Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  erkek yumurtalık ağrısı icin hangi bölüme gidilir

  1 ziyaretçi

  erkek yumurtalık ağrısı icin hangi bölüme gidilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Testislerde sertlik var hangi doktora gitmeliyim?

  Testislerde sertlik var hangi doktora gitmeliyim?

  Testislerde ağrı için hangi doktora gidilir? Testislerde sertlik için hangi bölüme gidilir? Testis sertlik için hangi bölüme gidilir? soruları üreme organlarında sorunları olanlar tarafından sıklıkla sorgulanmakta.Testiste ağrı durumunda her koşulda üroloji uzmanına müracaat gereklidir. Çünkü ağrılı bir patolojinin altında mutlaka ciddi rahatsızlıklar olabilir. 

  Erkek cinsel organına hangi doktor bakar? Testis veya halk deyimiyle yumurtalık ağrıları, enfeksiyon türlerinden travmatik yaralanmalara kadar birçok sebebe bağlı olabilir ve bazı durumlarda bu testis ağrıları acil bir tıbbi durumun habercisi olabilir. Testis ağrısı erkeklerde oldukça sorunlu bir tıbbi durumdur.  

  Testis ağrılarına neden olan enfeksiyonlar hangileridir?

  - Ciddi bir testis enfeksiyonu

  - Orşit (testis enfeksiyonu)

  - Epididimit (epididimit denen organın enfeksiyonu)

  - Varikosel (kısırlığa, yumurtalıklarda özellikle kıvamındabozulmaya, atrofiye sebep olan, o testis bölgesinin etrafındaki damarlarda genişlemesi ve bir varis halini alması ile klinik olarak seyreden olgular) Bu ağrılar hasta için mutlaka üroloji uzmanına müracaat gerektiren bir durumdur.

  Testislerde ağrı için hangi doktora gidilir?

  Testislerde ağrı için hangi bölüme gidileceği bazı durumlarda karıştırılabilmektedir. Testislerde ağrı gibi semptomlar için gidilecek bölüm üroloji veya eski adıyla bevliye branşıdır. Ağrı oluşmaya başladığı ilk an üroloji bölümünden randevu alınması önerilir. Bunlarla beraber belirli aralıklarla doktor kontrolü genel vücut sağlığı için önemlidir.

  Üroloji hangi sorunlara bakar? Ürolüji hangi hastalıklara bakar?

  * İdrar yaparken yanma hissi

  * İdrar yolunda akıntı.

  * Sık idrara çıkma

  * İdrar yapamama tıkanma

  * Böbrek taşı,Bel ağrısıyla beraber bulantı olması,

  * Erken boşalma,

  * Frengi,

  * İktidarsızlık,

  * Kısırlık,

  * Mesane,

  * Penis Hastalıkları,

  * Prostat

  * Testislerde ağrı

  * Gece sık sık idrara kalkma

  * Kanlı idrar yapma (Kanlı işeme)

  * Torbalarda şişme

  * Testislerde sertlik,şişme

  * Sünnet derisinde şişlik,kızarıklık.

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Testis Ağrısı için Hangi Doktora, Bölüme, Branşa Gidilir ?

  Testis Ağrısı için Hangi Doktora, Bölüme, Branşa Gidilir ?

  Testis ağrısı (testis ağrısı), bir veya her iki testiste veya civarında meydana gelen ağrıdır. Testis ağrısı bazı zamanlarda karın ve kasık civarı bölgelerdeki diğer nedenlerden dolayı kaynaklanır. Bu durumda ağrı, o bölgelerde hissedilir. Eğer böyle bir şikayetiniz varsa Üroloji bölümüne gitmelisiniz. Üroloji bölümü testis ya da herhangi bir üreme organı için gidilmesi gereken hastahane bölümüdür. Genel olarak insanlar bu tür ağırlardan korksalar da, aslında çoğu zaman korkulacak bir şey yoktur. Ancak siz her ihtimale karşı hastanenin Üroloji bölümüne gitmelisiniz.

  Testis ağrısının bazı olası nedenleri vardır. Testisler çok hassastır. Bu yüzden küçük bir yaralanma bile testis ağrılarına veya rahatsızlıklarına neden olabilir. Testis ağrısı, testisin iç bölgesinden, sarmal tüpten ya da arka tarafta bulunan destekleyici dokudan dolayı ortaya çıkabilir.

  Ağrılar, testis ağrısı gibi görünen kasık ve karında meydana gelebilir
  Ve bazen bu bölgelerdeki ağrılar da neden olabilir. Örnek verecek olursak; böbrek taşları bile testis ağrılarına neden olabilir. Testis ağrısının nedeni her zaman aynı olarak tanımlanamaz. Bu yüzden en iyi yol; bir Üroloji hekiminden randevu almaktır.

  Testis bölgesindeki ağrılar ga da ağrı nedenleri;

  – Diyabetik nöropati (sinir hasarı)

  – Kemoterapi ilaçları ve bazı antibiyotiklerin yan etkileri

  – Epididimit (testis iltihabı)

  – Gangreni

  – Henoch-Schonlein purpurası (kan damarı iltihabı)

  – Hidrosel (skrotumun şişmesine neden olan sıvı birikmesi)

  – İdiyopatik testis ağrısı (bilinmeyen neden)

  – Kasık fıtığı

  – Böbrek taşı

  – Kabakulak

  – Orşit (iltihaplı testis)

  – Prostatit (prostatın enfeksiyonu veya iltihabı)

  – Skrotal kitleler

  – Spermatosel ( testisde sıvı birikmesi)

  – Testis yaralanması veya testislere alınan darbe

  – Testis kanseri

  – Testis torsiyonu (bükülmüş testis)

  – İnmemiş testis (kriptorşidizm de denir)

  – İdrar yolu enfeksiyonu (İYE)

  – Varikosel (skrotumda genişlemiş damarlar)

  Eğer kasık veya karın boşluğu bölgelerinde ağrılar varsa, bu ağrılar testis ağrısına neden olabilir. Ayrıca giyilen dar giysiler de bu ağrıyı tetikleyebilir. Bu yüzden giysilerin rahat olmasına dikkat edilmelidir.

  Yazı kaynağı : sendrompedia.com

  Kasıkta ağrı için hangi bölüme/doktora gidilir?

  Kasıkta ağrı için hangi bölüme/doktora gidilir?

  Kasıkta ağrı için hangi bölüme/doktora gidilir?

  Kasık ağrısı sık görülen bir semptomdur ve herkeste olabilir. Kasık ağrısının diğerlerinden daha sık görülen bazı potansiyel nedenleri vardır. Peki, Kasıkta ağrı için hangi bölüme/doktora gidilir? Merak edilen tüm detaylar haberimizde...

  İnsanlar karnının alt kısmında, bacağın pelvisle birleştiği yerde ağrı yaşadıklarında, genellikle bunu kasık ağrısı olarak adlandırırlar. Bir kas gerilmesi erişkinlerde kasık ağrısının en yaygın sebebi olsa da, kasık fıtığı, böbrek taşı veya skrotumda kalça ekleminin içinde veya etrafındaki sorunlar veya belirli sinirler de dahil olmak üzere çok çeşitli başka durumlarla suçlanabilir. Altta yatan nedene bağlı olarak kasık ağrıları hafif veya şiddetli olabilir. Şimdi, Kasıkta ağrı için hangi bölüme/doktora gidilir? Gelin hep birlikte öğrenelim…

  KASIK AĞRISI NEDEN OLUR?

  Kasık bölgesi, üst uyluğun alt karın bölgesi ile birleştiği alandır. Ağrı kasık bölgesinde olmak üzere organları etkileyen çeşitli koşullar nedeniyle; kas-iskelet ağrısı veya üreme organları ile ilgili olabilir. Kasık ağrısı, akut olabilir (başlangıçta ani) veya ağrı, spesifik nedene bağlı olarak zamanla (kronik) devam edebilir. Tüm ağrılarda olduğu gibi, kasık ağrısının özellikleri (kesin yeri, zamanlaması, süresi vb.) sebebi belirlemek için önemlidir. Kasık ağrısı, travma veya yaralanma, tümörler, enfeksiyonlar, fıtıklar veya başka koşullar nedeniyle ortaya çıkabilir. Kasıktaki ağrı, bacak gibi kasık dışındaki bölgelerde de ortaya çıkabilir. Örneğin, bacaktaki kasların veya tendonların hasar görmesi kasık bölgesine yayılan ağrıya neden olabilir.

  Kas gerilmeleri, bursit , kırıklar ve fıtıklar kasık ağrısının sık karşılaşılan nedenlerindendir. Erkeklerde testislerin iltihaplanması veya testis ve skrotumu etkileyen diğer durumlar kasık ağrısına neden olabilir. Kadınlarda ise; kasık fıtığı, böbrek taşları, yumurtalık kistleri, bakteriyel enfeksiyonlar, şişmiş lenf bezleri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonları, kalın bağırsak enfeksiyonları, saçkıran, mantar enfeksiyonu gibi bazı durumlar kasık ağrısına neden olabilir. Ayrıca, üreme çağındaki kadınlarda, genç ya da menopoza girmiş kadınlara göre, kasık ağrılarına daha sık rastlanır.

  KASIKTA AĞRI İÇİN HANGİ BÖLÜME/DOKTORA GİDİLİR?

  Kasıkta ağrı için hastanelerin Genel Cerrahi polikliniklerine başvurmak gerekir.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap