü çıkartılır. 3-4 ayda bir tedaviyi yürüten doktorun büyüme hızı ve ergenlik bulgularını kontrol etmesi gerekir. Ayrıca ilacın dozunda nadiren değişiklik gerekebilir.

  Tedavi genelde kız çocuklarında takvim yaşı11 erkek çocuklarında 12 olana kadar devam etmektedir.  

  Gerçek erken ergenlikte aşı tedavisi ile genellikle çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Kullanılan ilaçlar sadece hipofiz bezinin ergenlik hormonu salgılamasını engellemeye yöneliktir ve vücuttaki başka hormonları etkilememektedir.

  Erken ergenlik yaşayan çocuk kendi yaşıtlarıyla aynı seviyeye gelene kadar ergenlik hormonlarına bir set çekilmektedir.

  Erken ergenlik tedavisi alan çocuğun boyu yaşıtları gibi olur mu?

  Erken ergenlik tedavisinin iki asıl amacı vardır. İlk neden, yaşıtlarından önce ergenlik bulguları ve adet ile karşılaşmış ya da karşılaşma riski olan çocuğun psikososyal etkilenmesini önlemektir. Bir diğer amaç ise kemik yaşı ilerleyip büyümesini erken tamamlayacak olan çocuğun, erişkin boyunun hedef boyunun altında kalma riskidir. Tedaviyle bu kayıp önlenebilir. Ancak bu kaybın önüne geçmek için tedaviye başlanan yaş çok önemlidir. Bunun için ergenlik belirtileri çok ilerlemeden ve kemik yaşı 12 olmadan önce tedaviye başlanmalıdır. Zamanında başlanmayan tedavilerde ergenlik durdurulabilir ancak geç kalınan tedavilerde çocuğun final boyuna yani erişkin boyuna tedavinin bir etkisi olmayabilir. Ergenlik dönemi aynı zamanda çocukların boy sıçraması yapacakları dönemdir. Gereksiz yere tedavi edilen çocuklarda boy sıçramasına da engel olunabilir.

  Tedavinin boya olan etkisi sıklıkla yanlış yorumlanmaktadır. Sanki ergenliği durdurulan her çocuk uzun boylu olacakmış gibi bir yorum doğru değildir. Tedavinin gerçek anlamda boya etkisinin olması için kız çocuklarında 8 yaşından, erkek çocuklarında ise 9 yaşından önce bulguların başlamış olması gerekir.

  Erken boy atan her çocuk tedavi edilmeli midir?

  Tedavi edilecek çocuğun doğru seçilmesi çok önemlidir. Yaşıtlarından daha gürbüz daha uzun boylu olan çocuklar için erken ergenlik konusunda dikkatli olmak gerekir. Ancak yaşıtlarından daha çabuk büyüyen her çocuğun erken ergenlik tedavisi alması gerekmemektedir.

  Çocuklar değerlendirilirken, çocuğun boyu, genetiği, anne baba boyuyla uyumu gibi unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. Her çocuğu bireysel kendi özelinde değerlendirmek gerekmektedir.

  Gereksiz tedaviden uzak durulmalıdır.

  Erken ergenlik tedavisi alınmazsa ne olur?

  Erken ergenlik yapan durum örneğin kist, kitle, tümör veya adreal hiperplazi gibi bir neden ise bunların tedavisi mutlaktır ve altta yatan nedene göre değişkenlik gösterir. Altta yatan başka bir rahatsızlığa bağlı olmayan idiyopatik erken ergenlikte tedavi çocuğun boyu, takvim yaşı, kemik yaşı ve psikososyal durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu süreci bilmeyen çocuk korku ve kısıtlamalar yaşayarak ergenlik dönemini kontrol edemeyebilir. Bunun yanında erken ergenliğin fiziksel zararı boy kısalığıdır. Çocukta tedavi edilmeyen erken ergenlik erişkinlikte yaşıtlarına göre kısa kalmasına yol açabilmektedir. Ancak bir önceki madde de değerlendirdiğimiz gibi bu tedavi edilen ya da ergenliği durdurulan her çocuğun boyunun daha uzun olacağı anlamına gelmez.

  Erken ergenlik için nasıl beslenmek gerekir?

  Ergenlik tedavisi alsın ya da almasın tüm çocuklar için sağlıklı beslenme önemlidir.

  Katkı maddeleri ve hormonlu gıdalar erken ergenliğe neden olur mu?

  Yapılan araştırmalar sonucunda yaklaşık olarak 800 kadar endokrin bozucu madde belirlenmiştir. Bu endokrin bozucu maddelerin bazıları erken ergenliğe yol açabilmektedir. Erken ergenliğe yol açmasının yanında; gecikmiş ergenlik,  erkek bebeklerde inmemiş yumurtalık, sünnetli doğum gibi doğumsal anomalilere de neden olabilmektedir. Endokrin bozucu maddeler sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de kısırlık yani infertiliteye neden olabilmektedir. Hormonlu olduğu düşünülen gıdalardan hem çocukların hem yetişkinlerin uzak durması gerekmektedir. Tamamen organik beslenmek veya hangi gıdanın organik olduğunu tam olarak belirlemek mümkün olmayabildiği için sebze ve meyveler mevsiminde tüketilmelidir. Paketli ürünlerden uzak durmak tercih edilmelidir.

  Organik veya bitkisel ürünler ergen ergenliğe neden olabilir mi?

  Bitkisel ürünler derken dalından kopartılan meyve veya sebzeler değil piyasada organik veya bitkisel adı altında satılan ürünleri değerlendirmek gerekir. Endokrin bozucuların içinde kimyasal maddeler olduğu gibi piyasada satılan organik veya bitkisel ürünlerde de endokrin bozucular bulunmaktadır. Bu ürünlerin içinde ne olduğunu veya hangi oranlarda olduğunu bilmek mümkün değildir. Aynı şekilde bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla satılan bitkisel veya organik ürünler de aynı etkileri yapabilmektedir. Özellikle küçük yaşta çocuklar ve hamilelerin piyasada bitkisel veya organik adı altında satılan besin takviyelerinden uzak durması ve kullanmak için doktor tavsiyesine uyması gerekmektedir.

  Erken ergenlik zararları nelerdir?

  Erken ergenliğin zararlarını ele alırken ilk önce erken ergenliğe neden olan altta yatan beyin rahatsızlığın varlığı değerlendirilmelidir. Bunların tedavisi mutlaktır.

  Erken ergenlik; santral yani altta yatan organik bir hastalığa bağlı olmadan gelişen gerçek erken ergenlikse;

  Ergenlik döneminde aileler nelere dikkat etmelidir?

  Anne babalar çocuklardaki fiziki değişimi yakından takip etmelidir.

  Her çocuk yılda en az bir kez çocuk doktoru tarafından izlenmeli ve anormal olabilecek durumlar tespit edilmeye çalışılmalıdır.

  Hızlı büyüyen yaşıtlarıyla arasındaki farkın çok olduğu çocuklarda erken ergenlik olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

  Gecikmiş ergenlik nedir?

  Kız çocuklarının, 13 yaşına geldiğinde meme tomurcuklanması olmaması veya meme tomurcuklanması ve tüylenme olmasına rağmen 16 yaşına kadar adet yaşamaması gecikmiş ergenlik olarak tarif edilir. Kız çocuklarında gecikmiş ergenliğe; kromozom bozukluğu, doğuştan rahim veya yumurtalık olmaması, yumurtalık fonksiyonlarının kaybı veya hipofiz hormon eksiklikleri gibi farklı rahatsızlıklar neden olabilmektedir.

  Erkek çocuklarının ise 14 yaşına gelmesine rağmen yumurtalık hacminde artışın başlamaması gecikmiş ergenlik belirtisidir. Erkek çocuklarda gecikmiş ergenlikte ailesel gecikme gibi patolojik olmayan durumlarda görülebilirken, bazı sendromlar, yumurtalık fonksiyon bozuklukları ve hipofiz hormon eksikliği de gecikmiş ergenliğe neden olabilir

  Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap