Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  en iyi mühendislik bölümleri

  1 ziyaretçi

  en iyi mühendislik bölümleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  En İyi Mühendislik Bölümleri 2022

  Öğrenciler İçin En İyi 10 Mühendislik Alanı

  Öğrenciler İçin En İyi 10 Mühendislik Alanı

  Yurtdışı eğitim almak isteyenler arasında son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte mühendislik alanına olan ilgi daha da artmıştır. Geçmişte daha çok erkek öğrencilere ve mezunlara sahip çoğu üniversite artık kadınlarında mühendislik alanında daha etkin olmaları için bir dizi çalışma ve imkan sunuyor. Zira günümüzde inşaat, çevre, makine, elektronik, biyomedikal, kimya gibi gelecek vaat eden çoğu mühendislik bölümünde dünyanın en önemli şirketlerinin arka planında aralarında Adobe Cloud Platform mühendisi Anjul Bhambhri, Google Cloud mühendislik başkan yardımcısı Elissa Murphy, General Motors mühendislik başkan yardımcısı Corinne Yu gibi kadın mühendisler yer alır. 

  Bugün, öğrencilerin mühendislik alanında eğitim almaya karar vermelerinin en büyük nedenleri arasında heyecan verici bir kariyer ve dünya ekonomisinde farklı alanlarda yetenekli ve yaratıcı genç mühendislere olan talebin artmasını sayabiliriz. Mühendislik, dünyanın en ödüllendirici ve eğlenceli mesleklerinden biridir ve güzel bir maaşta en büyük artılarındandır. Her gün yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz bir ortam, dünya çapında seyahat imkanı, saygınlık, dünyada fark yaratabileceğiniz projeler, kimsenin aklına gelmeyecek yenilikler ve açık iş piyasası sizi bekler. 

  Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversitelerin broşürlerini ücretsiz indirerek, başvuru gereklilikleri, program çeşitliliği ve daha fazlasını öğrenmek ister misiniz?

  Peki, hangi mühendislik alanı size göre? Mühendislik, geniş bir konudur ve bölümler arasında seçim yapmak zor olabilir. Tüm mühendislik türleri, öğrencilerde gelişmiş problem çözme, iletişim, teknik uzmanlık, konsantrasyon, takım çalışmasına yatkınlık, matematik ve mantıksal beceriler arar. Bu açıdan sizi heyecanlandıran, neye tutkuyla bağlı olduğunuzu belirleyebileceğiniz, motive olmanızı kolaylaştıracak mühendislik bölümlerini seçmenizde fayda var. Yazımızda, öğrenciler tarafından yurtdışında en çok tercih edilen ve iş imkanı en yüksek en iyi 10 mühendislik bölümüne yer verdik. 

  1- Petrol Mühendisliği 

  Petrol mühendisleri, genel olarak petrol ve doğal gaz rezervlerini keşfetmek, yeryüzünün altında yeni sondaj araçları ve teknikleri ile petrol çıkarma yollarını geliştirmek ve en güvenli ve etkili yöntemlerle üretimini arttırmak ile ilgilenen mühendislik bölümü olarak tanımlanır. Genel olarak yurtdışında petrol mühendisliği lisans eğitimi, ortalama 4 ya da 5 yılda tamamlanırken lisansüstü dereceler öğrencilere mezuniyetten sonra iş piyasasında büyük bir avantaj sağlar.

  Özellikle Exxon Mobil, BP, Chevron, Total, Gazprom, Royal Dutch Shell gibi uluslararası şirketlerde Amerika, Çin, Rusya, Fransa, Hollanda gibi ülkelerde çalışmak isterseniz kendinizi her anlamda geliştirmeniz önemlidir. Petrol Mühendisliği eğitiminizi Kanada'da almak ister misiniz? 

  2- Biyomedikal Mühendislik

  Biyomedikal mühendislik, biyoloji ve tıp arasındaki boşluğu kapatmak, mühendislik ve tıp gibi iki büyük sanayinin karmaşık ve önemli sorunlarını çözmek, tasarlamak ve analiz etmek için uğraşan mühendislik dalıdır. Biyomedikal mühendisliği, bugünün iş piyasasında en hızlı büyüyen ve en ilginç mühendislik bölümleri arasında kabul edebiliriz. Öğrenciler, lisans eğitimleri süresince biyomoleküler mühendislik, biyomedikal optik, nöromühendislik gibi konuları inceler. Biyomedikal Mühendisliği eğitimi alabileceğiniz üniversitelere bu linkten göz atın.

  3- Çevre Mühendisliği

  Çevre mühendisliği; biyoloji, kimya, toprak bilimi ve mühendislik ilkelerini kullanarak çevresel konular ve sorunlara çözümler geliştirmeyi hedefler. İklim değişikliği, temiz içme suyu kaynakları, sürdürülebilirlik, hava kirliliği kontrolü gibi konularda çalışma ve yeni fikirler yaratma fırsatı sunan çevre mühendisliği, aynı zamanda inşaat ve kimya gibi diğer mühendislik bölümleri ile kentsel ve bölgesel planlamacılarla çalışırlar.

  En iyi mühendislik bölümleri arasında ilk 10'de yer alan çevre mühendisliği konusunda eğitim alarak dünya çapında bir kariyer elde edebilirsiniz. Çevre Mühendisliği eğitimi veren en iyi üniversiteler ve ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. 

  4- İnşaat Mühendisliği

  Yurtdışı mühendislik alanları arasında, en eski mühendislik disiplinlerinden biri olarak bilinen inşaat mühendisliği, fiziksel ve doğal çevre ile etkileşim içinde ilham verici tasarımlar, planlar, projeler üreten mühendislik bölümü olarak tanımlanabilir. İnşaat mühendisleri, günümüzde yollar, binalar, hava alanları, barajlar, köprüler tasarlar ve inşa ederlerken, bunları deprem ve kasırgalar gibi potansiyel çevresel tehlikeleri, maliyeti ve projenin yaşam süresini göz önünde bulundururarak oluştururlar. Yurtdışında İnşaat Mühendisliği Eğitimi okuyacaksanız, ayrıntılı rehberimize göz atın.

  Mühendislik hakkında daha fazlası için Yurtdışında mühendislik eğitimi hakkında merak edilenlerMühendislik alanında en iyi öğrenci burslarıDünyanın en iyi mühendislik okulları içeriklerimize göz atın!

  5- Bilgisayar Mühendisliği

  Yurtdışı mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilerin gelişen teknoloji ile birlikte en çok tercih ettikleri mühendislik dalları arasında yer alan bilgisayar mühendisliği, zengin kariyer fırsatları ile göz doldurur. Yazılım, programlama ve algoritmalarla ilgilenen bilgisayar mühendisliği, donanım ve yazılım mühendisliği gibi alt dallara ayrılırken, elektronik ve elektrik mühendisliği, mekatronik mühendislik gibi dallarla da yakından ilgilidir.

  Bilgisayar mühendisleri, bugün en karmaşık ve yenilikçi formları ve teknolojileri geliştirirken Google, Facebook, Amazon gibi dünyanın en saygın şirketlerinin kurucuları bu alan mezunları arasındandır. Peki, Elektrik Mühendisliği mi Bilgisayar Mühendisliği mi Okumalı karar veremiyor musunuz? Rehberimiz size yardımcı olacaktır. 

  6- Makine Mühendisliği

  Makine mühendisliği, mekanik sistemlerin tasarım, araştırma, gelişim ve imalatıyla ilgilenen temel mühendislik türlerinden biridir ve günümüzde aralarında havacılık, elektronik, bilgisayar ve endüstri mühendisliğinin de olduğu birçok alanla ilişkilidir. En iyi mühendislik bölümleri arasında her zaman makine mühendisleri için ihtiyaç vardır ve yapay kalpler, uçaklar, otomobiller, iklimlendirme ve soğutma sistemleri, kitle iletişim araçları gibi makineler ve donanımlar tasarlar ve imal ederler. Yurtdışı Makine Mühendisliği ve Öğrenciler İçin Kariyer Fırsatları sizi bekliyor. 

  7- Kimya Mühendisliği

  Kimya mühendisliği, günümüzde kariyer olanakları en geniş ve en iyi mühendislik bölümleri arasındadır. Kimya mühendisliği, genel olarak kimya bilimi ile fizik, matematik, ekonomi, biyoloji gibi bilimleri birleştirerek çevresel, endüstriyel ve teknolojik sorunlara çözümler üretmeye çalışır. Çok yönlü bir mühendislik dalı olan bölümde eğitim almak için güçlü bir matematik ve fizik alt yapısına sahip olmak gerekirken, genel olarak 4 yıllık bir lisans derecesini tamamlayarak kimya mühendisi olarak çalışabilirsiniz. Kimya Mühendisliği Eğitimi ve Kariyer Fırsatları hakkında ayrıntılı rehberimize göz atın!

  8- Endüstri Mühendisliği

  Endüstri mühendisliği, işletme ve mühendisliğin kesiştiği noktada yer alan verimlilik odaklı çok disiplinli bir mühendislik dalıdır. Endüstri mühendisi olmak isteyen öğrencilerin öncelikli olarak bir lisans derecesini tamamlamaları gerekirken, genel olarak makine, bilişim, donanım ve enerjiden oluşan bütünleşik sistemlerin mühendislik analiz ve tasarım yöntemleri ile iyileştirilmesi, üretim programlarının ve proses akışlarının gözden geçirilmesi ve üretim sorunlarının çözülmesi, maliyetlerin en aza indirilmesi gibi birçok farklı konularda bilgi sahibi olurlar. Sadece tasarlamazlar, yeteneklerini imalattan işletmeciliğe kadar birçok farklı alanda sergilerler. Endüstri Mühendisliği eğitimi veren en iyi üniversiteler ve daha fazlası rehberimizde. 

  9- Elektrik Mühendisliği

  Yurtdışı mühendislik eğitimi alabileceğiniz en kapsamlı konulardan biri de elektrik mühendisliğidir. Genel olarak elektrik donanımları, radar ve navigasyon sistemleri, haberleşme sistemleri, güç üretimi ekipmanları, motorlar, piller gibi tüm elektrik ve elektronik sistemleri tasarlama, geliştirme ve üretmeye yönelik bir mühendislik dalıdır. Eğer sizde akıllı telefonlar, tabletler, mikro dalga fırınlar, bilgisayarlar, robotlar, uçak ve otomobil elektrik sitemleri ve elektronik cihazların nasıl çalıştığı ve işleyişi ile ilgileniyorsanız elektrik mühendisliği tam size göredir. Yurtdışında Elektrik Mühendisliği Eğitimi hakkında detaylar rehberimizde. 

  10- Hava ve Uzay Mühendisliği

  Havacılık ve uzay mühendisliği, hava ve uzayla ilgili her türlü uzay aracı, uçak, füze, uydu ve silah sistemlerinin tasarımı, onarımı ve imalatı ile ilgilenir. Genel olarak mühendislik dalları içerisinde en ilgi çeken alanlardan olan havacılık ve uzay mühendisliği eğitimi, öğrencilere uçuş yolculuğunun mekaniği, bilgisayar simülasyonu ve uçak makinelerinin zorlu koşullar altındaki performansı, uçan makinelerin ve her türlü hava aracının en eski tarihinden günümüzün modern jetlerine kadar uzanan tarihi ve metodolojisi ile ilgili zengin ders çeşitliliği sunar. En iyi 10 mühendislik bölümü olarak günümüzde en çok kariyer imkanı sunan Havacılık ve Uzay Mühendisliği Hakkında Bilinmeyenler rehberimizde. 

  Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversiteler, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorun!

  Yazı kaynağı : www.hotcourses-turkey.com

  Tercih Edebileceğiniz En İyi Mühendislik Bölümleri

  Tercih Edebileceğiniz En İyi Mühendislik Bölümleri

  Genel Merkez:

  Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No:65
  34342 Bebek-Beşiktaş-İstanbul

  E-posta:

  [email protected]

  Telefon:

  +90 (212) 287 86 06

  Yazı kaynağı : abaegitim.com

  En çok kazandıran 6 mühendislik dalı

  Mühendislik geçmişte olduğu gibi günümüzde de gözde meslekler arasında yer almaya devam ediyor. “Types of engineering degrees” adlı sitenin yaptığı araştırmaya göre mühendislik en çok kazandıran 17 meslek arasında 10. sırada. Sizin için çok kazandıran mühendislik dallarını derledik.

  muhendis

  Mühendislik ortaya çıkışı itibariyle pek çok meslekten daha eski bir tarihe sahip. Bundan 100 yıl önce inşaat ya da ziraat mühendisliği yeni yeni ortaya çıkarken bugün bilgisayar, yazılım, makine, maden, petrol, elektrik mühendisliği gibi teknolojiye paralel onlarca farklı dal söz konusu. Aşağıda mühendislik alanında güncel gelişmeleri ve araştırmaları paylaşan “Types of engineering degrees” adlı sitenin bugün en çok kazandıran mühendislik dallarını ortaya koyan çalışmasını sizlerle paylaştık.

  İşte en çok kazandıran mühendislik dalları:

  Petrol mühendisliği

  Dünyada en çok kazandıran mühendislik dalları arasında ilk olarak petrol mühendisliği geliyor. Özellikle yurt dışında petrol çıkan tesislerde çalışan mühendisler için yıllık ortalama maaş 132 bin dolarla 200 bin dolar arasında değişiyor. Gittikçe büyüyen enerji ihtiyacı ve genişleyen sektör petrol mühendisliğini yakın gelecekte daha da değerli kılacak.

  Elektrik mühendisliği

  Maaş ortalaması yeni mezun için yıllık ortalama 57 bin dolar olan elektrik mühendisliği de en çok talebin olduğu mühendislik kolları arasında yer alıyor. Daha deneyimli elektrik mühendisleri için maaş ortalaması ortalama 100 bin dolar civarında.

  Bilgisayar / yazılım mühendisliği

  Dijital çağın içinde olduğumuzu ve teknolojinin yetişmesi giderek zorlaşan hızını da hesaba katarsak yazılımcıların ve bilgisayar mühendislerinin değerini ve önemini daha iyi anlayabiliriz. Teknoloji kendi içerisinde spesifikleştikçe farklı kolların da oluşmaya başladığı bu meslek dalı daha uzun süre en çok kazandıran ve talep edilen mesleklerin arasında yer alacağa benziyor. Yeni mezun için dünya ortalaması 50 bin dolarken, deneyimli mühendisler ve yazılımcılar için rakamlar yıllık 200 bin dolara çıkabiliyor.

  Uzay mühendisliği

  Uzay çalışmalarına ağırlık veren ülkelerde daha değerli olan, ülkemizde henüz hak ettiği noktaya ulaşamamış uzay mühendisliği için yıllık maaş ortalaması ortalama 65 bin dolarla 150 bin dolar arasında değişiyor. Bu mühendislik dalının önümüzdeki 20 yıl içinde yüzde 5 oranında büyüyeceği öngörülüyor.

  Kimya mühendisliği

  Kimya mühendisliği de diğer mühendislik dallarına kıyasla daha eski bir mühendislik dalı olarak ortaya çıkıyor. Endüstriyel sahadan sanayiye kadar her alanda çok kritik bir role sahip olan kimya mühendisleri de dünya ortalamasında gelir olarak son derece iyi bir yere sahip. Maaş ortalaması yıllık 90 bin dolarla 150 bin dolar arasında değişiyor.

  Metalurji ve malzeme mühendisliği

  Yeni mezun metalurji ve malzeme mühendisleri için ortalama yıllık maaş 50 bin dolardan başlıyor. 2020’ye kadar yüzde 9 oranında büyümesi beklenen bu meslek, endüstriyel ürünlerin üretim sürecinde aldığı kritik rol nedeniyle oldukça önemli.

  Yazı kaynağı : www.kariyer.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap