Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  emziren anne soğuk algınlığı ilacı

  1 ziyaretçi

  emziren anne soğuk algınlığı ilacı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Emziren Annelerin Grip İlaçları Kullanmasında Sakınca Var mı?

  Emziren anneler grip olduğunda ne yapmalı? Grip olan anneler emzirebilir mi?

  Emziren annelerde grip nasıl geçer? Emziren annelere grip için en etkili bitkisel çözümler

  Emziren annelerde grip nasıl geçer? Emziren annelere grip için en etkili bitkisel çözümler

  Sonbahar- Kış aylarında en çok yakalanılan hastalıklardan birisi de grip ve nezle gibi bulaşıcı rahatsızlıklardır. Doğum yapan annelerin emzirme evresine denk geldiği grip döneminde anne sütünden bebeğe grip bulaşabileceği düşüncesinden dolayı emzirmeye ara vermek istenebilir. Uzmanlar ise grip olan emziren annelerin bebeklerini emzirmeye devam etmesi gerektiğini söylemektedir. Peki emziren annelerde grip nasıl geçer? Gripten korunmanın yolları neler? Emziren anne grip ilacı kullanmalı mı? Emziren annelere grip için bitkisel çözüm...

  Sonbahar ve Kış hastalıkları arasında sıklıkla görülen Grip hastalığı, emziren annelerin kafalarını karıştıran endişe verici durumlardan biridir. Grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi rahatsızlıklarda görülen bitkinlik, halsizlik ve öksürme insanı oldukça yıpratan bir durumdur. Elden ayaktan düşünceye kadar gelen bitkinlik, hem bedenen hem de ruhen kişiyi olumsuz etkilemektedir. Hastalığın bebeğe bulaşmaması için bedensel sağlıklarına her zamankinden daha fazla dikkat eden anneler, özellikle de grip gibi bulaşıcı hastalıklar karşısında bebeğini emzirme konusunda kararsız kalabiliyor. Bebeğine süt verirken kendi gribinin bebeğine de bulaşabileceği düşüncesinden dolayı emzirmeyi bırakan anneler bu anlamda farkında olmadan büyük bir yanılgıya düşmektedir. Peki emzirme döneminde grip olan anneler ne yapmalı? Emziren annelerde grip nasıl geçer? Gripten korunmanın yolları neler? Grip olan anneler emzirebilir mi? Emziren annelerde Grip için doğal çözümler...

  EMZİREN ANNE GRİP OLURSA BEBEĞE GEÇER Mİ?

  Emziren annelerde grip nasıl geçer

  TIKLA OKU: GRİP ANNELER BEBEKLERİNİ EMZİRMELİ Mİ?

  Mevsim geçişlerinde artış gösterip günden güne kendini daha da belli eden grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda vücut yorulur ve yıpranır. Elden ayaktan kesilinceye kadar görülen halsizlik, burun akıntısı ve öksürme gibi durumlar özellikle de sonbahardan kışa doğru geçerken görülür. Her yaş grubunu hatta insanı farklı seviyelerde etkileyen grip, özellikle de emziren anneler için kabusa dönüşebiliyor. Hastalığın süt yoluyla bebeğe geçebileceği düşüncesinden dolayı emzirmeye ara veren anneler, bu anlamda bebekleriyle ilgili çok büyük bir hataya düşmektedir.

  Bulaşıcı hastalıklar grubunda olan Grip rahatsızlığı bağışıklık sistemini zayıflatıyor iken, anne sütü bebeğe doğal bir bağışıklık kazandırmaktadır. Nedeni ise sütün içerisindeki antikorların bebeğin gribe karşı korunmasını sağlaması ile gerçekleşir. 

  EMZİRME DÖNEMİNDE GRİP ANNELERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR:

  Doğum sonrasında gribe yakalanmış olan anneler grip ya da nezle olduysa nefesini olabildiğince bebeğinden uzak tutmalıdır. En az 30 dakika aynı olmak şartı ile beraber anne yüzüne maske takmalıdır. Göğüs ucu ve giysi temizliğine dikkat edilmelidir. Eller devamlı bol suyla yıkanmalıdır.

  Odanın içerisi havasız bırakılmamalı, sık sık pencere açıp kapatılmalıdır. Evdeki havasız ortamı dağıtmak için sık sık pencere açarak havalandırma yapılmalıdır. Ev içerisinde maske kullanılacaksa 30 dakikada bir değiştirilmesi gerekir. 

  KIŞIN TÜKETİLMESİ GEREKEN BİTKİ ÇAYLARI

  Kış çayı

  TIKLA OKU: EMZİRME DÖNEMİNDE BALIK YENİR Mİ?

  Kış aylarında artış gösteren grip, nezle ve soğuk algınlığını ilaç içmeden tüketeceğiniz bitki çaylarıyla geçirebileceğinizi biliyor muydunuz? İşte bağışıklık sisteminizi güçlendiren 3 bitki çayı...

  1. KUŞBURNU

  Hastalıklara karşı vücut direncini arttıran C vitamini meyvelerde olduğu kadar kuşburnunda da zengin miktarda bulunur. Kuşburnu çayı içerdiği vitaminler sayesinde farenjit, grip ve nezleye karşı kalkan vazifesi görüyor. Ayrıca kuşburnu, sindirime iyi gelmesinin yanı sıra kabızlığında şifasıdır.

  2. IHLAMUR ÇAYI

  Ihlamur çayının içerisine katılacak olan bir dilim limon, kronikleşen öksürüklere bile iyi geliyor. Sabah kahvaltılarınızda içeceğiniz bir bardak ıhlamur çayı, bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olacak.

  3. ZENCEFİLLİ LİMON

  Özellikle de burun tıkanıklığına birebir gelen zencefil, terleme yaparak vücuttaki zararlı toksinlerden kurtulmanızı sağlıyor.

  NOT: (Papatya) İltihaplanan vücudu temizlemesinin yanı sıra solunum rahatsızlıklarına da iyi gelen bu çay ile gripten korunabilirsiniz. (Meyan Kökü) Boğazınızdaki tahrişi önlemek için meyan kökü bitki çayını tüketebilirsiniz. (Havlıcan) Kuru bir kök halinde satılan havlıcan, vücut ısısını arttırarak virüslere karşı koruyucudur.

  Doktor onayı almadan tüketmeyiniz!

  SOĞUK ALGINLIĞI NASIL HAFİFLETİLİR? SOĞUK ALGINLIĞININ GEÇMESİ İÇİN...

  Soğuk algınlığı

  Mevsimsel hava değişimlerinden kaynaklanan soğuk algınlığını kolaylıkla atlatmanız için bu önerileri dikkate almalısınız. İşte soğuk algınlığından kurtulmanın yolları...

  1- Vücudunuzda sıvı kaybettiren tuzlu yiyecek, kahve ve şekerli içecekleri tüketmekten kaçının.

  2- Bir bardak sıcak suya ortalama 1 çay kaşığı tuz ilave ederek, gargara yapın.

  3- Evinizi sık sık havalandırın.

  4- Dinlenerek, bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayın.

  5- C vitamini alımına dikkat edin.

  GRİPTEN NASIL KORUNULUR? EMZİREN ANNELERDE GRİP İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

  Emziren anneler için doğal tedavi

  Hastalık esnasında boğazın acıması gibi durumlarda tuzlu su ile gargara yapmak boğazı rahatlatması açısından faydalı bir yöntemdir. Her şeyde olduğu gibi hastalıklara karşı korunmak için beslenmenin sağlıklı ve düzenli olarak gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Bunun için C vitamini bakımından zengin olan meyveler bol miktarda tüketilmelidir.

  ''C VİTAMİNİ NEDİR? FAYDALARI NELER?'' haberini okumak için TIKLAYIN

  C vitamini bakımından zengin besinler

  Evin içerindeki havasız ortam mikropların çoğalmasına sebep olacağı için annenin bulunduğu oda sık sık havalandırılmalıdır. Emziren annelerin grip hastalığından bir an önce kurtulması için dinlenmeleri gerekir. Bu durumda eşler, araya girip çocukla ilgilenebilir ve evin işlerinin bir kısmını yaparak iyileşme sürecini hızlandırmada katkı sağlayabilir.

  GRİP ANNELERİN EMZİRİRKEN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

  Bebeğine yeni kavuşmuş olan grip annelerin bebeklerini emzirirken dikkat etmesi gereken hususları sağlıkları için sizlere derledik. 

  1- Emzirme sırasında yakın temasta bulunan anne, bebeğine nefesini vermemelidir. Mümkün olduğu bebeğini öpmekten kaçınmalıdır.

   2- Gribin bebeğe geçmemesi için maske takılmalıdır ve bu maske 20 dakikada bir değiştirilmelidir.

  3- Her emzirme öncesinde eller mutlaka bol su ve sabunla yıkanmalıdır.

  4- Odanın havasız kalması önlenmelidir.

  5- Her gün bol miktarda su içilmelidir.

  6- Annede görülen uykusuzluk, vücudun direncini azaltacağından dolayı uyku saatleri düzene sokulmalıdır.

  7- Sağlıklı beslenebilmek için protein tüketimine dikkat edilmelidir.

  Yazı kaynağı : www.yasemin.com

  Gripken emzirmenin 7 kuralı

  Gripken emzirmenin 7 kuralı

  ‘Grip virüsü sütten bebeğime geçer’ demeyin ve kurallara uyarak emzirin

  Griple 7’den 70’e pek çok kişi mücadele ederken, en büyük endişeyi emziren anneler yaşar. Zira onlar, bir yandan da “Acaba emzirirken grip virüsü sütümden bebeğime geçer mi?”, “Emzirmeye ara mı vermeli ya da devam mı etmeliyim?” şeklindeki soru işaretleriyle ikilemde kalır. Bazı anneler ise doğrudan “Virüs sütten bebeğe de geçer” hurafesine inanarak emzirmeyi keser. Aslında gripken emzirmeye ara vermenin bebeğe daha fazla zararı olur. Çünkü emzirirken virüsle enfekte olan annenin vücudunda bu virüse karşı gelişmiş olan antikorlar emzirme yoluyla bebeğe geçip, bebeğin hastalanmasında önleyici etki yapacakken, emzirmenin kesilmesi ile bu duruma engel olursunuz. Üstelik bebek enfeksiyonlardan kansere dek birçok hastalıktan koruyucu özelliği olan anne sütünden mahrum kalır. Dolayısıyla bazı kurallara mutlaka dikkat etmek kaydıyla, gripken de bebeğinizi doğal, koruyucu bir ilaç olan anne sütü ile besleyin, bol bol emzirin, bitkinseniz de sütünüzü sağarak bebeğinizi beslemeye devam edin.

  1. Emzirin ama öpmeyin

  Grip virüsü solunum yoluyla; öksürük, hapşırık gibi damlacık yoluyla yayıldığı için emzirirken nefesinizin doğrudan bebeğinize doğru olmamasına dikkat edin. Ne kadar isteseniz de gripken bebeğinizi öpmeyin, ziyarete gelenlere de öpmemelerini uygun bir dille belirtin. Maske kullanmak bebeğinizi korumaya yardımcı etki sağladığından hem ev içinde hem de emzirirken maske takın.

  2. Maskenizi 20 dakikada bir değiştirin

  Maske kadar maskenin doğru kullanılması da bir o kadar önemli. Maskenizi her 20 dakikada bir yenisi ile değiştirin ve eskisini ortalıkta bırakmayın. Ağzı iyice kapatılmış bir poşet içerisinde çöpe atın.

  3. Her emzirme öncesi ellerinizi yıkayın

  Grip virüsünün salgılar yoluyla yayılmasında eller çok önemli bir bulaş kaynağı. Bu nedenle özellikle maskeye dokunduktan sonra ya da emzirmeden önce ellerinizi sık sık yıkamanız koruyucu etki sağlaması açısından çok kritik. Ayrıca annenin göğüs ucunun, kıyafetinin temiz olması da gribin bebeğinize bulaşmaması açısından son derece önemli.

  4. Odayı sık sık havalandırın

  Gerek nefesiniz gerekse öksürüp hapşırırken odaya yayılan damlacıklar, uzun saatler havada asılı kalarak odadaki diğer kişilere kolaylıkla bulaşır. Hele de bebeğinizin bağışıklığı henüz güçlenmediği için damlacıklarla yayılan bu virüsler kolayca etkisini gösterir. Bu nedenle odaları sık sık havalandırın ve ortama temiz hava girmesini sağlayın.

  5. Bol su için

  Süt üretiminde birinci derecede etkin bir kaynak olan su, aynı zamanda enfeksiyon ajanlarının vücuttan atılmasında da önemli bir rol oynadığı için koruyucu etki sağlar. Bu nedenle grip olursanız da mutlaka emzirmeye devam edin ve bu süreçte bol bol su için.

  6. Uykusuz kalmayın

  Emzirmek anne için oldukça yorucu bir tempo yarattığından annenin uykusuz kalmaması ve dinlenmesi hem yeterli miktarda sütün oluşması hem de bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı da direnç oluşturur. Bu nedenle uykusuz kalmamaya, fırsat buldukça şekerleme yapmaya özen gösterin.

  7. Bu besinleri mutlaka tüketin

  Bağışıklık sistemini güçlendirmek, gribe karşı vücut direncini artırabilmek için sağlıklı beslenmeniz şart. Emzirme döneminde hem gribe karşı korunmak hem de gripseniz kolay atlatmak için bol taze sebze ve meyve, C vitamini içeren besinler tüketin. Proteinden zengin beslenmek süt miktarını artırdığı kadar bağışıklık sistemini de güçlendirdiğinden kırmızı etin yanı sıra haftada 2-3 gün mutlaka mevsim balığı, herhangi bir alerji durumunuz yoksa her gün yumurta tüketin. Bebeğinizin süt alerjisi yoksa evde yapılmış yoğurt, kefir gibi probiyotik içeren besinler de bağışıklık sistemini güçlendirdiği için tüketmeye özen gösterin.

  Yazı kaynağı : www.acibadem.com.tr

  Anne sütü en etkili ve doğal grip ilacı

  Emziren Anneler Hangi İlaçları Kullanabilir?

  Emziren Anneler Hangi İlaçları Kullanabilir?

  Emziren Anneler Hangi İlaçları Kullanabilir?

  Hamilelik döneminde olduğu gibi emzirme döneminde de kullanılan ilaçlara çok dikkat etmeli ve mümkün olduğunca doktor izni olmadan ilaç kullanmamalısınız. Hem anne hem de bebek sağlığı için oldukça önemli olan emzirme, bebek için en değerli beslenme şeklidir.

  Emzirme döneminde annenin beslenme şekli ve kullandığı ilaçlar bebeği doğrudan etkiler. Bu nedenle annenin vücuduna giren maddelerin birçoğu süte geçerek bebeğin de etkilenmesine neden olur. Annenin bilinçsiz ilaç kullanımı bebeğinin gelişimini ve sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceği gibi aynı zamanda sütünün azalmasına da sebebiyet verebilir.

  emzirme-teknikleri.jpg

  Bilinçsizce doktor onayı olmadan kullanılan ilaçlar annenin üzerinde çeşitli yan etkilere yol açabileceği gibi bebeğin gelişimini ve sağlığını da olumsuz yönde etkileyebilir. Kullanılan ilaçlar süt kanalları yoluyla anne sütüne geçerek bebeğinizin bu kimyasallarla tanışmasına neden olur. Emzirme döneminde kullanılan ilaçlar anne sütünün tadını değiştirebileceği gibi sütün azalmasında da etkili bir rol oynayabilir. İlaçlar nedeniyle anne sütünün tadının değişmesi bebeğin emmeyi reddetmesine neden olan başlıca faktörlerdendir.

  ilaçlar

  Emziren anneler unutmamalılardır ki, bebeklerinin bağışıklık sistemi ve dayanıklıkları kendileri gibi değildir. Kullanılan ilaçlar bebek için zararsız olsa da bebeğin bağışıklık sisteminin yeterince gelişmemiş olması ve kimyasallara karşı korumasız olması bebek üzerinde çeşitli yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle emziren anneler ilaç kullanmadan önce mutlaka prospektüsü detaylıca okumalı ve mümkün olduğunca doktora danışmalılardır.

  anne-sutunu-artirmak.jpg

  ilaçlar

  Emzirme döneminde çeşitli sağlık sorunları veya mecburiyetlerden dolayı ilaç kullanmak zorunda olan anneler öncelikle olarak doktorlarından gerekli bilgiyi almalı ve doktorun verdiği reçeteye uygun olarak hareket etmelilerdir. Anne bu süreçte emzirmeye ara verebilir veya ilaç kullanımı öncesinde sütünü sağarak bebeğinin anne sütünden mahrum kalmasını önleyebilir. Emzirme döneminde ilaç kullanılması gerekiyorsa bu süreç içinde gerek anne gerekse bebek için düzenli olarak kan testi yapılarak ilacın etkileri gözlemlenebilir.

  HANGİ İLAÇLAR ANNE SÜTÜNÜ AZALTIR?

  ilaçlar

  1. Migren ilaçları 

  2. İdrar söktürücüler

  3. Uyku ilaçları 

  4. Zayıflama ilaçları

  5. Nikotin 

  6. Yüksek dozda B6 vitamini

  7. Doğum kontrol hapları 

  8. Antihistaminikler

  9. Bazı burun açıcı ilaçlar

  Anne sütü bebeğin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bebek için en değerli besin şüphesiz ki anne sütüdür. Ancak bazı durumlarda annenin ilaç kullanması gerekebilir ve bu durum sütün tadının değişmesine veya azalmasına neden olabilir. Unutmayınız ki tükettiğiniz gıdalar ve kullandığınız ilaçlar anne sütünü doğrudan etkilemektedir.

  Kullanılan ilaçlar nedeniyle anne sütünün tadının değişmesi bebeğin emmeyi reddetmesine neden olabilir. Aynı zamanda anne sütünün tadının değişmesinin yanında süt miktarında azalma da gözlemlenebilir. Bu nedenle emzirme döneminde ilaç kullanılması gerekiyorsa öncesinde mutlaka doktora danışılmalıdır.

  Emziren annelerin ilaç kullanmasını gerektirecek dönemlerde emzirdikten hemen sonra ilacı alabilir ve bir sonraki emzirmeye kadar ilacın etkisinin azalmasını sağlayabilirsiniz. Emzirme döneminde kullandığınız ilaç, vücutta uzun süre etki sağlıyorsa bu uygulamanın uygun olduğunu söyleyemeyiz. Gece uyku öncesinde bebeğinizi emzirdikten sonra ilacı almanızı öneririz. Böylece bebeğiniz uyanana kadar ilacın etkilerinde azalma olacaktır.

  EMZİRME DÖNEMİNDE AĞRI KESİCİ KULLANIMI

  ilaçlar

  Emzirme döneminde en çok tereddüt yaşanan konulardan biri de ağrı kecisi ilaç kullanımıdır. Ancak öncelikle doktorunuza hangi ilaçları kullanmanız gerektiğini danışmanız oldukça önemlidir. Emzirme dönemde ilaç kullanımıyla ilgili bir diğer önemli konu ise ağrı kesicinin ne için kullanılacağıdır.

  İlacın ne için kullanıldığından ziyade kullanım şekli konusunda öncelikle doktorunuza danışmanız ve gerekli bilgileri almanızı öneririz. Hamilelik döneminde olduğu gibi kullanılcak ağrı kesicinin parasetamol grubuna ait olması önerilmektedir. Parasetamol (asetaminofen) ve salisilatlar (aspirin) en çok kullanılan ve en güvenilir ilaç olarak kabul edilmektedir.

  Düşük dozdaki aspirinler hamilelik ve emzirme dönemlerinde kısa süreli olarak önerilse de emzirme döneminde uzun süreli kullanılan aspirinler bebeğe ulaşıp beyin ve karaciğerinde çeşitli hasarlara yol açabilir.

  EMZİRME DÖNEMİNDE GRİP İLACI KULLANIMI

  ilaçlar

  Emziren annelere içerisinde pseudoephedrin içeren ilaçlardan kaçınmaları önerilmektedir. Özellikle 3 aylıktan küçük bebeği olan annelerin bu ilacı kullanmaları bebekte sinirlilik ve huzursuzluğa yol açmaktadır. Bu nedenle 3 aylıktan küçük bebeği olan annelerin öksürük ve burun tıkanıklığı için ayrı ayrı ilaç kullanmaları önerilmektedir.

  Burun tıkanıklığı ve öksürüğe neden olan gribe karşı pastil, sprey ve gargarayı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak bu gargara ve spreylerin povidone iodine içermemesine özellikle dikkat etmelisiniz. Öksürük şuruplarında ise pseudoephedrine içermemesine dikkat ediniz. Ancak her durumda öncelikle doktorunuz başvurunuz. Bir başka emziren anneye iyi gelen ilaç size de aynı etkiyi göstereceği anlamına gelmez. Unutmayınız ki her ilaç herkeste aynı etkiyi vermez.

  EMZİRME DÖNEMİNDE DOĞUM KONTROL HAPI KULLANIMI

  ilaçlar

  Doğum kontrol ilaçları bebek üzerine olumsuz etkilere yol açabileceği gibi annenin sütünün kesilmesinede neden olabilir. Bu  nedenle emzirme döneminde doğum kontrol haplarının kullanılması önerilmemektedir.

  Doğum kontrol hapı kullanımına alternatif olarak üç ayda bir uygulanan medroksiprogesterone iğnesi kullanılabilir. Hap yerine iğne kullanılması anne sütüne oldukça az miktarda etki edeceği gibi süt miktarında da azalmaya yol açmaz.

  EMZİRME DÖNEMİNDE ANTİDEPRESAN KULLANIMI

  ilaçlar

  Hamilelik ve emzirme dönemlerinde ağrı kesici ilaçlardan sonra en çok kullanılan ilaçlardan biri de antidepresanlardır. Gerek hamilelik gerekse lohusalık döneminde yaşanan depresyon antidepresan kullanma oranını büyük oranda arttırmaktadır. Ancak bebeklerde sürekli uyku hali gibi yan etkilere neden olan antidepresanlar çok mecbur kalınmadıkça kullanılmamalıdır.

  Antidepresan ilaçların arasında en popüler olan prozac kullanımının bebeğe herhangi bir zararının olmadığı belirtilse de uzun süreli kullanım bebekte olumsuz etkilere yol açabilir. Antidepresan ilaçlar kısa süreli dahi kullanılsa bebek sürekli olarak gözetim altında tutulmalıdır. 

  NeOldu.com

  UYARI !

  Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

  Yazı kaynağı : www.neoldu.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap