Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  engellilerle ilgili yapılan sosyal çalışmalarla ilgili haberleri araştırınız 4 sınıf

  1 ziyaretçi

  engellilerle ilgili yapılan sosyal çalışmalarla ilgili haberleri araştırınız 4 sınıfi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Engellilerle ilgili yapılan sosyal çalışmalar nelerdir?

  4.sınıf Türkçe dersi için verilen 3. Tema ERDEMLER Ben Engelli Değilim Anne hazırlık çalışmaları sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  Engelliler için yapılan sosyal çalışmalar

  Dilin, Dilim Olsun! Projesi:

  İşitme engelli vatandaşlarımızın toplum tarafından daha rahat anlaşılmasının sağlanması adına hayata geçirilen Dilin, Dilim Olsun! Projesi ile işitme engellileri dili olarak bilinen işaret dilinin yaygın hale getirilerek; Halk Eğitim Merkezleri‘nde tercihe sunulması, onları anlamak adına yaygın bir dil olmasını amaçlanıyor.

  Görmek İçin Hayal Et Projesi:

  Görme engelli vatandaşlarımızın gerçekleştirmek istedikleri hayallerini tanımalarına yardımcı olmak için geliştirilen Görmek İçin Hayal Et Projesi ile farklı meslek gruplarına sahip insanlar bir araya gelerek, görme kaybı yaşayan insanlara hayal ettikleri mesleğin iş ahlakını ve rutin bir gününü tanıtıyorlar. Örneğin alanında uzman (doktor, avukat, mühendis.vb.) bireylerin bu insanları iş alanlarında bir günlük misafir ederek onlara icra ettikleri mesleğin; zorluklarını, güzelliklerini, insanlarla iletişim noktalarını anlatmalarını sağlayıp her iki tarafın da nitelikli ve kaliteli vakit geçirmesi amaçlanıyor. Bu onların hayallerine sağlayacak katkıların yanı sıra toplum duyarlılığı açısından atılması gereken önemli bir adım olacaktır.

  Ne Giymek İstediğimi Biliyorum Projesi:

  Görme engelli vatandaşlarımızın en büyük sorunlarından olan tek başlarına kıyafetlerini seçebilmesi için geliştirilen proje ile ürünlerin iç barkodlarına, görme engelli bireyler için kabartma harflerle ürün özelliklerinin ve kullanım talimatlarının yazılması sağlanarak onların giyeceği kıyafetin hangi renkte, hangi bedende olduğunu bir başkasının yardımı olmadan anlamaları amaçlanıyor.

  Görme Engelleri İçin e-Kütüphaneye Destek Ol Projesi:

  Görme engelli vatandaşlarımız için geliştirilen proje ile internet kütüphanesinde yeralacak kitap, dergi ve diğer materyaller metin, ses (bilgisayar ve insan sesi) ve DAISY (metin + insan sesi) formatlarında görme engellilerin kullanıma sunulacaktır. Görme engelliler bilgisayar ekranını seslendiren özel programlar vasıtasıyla bu materyalleri dinlenebileceği gibi, bilgisayar ekranında yer alan yazıyı anında kabartma yazıya çeviren cihazlar (“refreshable braille”) aracılığıyla da kabartma yazıyı bilenler tarafından okunabilecektir. Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı (GETEM) tarafından tasarlanan internet kütüphanesi projesi, görme engellilerin bilgi kaynaklarına erişimini sağlamayı amaçlamaktadır.

  Yazı kaynağı : www.odevde.com

  Forum Sayfa Cevapları

  4. Sınıf Türkçe Engellilerle ilgili yapılan sosyal çalışmalarla ilgili haberleri araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.

  Cevap :

  Toplumumuzdaki ‘engelli algısı’ artık değişmeli

  Türkiye’nin en köklü yüksek öğrenim kurumlarından olan İstanbul Üniversitesi; evrensel tasarım ilkesinden hareketle, herkesin eşit olanaklara sahip olarak öğrenim gördüğü, çalıştığı ve hizmet aldığı bir üniversite olarak, engellilik alanında yurtiçi ve yurtdışındaki farklı disiplin ve sektörlerdeki kuruluşlarla bilimsel iş birlikleri oluşturarak yürütüyor akademik çalışmalarını.

  Üniversite; “engellilik” konusuna verdiği önemi 2003 yılında temellerini attığı, 2014’te de oluşumunu tamamladığı İstanbul Üniversitesi (İÜ) Engelliler Uygulama ve Araştırma (ENUYGAR) Merkezi ile ispatlamış bulunuyor. Merkez’ in amacı; “disiplinler arası bir yaklaşımla engelliliğin hak temelli tanıtılması, korunması ve bu hakların uygulanması ve geliştirilmesi açılarından ulusal ve uluslararası alanda kuramsal ve uygulamaya yönelik araştırmalar yapma, bilgi ve belge toplama, izleme, iş birliği yapma, bilgi ağı oluşturma ve akademik faaliyetlerde bulunma” olarak belirlenmiş durumda.

  Cevap :

  Haluk Levent, Otizm Yerleşkesi Projesinin Yüzü Oldu

  “Engelli yurttaşlar için kapsamlı yerel politikalar yürütüyoruz”

  Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, imzalanan protokol ile otizmli bireyler, aileleri ve otizm konusunda çalışma yapan profesyonellerin eğitim konularında desteklenmesi ve geliştirilmesine ilişkin çalışmalar yürütülmesini sağlayacaklarını söyledi.

  Soyer, belediyenin engelli vatandaşların eğitim ve sağlık hakkından eşit ve yeterli düzeyde faydalanması, istihdam edilmesi, kararlara katılım göstermeleri, söz söyleyebilmelerinin sağlanması gibi kapsamlı yerel politikalar yürüttüğünü belirtti.

  Başkan Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü bünyesinde yürütülen çalışmalara da değinerek, şunları söyledi: “Müdürlük bünyesinde engellilerin; eğitim, rehabilitasyon, ulaşım, psikolojik ve sosyal danışmanlık ile kişisel gelişim gereksinimlerinin karşılanması, hakları konusunda bilgilendirme ve gerektiğinde ilgili kurumlara yönlendirme hizmetleri veriliyor.”

  “Farkındalık merkezinin ikincisini kuracağız”

  Türkiye’de ilk ve tek olan farkındalık merkezinin, İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulduğunu da belirten Tunç Soyer, “İkincisini önümüzdeki dönemde Örnekköy yerleşkesinde açacağız. Bu merkezimizde; engelli vatandaşlarımızın sorunlarına dikkat çekiyor, onların karşılaştıkları sıkıntıları, toplumun diğer kesimlerine uygulamalı olarak anlatıp farkındalık sağlıyoruz” dedi.

  Yazı kaynağı : www.forumsayfacevaplari.com

  engellilerle ilgili yapılan sosyal çalışmalarla ilgili haberleri araştırınız.arkadaşlarınızla - Eodev.com

  engellilerle ilgili yapılan sosyal çalışmalarla ilgili haberleri araştırınız.arkadaşlarınızla - Eodev.com

  Cevap:videolar var engellilerle ilgili yapılmış ordan yararlanabilirsin

  Açıklama:iyi dersler

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Ali 10 Ay önce
  0

  bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yorum yap