Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  enfeksiyona bağlı karın ağrısına ne iyi gelir

  1 ziyaretçi

  enfeksiyona bağlı karın ağrısına ne iyi gelir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Karın Ağrısına Ne İyi Gelir, Karın Ağrısı Nasıl Geçer? - Yemek.com

  Karın Ağrısına Ne İyi Gelir, Karın Ağrısı Nasıl Geçer? - Yemek.com

  Karın ağrısı öyle bir problem ki hem oluşma nedenleri çok fazla hem de hepimizin başına her an gelebilecek kadar yaygın. Tam da bu yüzden bugün size karın ağrısı neden olur, karın ağrısına ne iyi gelir anlatalım, böyle bir sorunla karşılaştığınızda neden oluşmuş olabileceğini hemen anlayıp gerekli önlemleri alın istedik.

  Eğer sizin de sık sık karnınıza ağrı giriyorsa, midenizde bir rahatsızlık olduğunu düşünüyorsanız ya da sebebini bildiğiniz başka bir sorun nedeniyle karnınız ağrıyorsa aşağıdakileri bilmenizde ve karın ağrısına iyi gelen yiyeceklerden destek almanızda fayda var.

  Her şeyden önce ise yapmanız gereken tabii ki içinizde en ufak bir şüphe bile varsa doktorunuzun yolunu tutmak ve onun önerileri doğrultusunda hareket etmek.

  Sağlık dolu upuzun bir ömrünüz olsun diyor ve başlıyoruz.

  Karın ağrısı neden olur?

  karin-agrisi-neden-olur-1

  Başta da söylediğimiz gibi karın ağrısının o kadar çok ve o kadar farklı sebebi var ki sorunu doğru tespit etmek bu problemle baş edebilmenin en önemli aşamalarından biri. Bu nedenle eğer karın ağrısı sorunuyla çok sık karşılaşıyor ve sebebini bir türlü keşfedemiyorsanız mutlaka doktorunuzdan bu konuda yardım almalısınız diyor ve karın ağrısı neden olur sorusuna verilebilecek en temel sebeplerle sizi baş başa bırakıyoruz.

  Eğer karın ağrısı çekiyorsanız sebebi aşağıdakilerden bir ya da birkaçını yaşıyor olmanız olabilir:

  Karın ağrısına ne iyi gelir?

  karin-agrisina-ne-iyi-gelir

  Yukarıdan da anlayabileceğiniz gibi karın ağrısının çok kolay anlaşılabilir sebepleri olabildiği gibi çok ciddi hastalıklar nedeniyle oluşan karın ağrıları da mevcut. Bu nedenle aşağıdaki yiyeceklerin tedavi edici bir özellikte olmadığını, sadece karın ağrısını yatıştırıcı bir etki oluşturabileceklerini söyleyelim. Eğer ciddi bir probleminiz varsa, yeniden hatırlatmak isteriz ki yiyeceklerden önce doktorunuzda çözümü aramalı ve asla sağlığınızı riske atmamalısınız.

  Karın ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap olabilecek, ağrılarınızı hafifletecek besinler ise şöyle:

  Muz

  Eğer sindirim problemleri nedeniyle hazımsızlık yaşıyor ve bu nedenle karın ağrıları ile sık sık baş etmek zorunda kalıyorsanız beslenme düzeninizin içine daha fazla muzu dahil ederek bundan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Besin lifi açısından oldukça zengin olan muz, bağırsak hareketlerinizin düzenlenmesine yardımcı olacaktır.

  Elma püresi

  Tıpkı muz gibi elma da besin lifi bakımından oldukça zengin gıdalardan. Elmayı doğrudan ısırarak yemek yerine püre haline getirerek yemeniz ise karın ağrısı sorunu yaşadığınız bu süre içinde midenizi çok yormamanızı sağlayacak, kolay sindirilebilir olmasıyla midenizi bir kez daha rahatlatacaktır.

  Zencefil çayı

  Karın ağrılarınız kaslarınızın kasılması nedeniyle oluştuysa antioksidan etkisi kuvvetli zencefil çayı ile kaslarınızın gevşemesine ön ayak olabilir, bu sayede karın ağrılarından daha hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. "Zencefilin çayını nasıl demleyeceğim ki?" derseniz sizi hemen şöyle alabiliriz: Zencefil çayı

  Nane

  Şiddetli mide bulantısı nedeniyle ya da sindirim sorunları yüzünden karın ağrısı çekiyorsanız nane de size destek olacak ve midenizdeki bulantının azalmasını, buna bağlı olarak da ağrının dinmesini sağlayacaktır. Doğal bir ağrı kesici olarak da bilinen naneyi dilerseniz salatanızın içine taze taze ilave ederek tüketebilir dilerseniz çayını demleyip içebilirsiniz. Nane çayı ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz sizi şöyle de alabiliriz: Nane çayı

  Sirkeli ballı su ya limonsu ballı su

  Hazımsızlık problemleri yaşayanların yardımına koşan en bilinen malzemelerden ikisi de sirke ve limon. Yalnız dikkat, eğer reflü, gastrit gibi çeşitli mide rahatsızlıklarınız varsa sirke ve limon gibi ciddi derecede zarar verebilecek malzemelerden kesinlikle uzak durmalısınız. Geçelim böyle problemleri olmayanlara, bir su bardağı suya çeyrek limonun suyunu sıkıp 1 tatlı kaşığı kadar bal ilave ederek tüketebilir ya da limon yerine 1 yemek kaşığı kadar sirke koyarak da benzer bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bu içecek, hazımsızlık problemi çekenlerin daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde sindirim yapabilmesine yardımcı olacak ve bu sayede karın ağrılarını önleyecektir.

  Yoğurt

  Yoğurt, bildiğiniz gibi özellikle kabızlık sorunu yaşayanlara sıkça önerilen yiyeceklerden biri. (Bakınız: Kabızlık Sorununu Yok Ederken Göbek de Eriten Mucize Yoğurt Kürü) İçindeki birçok yararlı madde sayesinde bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlayan yoğurt, aynı zamanda midenin de rahatlamasını sağlıyor. Bu da sindirim ve boşaltım problemleriyle oluşan karın ağrılarından kurtulmanızı sağlıyor.

  Minik bir not: Eğer regl döneminde şiddetli karın ağrıları çekiyorsanız şu içeriğimiz de size yardımcı olacaktır: Regl Dönemi Ağrısına İyi Gelen Özel Bitki Çayları

  Yazı kaynağı : yemek.com

  Karın ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Şiddetli karın ağrısı neden olur?

  Karın ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Şiddetli karın ağrısı neden olur?

  Karın ağrısının altında yatan nedenler farklı olabilir. Bazen kendiliğinden geçen karın ağrısı bazen de müdahale gerektirebilir. Karın sancıları çok ciddi hastalıkların da habercisi olabilir. Bu nedenle öncelikle karın ağrısının altında yatan neden araştırılmalıdır. Karın ağrısı çoğu zaman yaşam tarzınızda ve beslenme düzeninizle meydana gelen alışkanlıklardan dolayı ortaya çıkar. Karın ağrısı genelde bağırsak problemlerinden kaynaklanmaktır. Ancak üşütme gibi nedenlerden olabileceği gibi hamile ve çocuklarda da sık görülen bir rahatsızlıktır. Karın ağrısı evde doğal çözümlerde giderilebilir. Karın bölgesini sıcak tutmak, bitki çayları, egzersiz ve yürüyüşler ağrının geçmesinde yardımcı olabilir. Ancak sürekli devam eden ağrılarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

  Karın ağrısı neden olur?

  - İshal, kabızlık, gaz
  - Stres
  - İrritabl bağırsak sendromu
  - Besin alerjileri, gıda zehirlenmesi, laktoz intoleransı
  - Mide gribi (gastroenterit)
  - Hazımsızlık, asit reflü, gastrit, ülser
  - Divertikülit, pankreatit, apandisit, fıtık
  - Bağırsak tıkanması
  - Kanserler
  - Safra kesesi iltihabı (kolesistit), safra taşı
  - Böbrek taşı
  - Karaciğer iltihabı (hepatit)
  - Gastroözofageal reflü (özofajit)
  - Karın kası hasarı
  - Dalak büyümesi
  - Adet krampları
  - Endometriozis
  - Pelvik inflamatuar hastalık
  - Dış gebelik
  - Yırtılmış yumurtalık kisti
  - İdrar yolu enfeksiyonları
  - Kalp krizi
  - Zatürre, akciğer embolisi

  Karın ağrısı belirtileri nelerdir?

  - Şişkinlik, gaz, geğirme
  - Yemekten sonra mide ekşimesi, bulantı-kusma, hastalık hissi, hazımsızlık
  - Kabızlık, ishal, kilo kaybı
  - Ateş, üşüme, titreme, gece terlemeleri
  - Kas-eklem ağrıları
  - Bağırsak kaslarının kasılmaları nedeniyle kramp dalgaları

  Karın ağrısı bir semptomdur ve başka belirtiler ile birlikte görülebilir. Ağrıya neden olan hastalıklar birbirini taklit edebilir ve ağrının özellikleri zamanla değişebilir. Sağ böbreğin enfeksiyonu akut kolesistiti; böbrek taşları apandisit veya divertiküliti taklit edebilir.

  Karın ağrısına ne iyi gelir?

  Yöntem 1: Limon Suyu Kullanma

  Hafif asidik olan sıcak su ve limon suyu, sindirim sistemini uyarmak ve bağırsak içeriğinin ilerlemesine yardımcı olmak için çalışır. Limon ayrıca, toksinlerin yanı sıra kolonun dış yüzeyine yapışmış sindirilmemiş materyali vücuttan dışarı atmaya da yardımcı olur. bu nednlerden dolayı karın ağrısı şikayetinden kurtulmak için limon suyu yöntemi kullanılabilir.

  Malzemeler
  • Limon suyu, taze - limondan
  • Sıcak su - 1 bardak

  Nasıl yapılır?

  Bir limonun yarısını 1 fincan ılık suya sıkın.
  Sabah uyandıktan sonra veya yatağa gitmeden önce bu ılık suyu için.

  Bu şekilde günde iki kez ılık limon suyu içmek bağırsak hareketlerinizi çalıştırarak, karın ağrısı problemine iyi gelecektir.

  Yöntem 2: Ballı su yöntemi

  Bal güvenli olan bir müshildir. Bağırsak hareketlerinin hızlanmasını sağlar. Böylelikle sindirim problemlerinden kaynaklanan karın ağrısının önüne geçmiş olursunuz.

  Birçok besin maddesinde bolca bulunan bal ayrıca sindirim sistemini korur ve güçlendirir. Bal ve ılık su bağırsak sistemini harekete geçirir ve kabızlığa aynı zamanda da karın ağrınızı yitirmenize yardımcı olur.

  Malzemeler

  Bal - 1 çorba kaşığı
  Sıcak su - 1 bardak

  Nasıl hazırlanır?

  Bir bardak ılık suya 1 çorba kaşığı bal ekleyin ve karışımı iyice karıştırın.
  İyi kalitede ham ve organik balın kullanılması en iyi sonuçları verecektir.
  Ballı ılık suyu günde iki kez, gece yatmadan önce ve sabah uyandıktan sonra tüketebilirsiniz.

  Yöntem 3: Keten tohumu yöntemi

  Vitaminler, kalsiyum, demir, magnezyum ve omega-3 yağ asitleri içermesinin yanı sıra, keten tohumu çok miktarda lif içerir. Kabızlığı ve karın ağrısının önüne geçer.

  Keten tohumu içinde bulunan yağ da kabızlığı rahatlatarak, karın ağrısı problemini giderir.

  Öğütülmüş ve ezilmiş keten tohumu, kabızlığı hafifletmenin yanı sıra karın ağrısı problemini de gidermektedir.

  Malzemeler

  • Keten tohumu, zemin - 1 yemek kaşığı
  • Su - 1 bardak

  Nasıl yapılır?

  1 yemek kaşığı toprak keten tohumu 1 su bardağa ekleyin.
  İçmeden önce 2-3 saat bekletin.

  Eğer uygunsa, yatmadan hemen önce gece içebilirsiniz.

  Alternatif olarak, tahılınıza 2 ila 3 çorba kaşığı kıyılmış keten tohumu serpebilirsiniz.

  Yöntem 4: Sıcak suya pekmez ekleyin

  Pekmez kabızlığı ve karın ağrısını hafifleten magnezyum ve diğer mineraller ve vitaminler içerir. Pekmezi içecekle sulandırmanız gerekebilir.

  Pekmezi su, yeşil çay, tahıl gevreği, yulaf lapası, fırınlanmış ürünler veya tatlı yiyecekler ile tüketebilirsiniz. Bal ya da kuru erik suyu ile almak, etkinliğini artırabilir.

  Malzemeler

  Pekmez - 1 tatlı kaşığı
  Sıcak su - 1 bardak

  Nasıl hazırlanır?

  Bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı pekmezi ekleyin ve iyice karıştırın.

  Kabızlığı hafifletmek ve karın ağrısı için günde üç kez pekmezli su içebilirsiniz.

  Yöntem 5: Hint yağı kullanımı

  Karın ağrıları, bağırsak hareketleri karın ağrısı problemlerini de beraberinde getirebilir. Kabızlık ve karın ağrısını önlemek için günde 1 ile 2 çay kaşığı Hint yağını ağızdan alabilirsiniz.

  Hint yağının tadına dayanamazsanız eğer tüketimini meyve suyu veya suyla seyrelterek yapabilirsiniz. Karın ağrısı için kesin bir tedavi olduğu için kullanımına dikkat etmeniz gerekmektedir.

  Notlar: Öngörülen dozu asla aşmayınız, aksi halde ciddi yan etkilere neden olabilir. Ayrıca, 7 günden uzun süre sürekli olarak Hint yağı almayın. Herhangi bir yan etki gözlemlerseniz, dozu azaltın. Yan etkiler ciddiyse, derhal kullanımdan kaldırılmalı ve doktora başvurulmalıdır.

  Yöntem 6: Yoğurt kullanarak

  Şiddetli karın ağrısı ve kabızlık problemiyle karşı karşıya kalıyorsanız yoğurdun bu sıkıntınızı çözmesine izin verebilirsiniz.


  Yoğurt, sindirime yardımcı olan ve bağırsak astarını sağlıklı tutan probiyotikler (bağırsak dostu bakteriler) barındırır.

  Yoğurt, bağırsak astarını temiz tutar ve bağırsak duvarları boyunca sindirilmemiş malzemenin birikmesini önler.

  Aynı zamanda karın ağrısını da geçirir. Yoğurdun düzenli olarak tüketilmesi kabızlığı, şişmeyi ve karın ağrısını önleyecektir.

  Sindiriminizi sorunsuz ve bağırsak hareketlerinizi düzenli tutmak için diyetinize yoğurt ekleyebilirsiniz.

  Her zaman hiçbir katkı maddesi veya koruyucu içermeyen organik yoğurdu tercih edin.
  En iyi ve en sağlıklı ürünü aldığınızdan emin olmak için yoğurt almadan önce ambalajdaki bilgileri okuyun.

  Yöntem 7: İncir kullanma

  Lif bakımından zengin olan incir kabızlık probleminden kaynaklanan karın ağrısı problemini anında geçirir. İncirin hem tazesi hem de kurusu karın ağrısı şikâyetini azaltmaya yardımcı olur.

  Tek bir kuru incir, küçük bir elma veya portakaldan daha fazla lif içerir.

  Malzemeler:

  İncir, kurutulmuş - bir avuç
  Su

  Nasıl yapılır?

  Küçük bir kâseye bir avuç incir koyun. Bir seferde güvenle 4 ila 6 incir tüketebilirsiniz.
  İncirleri tamamen suyun içine koymak için kâseye yeterli miktarda su koyun.

  İnciri 1 gece ıslatın.

  Ertesi sabah suyunu boşaltın.

  Aç karnına 1 adet suda bekletilmiş incir tüketin.
  Bunu birkaç gün düzenli olarak yapmak, karın ağrısı ve kabızlık probleminizi anında çözecektir.

  Karın ağrısında ne zaman doktora gidilmesi gerekir?

  Yaptığınız şeylere, uyguladığınız yöntemlere rağmen karın ağrınız geçmiyorsa bir doktora başvurmakta fayda var. İşte o durumlar:

  -Şiddetli, tekrarlayıcı, artan ve devamlı karakterde ağrılar

  -Ağrı ile nefesin kesilmesi, baygınlık hissi, kanama, kusma ve yüksek ateş olması

  -Karın ağrısının göğse, boyuna ve omuza yayılması

  -Dışkıda kan görülmesi

  -Karında gerginlik ve şişme olması

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Karın ağrısı neden olur? Ne iyi gelir? Doğal tedaviler

  Karın ağrısına ne iyi gelir?

  Karın ağrısına ne iyi gelir?

  Karın ağrılarının altta yatan birçok sebebi olabiliyor. Karın ağrısı; şiddeti, görülme sıklığı ve başlama zamanına göre akut ve kronik olarak sınıflandırılıyor. Karın ağrısının algılanması ise kişinin fiziksel özelliklerine, psikolojik ve sosyal yapılarının yanı sıra toplumsal yapısına göre bile farklılık gösterebiliyor. “Karın ağrısına ne iyi gelir”, “Karın ağrısı nasıl geçirilir” soruları ise en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Karın ağrısının tedavisi altta yatan sebebe göre farklılık göstermekle birlikte sebebin belirlenmesi için mutlaka uzman bir doktora başvurulması gerekiyor. Karın ağrısı, sindirim ve üriner sistemde görülen hastalıklardan olabileceği gibi, jinekolojik, psikolojik hatta nörolojik hastalıklardan bile kaynaklanabiliyor. Memorial Ankara Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Görkem Sucu, karın ağrısı ve karın ağrısı tedavisi ile ilgili bilgi verdi.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap