Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  erapor sağlık gov tr doğrulama servisi karekod

  1 ziyaretçi

  erapor sağlık gov tr doğrulama servisi karekod bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Rapor Referans Numarası ile Rapor Doğrulama - EReport.ReportVerification.WebApp

  Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı

  e-Rapor Sistemi

  Rapor Doğrulama

  Yazı kaynağı : erapor.saglik.gov.tr

  e-Rapor

  07.05.2020

  Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporu Toplu Gerçekleştirilen İşlemler

  Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporu web servis ve uygulama sayfası entegrasyon süreçleri güncellenmiştir. Toplu hasta başvurusu atama, silme ve kurul havuzundan geri alma işlemleri eklenmiştir. Entegrasyonlarınızı bu doğrultuda ilgili kılavuzları inceleyerek güncelleyebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : erapor.saglik.gov.tr

  E Rapor Sorgulama Yapacaklar Buraya!

  E Rapor Sorgulama Yapacaklar Buraya!

  E rapor sorgulama nedir? e rapor nedir ? gibi sorular son zamanlarda sıklıkla sorulan sorulardan. Zaman zaman gerek sağlık sorunları gerekse de iş başvurusu gibi konulardan dolayı sağlık kuruluşlarına müracaat etmekte sağlık raporu almaktayız. Sağlık raporlarını almak için uzun bir bürokrasi süreci yaşamakta, bazen de birden fazla kuruma şahsen gitmek durumunda kalmaktayız. Buna ek olarak görsel ve yazılı medyadan, sahte raporlar hazırlanarak kamu zararı oluşturulduğunu öğrenmekteyiz. Sağlık raporlarında yaşanan bu problemlere çözüm getirmek amacıyla, Sağlık Bakanlığı tamamen kendi iç kaynaklarıyla geliştirdiği bu sorgulama Sistemini hayata geçirmiştir. e rapor sağlık alanında bir devrim olmuştur. Sağlık bakanlığı rapor sorgulama işlemleri konusunda vatandaşlarına büyük kolaylık sağlamış oldu.

  e Rapor Sorgulama Sistemi Nedir?

  Sağlık kuruluşlarınca verilen raporların (engelli, doğum, sürücü, istirahat vb.) elektronik ortamda, e-imzalı olarak verilmesini sağlamak amacıyla, “ e-rapor sorgulama Sistemi” geliştirilmiştir.

  e-rapor sorgulama nedir ? Sisteminin hizmete sunulmasıyla, ülkemiz genelinde, sağlık kuruluşlarınca verilen tüm sağlık raporu süreçlerinin elektronik ortama taşınmıştır. Bu süreçler sonunda üretilen raporların e-imzalı olarak oluşturulması sağlanmaktadır. Bu Sistem ile birlikte, sağlık kuruluşlarında üretilen farklı raporlar, ilgili kurum ve kuruluşlarla mevzuatlar çerçevesinde paylaşılabilmektedir. Aynı zamanda vatandaşlarımız kendilerine ait raporlara e-Devlet kapısı üzerinden ulaşabilmektedirler. Bu Sistemi, tüm sağlık raporlarını kapsayacak şekilde devreye alınmaktadır.

  T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen bu sorgulama sistemine ulaşmak ve e rapor sorgulama işlemi yapmak için https://erapor.saglik.gov.tr/DogrulamaServisi/ linkini kullanabilirsiniz.

  SGK’dan E Rapor Açıklaması

  “Kurumun ödeme kapsamındaki ilaçların kullanımı için gerekli sağlık raporlarının MEDULA sistemini kullanan sunucularında 01 Kasım 2011 tarihinden itibaren. Aile Hekimliklerinde ise 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren “e-rapor” olarak çıkarılmasının zorunlu hale getirildiği “manuel (kağıt)” ilaç raporları kabul edilmediği;

  “Bu raporun çıkarılmasının zorunlu olmadığı sağlık hizmeti sunucularınca 01 Şubat 2019 tarihinden itibaren düzenlenen “manuel (kağıt)” ilaç raporlarının, sistemsel alt yapı çalışmalarının tamamlanması nedeniyle Kurumca kabul edilmeyecek. Bu tarihten itibaren tüm sağlık hizmeti sunucularında ilaç sağlık raporlarının rapor” olarak düzenlenmesi gerektiği, bu tarihten önce düzenlenen “manuel (kağıt)” ilaç raporlarının süresi sonuna kadar geçerli olacağı;

  Ayrıca tüm sağlık hizmeti sunucularınca çıkarılan ilaç sağlık raporlarının 01 Mart 2019 tarihinden itibaren. Güvenli Elektronik İmza ile imzalanmış olması zorunlu olduğu; güvenli Elektronik İmza ile imzalanmayan raporların sistemden çıkarılmasına izin verilmeyeceği; hasta mağduriyetlerinin yaşanmaması için tüm sağlık hizmeti sunucularınca gereken önlemin alınması gerektiği bildirilmektedir.”

  e rapor sayfası üzerinden yapabileceğiniz işlemlerden bazıları şöyledir:

  Aşağıda akla takılan en sık sorulara cevap vereceğiz.

  Aşağıda da sağlık kurulundan alınmış bir E-Rapor Örneği görmektesiniz. Sağlık raporu örneği bütün hastanelerde aynıdır.

  Yukarıda sağlık kurulu raporu örneği görünmektedir. Bu aşamada akıllara takılan bir iki soru daha var. Rapor referans numarası nedir ? Rapor referans numarası nerede yazar ? Rapor referans numarası yukarıda rapor numarası olarak yazan yerdir. Ayrıca raporun arka sayfasında e imzalı sağlık raporu barkod numarası göreceksiniz. Bu barkod numarası e rapor sisteminde kayıtlı olduğundan sahte raporun oluşturulması mümkün olmamaktadır.

  Özürlü sağlık kurulu raporları e-devlet sağlık kurulu raporu sorgulama bölümünden sorgulanabilmektedir. Rapor sorgulama sağlık bakanlığı bünyesinde yapıldığını hatırlatmakta fayda var.

  Ancak bazı vatandaşlar engelli raporu e devlette görünmüyor diye şikayetlerde bulunmaktadır. E-Devlet Sağlık Raporu sorgulama işlemleri için https://www.turkiye.gov.tr/saglik-e-imzali-eriskinler-icin-engellilik-saglik-kurulu-raporlari-sorgulama  tıklayarak ilgili e-devlet linkine ulaşabilirsiniz .e rapor e devlet üzerinde kolaylıkla gözükecektir.

  RAM Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır ? RAM Raporu Nedir ?

  RAM kelimesinin açılımı Rehberlik ve araştırma merkezidir. Bu merkez Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olup ücretsizdirler. Bu merkezlerde Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu bulunmaktadır. Bu kurul çocuğun özel eğitime gereksinim duyduğunu tespit ettikten sonra çocuğa RAM raporu hazırlanmaktadır. RAM raporu almak isteyen vatandaşlar Rehabilitasyon merkezlerinden ücretsiz olarak bu raporu alabilmektedir.

  Bir diğer kavram ise ÇÖZGER. Çocuk Özel Gereksinim Raporu’dur. Daha önce yetişkinler gibi çocukların da aldığı sağlık kurulu raporları engelli raporu olarak geçmekteydi. Yapılan son değişiklikle 18 yaş altı çocukların aldığı raporlara Özel Gereksinim Raporu denmiştir.

  Peki RAM raporu sorgulama ve Özel gereksinim raporu sorgulama işlemleri nasıl yapılır ? 

  Ram raporu ve özel gereksinim raporu sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Ram raporu ve ÇÖZGER raporu sorgulama için e devletin ilgili ekranına https://www.turkiye.gov.tr/saglik-e-imzali-cocuk-ozel-gereksinim-raporlari-sorgulama bu linkten ulaşabilirsiniz.. e-rapor doğrulama doğrulama işlemlerini de yine buradan yapabilirsiniz.

  Pratisyen hekim e rapor işlemleri hakkında detaylı bilgiye nasıl ulaşabilirim ?

  Buraya tıklayarak pratisyen hekim e rapor işlemleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

  e sağlık raporu gerek vatandaşların gerekse de resmi kurumların yükünü ciddi manada azaltmıştır. e-rapor doğrulama daha önce raporun alındığı hastane dışında mümkün değildi. e rapor giriş ekranıyla artık bu işlemler oldukça kolaylaşmış durumda. Sağlık bakanlığı e rapor doğrulama sisteminden sonra sahte raporlarda ciddi oranda azalma olduğunu açıklamıştır. Çünkü her rapora rapor takip no verilmektedir. e rapor SGK tarafından da maaş işlemleri için de sıklıkla kullanılmaktadır.

  Rapor no ile sağlık raporu sorgulama  ve engelli raporu sorgulama işlemleri konusunda anlatacaklarımız bu kadar. Engelli raporu hesaplama işleminin nasıl yapıldığını anlattığımız yazımızı( https://www.sosyalyardimlar.com/engelli-raporu-hesaplama-2021/ ) mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. e rapor onaylama ve sorgulama konusunda aklınıza takılan soruları yorum kısmında bizlerle muhakkak paylaşın.

  Yazı kaynağı : www.sosyalyardimlar.com

  Sağlık Bakanlığı

  İstirahat Raporları Sorgulama

  E Rapor Sorgulama ve Doğrulama

  E-Rapor

  E-Rapor  1-E-Rapor nedir?

  MEDULA sistemini kullanan tüm sağlık hizmeti sunucuları tarafından elektronik ortamda düzenlenmiş olan ilaç kullanım ve muafiyet raporları E-Rapor (elektronik rapor) olarak adlandırılmaktadır.

  2-E-Rapor nasıl düzenlenir?

  Kurumumuzca yayınlanmış olan rapor teşhis kodları ve etken madde listeleri kullanılarak, hastanelerin kendi yazılım sistemleri üzerinden bilgiler kaydedilerek rapor oluşturulmakta ve başhekimlikçe onaylandıktan sonra rapor Kurumumuz Medula Sisteminde görülebilmektedir.

  3-E-Rapor uygulaması ne zaman başlamıştır, avantajları nelerdir?

  01.11.2010 tarihinden önce ilaç kullanım ve muafiyet raporları sağlık hizmeti sunucularınca kağıt üzerinde manuel olarak düzenlenmekte ve eczanelerce kaydedilmekte iken, 01.11.2010 tarihi itibariyle Medula sistemini kullanan tüm sağlık hizmeti sunucularında E-Rapor uygulamasına geçilmiştir. Raporlar elektronik ortamda hastanelerce düzenlenerek Kurumumuz Medula sistemine  iletilmektedir. E-Raporlar için  ayrıca reçete ekinde basılı rapor istenmemektedir. Düzenlenmiş olan raporlarda eksiklikler bulunması halinde hastanelerce yeni bir rapor düzenlenmeden, mevcut rapor üzerinde düzeltmeler yapılabilmektedir. Raporların düzenlendiği sağlık kurumundan kayıt edilmesi ile olası sahte raporların önüne geçilmesi sağlanmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.sgk.gov.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap