Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  engellilerle ilgili yapılan sosyal çalışmalarla ilgili haberleri araştırınız arkadaşlarınızla paylaşınız

  1 ziyaretçi

  engellilerle ilgili yapılan sosyal çalışmalarla ilgili haberleri araştırınız arkadaşlarınızla paylaşınızi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  engellilerle ilgili yapılan sosyal çalışmalarla ilgili haberleri araştırınız.arkadaşlarınızla - Eodev.com

  engellilerle ilgili yapılan sosyal çalışmalarla ilgili haberleri araştırınız.arkadaşlarınızla - Eodev.com

  Cevap:videolar var engellilerle ilgili yapılmış ordan yararlanabilirsin

  Açıklama:iyi dersler

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Engellilerle ilgili yapılan sosyal çalışmalarla ilgili haberleri araştırınız.

  Engellilerle ilgili yapılan sosyal çalışmalarla ilgili haberleri araştırınız.

  Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Gümrükçüoğlu imzasıyla yayımlanan genelgede, özürlülere sağlık kurumlarında kolaylık sağlanması için gerekli önlemlerin alınması istendi.

  Genelgede, ülkede hemen hemen tüm kurum ve kuruluşların görev alanına giren özürlülerle ilgili düzenlemelerin Anayasa başta olmak üzere, mevzuatta yer almasına karşın, uygulamada çeşitli aksaklıklar yaşandığı hatırlatıldı.

  Birey, toplum ve özel ihtiyaç grubundakilerin sağlık hizmetlerine talep ve beklentilerinin tam ve sürekli karşılanması, sağlık hizmetlerini talep eden özürlülerin bu ihtiyaçlarının durumlarına uygun ortamlarda hızlı, verimli ve mağdur edilmeden karşılanarak, sağlık bakım kalitesinin yükseltilebilmesi için tüm sağlık kurum ve kuruluşlarının multisektörel bir anlayışla, birlikte hareket etmesi gerektiği bildirilen genelgede, şu önlemlerin alınması istendi:

  -Özürlü vatandaşların, özürlü sağlık kurulu raporları, “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” ekindeki formda gösterilen formata uygun olarak, “Özür Durumuna Göre Tüm Vücut Fonksiyon Kaybı Oranları Cetveli” doğrultusunda düzenlenecek. Özürlü vatandaşlara bu çerçevede rapor düzenlenecek ve bu raporlar da sadece yetkili sağlık kuruluşlarından verilerek mağduriyetler önlenecek.

  Yazı kaynağı : www.dershane.tv

  Engellilerle ilgili yapılan sosyal çalışmalar nelerdir?

  4.sınıf Türkçe dersi için verilen 3. Tema ERDEMLER Ben Engelli Değilim Anne hazırlık çalışmaları sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  Engelliler için yapılan sosyal çalışmalar

  Dilin, Dilim Olsun! Projesi:

  İşitme engelli vatandaşlarımızın toplum tarafından daha rahat anlaşılmasının sağlanması adına hayata geçirilen Dilin, Dilim Olsun! Projesi ile işitme engellileri dili olarak bilinen işaret dilinin yaygın hale getirilerek; Halk Eğitim Merkezleri‘nde tercihe sunulması, onları anlamak adına yaygın bir dil olmasını amaçlanıyor.

  Görmek İçin Hayal Et Projesi:

  Görme engelli vatandaşlarımızın gerçekleştirmek istedikleri hayallerini tanımalarına yardımcı olmak için geliştirilen Görmek İçin Hayal Et Projesi ile farklı meslek gruplarına sahip insanlar bir araya gelerek, görme kaybı yaşayan insanlara hayal ettikleri mesleğin iş ahlakını ve rutin bir gününü tanıtıyorlar. Örneğin alanında uzman (doktor, avukat, mühendis.vb.) bireylerin bu insanları iş alanlarında bir günlük misafir ederek onlara icra ettikleri mesleğin; zorluklarını, güzelliklerini, insanlarla iletişim noktalarını anlatmalarını sağlayıp her iki tarafın da nitelikli ve kaliteli vakit geçirmesi amaçlanıyor. Bu onların hayallerine sağlayacak katkıların yanı sıra toplum duyarlılığı açısından atılması gereken önemli bir adım olacaktır.

  Ne Giymek İstediğimi Biliyorum Projesi:

  Görme engelli vatandaşlarımızın en büyük sorunlarından olan tek başlarına kıyafetlerini seçebilmesi için geliştirilen proje ile ürünlerin iç barkodlarına, görme engelli bireyler için kabartma harflerle ürün özelliklerinin ve kullanım talimatlarının yazılması sağlanarak onların giyeceği kıyafetin hangi renkte, hangi bedende olduğunu bir başkasının yardımı olmadan anlamaları amaçlanıyor.

  Görme Engelleri İçin e-Kütüphaneye Destek Ol Projesi:

  Görme engelli vatandaşlarımız için geliştirilen proje ile internet kütüphanesinde yeralacak kitap, dergi ve diğer materyaller metin, ses (bilgisayar ve insan sesi) ve DAISY (metin + insan sesi) formatlarında görme engellilerin kullanıma sunulacaktır. Görme engelliler bilgisayar ekranını seslendiren özel programlar vasıtasıyla bu materyalleri dinlenebileceği gibi, bilgisayar ekranında yer alan yazıyı anında kabartma yazıya çeviren cihazlar (“refreshable braille”) aracılığıyla da kabartma yazıyı bilenler tarafından okunabilecektir. Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı (GETEM) tarafından tasarlanan internet kütüphanesi projesi, görme engellilerin bilgi kaynaklarına erişimini sağlamayı amaçlamaktadır.

  Yazı kaynağı : www.odevde.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  gizli 7 Gün önce
  0

  çok sağol

  Yorum yap