Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  erik kurusu nasıl yapılır

  1 ziyaretçi

  erik kurusu nasıl yapılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Erik Kurusu Tarifi

  Evde Erik Nasıl Kurutulur?

  Evde Erik Nasıl Kurutulur?

  Kuruyemişler arasında en çok sevilenlerden bir tanesi kuru erik! Hem hafif tatlı hafif mayhoş lezzeti ile benzersizdir, hem de içerdiği vitamin ve mineraller ile sağlığa faydalıdır. Günlük beslenme rutininize kuru erik eklemek, sizi pek çok hastalığa karşı kuruyacaktır. Peki, evde erik nasıl kurutulur?

  Marketten kuru erik almak istemeyen, bahçesinden topladığı ya da mevsiminde satın aldığı erikleri kurutmak isteyenleri buraya alalım!Evde erik nasıl kurutulur sorusuna hazırladığımız cevaplar ile bu basit istemi sizler de rahatlıkla evinizde uygulayabilirsiniz!

  Bu yazımızda öncelikle kuru eriğin besin değerlerine bakacağız. Ardından kuru eriğin faydalarına göz atacağız. Sonrasında isteyenler için çekirdekli isteyenler için ise çekirdeksiz olmak üzere iki farklı yöntem ile evde erik nasıl kurutulur sorusuna yanıt vereceğiz.

  Üstelik erik kurutma işlemi sırasında karşılaşabileceğiniz güçlüklere de çözüm önerileri sunacağız. Daha sonra ise evde kuruttuğunuz erikleri saklama yöntemlerinden bahsedeceğiz.Son olarak ise evde kendiniz kuruttuğunuz erik ile nasıl yemekler yapabileceğinize göz atacağız!

  Hem Faydalı Hem Lezzetli: Kuru Erik

  kurutulmuş erik

  Kuru erik, atıştırmalık çeşitleri arasında herkesin en sevdiklerinden bir tanesidir. Bunun sebebi hem içerisindeki lezzet hem de faydaları! Öncelikle kuru erik oldukça masum bir atıştırmalıktır.

  Tamamen doğal olan kuru erik aynı zamanda düşük bir kaloriye sahiptir. Tamamen doğal olan şekerli yapısı ile tatlı ihtiyacınızı sağlıklı bir şekilde giderir. Evde erik nasıl kurutulur konusunun inceliklerine geçmeden evvel, isterseniz kuru eriğin faydalarına biraz daha yakından göz atalım.

  Kuru erik düşük kalorilidir! Kuru eriğin 100 gramında yaklaşık olarak 260 kal ya da 27 kalori bulunmaktadır. Masum derken kastetmek istediğimiz şey tam olarak buydu! Kuru erik epeyce düşük kalorili bir yiyecektir.

  Kuru erik oldukça liflidir. 100 gramlık bir kuru erik porsiyonunda 9.4 gram lif bulunmaktadır. Bu da günlük lif ihtiyatınızın % 38’lik bir kısmını kuru erik ile karşılayabileceğiniz anlamına gelir.

  Kuru erik aynı zamanda enfes bir C vitamini deposudur. Özellikle kış aylarında bizi hastalıklardan koruyan C vitaminini günlük beslenme düzeninize alternatif kayanlarla dahil edebilmek için kuru erik tüketebilirsiniz. Bunun dışında içinde bir miktar da A vitamini bulundurmaktadır.

  Kuru erik içerisinde bulunan vitaminlerden bir tanesi de K vitaminidir. Kuru eriğin küçük bir kaşesi bile günlük K vitamini ihtiyatınızın %80’inden fazlasını karşılamaya yetecektir.

  Kuru erik sadece vitamin anlamında değil, aynı zamanda mineral anlamında da zengin bir yiyecektir. İçerisinde en yoğun olarak bulunan mineral potasyumdur. Kuru erik tüketerek bedeninizin günlük potasyum ihtiyacının % 35’ini karşılayabilirsiniz. Kuru erik içerisinde ayrıca kalsiyum ve demir gibi mineraller de bulunmaktadır.

  İşte içerisindeki maddelerden de anlaşılabileceği gibi kuru erik oldukça faydalı bir kuru yemiştir. Bütün bu faydalarını hayatımıza dahil etmek için onu soframızdan eksik etmemeliyiz.

  Faydaları ile Göz Dolduran Kuru Erik

  kuru erik

  Erik nasıl kurutulur konusu size biraz zahmetli gibi görünüyorsa, belki de kuru eriğin faydaları  ile ilgili hazırladıklarımızı okumak sizi cesaretlendirecektir. Kuru eriğin lezzetli olduğu kadar faydalı olduğundan da bahsetmiştir.

  Bu faydaları her gün sofranızdan eksik etmemek adına evde erik nasıl kurutulur ile ilgili rehberimizi takip ederek kendiniz erik kurutabilirsiniz.Peki, bu sürecin sonucunda hangi faydaları ailenizle paylaşmış, sofranıza taşımız olacaksınız? İncelememiz sizi bekliyor!

  Kabızlığa Son!

  Öncelikle kuru erik denince akla ilk gelen ve evde erik nail kurutulur sorusunu kendimize sormamıza neden olan fayda ile başlayalım… Kuru erik, bağırsakları çalıştıran muhteşem bir kuruyemiştir. Bu kuruyemişten günlük beslenme düzeninize en az 100 gram eklediğiniz takdirde, kabızlık problemi ile vedalaşmış olursunuz. Yiyeceklerin doğal bir şekilde sindirilmesine yardımcı olan kuru erik, sizi bu dertten kurtaracak.

  Kalp Dostu…

  Kuru eriğin faydaları arasında belki de en önemlilerinden bir tanesi, kalp sağlığı üzerindeki olumlu etkileridir. Bu konuda işin sırrı içerisindeki potasyum mineralinden geliyor. Özellikle de düşük kan basıncı şikayeti yaşayan kişilerin günlük olarak kuru erik tüketmesi önerilir.

  Bu sayede kan basıncını düzenlemek konusunda tamamen doğal bir yöntemle önemli bir adım atmış olursunuz. Düzenlenen kalp basıncı sayesinde baş dönmesi, kalp krizi ya da felç gibi gelecekte başınıza gelme ihtimali olan sorunlara karşı kendinizi korumayaalırsınız.

  Saç ve Cilt Sağlığı

  Kuru eriğin faydaları arasında, saç ve cilt sağlığı üzerinde olan olumlu etkileri de yer almakta.. Saç dökülmesi, her yaştan kişinin hayatının kimi dönemlerinde yaşadığı bir sorundur. Bu sorunla savaşmak için kimi zaman dışarıdan müdaheleler uyguluyoruz.

  Ancak mu müdaheleleri içerinden sağlıklı bir beslenme düzeni ve doğru besinlerle desteklemezsek bu durum boşa gitmiş olur. İçerisinde demir bulunduran kuru erik, saç dökülmeleri ile olan savaşta sizi destekleyecek bir beşindir.

  Gelelim kuru eriğin cilt sağlığı üzerindeki etkisine…Evde erik nasıl kurutulur sorusunu kendimize sormaya bizi motive eden nedenlerden bir tanesi de kuru eriğin cilt sağlığına olumlu etkileridir.Yaşlanma karşıtı bir etkisi olduğuna inanılam bu tatlı meyve, vitamin ve mineral deposu yapısı sayesinde anti-aging bir etki yaratır.

  Evde Erik Nasıl Kurutulur?

  Eriğin içerisindeki besin değerlerine ve insan bedenine olan katkılarına göz attık. Eğer artık ikna olduysanız, erik nasıl kurutulur konusuna dönebiliriz! Evde erik kurutmak aslında oldukça kolay bir süreçtir. Tek yapılması gereken adımları takip etmek ve biraz da sabırlı olmaktdır. Bu kolay yöntemlerle siz de evde kolaylıkla erik kurutabilirsiniz.

  Erik kurutmada kullanlan iki farklı yöntem vardır. Bunlardan ilkinde, eriğin içerisindeki çekirdek çıkartılır. İkincisinde ise çekirdek içerisinde bırakılır ve o şekilde kurutulur. Farklı damak tatları için farklı sonuçlar isteyenleri düşündük, ve her iki yöntemin de inceliklerini sizin için derledik!

  Çekirdeksiz Erik Nasıl Kurutulur?

  erik nasıl kurutulur

  İlk yöntemimiz,çekirdeksiz eriksevenlere gelsin. Adımları takip ederek eriği kolayca kurutabilirsiniz.

  Çekirdekli Erik Nasıl Kurutulur?

  kuru erik

  Evde erik nasıl kurutulur sorusuna ikinci yanıtımız iseçekirdekli eriktengeliyor. Öteki yönteme göre daha kolay olan bu ikinci yöntemle de son derece kolay bir şekilde erik kurutabilirsiniz.

  Evde Erik Kurutmak İsteyenlere İpuçları

  Evde erik nasıl kurutulur sorusuna hangi yanıtı seçerseniz seçin bu ipuçları ile hem erik kurutma sürecini hem de kuru erikleri saklama işlemini çok daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

  Erik Kuruturken Böceklerle Mücadele!

  Erikleri kurutacağınız yere bağlı olarak türlü çeşitli böceklere karşı da bir mücadele vermeniz gerekebilir. Hem doğamızın bir parçası olan o böcekleri öldürmemek hem de eriklerinizi istiladan korumak birkaç basit yöntem ile sağlanabilir.

  Sineklerele Mücadele

  Eğer eriklerinizi kurutmak üzere yerleştirdiğiniz tepsiyi koyacağınız balkon, irili ufaklı sineklerin ya da arıların uğrak yeri ise, o zaman onları meyvelerinizden uzak tutmanız gerekebilir. Bu nedenle sık aralıkları olan bir tel kapağı tepsinin üzerine koyabilirsiniz. Eğer bu şekilde bir kapağınız yoksa, bir süzgeç de işinizi görecektir.

  Karıncalarla Mücadele

  Kimi zaman balkonlar ya da teraslar karıncaların uğrak yerlerinden biri olabilirler. Eriklerin şekerli yapısı ile karıncaları kendisine çekme ihtimali var. Bu nedenle size şimdi harika bir çözüm önereceğiz. Erikleri kurutmak üzere yerleştirdiğiniz tepsinin etrafına tuz dökerseniz, karıncaları eriklerden uzak tutmuş olursunuz. Karıncaları doğal olarak uzaklaştıran tuz, böcek ilaçlarından daha etkilidir.

  Kuru Erik Nasıl Saklanır?

  Erik nasıl kurutulur sorusuna yanıt verdik ve eriklerimizi kurutup hazır ettik. Şimdi sıra geldi eriklerimizi muhafaza etmeye… Öncelikle erikleri cam kavanozda muhafaza etmenizi tavsiye ederiz. bu sayede tatları bozulmayacak ve hava şartlarından etkilenmeyecekler. Ağzı kapalı cam bir kavanoz tam olarak işinizi görecektir.

  Erikleri kuru ver serin bir yerde saklamaya özen gösterin. Nem almayan bir erzak dolabı ideal nokta olacaktır.

  Kuru Erik Nasıl Tüketilir?

  kuru erikli dolma

  Evde erik nasıl kurutulur sorusuna yanıt verdik. Eriğin faydalarından da bahsettik. Sıra geldi kuru eriği günlük yaşantınızın bir parçası haline getirecek önerilere… Bu öneriler sayesinde kuru eriği sadece bir kuruyemiş olarak değil aynı zamanda bir yemek malzemesi olarak da görebilirsiniz!

  Kuru Erik Başrolde: Nefis Özbek Pilavı

  Kuru eriğin ülkemiz mutfağındaki sevilen lezzetler içerisinde kendisine yer bulabildiğini biliyor muydunuz? Özellikle de Özbek pilavı bu durumun örneklerinden biri… İçerisinde sayısız kuru meyve bulunduran lezzetli mi lezzetli bir Özbek pilavına imza atmak isterseniz eğer, evde kendiniz kuruttuğunuz erikleri tarife ekleyebilirsiniz.

  Çay Saatlerinin Yeni Yıldızı: Kuru Erikli Tatlılar

  kuru erikli tarif

  Bir kuru meyve olması itibarı ile özellikle tatlı tariflerinin vazgeçilmez bir parçası oluyor. Kuru erik tatlıların hem içinde hem de üzerinde kullanılabilir. Kuru erik ile yapacağınız kekler, pastalar, kurabiyeler tadından yenmez olacaktır.Hele de evde erik nasıl kurutulur adımlarını takip edip kendi eriğinizi kendimin kurutursanız bu tatlıların tadı daha da güzelleşecektir.

  Kuru Erikli Müsli ile Güne Başlayın

  Sabah kahvaltılarında özellikle de formuna dikkat edenlerin tercih ettiği yiyeceklerden bir tanesi müslidir. Müsliyi evde kendiniz kuruttuğunuz kuru erik ile lezzetlendirebilirsiniz. Üzerine bir avuç kuruyemiş ve biraz da süt ya da yoğurt da eklediniz mi işte kahvaltınız hazır. Bu kahvaltı hem düşük kalorili olacak hem de sizi gün boyu tok tutacak.

  Atıştırmalık Kuruyemiş Olarak

  Ve tabii geldik kuru eriğin en yaygın tüketilme biçimine… Kuru erik, harika bir kuruyemiştir. Ara öğünlerinizi kuru erik ile lezzetlendirebilirsiniz.Erik nasıl kurutulur artık biliyorsunuz!Mevsiminde topladığınız erikleri kurutup yıl boyunca ister iş yerinde ister okulda sağlıklı bir atıştırmalık olarak kullanabilir, sevdiklerinizin çantasına iliştirebilirsiniz!

  Yazı kaynağı : www.kuruyemisborsasi.com

  Erik nasıl kurutulur? Çekirdekli siyah, sarı ve yeşil bütün eriği fırında ve farklı kurutma yöntemleri

  Erik nasıl kurutulur? Çekirdekli siyah, sarı ve yeşil bütün eriği fırında ve farklı kurutma yöntemleri

  Sert çekirdekli olan bir meyve ağacını ifade eden eriğin iç kısmının sertleşmesi ile sert çekirdek kabuğu ortaya çıkmaktadır. Yenilen kısmı ise etli ve suludur. Meyveleri renk, şekil ve tat bakımından oldukça farklıdır. Tohumları bir başka deyiş ile çekirdekleri acıdır.

   Fırında Erik Nasıl Kurutulur?

   Erik fırında raht bir şekilde kurutulabilmektedir. Fırında erik kurutmak için gereken malzemeler; istenilen miktarlarda erik, tepsiye sermek için yağlı kağıt ve buzdolabı poşeti kullanılmaktadır. İyi bir şekilde yıkanıp ayıklanmış olan erikler ikiye bölünür ve böylece çekirdekleri çıkartılır. Fırın tepsisinin üzerine yağlı kağıt yerleştirilir.

   Ayıklanmış olan ve ikiye ayrılan eriklerin kabuklu bölümleri yağlı kağıda temas edecek biçimde dizilir. Birbirlerine hiçbir tarafı değmeyecek biçimde erikler tepsiye dizilir. Hazırlanan tepsi 200 derecelik olan fırına verilir. Ortalama olarak 4 saat boyunca erikler pişirilir.

   Pişirirken de eriklerin yanmaması için ara sıra kontrol yapılmalıdır. 4 saatin sonunda piştiğine emin olunduktan sonra fırın kapatılır. Erikler yaklaşık olarak 8 saat kadar fırın içerisinde soğumaya bırakılmalıdır. Soğuyan erikler ise tek kullanımlık olacak biçimde buzdolabı poşetlerine konularak derin dondurucuya kaldırılır.

   Güneşte Erik Nasıl Kurutulur?

   Eriklerin kurutulma yöntemi arasında en çok tercih edilen yöntem güneşte kurutma yöntemi olmaktadır. Kurutacak olan erikler yıkanarak temizlenir. Daha sonra ise bir müddet kurumaları için beklenmesi gerekmektedir. İsteğe göre erikler bir bıçak yardımı ile tam ortalarından ikiye bölünür ve çekirdekleri çıkartılır. Bu arada ezik veya çürük olan erikleri ayıklamak üretmektedir. Bunun sebebi, bahsedilen eriklerin kurutmaya müsait olmamalarıdır.

   Tüm erikler çekirdeklerinden ayrıldıktan sonra geniş bir tepsiye ya da temiz pamuklu olan bir örtünün üstüne eriklerin iç tarafları yukarı bakacak ve birbirine değmeyecek biçimde dizilir. Daha sonra bunları direkt şekilde güneş ışığı alan bir yere ya da söz gelimi balkona bırakılır. Çekirdekleri çıkarılmış olan erikler ilk bir gün boyunca iç tarafları yukarıda olacak biçimde bekletilir ve ardından da gün aşırı ters yüz edilir. 4 ile 5 gün içerisinde erikler bütünüyle kurur ve tüketime hazır duruma gelir.

   Eriğin Özellikleri Nelerdir?

   Eriğin çok sayıda özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler vücut için oldukça fayda sağlamaktadır. Eriğin sağladığı özellikler şu şekilde sıralanmaktadır:

  Erik adet düzensizliklerinin giderilmesini sağlamaktadır.

  Ateş düşürücü niteliği bulunmaktadır.

  Karaciğer hastalıklarına iyi gelmektedir.

  Kolesterolü dengelemektedir

  Kabızlığı gidermektedir.

  Demir eksikliğini engellemedeki tedavi sürecinde kullanılmaktadır.

  Astım, soğuk algınlığı, akciğer kanseri, öksürük ve kronik olan akciğer rahatsızlıklarından korumaktadır.

  Erik Hangi Hastalıklara İyi Gelmektedir?

   Erik, çok sayıda hastalığa iyi gelmektedir. Bu özelikler şu şekilde sıralanmaktadır:

  Erik, kabızlık durumuna yararlı olup bağırsakları iyi bir şekilde çalıştırmaktadır.

  Kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır.

  Bronşit ve astım gibi hastalıklara karşı büyük ölçüde koruma sağlamaktadır.

  Kansere karşı bir hayli fayda sağlamaktadır.

  Östrojen hormonunu dengelemesinden dolayı menopoz dönemi içerisinde kullanılması faydalı olmaktadır. 

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Erik Kurusu (Kuru Erik) Nasıl Yapılır? Güneşte Ve Fırında Erik Kurutma

  Erik Kurusu (Kuru Erik) Nasıl Yapılır? Güneşte Ve Fırında Erik Kurutma

  Kurutulmuş meyvelerin raf ömrü yaş meyvelerden daha fazladır ve genelde yaşlardan daha lezzetlidirler. Erik nasıl kurutulur makalemizde kendi imkanlarınızda fırında ve güneşte erik kurutma yöntemlerine yer verdik. Kuru erik A, B ve E vitaminleri açısından zengindir.

  Eriğin bol olduğu zamanda bolca erik alıp kurutabilirsiniz.

  Fırında erik kurutma yöntemi

  Size önerimiz eriği güneşte kurutmanızdır, fırında kurutmak en az 4 saat sürer ve kabarık bir elektrik faturasına yol açar. İşte yapmanız gerekenler

  Erikleri güzelce yıkayıp, ortadan ikiye kesin ve içindeki çekirdekleri çıkarın. Fırın tepsisine fırın kağıdını serin ve üzerine kabuk kısmı fırın kağıdına gelecek şekilde erikleri birbirine değmeyecek şekilde tepsiye dizin. Fırın tepsisini fırına verin 200 derecede 3-4 saat boyunca fırında pişirin, bu süre zarfında ara ara erilklerin yanıp yanmadığını kontrol edin. Süre dolunca fırının fişini çekin ve erikler gece boyunca fırında kalsın. Ertesi gün kuruttuğunuz erikleri yiyeceğiniz kadar buzluk poşetlerine koyun, poşedin ağzını bağlayın.

  Güneşte erik nasıl kurutulur?

  Kuru erikleri güzelce yıkayıp kurutun. İkiye kesip çekirdeklerini çıkarın. Tepsinin içine koyup, kabuklu kısımları tepside, kesik kısımları yukarı bakacak şekilde güneşli bir yerde 4-5 gün boyunca yahut erikler iyice kuruyana kadar güneşte bekletin. Kuruyan erikleri mümkünse vakumlu saklama kabına bu kap yoksa cam kavanoza koyup, ağzını sıkıca kapatın.

  Kırmızı Ve Sarı Eriğin Faydaları (Bilimsel Araştırma Sonuçları) Tıklayınız

  Domates Nasıl Kurutulur, Kurutulmuş Domates Nasıl Saklanır? Tıklayınız

  Evde Kızılcık Kurusu Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım Tıklayınız

  Elma Kurusu Nasıl Yapılır? Güneşte Ve Fırında Elma Kurutma Yöntemi Tıklayınız

  Şeftali Nasıl Kurutulur? 3 Pratik Yöntem Resimli Anlatım Tıklayınız

  Armut Kurusu Nasıl Yapılır? Güneşte Ve Fırında Armut Kurutma Yöntemi Tıklayınız

  Patlıcan Nasıl Kurutulur? Resimli Anlatım Tıklayınız

  Kabak Nasıl Kurutulur? Resimli Anlatım Tıklayınız

  Yazı kaynağı : www.mavikadin.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap