Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  emziren anne sigara icerse bebege zarari nedir

  1 ziyaretçi

  emziren anne sigara icerse bebege zarari nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Emzirme döneminde sigara ve kafein kullanımı

  Emzirme döneminde sigara ve kafein kullanımı

  Sigara: Nikotin maalesef anne sütünde kandan 3 kat daha fazla bulunur. Bebeklerde ani yatak içi ölüm sendromu, büyüme geriliği riski artar. Süt üretiminde azalma görülebilir. Bebeklerin sigara içilen ortamlardan da uzak tutulması gerekir. Eğer siz ya da eşiniz sigara içiyorsa bebeğinizle uyku ve yatak paylaşımı yapmaktan kaçının. Sigara içmeden önce bebeğinizi emzirin. İçtikten sonra mümkünse duş alın ya da kıyafetlerinizi değiştirdikten, elinizi, yüzünüzü yıkadıktan sonra bebeğinizi kucaklayın.

  Kafein: Kafeinin, bebeğinizin bedeninden atılması, bir yetişkine göre daha uzun süreyi alır. Bebeklerin bedeninde uzun süreli kaldığı için, düzenli kafein alma alışkanlığı olanlarda, yenisi içildikçe bebeğin bedeninde birikebilir. Bebekte uykusuzluk, huysuzluk gibi durumlara yola açabilir. Uzun süreli kafein alımı, anne sütündeki demiri azaltabilir. Günlük kullanımın 300 mg (3 bardak kahveye eşdeğer) ile sınırlı kalınması önerilir. Eğer uyku problemi yaşayan bir bebeğiniz varsa, günlük tükettiğiniz çikolata, kola, çay ve kahve miktarlarını gözden geçirmenizi öneririm.

  Diğer kimyasallar: İçeriğinde DDT, Dioxcin, DDE, BPA, PCB, DEET bulunan tüm içeriklerden kaçınmalısınız.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  La Leche League Türkiye

  Emzirme Döneminde Sigara ve Zararları

  “Sigara, sağlığa zararlıdır” sözü artık bir özdeyiş halini almıştır. En küçüğümüzden en büyüğümüze herkes bu sözü ezbere bilir. Ancak buna rağmen özellikle ülkemizde genç, yaşlı, kadın, erkek, hatta çocuklarda bile sigara kullanımı yaygın. Sigaranın vücutta hangi olumsuzluklara, sağlığımızda nasıl zararlara yol açtığı üzerine çok fazla söz söylemek mümkün. Ancak sigara özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde hem anne adayına hem de bebeğe çok ciddi zararlar vermekte, bu bakımdan kadın doğum uzmanları, bebek doktorları ve aslında tüm doktorlar tarafından sigara kullanılmamasının altı çizilmektedir. Bu bağlamda emzirme döneminde annenin içtiği sigara süte geçer mi, sigara içen annelerin bebekleri bu durumdan nasıl etkilenir gibi soruların yanıtları özellikle merak ediliyor.

  Sigarada bulunan zararlı maddeler anne sütüne de nüfus ediyor mu?

  Sigara nefes yoluyla alındığından, sigara içen kişilerin tüm organlarına, hücrelerine sigaradaki zararlı maddeler ulaşıyor. Annenin hem genel sağlığı hem de özellikle solunum sistemi, akciğerleri sigaranın olumsuz etkilerinden zarar görüyor. Bu bağlamda en basit haliyle düşündüğümüzde kaliteli nefes alamayan annenin kaliteli ve yeterli miktarda süte sahip olması da çok mümkün görünmüyor. Hatta sigara kullanan annelerin sütlerinin kullanmayanlara göre daha kısa sürede tükendiği, bebeği doyurmaya yetmediği de biliniyor. Sigaranın içerdiği zararlı maddeler, anne sütünün kalitesini de olumsuz etkilediği için bebek çok daha erken bir dönemde emmeyi bırakır, sigara içen anneler bebek ilk 6 ayı doldurmadan ek gıdaya geçmek durumunda kalırlar.

  Ancak sigaradaki zararlı maddelerin anne sütüne geçip geçmediği sorunsalında ise, anne kendisi sigara içmese bile, sigara içilen bir ortamda bulunduğunda bile zararlı maddeler anne sütüne geçmekte, sütün kalitesini düşürmektedir.

  Hatta hamilelik döneminde sigara kullanan anne adaylarının bebeklerinin nikotin bağımlısı olarak dünyaya geldiği, bu maddeye maruz kalmadığında da yoksunluk çektiği bilinmektedir.

  Emzirme döneminde sigara içmenin zararları

  Emzirme döneminde sigara kullanan annelerin bebeklerinde görülmesi muhtemel sorunlar

  Emzirme döneminde sigara içmeye devam eden annelere tavsiyeler

  Hamilelik ve emzirme döneminde sigaranın anneye ve bebeğe zararlı olduğunun altını çizdik. Ancak sebep her ne olursa olsun emzirme döneminde sigarayı bırakamayanların da “madem sigara içerken emzirmek zararlı, o zaman ben bebeği emzirmeyeyim” diye düşünerek bebeği mama ve ek gıdalarla beslemeye yönelmesi çok yanlış bir tutum olacaktır. Zira eğer emzirme döneminde sigarayı bırakabilmek hiç mümkün olamıyorsa, günlük içilen sigara sayısını azaltmak en doğrusu olacaktır. Örneğin günde 10 tane sigara içen kişi günlük 5 sigaraya düşürürse hem göreceği zarar hem de bebeği etkileme oranı azalacaktır.

  Aynı bağlamda içilen bir tane sigaranın anne sütündeki olumsuz etkisinin 3 saat içinde yarıya düşebildiği bir gerçektir. Bu açıdan anne hem içtiği sigara sayısını yarıya düşürür hem de öncelikle tam olarak doyuncaya kadar bebeğini emzirir ve ardından sigarasını içerse bebeğin göreceği zarar bir tık da olsa azalacaktır. Zira bebek tam olarak doyduğunda bir süre boyunca süt istemeyecek ve o süre içinde de sütteki zararlı madde de azalacaktır. Bu bakımdan sigara içtikten sonraki ilk 2 saat içinde annelerin bebeğini emzirmemesini öneriyoruz.

  Bebeğin pasif içici olmaması çok önemlidir!

  Emzirme döneminde ya da sonrasında annenin sigara içmiyor olması bebek için en sağlıklı ve doğru olan durumdur. Ancak en az bunun kadar önemli bir durum da bebeğin yanında hiç kimsenin sigara içmemesi, sigara içilen ortamlarda bebeğin bulundurulmamasıdır. Zira sigara dumanına maruz kalan bebekler, başta solunum yolları hastalıkları olmak üzere sayısız rahatsızlıkla karşı karşıya gelmekteler. Özellikle de pasif içiciliğin bebeklerin akciğerlerine verdiği zararın, hasarın bir telafisi bulunmuyor.

  Özellikle de bebeğini emzirirken aynı anda da sigara içen annelerin bebeklerinin sağlıklı olma gibi bir şansları yok. Zira bebek hem annenin içtiği sigaranın dumanına maruz kalıyor, o havayı soluyor hem de sigaranın içindeki zararlı maddeler anne sütüyle birlikte direkt olarak bebeğe geçiyordur. Özellikle bu şekilde bir sigara kullanımından uzak durulmalıdır. Bu bağlamda;

  Emzirme döneminde sigara kullanan annelerin bebeklerinde ya da pasif içici olan bebeklerde görülmesi muhtemel sorunlar

  Sigara kullanan annelerin emzirmeyi bırakması yanlış olur!

  Hamilelik ve emzirme dönemlerinde sigara kullanımının hem anne hem de bebeğe zararlı olduğundan bahsettik. Ancak bir annenin sigarayı bırakmak istememesi ya da bırakmayı başaramaması dolayısıyla bebeğine süt vermekten vazgeçmesi ise çok büyük bir hata olacaktır. Sigara içen annelerin sütlerinin tadı her ne kadar değişiyor olsa da, bebeğe sağladığı faydalar azalıyor olsa da anne sütü mucizevi düzeyde olumlu etkileri olan bir besindir. İlk 6 aylık süre içinde anne sütünden daha yararlı her hangi bir besin yoktur. Bu bakımdan bebeğin sağlığını değil de sigarayı tercih etmek, bebeği mamalarla beslemek bebek için kötülük olacaktır. Eğer anne, emzirme döneminde sigarayı bırakamıyorsa mümkün olduğunca azaltmayı denemeli ve tıbbi bir gerekçe olmadığı sürece bebeği emzirmekten vazgeçmemelidir. Zira anne sütünün en az kaliteli hali bile hazır mamalardan çok daha değerli bir içeriğe sahiptir.

  Yazı kaynağı : www.aysetolga.com

  Emzirme Döneminde Sigara İçmek Bebeğe Zarar Verir Mi?

  Emzirme Döneminde Sigara İçmek Bebeğe Zarar Verir Mi?

  Emzirme Döneminde Sigara İçilir Mi?

  Sigara içmek, hamilelik döneminde karnınızda büyüyen bebeği etkiler. Ancak, aynı zamanda, bebeğiniz dünyaya geldikten sonra, emzirme döneminde de bebeğiniz üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir.

  Emzirme, bağışıklık sistemini güçlendirmek de dahil olmak üzere, dünyaya yeni gelen bebeğiniz için çok çeşitli avantajlar sağlar. Uzmanlar, emzirmeyi, bir bebeğin yaşamının ilk birkaç ayında ve sonraki dönemlerde, en sağlıklı besin kaynağı olarak önermektedir. Bebeğini dünyaya getiren bir anne, emzirme döneminde sigara içerse, göz önünde bulundurması gereken bazı faktörler vardır.

  Nikotin Anne Sütüne Ne Kadar Geçer?

  Bazı kimyasallar anne sütüne geçmez, ancak bazıları geçebilir. Sigaradaki aktif bileşenlerden biri olan nikotin, anne sütüne aktarılır. Anne sütüne geçen nikotin miktarı, hamilelik döneminde plasentadan geçen nikotin miktarından iki kat daha fazladır.

  Sigaranın Anne ve Bebek Üzerindeki Etkileri

  Sigara içmek, anne sütü aracılığıyla bebeğe zararlı kimyasal maddeler iletmesinin dışında, anne sütü tedariğini de olumsuz etkileyebilir. Bu da, daha az süt üretmeniz anlamına gelebilir.

  Gün içerisinde, yarım paketten daha fazla sigara içen emziren bir annenin süt tedariği azalmaktadır. Genel olarak, sigaranın süt tedariğine etkileri şöyledir:

  Anne sütünün aktif bileşenlerinden biri olan nikotin, bebeklerde normalden daha fazla ağlamak gibi davranışsal değişikliklere neden olabilir. Sigarada tespit edilen zararlı kimyasallardan bazıları ise şöyledir:

  Ne yazık ki, bu bileşenlerin anne sütü aracılığıyla bebeğe geçip geçmediği hakkında çok az bilimsel veri bulunmaktadır.

  Sigara İçen Anneler İçin Öneriler

  Anne sütü, dünyaya yeni gelen bir bebek için en iyi ve en güçlü besin kaynağıdır. Bir anne, günde yarım paketten daha az sigara içiyorsa, nikotine maruz kalma riskleri çok yüksek değildir. Ancak, bir anne günde 1 paket ve daha fazla sigara içerse, bebeğinde artan riskler şöyledir:

  Sigara içmeye devam ederseniz, sigara içtikten sonra bebeğinizi emzirmek için en az 1 saat beklemeniz önerilir. Bu, bebeğinizin kimyasal maddelere olan maruziyetini azaltmanıza yardımcı olabilir.

  Emzirme Döneminde Pasif İçicilik

  Emziren bir anne, sigara kullanmasa bile, mümkün olduğunca sigara içilen ortamlardan uzak durması önemlidir.

  Pasif içicilik, bebeğinizin zattüre gibi bazı enfeksiyonlara yakalanma riskini arttırabilir. Ayrıca, ani bebek ölümü gibi risk faktörlerini de arttırmaktadır.

  Sonuç olarak…

  Emzirme döneminde, bir bebek için anne sütü en önemli besin kaynağıdır. Yeni bir anneyseniz ve emzirmeyi tercih ettiyseniz, mümkün olduğunca sigaradan ve sigara içilen ortamlardan uzak durmaya çalışın. Sigarayı ortadan kaldırmak, bebeğinizi ve sizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.

  Örnek Makaleler

  Emzirme Döneminde Alkol Alınır Mı?

  Emzirirken dikkat edilmesi gereken 10 nokta !

  Kaynaklar

  https://www.healthline.com/health/parenting/smoking-while-breastfeeding

  https://www.verywellfamily.com/smoking-and-breastfeeding-22465

  Yazı kaynağı : bebekegitimi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap