Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  er olan ekmeğini taştan çıkarır fabl örnekleri

  1 ziyaretçi

  er olan ekmeğini taştan çıkarır fabl örnekleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Konusu azim ve kararlılık olan bir fabl yazınız.

  Konusu azim ve kararlılık olan bir fabl yazınız.

  Konusu azim ve kararlılık olan bir fabl yazınız. konusunu kısaca yazdık. Fablınızda aşağıda verilen atasözleri ve özdeyişlerden uygun olanını kullanınız.

  Konusu azim ve kararlılık olan bir fabl yazınız.

  FABL 1

  KARINCALARIN AZMİ

  Ormanda yangın çıkmış. Bütün hayvanlar kaçmaya başlamış. Hayvanların yuvaları yok olmak üzereymiş. Aslan Kral çaresiz ormanın yok olmasını seyrediyormuş.

  Tavşanlar, tilkiler, kuşlar Aslan Kral’ın kendilerini kurtarmasını beklemiş. Ama yapılacak bir şey yokmuş. Yangına ve alvlere bakmışlar.

  Birden bir ses duymuşlar. Karıncalar nehirden aldıkları ve yapraklara koydukları suyu yangına doğru taşıyorlar ve ateşe atıyorlarmış.

  Aslan Kral,” Karıncalar bu suyla yangın söner mi?” demiş. Karıncalar aldırış etmemiş.

  “Belki sönmez ama durup seyretmekten iyidir. Akan su yosun tutmaz. Çaba bizden takdir Allah’tan demişler.”

  Karıncaların bu azmi ve sebat etmeleri diğer hayvanları da harekete geçirmiş. Bütün hayvanlar su taşımışlar. Yangını söndürmüşler.

  Küçük Karınca krala dönmüş ve “Bizim taşıdığımız su azdı belki ama bütün hayvanların içindeki azmi canlandırdık” demiş.

  Kral karıncalara teşekkür etmiş.

  FABL 2

  KÜÇÜK KUŞ

  Ormanda bir kuş ailesi yaşarmış. Küçük kuş daha uçmayı öğrenememiş. Yuvasında oturuyormuş. Diğer kardeşleri uçmayı öğrenmiş ve ormanda geziyorlarmış.

  Kardeşleri küçük kuş ile dalga geçmişler. “Sen kuş değilsin galiba” diyorlarmış.

  Küçük kuş çalışmış çabalamış yılmamış uçmaya çalışmış.

  O sırada ormanda hızlı uçma yarışı yapılacakmış. Küçük Kuş da yarışmaya ismini yazdırmış.

  Bütün kuşlar onunla dalga geçmiş.

  Yarışı kazanamam ben daha uçmayı bilmiyorum ki demiş içinden.

  Babası onun durumunu görünce şu öğüdü vermiş “Azim ve sebat, insanların en büyük yardımcısıdır.”

  Küçük Kuş saha erkenden kalkıp uçma çalışmaları yapmış. Azimle çalışmış. Ve yarış günü gelmiş.

  Küçük Kuş birinci olmuş.

  Birincili konuşmasında sordukları “En büyük yardımcın kim oldu?” dediklerinde “Azmim ve çalışmam” demiş.

  Yazı kaynağı : odevhane.com

  Konusu azim ve kararlılık olan bir fabl yazınız.

  5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 6. TEMA SAĞLIK VE SPOR Tavşan İle Kaplumbağa (Dinleme/İzleme Metni)  etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  Açık ağız aç kalmaz. / Akan su yosun tutmaz. / Er olan ekmeğini taştan çıkarır. /  Charles Hale: Düşünürken dikkatli, uygularken kararlı olun. / Hz. Ali: Azim ve sebat, insanların en büyük yardımcısıdır.

  Güneşin yeryüzünü kaplayan karların üzerindeki yansıması Mavi Kanat’ın göz kapaklarını olağan gücüyle kaldırmaya çalışırken, O her şeye rağmen uyumaya çalışıyordu. Eğer uyanırsa açlığını daha fazla hissedeceğini çok iyi biliyordu. Kar yeryüzünü kapladığından beri yem bulmakta oldukça zorlanıyorlardı. Ağaçlarda kalan son yemiş ve tohumlar biteli çok olmuştu. Hayatta kalmak için taze yem bulmaları gerektiğimi çok iyi biliyorlardı. Bu gerçeği bilen bir başkası daha vardı.

  Mavi kanat arkadaşlarının şamatasına daha fazla duyarsız kalmadı ve açtı küçük gözlerini. Karların üzerine duran sarı sarı buğday tanelerini görünce ilk önce o da diğerleri gibi hemen atılıp karnın doyurmak istedi. Ama bu hiç de normal değildi. Buğdaylar nasıl oluyor da bu mevsimde birden ortaya çıkıyordu, buna bir anlam verememişti. Bunun bir tuzak olduğunu düşündü önce, ama arkadaşlarının keyif içinde karınlarını doyurduklarını görünce o da günler süren açlığına yenik düştü ve uçuverdi yemlere.  Tüm arkadaşları keyif içinde şakıyarak karınlarını doyurmaya başlamışlardı. Derken karların arasından bir siluet belirdi ve etrafı saran çığlıklar. Bir anda tüm sürü bir ağın içinde kapana kısılmışlardı. Mavi kanat düşüncesinde haklı çıkmıştı. Bu bir tuzaktı. Bütün kuşlar bir o yana bir bu yana uçuşarak ağdan kurtulmaya çalışıyorlardı. Ama nafile, çabalar sonuç vermiyordu. Derken Mavi kanat derin bir nefes aldı ve bütün gücü ile  “beni dinleyin” diye bağırdı. Arkadaşları onu sever ve sayarlardı. “Arkadaşlar hepimiz buradan kurtulmak istiyoruz biliyorum” diye sözlerine devam etti. “hep birlikte aynı yöne doğru kanat çırpmalıyız” diye sözlerini bitirdi. Ama işe yaramıyordu. Bir türlü koca ağ yerinden kalkmıyordu. Mavi kanat, bütün arkadaşlarını aynı hizaya getirdi ve “şimdi” diyerek kanat çırpmaya başladı. Kararlılıkla aynı yönde kanat çırpan sürü, sonunda ağı olduğu yerden havalandırmayı başardı ve avcının elinden böylece kurtuldular.

  Charles Hale ne güzel söylemiş: “Düşünürken dikkatli, uygularken kararlı olun.”

  Yazı kaynağı : www.odevde.com

  Er Olan Ekmeğini Taştan Çıkarır ile İlgili Cümle ve Kompozisyon

  Er Olan Ekmeğini Taştan Çıkarır ile İlgili Cümle ve Kompozisyon

  Er olan ekmeğini taştan çıkarır; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

  Er olan ekmeğini taştan çıkarır.
  İnsanların başarılı olmasında en büyük etken kendi iradeleridir. Birşey yapma arzusu, başarı için ön koşuldur. Azimli kimse, en güçlü işlerle uğraşmaktan yılmaz; para kazanır, geçim yolunu bulur.

  Kısaca anlamı : Azimli kimse, en güç işlerle uğraşmaktan yılmaz; para kazanır, geçim yolunu bulur.

  Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Tam vazgececektim ki, babam er olan ekmeğini taştan çıkarır oğul diye bana nasihat etti.

  Açıklama ve kompozisyon : Yaşamak için çalışmak gerekir. Veya istediklerini elde etmek için çalışmak lazımdır. Bu nedenle Her insan yaşamını devam ettirebilebilmek, geçimini sağlayabilmek için kendine uygun br işte çalışır. Azimli kimse, en güçlü işlerle uğraşmaktan yılmaz; para kazanır, geçim yolunu bulur.

  Her insanın bu hayatta mutlaka bir hedefi olmalı. Bu hedeflerini gerçekleştirebilmek için de azmetmelidir. Azim bir hedefi gerçekleştirebilmemiz için bize en çok gerekli olan duygulardan biridir. Eğer biz azimli olursak başaramayacağımız hiçbir şey yoktur yeter ki biz azmedelim her şeyi başarırız.

  İnsanların rızkını Allah verir. İnsana düşen azim ve gayrettir. Azimle çalışan kişiler için kazanç darlığı söz konusu olamaz, mutlaka bir geçim yolu bulunur. Namuslu ve çalışkan kişi geçimi için iş beğenmez, her işte şerefle çalışır ve her zorluğa göğüs gerer. Gerekirse taş kırarak kazancını temin eder, ama namerde muhtaç olmaz, çoluk çocuğunun ekmeğini kazanır.

  Azimli olan biriyle bitkin yorgun birini karşılaştıralım. Azimli insan hedeflerine ulaşabilmek için çok çalışacaktır ve elbet bir zaman gelecek ve hedefine ulaşacaktır. Fakat bitkin ve yorgun bir insan ise azimli olmayacağı için hedeflerine ulaşabilmek şöyle dursun gittiği yoldan bile geri dönecektir. Azmeden insan bütün engelleri tek tek aşacaktır… Ne olursa olsun başarmak için azmetmeliyiz..

  Not:Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

  Yazı kaynağı : www.secdem.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Anonim 6 Gün önce
  1

  Tghtiffhdyf7y

  na 6 Gün önce
  -1

  Tghtiffhdyf7y

  Yorum yap