Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  en iyi bilgisayar markaları

  1 ziyaretçi

  en iyi bilgisayar markaları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  En İyi Bilgisayar Markaları - 2022 - Teknoloji.org

  En İyi Bilgisayar Markaları - 2022 - Teknoloji.org

  En iyi bilgisayar markaları listemizde, öne çıkan markaları derledik. Bu markaların önemli veya bilinmeyen özelliklerini sizler için inceledik. Ayrıca bu markaların ülkemizde öne çıkan modellerine de göz attık. Listemizi oluştururken küresel pazar payları dağılımına dikkat ettik. Markalarımızın çoğunu buna göre listemize aldık.

  Lenovo

  En iyi bilgisayar markaları listemizin ilk sırasında Lenovo yer alıyor. Hem globalde hem de Türkiye’de en büyük pazar payı sahibi olan Lenovo ile listeye başlıyoruz.

  Lenovo, Çin merkezli uluslararası pazarda teknolojik cihazların donanım üretimini yapan bir şirkettir. Şirket Legend Group adıyla 1984 yılında Pekin’de kuruldu.

  1988 yılında Legend Group’a dahil olan Lenovo’nun ana merkezi Hong Kong’ta bulunmaktadır. Diğer ana iş merkezleri Pekin ve ABD’de bulunan şirketin; Pekin, Shangai, Shenzhen, Chengdu olmak üzere Çin’de 5; Morrisville, ABD’de 2; Kanagawa, Japonya’da 1 adet olmak üzere 8 araştırma merkezi bulunmaktadır. Ayrıca şirketin Çin, Hindistan, ABD ve Meksika’da üretim merkezleri de bulunmaktadır.

  2005 yılında yaklaşık 1,75 milyar dolara IBM firmasının bilgisayar bölümünü satın almasıyla şirketin çehresi değişmiştir. Bu sayede Çin’de pazar lideri olan şirket, 2013 yılından beri dünyada liderliğini sürdürmekte.

  Şirket en yüksek satış yapan ve pazar payına sahip bilgisayar markası olarak dikkat çekiyor. 2021’in 3. çeyrek sonuçlarına göre şirketin gelirleri %62’lik bir büyüme elde etmiş. 2022 yılında açıklanan bu veriler ışığında şirketin yıllık net gelirinin 640 milyon dolar olduğu biliniyor. Fakat dördüncü çeyrek raporlarında şirketin bir önceki yıla göre büyüme yüzdesini -%6 olduğu ifade ediliyor.

  2022 yılının ilk çeyreğindeki raporlar ise durumun daha da ileri gittiğini gösteriyor. Şirketin 2021 yılının ilk çeyreğinde 20 milyon 100 bin sevkiyatının 2022 yılında 18 milyona düştüğü gözüküyor. Bunun sonucunda %22,7’lik pazar payına sahip şirketin %9,2 küçüldüğü biliniyor.

  Lenovo’nun Öne Çıkan Modelleri

  Lenovo yalnızca günlük kullanım değil oyun ve iş istasyonu konusunda da önde gelen bilgisayar üreticileri arasında yer alıyor. Şirketin öne çıkan modellerinden birisi ise şüphesiz ThinkPad X1 Extreme Gen 4 oluyor.

  16 inç boyutundaki UHD+ çözünürlüklü IPS ekran son derece canlı renkler sunuyor. Bilgisayarda yer alan işlemci ise 11. nesil Intel Core i9 vPro olarak dikkat çekiyor. Günümüzdeki en güçlü işlemcilere 64 GB’a kadar DDR4 RAM de eşlik ediyor. Ayrıca 4 TB’a kadar depolama da üründe mevcut.

  10 saate kadar pil desteğiyle piyasadaki en yüksek performansa sahip ürünler arasında yer aldığını belirtelim. Tüm bunlara ek olarak Nvidia GeForce RTX 30xx modelleri de cihaza eklenebiliyor.

  Lenovo’nun ev tipi kullanım için sunduğu yüksek performanslı ürünü ise IdeaPad 3 serisinden bir bilgisayar oluyor. IdeaPad 3i 6. Nesil modeli özellikleriyle ev kullanımına uygun pek çok bilgisayarı gerisinde bırakıyor. Maksimum 17 inç boyutunda bir ekrana sahip ürünün FHD ekran çözünürlüğü bulunuyor.

  Bilgisayarın donanımına baktığımızda 11. nesil Intel Core i7’ye kadar destek görmek mümkün. Aynı zamanda 16 GB’a kadar DDR4 RAM desteği de üründe yer alıyor. Bunlara ek olarak 128 GB’a kadar SSD ve 1 TB’a kadar HDD de üründe mevcut. 10 saate kadar pil ömrü de cihazın avantajları arasında bulunuyor.

  Ek olarak Yoga ve Legion serileri de öne çıkan Lenovo modelleri arasında yer alıyor. Yaratıcılık temasına uygun ürünleri Yoga serisinde, oyun bilgisayarlarını ise Legion serisinde görmek mümkün. Ayrıca şirket her iki serinin altında da son derece yüksek performanslı ve başarılı bilgisayarlar sunuyor.

  HP (Hewlett-Packard)

  En iyi bilgisayar markaları listemizin ikinci sırasında HP Yer alıyor. Küresel pazar payının en büyük sahipleri arasında olan Hewlett-Packard ile listeye devam ediyoruz.

  1938’de Kaliforniya’da, William Hewlett ve David Packard adlı iki arkadaş bir garajda şirket kuruyor. Bu şirket, dünyada gerçekten önemli bir yere sahip. HP, 1982 yılına geldiğimizde HP-75C adını verdikleri modeliyle ilk el bilgisayarını satışa sundu. Cihaz yazıcılara ve kaset okuyucularına bağlanabilmesi açısından taşınabilir bilgisayarların öncülerinden olarak kabul edilir.

  1983 yılında kullanıcılar ile buluşan dokunmatik ekranlı (touch-screen) bilgisayar ortaya çıktı. 1984 yılında ise ilk dizüstü bilgisayar onu takip etti. Son kullanıcıya hitap eden, ev bilgisayarları ise 1995 yılında kullanıcılar ile buluştu.

  Kendini sürekli yenilikler ile geliştiren şirketin, 1938’de kurulmasına rağmen hala aynı başarıyı gösteriyor. 2021’nin dördüncü çeyreğinde dünyadaki bilgisayar pazar payının %20,3’üne sahip. Hala dünyanın önde gelen markalarından olmayı başarması takdire şayan.

  Ancak Lenovo gibi HP de büyüme yüzdesinde %3’lük bir düşüşe sahip. Şirketin 2021 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki döneme göre yaklaşık yarım milyon düşük sevkiyat yaptığı ortaya çıkmıştır. 2022 yılının ilk çeyreğindeki verilerde ise yaklaşık 16 milyon sevkiyat yaptığı ifade edilmiştir. Bunun sonucunda %17,8’lik bir küçülme ile pazar payının %19,7’si HP şirketine aittir.

  HP’nin Öne Çıkan Modelleri

  HP, Türkiye’de dört farklı kategori altında bilgisayar satıyor. Bu kategoriler arasında Üst Düzey, İş, Oyun ve Creative Pros bulunuyor. Şirketin üst düzey bilgisayar serileri arsında ise dikkat çeken iki farklı seri mevcut. Spectre ve ENVY serileri HP’nin en yüksek performanslı modelleri arasında bulunuyor.

  Şirket 13 inç ve 14 inç boyutlarında iki farklı Spectre x360 modeline sahip. Her iki cihaz da son derece başarılı bir ekrana ve yüksek pil ömrüne sahip. Ayrıca bilgisayarların donanımları da bir hayli üst seviye parçalara sahip. Şirket Intel Core i7 serisine ve 1 TB’a kadar SSD depolama alanlarına sahip bilgisayarlar üretiyor.

  Buna ek olarak şirketin iş dünyasına uygun modelleri için ürettiği Elite serisi de dikkat çekiyor. Elite modelleri özellikle profesyonel iş hayatında kullanıma uygun olarak belirtiliyor. Hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayar kullanıcılarını memnun ettiklerini söylemek yanlış olmaz.

  Şirketin Creative Pros ismini verdiği kategoride ise en yüksek donanıma sahip ürünler yer alıyor. Farklı endüstrilerde kullanıma uygun bu cihazlar Z serisi altında birleşiyor. Öyle ki bu bilgisayarların kullanım alanları arasında; mimarlık, sinema, veri bilimi ve daha birçok endüstri yer alıyor.

  HP’nin oyuncular için ürettiği seri ise OMEN olarak ifade ediliyor. Bu seri kapsamında hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayarlar bulmak mümkün. Aynı zamanda şirket OMEN markası altında ekran ve aksesuar üretimi de sağlıyor. Buna ek olarak şirketin Victus isimli bir oyun serisi de bulunduğunu belirtelim.

  Dell

  En iyi bilgisayar markaları listemizin üçüncü sırasında Dell bulunmakta.1984 yılında Michael Dell tarafından kurulmuştur. Şirket, Lenovo ve HP’den sonra en büyük pazar payına sahip olan üçüncü şirkettir.

  Michael Dell şirketi kurarken 1000 dolarlık bir sermayesi vardı. Şirket birkaç satış elemanı ve Michael Dell’in tabiriyle birkaç üretim elemanından oluşuyordu. Michael Dell’in üretim elemanından kastı tabii ki birkaç tornavida kullanan kişiden başka bir şey değildi.

  1984 yılında şirket, 8 MHz hızında çalışan Intel 8088 uyumlu bir işlemci içeren kendi tasarımı olan ilk bilgisayarı Turbo PC ‘yi üretti. Şirket, bu model sayesinde ilk yılında 73 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Haziran 1988’de, Dell Computer’ın piyasa değeri 22 Haziran’da 3,5 milyon hisseden oluşan halka arzından dolayı 30 milyon dolar artarak 80 milyon dolara çıktı.

  O tornavida kullanan kişilerle başladığı yolun devamında yaşadıkları ise şirket için harika denilebilir. Dell Computer Corporation, 1992’de Fortune dergisi tarafından dünyanın en büyük 500 şirketi listesine dahil oldu. Michael Dell, bir Fortune 500 şirketinde yöneticilik yapan en genç CEO oldu.

  İnişli çıkışlı olsa da şirket, dünya bilgisayar pazarındaki %17,1’lik payı ile üçüncü sırada karşımıza çıkıyor. Bir önceki yılın dördüncü çeyreğinde yaptığı sevkiyatlarla 2021 yılının aynı dönemindeki sevkiyatlarını karşılaştırdığımızda, ilk iki sıradaki firmaların aksine Dell’de bir düşüş değil artış yaşandığını gözlüyoruz.

  Bir önceki yılın üçüncü çeyreğinde 15 milyon 794 bin adet sevkiyat yapan şirket, 2021 yılında ise aynı dönemde 17 milyon 195 bin satışla yüksek bir artış yakalamış. Yıllık büyüme oranına baktığımızda ise %8,9’luk bir büyüme yakaladığını görmek mümkün. 2022 yılının ilk çeyreğinde ise 13 milyon 700 bin sevkiyat ve %6.1’lik bir büyümeye sahip.

  Dell’in Öne Çıkan Modelleri

  Birçok bilgisayar markası gibi Dell de ev ve iş kullanımı için ayrı modeller üretmekte. Aynı zamanda şirket dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarına ek olarak iş istasyonu ürünleri de üretiyor. Şirketin günlük ve ofis kullanımı için ürettiği bilgisayarlar arasında ise Inspiron ve XPS serisi yer alıyor.

  Bunun haricinde Precision serisi ile profesyonel kullanıma uygun bilgisayarlar ürettiğini söylemek mümkün. Ayrıca bu seri iş istasyonu kapsamında da ele alınıyor. Bunun haricinde G serisi ve Alienware serisi altında oyun bilgisayarları da ürettiğin belirtmekte fayda var.

  Şirketin en güçlü bilgisayarı ise şüphesi Precision serisinde bulunuyor. 11. nesil Intel Core serisi ve Intel Xeon serisinden işlemcilere sahip bu seride 128 GB’a kadar yükselen bir bellek bulmak mümkün. Aynı zamanda bilgisayarların ekran boyutu 17 inçe kadar çıkıyor.

  Son derece güçlü bellek ve işlemcilere ek olarak şirket yüksek kaliteli GPU modellerinden de bilgisayarında faydalanıyor. Ayrıca SSD depolama kullanan ürünlerin fazlasıyla hızlı ve yeterli depolama alanlarına sahip olduğunu da belirtmek yanlış olmayacaktır.

  Apple

  En iyi bilgisayar markaları listemizin dördüncü sırasında Apple bulunmakta.

  Tarihler 1 Nisan 1976’yı gösterdiğinde Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından Apple şirketi; Apple I kişisel bilgisayar kitini satmak amacıyla kuruldu. Apple I; günümüzdeki bilgisayar tabirinden daha basit şekilde anakart olarak satılmaktaydı. Temmuz 1976’da Apple I satışa çıktı.

  16 Nisan 1977’de Apple II, West Coast Computer Faire’de tanıtıldı. Apple II, VisiCalc hesap tablosu programı ile iş dünyasının ilk killer app (tüketicilerin uygulamayı çalıştırmak için donanımı satın almalarını gerektiren bir pazarlama tekniği) masaüstü platformu olmuştur. VisiCalc, ofiste de kullanılabilecek olduğundan evinde kullanan kullanıcılarına bilgisayar satın alma konusunda fazladan bir sebep vererek Apple II için bir pazar oluşturdu.

  1970’li yılların sonlarına geldiğimizde Apple’da, bilgisayar tasarımı ve üretim hattı konularında çalışan kişiler bulunmaktaydı. Mayıs 1980’de IBM ve Microsoft ile rekabet etmek amacıyla Apple III tanıtıldı.

  Steve Jobs ve Jef Raskin’in de içinde bulunduğu Apple temsilcilerinden oluşan bir heyet 1979 yılının aralık ayında Xerox Alto’yu görmek amacıyla Xerox PARC’ı ziyaret etti. Jobs, bu gezi sayesinde gelecekteki bilgisayarların tümünde grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) kullanılacağının farkına vardı ve Apple’ın sıradaki projesi olan Lisa için GUI geliştirilmesinin gerekli olduğunu düşündü.

  Apple’ın bir nevi iki gruba ayrıldığını söyleyebileceğimiz Lisa ve Macintosh projeleri arasında ekipler tarafından hangi ürünün daha önce piyasaya çıkacağına dair bir yarış başladı. Yarışı 1983 yılında Lisa ekibi kazandı ve halk için satışa sunulan grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip ilk bilgisayar Lisa oldu. Ama yüksek fiyatı ve yetersiz miktardaki yazılımı nedeniyle başarılı olamadı.

  Apple’ın Yükselişi

  1984 yılında Apple Macintosh’u piyasaya sürdü ve 1,5 milyon dolar bütçeli ünlü “1984” televizyon reklamı ile tanıtımı yapıldı. Reklam 22 Ocak 1984’te Super Bowl’da yayımlandı. Bu olay günümüzde Apple’ın başarısı için bir dönüm noktası olarak değerlendirilmektedir.

  Macintosh’un satışları başlangıçta Apple’ın istediği gibiydi fakat yüksek fiyatı ve az sayıdaki yazılımı nedeniyle sonraki satışlar daha iyi olmadı. Macintosh’un talihi uygun fiyatla satışa sunulan PostScript lazer yazıcı ve PageMaker ile döndü. 1985 yılına gelindiğinde Steve Jobs’ın yönetim yetkileri elinden alındı. Aynı yıl Jobs Apple’dan ayrılarak NeXT Inc.’i kurdu.

  1989 yılında tanıtılan Macintosh Portable, 7.5 kilogramlık o döneme göre gayet iyi gözüken ağırlığı ve 12 saatlik uzun pil ömrü ile Macintosh’un masaüstü versiyonu kadar güçlü olacak şekilde tasarlandığını kanıtlıyordu. 1991 yılında Apple, Macintosh Portable’ın tanıtımından sonra PowerBook’un tanıtımını yaptı. Aynı yıl içinde, arayüze renklerin eklenmesini sağlayan ve yeni ağ becerileri elde ettiren System 7 yükseltmesi de tanıtıldı. Bu yükseltmenin en önemli özelliğiyse 2001 yılına kadar Mac OS’un mimari yapısını oluşturmasıydı.

  Ürünlerin başarısı şirketin elde ettiği karın artışını da beraberinde getirdi. Apple yeni ürünler tanıtmaya ve karını yükseltmeye devam ederek iyi işler yaptı.

  Apple, Macintosh modellerinin satışlarını düşüren Apple II serisinin üretim için çok maliyetli olduğunu fark etti. 1990 yılında Apple II müşterilerini Macintosh serisine çekmek amacıyla Apple, IIe Card için tek genişletme yuvası bulunan Macintosh LC’yi tanıttı. Apple, Apple IIe satışlarına 1993 yılında son verdi. Macintosh LC’nin başarısının ardından Apple, Centris, Quadra ve Performa serilerini üretip satışa çıkardı.

  1994 yılında Apple, IBM ve Motorola ile AIM birlikteliğini başlattı. Amaçları Apple yazılımını, IBM ve Motorola’nın da donanım gücünü kullanan yeni bir bilgisayar yaratmaktı. AIM birlikteliği, Microsoft’u yok edeceğini umuyordu. Aynı yıl Apple, Motorola’nın PowerPC işlemcisini içerisinde bulunduracak pek çok Apple bilgisayarından ilki olan Power Macintosh’ı tanıttı.

  Steve Jobs’ın Dönüşü

  1997 yılının ortalarında son üç yılın en düşük hisse senedi fiyatının görülmesi ve finansal açıdan beklenmeyen kayıplar nedeniyle yönetim kurulu, CEO Gil Amelio’nun yerine Steve Jobs’ı geçici olarak CEO pozisyonuna getirdi. Jobs bu durumdan sonra şirketin ürün grubunu yeniden oluşturmaya başladı.

  1998’in Ağustos ayında Apple, yeni bilgisayarı iMac’i tanıttı. iMac; modern teknolojisi ve Apple’ın rakiplerine göre özgün olan tasarımı sayesinde yılın ilk yarısında yaklaşık 800 bin adet satıldı.

  2001 yılından sonra Apple’ın tasarımdan sorumlu ekibi ilk kez iMac G3’te kullandıkları renkli yarı saydam plastiği gitgide terk etmeye başladı. Önce PowerBook modelin titanyum tasarımı, sonra ise iBook ve iMac modelleri ile karşımıza çıkan polikarbonat tasarımlar ile bu süreç devam etti.

  2005 yılının haziran ayında gerçekleştirilen Worldwide Developers Conference’da Steve Jobs, 2006 yılından itibaren Apple’ın Intel tabanlı Mac bilgisayar üreteceğini duyurdu. 2006 yılının ocak ayında yeni MacBook Pro ve iMac, Intel’in Core Duo işlemcisini kullanan ilk Apple bilgisayarları oldu.

  Intel yonga setlerine geçiş sürecinde Power Mac, iBook ve PowerBook serileri üretimden kalktı; Mac Pro, MacBook ve MacBook Pro bu serilerin yerini aldı. 2009 yılının nisan ayında Apple’ın mikroçip tasarlamak için kendi mühendis ekibini kurduğu ortaya çıktı.

  Apple’ın başarısı hisse senetlerine de yansıdı. 2003 yılı ile 2006 yılları arasında Apple’ın hisse seneti fiyatları 6 dolardan 80 doların üzerine çıkarak 10 kattan fazla arttı. 2006’da Apple’ın pazar payı dünyadaki lider markalardan Dell’i geçti.

  2012 yılında satışa sunulan yeni iMac inanılmaz inceliğiyle dikkat çekiyordu. Bu yeni iMac’in ekran kalınlığı sadece 5 milimetreydi. Buradan sonrasında şirket yükselmeye devam etti ve Apple’ın elektronik sektöründe başı çeken marka olduğunu söylememiz yanlış olmaz.

  Günümüzde Apple

  Şirket Steve Jobs’ın ölümü sonrasında yeni bir yönetim kurulu oluşturarak Tim Cook’ın yönetiminde faaliyetlerine devam etmektedir. Apple günümüzde 700 milyar dolar bütçesi ile dünyanın en zengin şirketlerinden biri.

  Apple’ın en iyi bilgisayar markaları listemizde 4. sırada bulunmasının sebebine geldiğimizde de 2021’in dördüncü çeyreğindeki pazar payı dikkat çekiyor. Bir önceki yılın aynı döneminde 7 milyon 163 bin satış yapan şirket, bu senenin aynı döneminde ise 700 bine yakın bir artışla 7 milyon 810 bin adet sevkiyat yapmış. Bu da pazar payının %8,5’ine tekabül etmekte. Yıllık büyüme ise %9 gibi mükemmel bir orana sahip.

  2022 yılının ilk çeyreğinde ise 7 milyon 200 bin sevkiyat ile pazar payının %8,9’unun Apple şirketine ait olduğu ifade ediliyor. Şirketin yıllık büyümesi ise %4,3 olarak belirtiliyor. Apple’ın diğer üreticilere göre daha düşük pazar payına sahip olduğunu görmek mümkün.

  Şirketin burada dikkat çeken yönü ise ürettiği yeni MacBook modelleri oluyor. M1 Max ve M1 Pro çip setleri ile ürettiği yeni Mac modellerinin bu satışları etkilediği tahminler arasında. 2022 yılının dördüncü çeyreğinde şirketin göstereceği performans merak ediliyor.

  Şirket her ne kadar bilgisayar üretiminde düşük pazar payına sahip olsa da birden çok kategoride ürün ürettiğini unutmamak gerekir. Apple’ın en başarılı ürün kategorilerinden birisi şüphesiz telefonlardır. Şirket iPhone modelleri ile her sene zirveye göz diken telefon üreticileri arasında yer almaktadır.

  Apple’ın Öne Çıkan Modelleri

  Apple birden fazla türde bilgisayar ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Bu bilgisayarlar arasında dizüstü modellere ek olarak masaüstü kullanıma uygun Mac cihazları da yer alıyor. Şirketin öne çıkan modelleri arasında ise şüphesiz MacBook Air, MacBook Pro, iMac ve Mac mini cihazları yer alıyor.

  Apple tarafından geliştirilen en yeni model ise Mac Studio olarak dikkat çekiyor. Bu bilgisayar ile birlikte M1 Ultra çip setini tanıtan şirket günümüzdeki en güçlü bilgisayarlardan birini kullanıcılarıyla buluşturuyor. Aynı zamanda Studio Display isminde bir ekran da ürettiklerini belirtmekte fayda var.

  Mac Studio cihazının en yüksek donanımlı sürümünde 20 çekirdekli bir CPU ve 64 çekirdekli GPU’ya sahip M1 Ultra çip yer alıyor. Buna ek olarak 128 GB kapasiteli bir birleşik bellek ve 8 TB SSD depolama alanı da üründe mevcut. Yaklaşık 10 cm yüksekliğe ve 20 cm genişliğe sahip bu ürün taşınabilirlik açısından da oldukça başarılı.

  Üstelik Apple’ın en çok eleştirildiği noktalardan birisi olan bağlantı seçenekleri bu modelde oldukça fazla sayıda bulunuyor. Thunderbolt 4 ve USB 4 bağlantı seçeneklerine ek olarak HDMI, USB-A, kulaklık girişi ve daha birçok bağlantı noktası üründe mevcut. Ayrıca yerleşik bir hoparlör de Mac Studio’da yer alıyor.

  Buna ek olarak şirketin MacBook Pro modelleri dikkat çeken bilgisayarlar arasında yer alıyor. Gelişmiş donanımları ve şık tasarımlarıyla MacBook Pro’nun en iyi Apple bilgisayarları arasında bulunduğunu söylemek mümkün. Şirketin daha uygun fiyatlı MacBook Air ve Mac mini modelleriyle de öne çıktığını belirtelim.

  Acer

  En iyi bilgisayar markaları listemizin beşinci sırasında Tayvan merkezli bir şirket olan Acer bulunuyor.

  Acer, 1976’da Stan Shih, karısı Carolyn Yeh ve diğer beş kişi tarafından Multitech adıyla Hsinchu, Tayvan’da kuruldu. Şirket, on bir çalışan ve 25.000 ABD doları sermaye ile yola çıktı. Başlangıçta, elektronik parçaların bir distribütörü ve mikroişlemci teknolojilerinin kullanımında bir danışman şirketti.

  Merkezi Xizhi, New Taipei City’de bulunan şirketin ürünleri arasında masaüstü ve dizüstü bilgisayarların yanı sıra; tabletler, sunucular, depolama cihazları, sanal gerçeklik cihazları, ekranlar, akıllı telefonlar ve çevre birimleri bulunur.

  Acer’ı en iyi bilgisayar markaları listemizde beşinci sıraya yerleştiren neden ise bilgisayar pazarındaki pazar payının alt sıralardaki diğer şirketlerden öne çıkıyor olmasıdır. 2021 yılının dördüncü çeyreğinde 6 milyon 582 bin sevkiyat yapan şirket, bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yaklaşık 400 bin daha fazla ürün satmıştır. Bu da pazar payının %7,2’sine karşılık gelmektedir. Şirketin yıllık büyüme oranı ise %6,7 gibi gayet memnun edici bir değere sahiptir.

  Ancak 2022 yılının ilk çeyreğinde ortaya çıkan veriler durumun biraz değiştiğini göstermektedir. Acer ve Asus’un beşinci sıra için mücadele verdiği son verilerde ortaya çıkmıştır. Acer 2022 yılının ilk çeyreğinde 5 milyon 400 bin sevkiyat gerçekleştirmiş ve %5,9’luk bir küçülmeyle pazar payının %6,8’ine sahip olmuştur. Gelecek dönemlerde Acer ile Asus arasındaki rekabetin nasıl seyredeceği merak konusu.

  Acer’ın Öne Çıkan Modelleri

  Acer Türkiye’de aktif bir şekilde satış yapan oldukça popüler bir bilgisayar markası olarak dikkat çekiyor. Aynı zamanda birden çok seride bilgisayar üreten Acer ülkemizde en çok satış yapan markalar arasında yer alıyor. Şirketin öne çıkan serileri arasında ise Aspire, Swift ve Nitro serileri bulunuyor.

  Şık bir tasarım ile günlük kullanım için üretilen Swift serisi farklı modeller ile kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Üstelik dileyen kullanıcılar AMD ya da Intel donanım parçaları arasında tercih yapabiliyor. Böylece kullanıcılara geniş bir tercih imkanı verdiğini de belirtmek gerek.

  Şirketin Aspire serisi altında ürettiği bilgisayarlar ise günlük kullanımdan profesyonele kullanıma kadar çeşitlilik gösteriyor. Aspire 3, Aspire 5 ve Aspire 7 modelleri ile her kullanıcıya hitap etmeye çalışan Acer, bu seride 32 GB’a kadar RAM desteği ve 2 TB’a kadar SSD desteği sağlıyor.

  Şirketin oyuncular için ürettiği Nitro serisi ise hem tasarımı hem de özellikleriyle oyun performansını maksimuma çıkarmayı hedefliyor. Şirket bu seride de AMD ve Intel donanım parçalarını farklı kullanıcılar için sunuyor. Ayrıca Nvidia GeForce RTX 30xx serisi ekran kartlarının da bilgisayarlarda bulunduğu ifade ediliyor.

  Asus

  En iyi bilgisayar markaları listemizin 6. sırasında Tayvanlı şirket Asus bulunmakta.

  Asus, 1989 yılında Tayvan’da kurulmuştur. Merkezi Tayvan’da bulunan bir bilgisayar ve donanım üreticisi şirkettir. Dizüstü bilgisayar, anakart, cep telefonu, LCD Panel, ekran kartı gibi çeşit çeşit donanımlar üretmektedir. İirket özellikle son dönemde ürettiği dizüstü bilgisayarlarla adından çokça bahsettirmektedir.

  Şirketin sloganları; şirketin amaçlarını doğrudan belli etmektedir. Asus firmasının ilk sloganı Inspiring Innovation Persistent Perfection (İlham Verici Yenilik Kalıcı Mükemmellik); yeni sloganı ise In Search of Incredible (İnanılmazın Arayışında) olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Asus firmasının adı Pegasus’un kısaltmasından gelmektedir. Pegasus, Yunan mitolojisine göre bilim ve sanatın ilham kaynağı olduğuna inanılan ve kanatlı bir attır. Şirket bu şekilde pazara sunduğu ürünlerde kalitesinin yeniliğinin, gücünün ve yaratıcılığının üst düzeyde olduğunu isminde bu varlıktan bir kısım kullanarak sembolize etmektedir.

  Asus en iyi bilgisayar markaları listemizin 6. sırasında bulunmaktadır. Bunun sebebi dünyada pazar payında 6. olmasıdır. Ancak son veriler bu durumun değişmekte olduğunun habercisi olabilir. Çünkü 2022 yılının ilk çeyreğinde açıklana verilere göre Asus’un pazar payı %6,9 olarak belirtilmektedir.

  Şirket %17,7’lik devasa bir büyüme gerçekleştirmiş ve listede beşinci sıraya göz diktiğini göstermiştir. Şirketin bu büyümeyi sürdürmesi halinde Acer’ın yerine beşinci sıraya geçeceği aşikar. Fakat bunu gelecek dönemlerdeki raporlar ile öğreneceğiz.

  Asus’un Öne Çıkan Modelleri

  Listemizdeki diğer markalar gibi Asus da dizüstü ve masaüstü bilgisayar üretiminde aktif rol almaktadır. Şirketin birden çok ürettiği bilgisayar serisi bulunduğunu da belirtelim. Öne çıkan seriler ve modeller arasında ise Zenbook, Vivobook, ASUS Desktop ve ProArt Studio Book serileri yer alıyor.

  Aynı zamanda şirketin oyuncular için ürettiği Republic of Gamers markasını da değinmek gerekli. Şirket ROG serisi kapsamında oldukça güçlü bilgisayar modelleri ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca şirketin bu markada farklı aksesuarlar ve ürünler de sunduğunu belirtelim.

  Şirketin en güçlü modellerinden birisi ise ROG Strix Scar 17. Bu model donanım anlamında son derece dolu bir bilgisayar olarak karşımıza çıkıyor. Cihazın içerisinde maksimum 64 GB RAM desteği ve 2 TB SSD depolama yer alıyor. Aynı zamanda AMD Ryzen 9 5900HX işlemci de cihazda kendini gösteriyor. Buna ek olarak Nvidia GeForce RTX 3080 model bir ekran kartı ile yüksek performans sağlayan cihaz Asus’un öne çıkan modelleri arasında yer alıyor.

  MSI

  En iyi bilgisayar markaları listemizin 7. sırasında Tayvanlı bir diğer şirket MSI bulunmakta.

  Micro-Star International Cooperation, yani bildiğimiz adıyla MSI, 1986 yılında Taipei’de 5 kurucu tarafından (Xu Xiang, Huang Jinqing, Lin Wentong, You Xian’neng ve Lu Qilong), toplam 17 bin üzerinde çalışan ile kurulmuştur. Merkezi yani genel müdürlüğü Taipei’de bulunmaktadır.

  Şirket kurulduktan sonraki ilk yıllarında anakart ve ekran kartı üzerinde yoğunlaşıyor. Sonrasında ürün skalasının genişliğini arttırmayı amaçlıyor. Sonucunda All-in One bilgisayarlar, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar, tabletler gibi ürünlerle ile ürün çeşitliliğini artırıyor.

  Dünya lideri bir oyun markası olarak MSI’nın hedefi, oyun ve e-sporda en güvenilir isim olmaktır. Müşteri odaklı yeniliğe adanmış olan şirket birinci sınıf, çok beğenilen; anakartlar, grafik kartları, dizüstü bilgisayarlar ve All-in One bilgisayarlar üretmek için kendi Ar-Ge gücünü kullanmaktadır. Ürün geliştirmede MSI, üstün performansı ve dikkat çeken tasarımlarıyla, görsel estetiği ve kişisel stili ile sektöre öncülük eden firmalar arasında bulunuyor.

  MSI’ın Öne Çıkan Modelleri

  Dünyanın en önemli PC üreticileri arasında yer alan MSI’ın pek çok bilgisayar serisi bulunmaktadır. Üstelik şirket iş, içerik üretimi ve oyun gibi farklı alanlarda bilgisayarlar üretmektedir. Şirketin iş istasyonlarında; yüksek çözünürlüklü ekranlar, yüksek bellek kapasitesi ve depolama alanı gibi unsurlar görmek mümkün. Aynı zamanda Nvidia RTX serisi ekran kartları ve Intel işlemciler MSI’ın iş istasyonlarında yer alıyor.

  Şirketin içerik üreticileri için geliştirdiği Creator serisinde ise öne çıkan modellerden birisi Z17 oluyor. 17 inç boyutunda QHD+ ekrana sahip bu model 165 Hz ekran yenileme hızı ile dikkat çekiyor. Ürünün bellek kapasitesine baktığımızda 64 GB DDR5 RAM bizleri karşılıyor. Ayrıca 2 TB SSD depolama da üründe yer alıyor.

  MSI bu cihazda 12. nesil Intel Core i9 işlemci kullanmayı tercih ediyor. Ayrıca Nvidia GeForce RTX 3080 Ti ekran kartı da MSI Creator Z17’de yer alıyor. Bu ekran kartının 16 GB VRAM’i bulunduğunu da belirtelim. Şirketin bilgisayar tasarımları da son derece başarılı olmasıyla dikkat çekiyor. Daha birçok özelliği bulunan Creator Z17 modeli şirketin en iyi bilgisayarları arasında yer alıyor.

  Monster

  En iyi bilgisayar markaları listemize son olarak yerli bir marka olan Monster’ı koymayı gayet uygun gördük.

  Monster, 2000 yılında Türkiye’de kurulmuş dizüstü bilgisayar üreticisi olan bir şirkettir. Monster kelimesi İngilizce’de “Canavar” anlamına gelmektedir. Şirketin slogan olarak da kullandığı hedefi ise masaüstü bilgisayar performansına sahip taşınabilir bilgisayarlar üretmektir. Şirketin kurucusu ise İlhan Yılmaz’dır.

  Monster firması; dizüstü bilgisayarlarını, oyun serisi (Gaming) ve iş istasyonları serisi (Workstation) olmak üzere iki kategoride değerlendirir. Monster; Intel ve Nvidia gibi uluslararası üne sahip, sektörünün liderleri olarak nitelendirilebilecek bileşen ve yazılım üreticileriyle çalışmaktadır.

  Monster, isminden yola çıkarak piyasaya çıkardığı ürün modellerine Türk mitolojisinde bulunan canavar isimlerini vermektedir. Ürün modelleri arasında Semruk, Tulpar ve Abra gibi isimler bulunmaktadır.

  Monster, genelde kendi sitesinden satış yapmaktadır. Kullanıcıların bilgisayarlarında istediği özellikleri istediği gibi seçip kendi bilgisayarlarını oluşturmasına olanak sağlamaktadır. Ancak yine de piyasada hazır olarak sunduğu modelleri de bulunmaktadır.

  Monster’ın Öne Çıkan Modelleri

  Monster, stoklarını sürekli yenileyen ve en güncel donanım parçaları ile bilgisayar üreten bir şirkettir. Şirketin halihazırda oyun, günlük kullanım ve iş için sunulan farklı serileri bulunmaktadır. Şu anda satışta olan en güçlü bilgisayarı ise Markut M7 V5.1 olarak ifade edilmektedir.

  17,3 inç boyutunda FHD bir ekrana sahip bilgisayarın 144 Hz ekran yenileme hızı bulunmaktadır. IPS panel bu ekranda 3 ms tepki süresi bulunduğunu da belirtelim. Cihazın işlemcisi ise 11. nesil Intel Core i9 olarak dikkat çekmektedir. Bu işlemcinin yanı sıra 32 GB DDR4 RAM de üründe bulunmaktadır. Ayrıca 1 TB SSD depolama ile ürünün performansı da yükselmektedir.

  Monster’ın bu iş istasyonunda kullanmak için tercih ettiği ekran kartı Nvidia RTX A3000 oluyor. Üstelik iş istasyonları için ideal kullanım sağlayan bu ekran kartı 6 GB VRAM’e de sahiptir. Ayrıca 99,9 Wh pil gücüne sahip ürün yüksek performans göstermektedir. Şirketin çoğu ürününde olduğu gibi fiyat/performans açısından başarılı bir ürün olduğunu da belirtmek gerek.

  En İyi Bilgisayar Markaları: Değerlendirme

  En iyi bilgisayar markalarını derlediğimiz listemizin burada sonuna geliyoruz. Bu içeriğimizde küresel pazarda ve Türkiye’de en başarılı bilgisayar markalarını bir araya topladık. Pazar payları ve popülerlik ölçütleriyle hazırladığımız listede en iyi markalara yer vermeye çalıştık.

  Listemizde değindiğimiz markalar arasında Lenovo, HP gibi uzun yıllardır üretim yapan şirketler yer alıyor. Ayrıca MSI ve ASUS gibi farklı alanlarda da bilgisayar parçası üreten şirketler listede bulunuyor. Üstelik Apple gibi teknolojiye yön veren bir şirket de en iyi bilgisayar markaları arasında yer alıyor. Buna ek olarak Türkiye’den çıkan Monster’a da listemizde yer vermeyi ihmal etmedik.

  Listemizle ilgili görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın. Ayrıca listede yer alması gerektiğini düşündüğünüz markaları da bize iletebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : teknoloji.org

  En İyi Laptop Markaları ( 8 Öneri)

  En İyi Laptop Markaları Hangileri?

  En İyi Laptop Markaları Hangileri?

  Yıllık olarak en iyi laptop modelleri belirlenirken markanın değerine, cihazın fiyatına, donanımın kalitesine ve sunduğu özelliklere bakılır. Bu listemizde; en iyi dizüstü bilgisayarlar arasında yer alabilecek, Windows 10 iş dizüstü bilgisayarlara, oyun canavarlarına, Chromebook'lara, okul için dizüstü bilgisayarlara ve 2'si 1 arada dönüştürülebilir bilgisayarlara yer verdik. 2022'nin en iyi dizüstü bilgisayarı için mevcut seçimimiz MacBook Air oldu. Hemen hemen her konuda iyi bir cihaz olarak bizleri selamlıyor MacBook Air. Üretkenlik ve hatta çıtır çerez oyunlar için harika bir seçim olduğu rahatlıkla dile getirilebilir. Peki Apple'ın MacBook Air cihazını bir kenara bırakırsak, diğer en iyi laptop markaları ve modelleri hangileri? 

  Akıllı telefonların her yerde olduğu, tabletlerin yaygın olduğu ve hatta akıllı saatlerin bile iyice hayatımıza entegre edildiği bir dünyada yaşıyoruz. Ancak iş fotoğraf düzenlemeye, çok sayıda e-posta yazmaya, belge oluşturmaya veya iş arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim halinde kalma gibi konulara geldiğinde, tek seçeneceğiniz iyi bir laptopa sahip olmak oluyor. Bu yazımızda tercih edebileceğiniz en iyi laptop markalarını sizler için listeledik. Liste boyunca cihazların Türkiye'de satılan versiyonlarını ele alacak, donanımlarını detaylandıracak ve yerel fiyatlandırmaları hakkında sizleri  bilgilendiriyor olacağız.

  En İyi Laptop Markaları Hangileri?

  Oyun için En İyi Laptop Markaları

  ASUS ROG Zephyrus G15

  ASUS ROG Zephyrus G15, satın alabileceğiniz en hafif 15 inç oyun dizüstü bilgisayarlarından biri. Ancak merak etmeyin, bu taşınabilirlik için performanstan ödün vermiyorsunuz. G15, AMD ve Nvidia'nın sunmak zorunda olduğu en iyi mobil çipler tarafından destekleniyor ve bunları hızlı 165Hz QHD ekranla eşleştiriyor. Yapılan testlerde Zephyrus G15'in sistemi, QHD çözünürlükte en zorlu AAA oyunların bile üstesinden gelebildi. 

  ASUS Zephyrus G15

  G15 ile ilgili hemen hemen her şey de harika: ses performansı mükemmel, klavye ve dokunmatik yüzey piyasadaki en iyilerden biri, bağlantı noktası seçiminde ihtiyacınız olan hemen hemen her şey var ve pil sekiz buçuk saatten fazla dayanabilir bir yapıya sahip. Harika çalışan yüksek güçlü bir oyun makinesi arıyorsanız, Zephyrus G15 listenizin başında olmalı. 

  Monster Semruk S7 V8.1.2 17,3

  Intel Rocket Lake Core i9 işlemci ile gelen Monster Semruk S7 V8.1.2 17,3, Nvidia RTX3080 ekran kartı ve 17,3" UHD 3840x2160 %100 Adobe RGB IPS Mat LED ekran ile bizleri selamlıyor. Cihaz özellikle fiyat konusunda Türk kullanıcıları için biraz tuzlu ancak içerisinde barındırdığı özelliklerle eminiz oyun konusunda herhangi bir sıkıntı çıkarmayacak kadar güçlü özelliklerle sunuluyor. 

  Monster Semruk S7 V8.1.2 17,3

  Razer Blade 17

  Boyutu ve gücü ile Razer Blade 17, şaşırtıcı derecede serin ve sessiz bir oyun deneyimi sunuyor. Intel'in 12. Nesil Core işlemcilerini Nvidia'nın RTX 3000 serisiyle eşleştiriyor. Modelimiz QHD 240Hz ekrana sahip. Yalnızca 0,78 inç kalınlığında, böylesine güçlü bir oyun dizüstü bilgisayarı için oldukça taşınabilir. Ürünü güçten ödün vermeden bir sırt çantasında veya evrak çantasında taşıyabilirsiniz.

  Razer Blade 17

  Ofis ortamlarına farklı bir renk dokunuşu katan bir RGB klavyeye de sahip Razer Blade 17. Oyun dizüstü bilgisayar dünyasının dışında bile, piyasada bulabileceğiniz en iyi klavye ve trackpack kombinasyonlarından birini içerdiğini düşünüyorum. Blade Pro 17 ucuz olmasa da, en iyinin en iyisini istiyorsanız satın almanız gereken dizüstü bilgisayarlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

  İş için En İyi Laptop Markaları

  Lenovo Yoga 9i

  İnce ve hafif dizüstü bilgisayarların çoğu önemli bir zayıflığı paylaşır: ince, teneke sesi. Lenovo Yoga 9i'de durum böyle değil. Bu 14 inçlik dönüştürülebilir cihazın menteşesinde dönen bir ses çubuğu mevcut, yani nasıl konumlandırılmış olursa olsun hoparlörler dışa bakıyor. 9i'yi tablet veya kapaklı modda kullanıyor olsanız da net, canlı bir ses bekleyebilirsiniz.

  Lenovo Yoga 9i

  Ayrıca beğenilecek daha çok şey var. Kolay çizim ve not alma için mükemmel bir 1080p dokunmatik ekrana ve yerleşik bir kaleme sahip Lenovo Yoga 9i. 11. Nesil işlemciler, tatmin edici performans ve tüm gün pil ömrü sunuyor. Ses kalitesi, ekran ve dönüştürülebilir form faktörünün tümü, multimedya eğlencesi için rakipsiz bir makine bütünü çıkıyor karşımıza 9i ile. 

  Razer Book 13

  Razer en çok oyun dizüstü bilgisayarları ile tanınır ancak şirket yeni Razer Book 13 ile iş ve üretkenlik alanında büyük bir sıçrama yapıyor. 0,6 inç kalınlığında olan Book 13, muhteşem ve sağlam bir taşınabilir iş istasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Alüminyum yapısı, Thunderbolt 4, USB-A, HDMI 2.0 ve bir microSD yuvası dahil olmak üzere iyi bir bağlantı noktası seçimine sahip olan cihaz RGB klavye ile gelen çok az oyun dışı dizüstü bilgisayardan biri ayrıca.

  Razer Book 13

  Premiere Pro medya dışa aktarma testlerinde kendi boyutundaki diğer tüm Windows dizüstü bilgisayarlarından daha iyi sonuç veren biraz cihazdan bahsediyoruz burada. Ve Book 13 bir oyun dizüstü bilgisayarı olmasa da, şimdiye kadar entegre grafiklerden gördüğümüz en iyi oyun performansından bazılarını sunuyor. Razer Book 13'ün yüksek fiyatı, herkes için ideal olmayacağı anlamına gelse de, güçlü üretkenlik performansıyla kesinlikle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

  Lenovo ThinkPad X1 Nano

  Birçok yönden ThinkPad X1 Nano, standart bir ThinkPad olarak karşımıza çıkıyor. Sağlam bir kasası, fiziksel bir gizlilik kapağı, klavyenin ortasında kırmızı bir TrackPoint ve her türlü işletmeye özel güvenlik ve yönetim özellikleri var. Ancak Nano, Lenovo'nun şimdiye kadar ürettiği en hafif ThinkPad olduğu için özel bir yeri var. Aynı zamanda satın alabileceğiniz en hafif dizüstü bilgisayarlardan da biri.

  Lenovo ThinkPad X1 Nano

  Akıllara durgunluk veren bu ağırlığı elde etmek için performanstan ödün vermiyorsunuz: Nano, herhangi bir fan gürültüsü veya gözle görülür ısı olmadan ağır iş temponuza kesinlikle ayak uyduracak bir bilgisayar. Evrak çantanızda hiçbir şey yokmuş gibi hissettiren güvenilir bir iş dizüstü bilgisayarı arıyorsanız, işte aradığınız o bilgisayar!

  HP Envy x360 13

  Premium görünen ve hissettiren bir dizüstü bilgisayar almak için binlerce lira harcamanıza gerek yok. HP Envy x360, sağlam ve kompakt yapısı, şık dönüştürülebilir tasarımı ve mükemmel performansı sayesinde satın alabileceğiniz en uygun bütçeli dizüstü bilgisayarı arasında yer alıyor. Envy'yi bu kadar harika yapan şeylerden biri, HP'nin mükemmel 2019 amiral gemisi Spectre x360'tan daha ince ve hafif kasası ve ekran çerçevesinin inceliği...Dokunmatik ekran (HP'nin MPP2.0 kalemini destekler) parlak ve harika görünüyor. (300 nit, 400 nit veya 1.000 nit panel seçebilirsiniz).

  HP Envy x360 13

  HP, mikrofon ve web kamerası için klavyeye bir dizi kullanışlı kısayol tuşları da eklemiş. Ancak en heyecan verici özellik içeride: Envy x360, AMD'nin Ryzen 4000 serisi tarafından destekleniyor. Ryzen 5-4500U, oldukça ağır çoklu görev yüküyle olağanüstü bir iş çıkarıyor. Buna ek olarak AMD'nin tümleşik Radeon grafikleri, daha düşük güçlü bir ayrık GPU'dan beklediğinizle karşılaştırılabilir iyi bir oyun performansı sağlıyor. Muhakkak en iyiler listemize almak istediğimiz bir laptop oldu HP Envy x360 13.

  MacBook Pro (14 inç)

  MacBook Pro 16'ya o kadar para ödemek istemeyen yaratıcı bir profesyonelseniz veya daha kompakt bir şey arıyorsanız, muhtemelen 14 inç MacBook Pro'ya daha uygunsunuzdur. Bu cihaz, 16 inçlik muadilinden daha ince, daha hafif ve daha ucuz ancak daha küçük boyutta da olsa aynı canavarca işlemci seçenekleri ve aynı mükemmel ekran ile birlikte geliyor. Aynı işlemcilere sahip 14 inç ve 16 inç MacBook'lar arasında kıyaslama puanlarında pek bir fark görmedik. Hatta 14 inç, bazı testlerde 16 inç'ten daha iyi performans gösteriyor.

  MacBook Pro (14 inç)

  Bu cihazların boyutları dışında dikkate alınması gereken birincil fark pil ömrüdür. 16 inçlik kasa, önemli ölçüde daha büyük bir pil ömrü sağlıyor. Dışarıdan bakıldığında Apple, önceki MacBook Pro modellerinde yaşadığı sorunların çoğunu düzeltti. Bu cihazda bir HDMI, bir SD yuvası ve birden çok Thunderbolt 4 bağlantı noktası dahil olmak üzere çok sayıda bağlantı noktası var. Çok kötü huylu Touchbar da artık yok. 

  MacBook Air

  Apple'ın M1 işlemcisinden güç alan MacBook Air, satın alabileceğiniz en iyi dizüstü bilgisayarı. 8 GB RAM ve 256 GB depolama alanı içeren temel model 999 dolardan başlıyor. Görünüm açısından bu dizüstü bilgisayarın, Apple'ın bu yılın başlarında piyasaya sürdüğü Intel destekli MacBook Air ile aynı özellikleri var. 2560 x 1600 ekran, Touch ID, 720p web kamerası, parmak izi sensörü ve klavye dahil pek çok ortak noktaya sahip olduklarını rahatlıkla dile getirebiliriz.

  MacBook Air

  Huawei MateBook D15 R5

  Güç ve performans dengesini en iyi şekilde sunan AMD Ryzen 5 5500U işlemciden gücünü alan Huawei MateBook D15, HUAWEI Shark Fin Fan 2.0, gelişmiş soğutma sisteminin yeni sürümünü de içeriyor. Bu sayede cihazın soğutma ve güç verimliliği artırılıyor. 8 GB çift kanallı DDR4 belleğe sahip Huawei MateBook D15 R5, yüksek hızlı PCIe arabirimi ile de önemli bir hız avantajına imza atıyor. 512 GB SSD ise ek depolama alanı ihtiyacı olan kullanıcılar için yeterli kapasiteyi sağlıyor.

  MateBook D15 R5, 357,8 × 229,9 × 16,9 mm boyutlara sahip. 42 WH güçlü piliyle, 9,5 saate kadar kesintisiz 1080p video izlemek de mümkün. Huawei MateBook D15 R5, bilgisayarı 30 dakikada yüzde 53 oranında şarj edebilen 65W USB-C şarj cihazı ile geliyor. Cihaz aynı zamanda ısı dengesini korumak amacıyla, ısı miktarı belli bir eşiği geçtiğinde şarj işlemini otomatik olarak durduran aşırı ısınma korumasına sahip. 

  Huawei MateBook D15 R5

  Klavyede gizlenmiş gömme kamera ile kullanıcı İstediğinde bir kez basarak kamerayı ortaya çıkarabilir. Olası uzaktan erişim ve güvenlik ihlallerini önlemek için tekrar kamerayı kapatmak yeterli. Kötü niyetli bir kişi bilgisayara sızsa bile fiziksel olarak gizlenmiş kameradan hiçbir görüntü alamaz. MateBook D15 R5'in sınırsız dünyasında daha uzun süre zaman geçirilmesini sağlayan TÜV Rheinland sertifikalı ekran, kullanıcıların izleme keyfini ve uzun vadeli görsel sağlığını korumak için gözü rahatsız eden mavi ışığı önemli ölçüde azaltıyor.

  Günlük Kullanım için En İyi Laptop Markaları

  Lenovo Chromebook Duet

  Lenovo'nun Chromebook Duet'i, günlük kullanım ve oyunlar için harika bir dönüştürülebilir dizüstü bilgisayar. Çıkarılabilir bir klavye ve kickstand ile birlikte gelen güzel görünümlü, iyi yapılmış 10 inçlik bir cihaz ile karşı karşıyayız. Sadece 2,03 KG ağırlığında ve 11 saatten fazla pil ömrü sunan Duet, evde ve yolda kullanılmak üzere özel olarak üretilmiş.

  Lenovo Chromebook Duet

  MediaTek işlemcisi ağır yükleri omuzlamak için tasarlanmamış ancak birkaç sekmede gezinmek, Netflix izlemek veya Android oyunları oynamak için gayet iyi - hatta fotoğraf düzenlemeyi bile oldukça iyi idare ediyor. Duet ayrıca, Android'den ilham alan bir hareket navigasyon sistemini ve tablet kullanımı için optimize edilmiş benzersiz bir Chrome düzenini destekleyen Chrome OS için yeni bir "tablet modu" içeriyor.

  DELL XPS 13 

  Hemen hemen her şeyi doğru yapan bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız, Dell'in en yeni XPS 13 ürününü önerebiliriz. Sağlam ve iyi yapılmış bir kasaya, neredeyse çerçevesiz 16:10 dokunmatik ekrana ve Intel'in en yeni 11. Nesil işlemcilerine sahip bir cihaz. Temel model, Core i3-1154G4, 8GB RAM, 1920 x 1200 ekran ve 256GB SSD içerir. Dell, geçen yılki modelden bu yana birkaç küçük değişiklik yaptı. Web kamerası artık Windows Hello'yu destekliyor ve RAM ve microSD okuyucu yükseltildi.

  DELL XPS 13 2-in-1

  Ancak heyecan verici haber, yeni çip ve özellikle Intel'in yeni entegre grafikleri. XPS 13, Adobe Premiere Pro dışa aktarma testlerinde iGPU'lu herhangi bir 10. Nesil dizüstü bilgisayardan daha iyi bir iş çıkarıyor. Hatta bu cihazda bazı oyunları bile oynayabilirsiniz: Rocket League, League of Legends ve Overwatch'da 60 FPS alma potansiyeli bile var. Tabii ki, mükemmel olduğunu kimse iddia etmiyor. Mesela bağlantı noktası seçimi sınırlı (modern XPS modellerinde olduğu gibi) ve klavye biraz düz bir yapıya sahip. Aşağıda yer alan donanım bilgileri en üst düzey versiyonu baz alınarak hazırlanmıştır.

  Peki siz en iyi laptop markaları listemiz hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi hemen aşağıda yer alan yorumlar sekmesi üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.tamindir.com

  en iyi bilgisayar markası

  Oyun, İş ve Okul İçin 2022'nin Güçlü 10 En İyi Laptop Modeli

  Oyun, İş ve Okul İçin 2022'nin Güçlü 10 En İyi Laptop Modeli

  2022'nin en iyi dizüstü bilgisayarı çeşitli markalar, fiyatlar ve özelliklerle gelebilir. Burada, en iyi dizüstü bilgisayarlar modellerini oyun, iş, okul ve günlük kullanıma uygun güçlü makineler seçemeye özen gösterdik. Her şeyden önce siz satın almak istediğiniz laptopu ne için kullanacaksınız?

  10 En İyi Laptop Tavsiyesi

  Oyun oynayabileceğiniz, film veya müzik zevkini en iyi şekilde yaşayabileceğiniz laptop modellerini, donanımına ve fiyatına göre değerlendirdik. Laptop tavsiye içeriğimizde Apple, Monster, Casper, MSI, Huawei, Dell, Asus ve LENOVO gibi markaların ürettiği modeller yer alıyor.

  En iyi laptop hangisi? Şüphesiz laptop almak isteyen kişilerin aklındaki ilk soru bu oluyor. En çok tercih edilen dizüstü bilgisayarlar ise genellikle hızlı işlemciye sahip laptop modelleri oluyor. Hangi dizüstü bilgisayarı almalıyım? diye soruyorsanız.

  İşte yüksek grafiklere ve güçlü işletim sistemine sahip en iyi laptop tavsiyeleri...

  1. Apple MacBook Pro

  Laptop

  Apple’ın yeni M1 çip işlemcisi diğer modellere göre 2.8 kat daha yüksek performans sağlamaktadır. Yeni Apple MacBook Pro’nun 20 saatlik pil ömrü sayesinde gün içinde prize bağlı kalmayarak dış ortamlarda rahatça kullanabilirsiniz. M1 işlemcisinin içerisinde yer alan 8 çekirdekli GPU’su şimdiye kadar geliştirilen en güçlü grafik işlemcisi olmayı başarmış durumda. Retina özellikli ekranında bulunan True Tone özelliği ise renkleri daha doğal gösterir. Ayrıca makas tipli Magic Keyboard ile uzun çalışmalarınızda rahat ve sessiz klavye deneyimi yaşarsınız.

  Kullanıcı Yorumları

  👤 Ürün gayet görseldeki gibi ve paketlenmesi harikaydı. Çok hızlı bir şekilde çalışıyor. Her programı destekliyor fakat canlı ders programı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. M1 çip işlemci daha çok yeni olduğu için buna uygun bir güncelleme getirmemiş. Bu sebeple programda pembe bir ekranla karşılaşıyorsunuz. Onun dışında harika, biz çok memnunuz. Isınma gibi bir durumu yok. Ramazan E.

  👤 Tam bir fiyat performans ürünü. Bu fiyata daha iyi bir laptop alamazsınız. Teşekkürler. Y** S**.

  2. Apple MacBook Air

  Laptop

  En iyi laptop benim olsun diyorsanız Apple Macbook Air tam size göre bir ürün. Macbook Air, Intel Core i5 5350U işlemcisi sayesinde her türlü işinizi en hızlı bir şekilde yerine getiriyor. 128 GB SSD sayesinde her dosyanızı oldukça hızlı bir şekilde açarak zamandan tasarruf ettiren cihaz, 1600 x 900 ekran çözünürlüğüyle oldukça kaliteli bir görüntü sağlıyor. Son olarak şık tasarımı ile öne çıkan bu dizüstü bilgisayar, iş hayatınızda sizlere birçok kolaylık sağlayacak.

  Kullanıcı Yorumları

  👤 Bilgisayar çok güzel, hoşuma gitti. Tam çalışma amaçlı kullanmalık bilgisayar. Kullanımına kolayca alışılıyor ve pili çok uzun gidiyor. Gerçek bir büro içi ve dışı kullanım laptopu. Burak Ö***.

  👤 Windows işkence bu kesin. Macbook da istediğiniz her şeyi kolayca yapabilirsiniz. Bir web sayfasını dahi anında pdf dönüştürebilirsiniz. Öğretmenler için bir çok sunum proğramı var. Ayrıca her türlü USB'yi görüyor bir program yüklemeniz yeterli. Şarjı çok uzun süre gidiyor. Süleyman P****.

  3. Dell 3510

  Laptop

  Laptop tavsiyeleri içeriğimize Dell 3510 ile devam ediyoruz. Dell 3510, 4 çekirdekli i5-10210U işlemcisiyle tüm işlerinizi rahatlıkla yapabilmenizi sağlıyor. 8 GB DDR4 ram bellekleriyle yüksek performans sağlayan cihaz, 256 GB SSD sayesinde dosya transferlerini oldukça kısa sürede tamamlıyor. Ayrıca mühendisler ve yazılımcıların en çok tercih ettiği bu dizüstü bilgisayar, Autocad gibi programları en aktif şekilde kullanmanıza olanak sağlıyor.

  Kullanıcı Yorumları

  👤 Ürün çok hızlı kargoya verildi. Ertesi gün elimize ulaştı. Paketleme iyiydi. Autocad 2D görüntüleme ve MS office uygulamaları için gayet ideal bir bilgisayar. B** K**.

  👤 Ürünü gayet beğendim. Freedos olarak sipariş ettim fakat incelik yapıp win10 yüklü göndermişler teşekkürler. A** P**.

  Fiyat-Performans Açısından En İyi Laptoplar ;

  4. Lenovo Yoga C740

  Laptop

  Oldukça hafif bir yapıda üretilen Lenovo Yoga C740, sahip olduğu 10. nesil i7 işlemcisiyle birçok görevi yerine getirebilmektedir. Autocad gibi güçlü programları rahatlıkla çalıştırabilen cihazın 14 inçlik Full HD ekranı vardır. Ayrıca modelin 8 GB Ram'i ve 512 GB SSD depolaması bulunmaktadır. Ek olarak cihazı istediğiniz zaman tablete veya tekrardan dizüstüne çevirebilirsiniz.

  Kullanıcı Yorumları

  👤 Kargo hızlıydı. Ürün anlatıldığı gibiydi. Çok hızlı ve estetik bir bilgisayar. Dokunmatik ekranı ve ses çıkışı çok iyi. Tavsiye ediyorum. E** O**.

  👤 10. nesilin gücü size çok güzel bir hissiyat veriyor ve aşırı hızlı. Alperen D.

  5. HP ProBook X360

  Laptop

  1.49 kg ağırlığı ile istediğiniz yere rahatça taşıyabileceğiz HP ProBook X360, AMD Ryzen 5 4500U işlemcisine sahiptir. 8 GB Ram ve 256 GB SSD depolaması sayesinde vereceğiniz komutu saniyeler içerisinde gerçekleştiren modelin Li-Ion teknolojili bataryası bulunmaktadır. Bu bilgisayar ile mühendislik veya grafik programlarında rahatlıkla çalışabilirsiniz. İsterseniz 13.3 inçlik ekranının dokunmatik özelliğini kullanarak bilgisayarı tablet şekline de getirebilirsiniz.

  Kullanıcı Yorumları

  👤 Çok hızlı ulaştı. Ambalajı iyiydi zarar görmemişti. Özelliklerini inceleyerek almıştım. Bu sebeple ürün ihtiyaçlarımı karşıladı. Memnunum. Teşekkür ederim. G** O**.

  👤 Ekran parlaklığı beklediğim gibi değil. Hayal kırıklığı oldu. C** U**.

  Uygun Fiyatlı Laptop Tavsiyeleri;

  6. Asus X409MA-BV199

  Laptop

  Oldukça uygun fiyatlı olan Asus X409MA-BV199, Intel Celeron N4020 işlemcisini kullanmaktadır. 4 GB Ram, 256 GB SSD alanı, paylaşımlı ekran kartı, 1366 x 768 ekran çözünürlüğü, 15,6 İnç HD ekran gibi özellikleri olan laptop, 4–6 saat arasında kullanım sunmaktadır. Sadece 1.5 kg ağırlığında olan cihaz iyi bir performans göstermektedir. Son olarak Asus X409MA-BV199, piyasada fiyatına göre alınabilecek en iyi laptoplardan birisidir.

  Kullanıcı Yorumları

  👤 Ürün fiyatına göre gayet iyi. E****B****.

  👤 Fiyatına göre mükemmel bir cihaz. Kesinlikle tavsiye ederim 10 saniyede açılıyor. Mehtap K***.

  Hafif ve İnce Tasarımlı En İyi Laptop Önerileri;

  7. Casper Nirvana C350

  Laptop

  Fiyatına göre kullanıcılarını fazlasıyla mutlu etmeyi başaran Casper Nirvana C350, işlemci olarak Intel Celeron N4000'i kullanmaktadır. 4 GB RAM, 128 GB SSD alanı, Intel UHD Graphics 600 paylaşımlı ekran kartı ve 14 inç boyutunda HD çözünürlükteki ekranı olan bu laptop oldukça incedir. Başarılı performansı ile öne çıkan bu cihaz, okurlarımıza şiddetle tavsiye ettiğimiz ürünler arasında yer almayı başarmıştır.

  Kullanıcı Yorumları

  👤 Çok iyi paketlenmişti, teslim aldığımda hiçbir sorun yaşamadım. Bilgisayar ihtiyaçlarımı karşılıyor. Office, photoshop gibi bir çok programı indirdim ve kasmadan donmadan kullanabiliyorum. G****A*****.

  👤 Bu bilgisayardan 2 tane aldım. Taşıma açısından mükemmel, rahat, ufak bir bilgisayar. Freedos olarak geliyor işletim sistemini kendiniz kurmanız gerekmektedir. Genel anlamda oyun oynamayacaksanız, internete girmek film izlemek ofis işlerinizi halletcekseniz kesinlikle düşünmeden alınabilecek bir bilgisayar. SSD takılı olması bilgisayarı hızlandırmış ve donma kasma gibi sorunlar yaşatmıyor. Fiyata göre ihtiyacı karşılayan ve memnun eden bir ürün. Eren K*****.

  8. Huawei MateBook X

  Laptop

  İncecik tasarımı ve 1 kg ağırlığı sayesinde gittiğiniz her yere Huawei MateBook X’i rahatlıkla götürebilirsiniz. %90 gövde oranlı LPTS ekranı, yüksek piksel sayısı oluşturarak görüntüyü en iyi şekilde sizlere sunmaktadır. Huawei Share özelliğini kullanarak telefonunuzu çok kısa bir süre içerisinde bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz. Sahip olduğu 4 yerleşik hoparlörü size 3D ses deneyimi sunarak izlediğiniz görüntülerden keyif almanıza yardımcı olmaktadır. Piyasadaki en hafif laptop modeli olan bu cihazın fiyatı listedeki diğer modellere göre biraz fazla olsa da teknoloji harikası donanımlarıyla alınabilecek en iyi ürünlerden birisidir.

  Kullanıcı Yorumları

  👤 İnce ve zarif tasarım harikası. Ayrıca teknik donanımı, şarj süresi çok iyi. Huawei markası gözbebeğim oldu. O** N**.

  👤 Kısa sürede kargo ulaştı. Güzel bir şekilde paketlenmiş. Gayet hızlı. TouchPad bölümüne bayıldım. Tuşlar o kadar hafif bütçeniz yeterli ise almanızı öneririm. İ** H**.

  En İyi Oyun - Gaming Laptop Önerileri;

  9. Monster Abra A5 V16.6.5

  Laptop

  15.6 inçlik IPS teknolojili ekranı 120 hz yenileme hızına sahiptir. İnce yapıda tasarlanan çerçevesi 170 dereceye kadar görüş açısı sunmaktadır. Monster Abra A5’in 8 GB ram belleklerini dilerseniz 64 GB’a kadar artırabilirsiniz. Yüksek depolama kapasitesi olan bu bilgisayarın sadece 2.2 kg ağırlığı vardır. Klavyesinde RGB aydınlatma yer alan cihaz, Sound Blaster Cinema 6 ile oldukça kaliteli ses deneyimi yaşatmaktadır. Ayrıca oyunlarda en iyi performansı almanızı sağlayacak olan Nvidia GeForce GTX1650 Ti ekran kartının sizleri beklediğini söyleyelim.

  Kullanıcı Yorumları

  👤 Ürün 5 gün içerisinde güzel bir şekilde paketlenmiş olarak elime ulaştı. Aynı gün içinde kurulumunu gerçekleştirdim. Herhangi bir ölü pixel ve arızaya rastlamadım. Hızı ve performansı gayet yerinde. Monster notebooka teşekkür ederiz. S** K**.

  👤 Bilgisayarı fazlasıyla beğendim. Fiyatını gerçekten hakkediyor. Hızlı ve güvenilir teslimat için teşekkürler. E** B**.

  10. MSİ Gf 65

  Laptop

  Nvidia’nın en güçlü ekran kartları arasında ilk 3 içerisinde yer alan RTX 3060, bu modelde sizleri bekliyor. Tam anlamıyla performans harikası olan bu ekran kartıyla yüksek kare hızlarında oyunların tadını doyasıya yaşayın. Modelin 10. nesil i7 işlemcisine hız aşırtma uygulandığında %15 daha yüksek performans alabilirsiniz. Böylelikle her an gücün keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca cihazın 15.6 inçlik ekranı 144 hz yenileme hızına sahiptir.

  Kullanıcı Yorumları

  👤 Laptopu yaklaşık 1 hafta önce aldım ve hem tipi hem ekranını üst düzey buldum. Oyun performansı çok iyi. Bildiğiniz uçak yani. Mehmet Şirin T.

  👤 Gayet güzel bir ürün, herkese tavsiye ederim. Fiyatına göre ekran kartı ve ekran yenileme hızı falan gayet güzel. Ş** Y**.

  2022'nin en iyi laptop modeli hangisi?

  En iyi laptop tavsiyelerine gelecek olursak; Apple, Casper, Monster, MSI, Huawei, Dell, Lenovo, HP yüksek ekran çözünürlüğü, güçlü işlemi, ekran kartı, depolama kapasitesi büyük, Ram'i hızlı, bataryası uzun süre gidebilen, en güçlü laptop markaları olarak biliniyor.

  Teknoloji dünyasında boy gösteren birçok dünya devi firma gün geçtikçe karşımıza yeni bir laptop ile çıkıyor. Bunca çeşitliliğin arasında insanların hangi laptopun daha iyi olduğu konusunda tereddüde düştüklerini görmekteyiz. En iyi laptop modellerini tavsiye ettiğimiz bu içeriğimizde laptop modelleri hakkında sıkça sorulan soruların cevaplarını da vereceğiz.

  Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler?

  Laptop alırken dikkat edilmesi gereken başlıca konu alacağınız cihazın sistem özellikleri olmalıdır. Bu konuda öne çıkan maddeleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  Hangi laptop'u almalıyım?

  Alacağınız laptop modeli kullanacağınız alana göre çeşitlilik göstermektedir. Örneğin işleriniz için alacağınız laptop bir gaming laptop olmamalıdır. Bunun için uzun süre pil gücüne sahip daha zarif tasarımlı ve sürekli kullanıma uygun bir laptop tercih etmelisiniz. Laptop almaya karar verdiniz ancak sizin için en uygun ürünü bir türlü bulamıyorsanız şu başlıklar altında seçeneklerinizi değerlendirmeye almalısınız;

  Oyuncu bilgisayarı nedir?

  Gamer laptop olarak da adlandırılan oyuncu laptopları yüksek sistem özelliklerine sahip ve son çıkan oyunları kolaylıkla çalıştırabilen özel üretim ürünlerdir. Gamer laptoplar oyun oynamak için özel olarak üretilmiş olup, hem sistem olarak hem de tasarım olarak diğer laptop modellerinden ayrılır. İş için kullanacağınız laptoplara göre daha donanımlı olsa da asıl işi oyun oynamak olan bu laptoplar, günlük hayatta özel işleriniz için kullanıma pek de uygun değildir.

  Yazı kaynağı : www.neoldu.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap