Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  empire state binasında kaç asansör vardır

  1 ziyaretçi

  empire state binasında kaç asansör vardır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Empire State Binası

  Empire State Binası

  Empire State Building, New York'ta bir gökdelen. Bina, Manhattan, Fifth Avenue'de 33. ve 34. caddelerin arasında yer alır. Tam olarak adresi 350 Fifth Avenue, New York, N.Y. 10118 şeklindedir. 1 Mayıs 1931 tarihinde, o güne kadar dünyanın en yüksek binası olan Chrysler Binası'nın bu unvanını elinden almıştır. Yapımı 1932 yılında bitmiştir.[1] 1931 yılında inşa edilen binanın büroları büyük Bunalım yılları boyunca boş kalmıştır; bina vergi giderlerini manzara seyretmeye gelenlerden karşılayabilmiştir. Bina 102 katlı olup, 1576 merdiven basamağına sahiptir. Yüksekliği 381 m, anten ile beraber 443,2 m'dir. Dünya Ticaret Merkezi (World Trade Center) binasının 1972 tarihindeki açılışına kadar dünyanın en yüksek binası olarak kalmıştır. 11 Eylül 2001 tarihindeki terör saldırıları sonucu World Trade Center binaları yıkılınca (artık ABD'de veya dünyanın geri kalanında olmasa da) New York'taki en yüksek bina olma unvanını geri kazanmıştır. 30 Nisan 2012'de One World Trade Center, Empire State Binası'ndan daha fazla bir yüksekliğe ulaşmış ve bina o günden beridir ABD'nin tamamlanmış (One World Trade Center, Chicago'daki Willis Kulesi ve Trump International Hotel and Tower'dan sonra) en yüksek dördüncü gökdeleni konumuna gerilemiştir. Kışın bazı günler, alt katlarının hizasında yağmur yağarken en üst katına kar yağdığı görülmüştür.

  Açık bir havada binadan, 80 mil mesafedeki beş ABD eyaletine bakılabilir. Bunlar, New York, New Jersey, Pensilvanya, Connecticut ve Massachusetts'tir. 1960'ta tepeye yerleştirilen güçlü bir fener binanın 160 kilometre uzaktan görülmesini sağlamıştır. Bugüne kadar binayı 117 milyon kişi ziyaret etmiştir. 1947 yılında manzara platformuna 3 metre yükseklikte korkuluk yapılmıştır. Buna rağmen buradan, bugüne kadar 35 kişi atlayarak intihar etmiştir. Toplam 74 asansör vardır, bunların bir kısmı ara katlarda durmadan en üst kata çıkan ekspres asansörlerdir. Bu yüksek binaya 1945'te bir B-25 Mitchell bombardıman uçağı çarpmış ve 14 kişinin ölümüne sebep olmuştur.

  Keops Piramidi 100 bin kişi çalıştırılarak 20 yılda, Ayasofya 1000 kişi çalıştırılarak 5 yılda bitirilmiştir. Empire State Building'in inşaatı ise sadece 18 ayda bitirilmiştir. Eski çağlarda çalışanların tamamına yakını köle olduğu için işten çıkmak gibi bir durum söz konusu değildi. Çalışan sayısı değiştiği için Empire State inşaatında toplam çalışan sayısı net verilemez. Ayrıca Empire State Binası New York'ta çekilen bazı filmlere ilham kaynağı olmuştur. Bunun yanında Empire State, New York eyaletinin lakabıdır.

  Teknik veriler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Asansörler, Modernizasyon - Empire State Binası

  Otis 1931'de Empire State Binası'nı (o sırada) rekor sürede çıkarak asansör sistemi teknolojisinde çığır açan bir çalışmaya imzasını attı. Empire State Realty Trust bundan seksen yıl sonra Otis ile bir sistem modernizasyon anlaşması imzaladı. Bu çalışma Otis’in 165 yıllık tarihinin en büyük ve en kapsamlı modernizasyon çalışmalarından biriydi.

  2011’de başlayıp Ekim 2019’da sona eren modernizasyon çalışması bina içerisindeki 68 asansörü kapsıyordu. Proje mevcut asansörün yeni ve türünün tek örneği olan özel Gen2™ cam asansör ve cam asansör kuyusu ile değiştirilmesinin ardından son buldu. Kabin, binanın 86.katı ile yeni restore edilen 102'nci kattaki gözlemevi arasında çalışıyor.

  Gelişmiş Teknoloji

  Otis'in misyonu, asansörlerin enerji verimliliğini arttırıp insanların bina içerisinde daha hızlı hareket etmelerini sağlarken aynı zamanda dünyanın en ünlü binasını ziyaret edenler için benzersiz ve heyecan verici bir deneyim yaratmaktı. Modernizasyon zamandan ve enerjiden tasarruf ederken verimliliği arttırmayı hedefliyordu. Ziyaretlerin yoğunlaştığı dönemlerde, Otis CompassPlus® akıllı dağıtım teknolojisi yolcuların varmak istedikleri yere normalden yüzde 50 daha hızlı ulaşmalarını sağlıyor..

  Modernize edilen asansörlerde ayrıca sabit mıknatıslı (PM) dişlisiz makineler; enerji tasarrufu sağlayan uyku modlu LED aydınlatma; sistem optimizasyonu ve verimliliği arttıran fan ve aydınlatma kontrolleri bulunuyor. Özel asansör cam duvarlı asansör kuyusunda ilerleyerek yolcuların yeniden tasarlanmış camla kaplı gözlemevinden şehir manzarasını 360°’lik açıyla izleyebilmelerini sağlar. Cam direkli kabin müziğe senkronize edilmiş ışıklar ve asansör çıkarken asansör boşluğunda beliren ışıklı renkli grafiklerle tamamen özelleştirilmiştir.

  Taşıma Sisteminin Ayrıntıları

  Otis’in Empire State Binasındaki tarihi binanın inşaatına kadar uzanır. Otis, dünyanın o zamanki en teknolojik asansörünü tasarlayıp binaya monte etmiştir. Nisan 1931’de Popular Science’da yer alan bir makalede şöyle yazmaktadır:

  “Kilometrelerce bakır telden oluşan sinirleri bulunan karmaşık elektronik beyinlerle yönetilen bu otomatik asansör filosunun, sıradan insan kontrolü ile elde edilemeyecek bir rahatlık, hızlılık ve güvenlik ile benzeri görülmemiş bir trafiğin üstesinden gelmesi bekleniyor. “

  Asansörler, dünyanın 100’den fazla katı olan ilk binasında insanları ve eşyaları her zamankinden daha hızlı, daha güvenli ve daha güvenilir bir şekilde taşıyabiliyordu. Montaj aşaması firma açısından birtakım zorluklarla dolu olsa da binanın ihtiyaçlarını karşıladı. Otis 2011’de (binanın 80.yıldönümünde) değişmeyen bir görevin başına getirildi – yılda yaklaşık 10 milyon ziyaretçiye unutulmaz bir deneyim yaşatmak.

  Orijinal kurulumunda olduğu gibi, Otis en yüksek performansı, verimliliği ve sürüş kalitesini elde etmek için en yenilikçi ürünlerini öne çıkardı. Binanın sahibi olan Empire State Realty Trust enerji tüketimini azaltmak ve hem ziyaretçiler hem de kiracılar için binayı yeniden canlandırmak için 2009 yılında bir dizi iyileştirme ve tadilat çalışmalarına başladı. Asansör modernizasyonunun bu amaca hizmet edebilmesi için Otis son ürünlerinin daha etkin çalışabilmesini için tasarımda birtakım iyileştirmelere gitti. Cam gözlemevi asansörü için yapılan Gen2 modernizasyon sisteminde DC modeller 30- ve 40-T PM dişlisiz AC makineler; sistemin bir bilgisayar üzerinden yönetilmesini sağlayan REM™ (Uzaktan Asansör İzleme); yeni 411HS kumandalar; Glide P System kapı operatörleri; yeni karşı ağırlık çerçeveleri ve güvenlik tertibatı ile 18 ünitelik asansör bankını kapsayan yeni kabin askıları, platformlar ve kabinler kullanıldı. Ayrıca mevcut ünitelerin tarihi görünümü yeni kabin içlerinde de korundu.

  Gen2 asansöründe yağlama gerektirmeyen, normal çelik halatların en az iki katı uzunluğunda poliüretan kaplı çelik kayışlar ile normal makinelerden %80 oranında daha küçük olan PM dişlisiz makine kullanıldı. Kauçuk izolasyon pedlerinin üzerine monte edilen düşük gürültülü dişlisiz makine yan odalardaki titreşimi ve gürültüyü azaltıyor. Buna ilaveten, yüksek performanslı kapı operatörleri yolcuların asansöre daha çabuk binip asansörden daha hızlı çıkmalarını sağlarken sağlam kablolama da sistem genelinde güvenilir iletişim sağlıyor. Binadaki 58 yolcu asansörüne monte edilen CompassPlus binanın tasarımına, trafiğine ve güvenlik ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlandı. Yolcular bu sayede trafiğin yoğun olduğu saatlerde normalde olduğundan yüzde 50 oranında hızlı bir şekilde gidecekleri yere varabiliyorlar.

  102'inci kattaki inişte, Gen2 cam asansörün kuyu duvarlarının üst kısmı da camdır ve yolcuların kendilerini dünyanın tepesinde bir cam kubbe içindeymiş gibi hissetmelerini sağlar. Ancak, asıl yolcu deneyimi 80.kata kadar çıkan asansörlerin ikinci katında başlar: bu kabinlerde gidilen katta sona eren bir video gösterimi ile “kaybolan tavan” özelliği vardır.

  Demontaj, Montaj ve Yaşanan Zorluklar

  Empire State Binası'ndaki 1930'da başlayan 14 aylık inşaat boyunca bütün işlerin zamanlaması mükemmel olmalıydı ve bunda Otis asansörlerinin işçileri ve malzemeyi binada yalnızca birkaç gecikmeyle taşımasının rollü büyüktü. Bina haftada dört buçuk kat yükselirken işlerin düzgün yürümesi için iki günde bir yükseltilen geçici asansörler kullanıldı. Bundan 80 yıl kadar sonra, Otis bir yandan binada yaşayanlar, binanın ziyaretçileri ve turistler için dünyanın en popüler turizm merkezlerinden biri olan ofis binasının tam kapasite çalışabilmesi için asansör hizmeti verirken bir yandan da zorlu modernizasyon görevini üstlendi. Bu göreve eklenen başka güçlükler de oldu.

  Yaşanan ilk ve en büyük zorluklardan biri mevcut makineler ile diğer ekipmanın binadan çıkarılıp yerine yeni ekipmanın konmasıydı. Bu işler için servis asansörlerinin kullanılması binaya giren ve binadan çıkan malzemenin bir asansör setinden diğer asansör setine taşınmak zorunda kalması anlamına geliyordu. Yeni karşı ağırlık iskeletlerinin bodruma taşınması ekipmanın bir diğer asansör setine taşınmadan önce bir asansör setinin 68'inci taşınması gereğini ortaya çıkarıyordu.

  Her biri yaklaşık 12 bin kg ağırlığında olan mevcut asansör makinelerinin yerinden çıkarılması önemli bir sınavdı çünkü bu makineler çok büyük ve çok ağırdı. Sonuç olarak, her biri yerinden çıkarılıp asansörlere sığabilecek boyutta parçalara kesildi. Güvenlik kuralları gereğince, kesme torçu kullanılmadı. Monte edilecek yeni asansörler mevcut olanlardan daha küçük olsa da bunları sahaya taşımanın da belli zorlukları vardı. Bu durumu yönetebilmek için, makineler taşıma öncesinde söküldü ve montaj sahasında yeniden monte edilecek şekilde yönetilebilir parçalara ayrıldı. Manhattan’ın tam göbeğinde bulunan binada işlerin sürekliliğini sağlamak için malzemenin depolanması konusunda oldukça büyük bir koordinasyon ve planlama içinde olmak gerekliydi.

  Bakım, onarım ve bazı durumlarda ise yıllar boyunca geliştirilen orijinal ekipman ve teknolojinin uyarlanması ile ilgili büyük zorluklar yaşandı. Yeni tasarlanan dubleks karşı ağırlık emniyetleri mevcut iskeletlere ve asansör boşluğuna uyacak şekilde özel olarak üretilmeliydi ve yerinde yeni karşı ağırlıkları azaltmak için özel donanımlar geliştirildi. Geçiş sürecinde kullanılmayan malzemenin bakımı ve elde tutulması da bir diğer zorluktu çünkü artık üretilmeyen parçaların sık sık yağlanması gerekiyordu.

  Çoğu katta tipik, ortadan açılan asansör kapıları varken, yeni ve önceki nesil teknolojiyi birleştiren mühendislik çözümleri sayesinde yeni ve eski nesil teknoloji kullanılarak oda inşaatında tipik olarak bulunan kapılar gibi açılan kanatlı kapılar geliştirdi. Gözlemevi katındaki asansörün modernizasyonu, özel kanatlı kapılar ve ortadan açılma entegrasyonunda yaşanan engellerin yanı sıra karşı ağırlık raylarının yerini değiştirilmesinde de bazı zorluklar yaşandı. Gözlemevi trafiği için özel pusula teçhizatı ve işleyişi de gerekiyordu. Çalışma 7/24 sürdüğü halde asansörün gözlemevinin ziyaretçilerine açılması için sıkı bir zamanlamaya uyulması gerekmesi de diğer zorluklardan biriydi. Ayrıca, orijinal gözlemevi ünitesi hizmet dışı bırakıldığında, yeni asansör üzerinde çalışanların merdivenleri kullanmaları gerekiyordu çünkü binanın üstüne hizmet veren başka bir asansör yoktu.

  İnşaat sırasında ve sonrasında eski asansörlerden yenilerine geçiş için karmaşık bir çizelgeleme matrisi gerekiyordu. Normalde, çeşitli setlerdeki bir veya iki asansör modernize edileceği zaman bunlar aynı anda hizmet dışı olur. Ayrıca geçiş döneminde sevkiyat için hem mevcut hem de yeni sistemler kullanıldı. Çalışmaların sürmesine rağmen, amaç pürüzsüz ve memnuniyet yaratacak bir müşteri deneyimi elde etmekti.

  Bakım

  Modernizasyon çalışması ödüllendirilirken Otis aynı zamanda 10 yıllık bir bakım anlaşması aldı. Bu süre içerisinde sistem bakımı ve servisini gerçekleştiren Otis bu çok yönlü modernizasyon sürecinde binada bulunan asansörlerin ve yürüyen merdivenlerin güvenli ve sorunsuz çalışmasını sağlamıştır. Otis çalışanları 7/24 sahada bulunarak bütün ekipmanın tam performans çalışıp çalışmadığını kontrol ettiler. 33 bin Otis saha çalışanı arasında Empite States binasında çalışanlar firmanın gözbebekleri ve dünya üzerindeki müşterilerin temas noktası olan kişiler.

  Sonuç

  Otis, eski ve yeninin en iyilerini bir araya getiren bu tarihi asansör modernizasyonu çalışmasında yer almaktan gurur duymaktadır. Kentleşme, giderek daha birleşik bir hal alan kentsel dünyada insanların sorunsuz bir şekilde taşınması konusunda yeni talepler yaratmaktadır. Benzer şekilde, Empire State Binası'ndaki bugünkü Otis asansörleri her yıl 10 milyon bina sakini, ziyaretçisi ve gözlemevi misafirini taşımaktadır. Bu asansörler hemen hemen her ziyaretin ayrılmaz bir parçasıdır ve yolcuları zemin kattan gözlem güvertesine ve bu ikisi arasındaki katlara etkin ve güvenli bir şekilde taşımaktadır.

  Künye

  Yazı kaynağı : elevatorworld.com.tr

  Empire State Binası

  Empire State Binası gezinize rehberlik etmesi amacıyla hazırladığımız bu yazıda bina ile ilgili temel bilgiler, bölümleri, bilet türleri ve giriş ücretleri, ideal ziyaret saati gibi konulara değindik. Dilerseniz doğrudan bilet ve giriş ücretleri bölümüne geçebilirsiniz.

  Empire State Binası Tarihçesi

  Ticaret merkezi olarak inşa edilmesine rağmen Empire State Binası dünyanın en çok tanınan binalarından biridir. Amerika’nın kültürel ikonlarından olan bina, dünyanın ilk en büyük gökdeleni olma unvanını taşıyor. New York şehrinin sembolü olan gökdelen, modern dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul ediliyor.

  Binanın bulunduğu alanın geçmişi 1799’a kadar gidiyor. Araziyi 2.600 dolara John Thompson adlı bir çiftçi satın alıyor. Arazi zaman içinde el değiştirerek en son Astor ailesine satıldı. 1897’de Waldorf Astoria Hotel’i inşa ediliyor. 1928’de otel Bethlehem Engineering Corporation’a satılmış.

  1929’da John Jakob Raskob (eski General Motors yöneticisi) ve New York’un eski Valisi Alfred E. Smith liderliğinde Empire State şirketi kuruldu. Amaç eskiyen otelin yerine modern bir iş merkezi kurulmasıydı. Kriz döneminde Amerikalılara güven ve ilham verecek görkemli bir bina yapmak istediler.

  1930’da mimarlar Shreve, Lamb & Harmon Associates başkanlığında Empire State Binası inşaatı başlatıldı. Haftada neredeyse 4 kat bitirilerek, 410 gün gibi kısa bir sürede 1931’de başkan Hoover, Washington’dan temsili olarak düğmeye basarak gökdelenin ışıklarını yaktı.

  Binanın Özellikleri & İlginç Bilgiler

  Art Deco tarzı benimsenerek tasarlanan Empire State Binası yalın ve süsten uzak bir mimariye sahiptir. Buna rağmen binanın girişinde heybetli bir çift kartal heykeli ziyaretçileri karşılıyor. Bina, 8.000 m² Manhattan’ın granit taş zeminine oturtulmuş. 102 katlı ve 443 metre yüksekliğindeki gökdelenin 365,000 tonluk ağırlığı 210 kolona bağlanan 50,000 çelik kiriş ile taşınıyor. Yapının cephesindeyse cam, tuğla ve kireçtaşı kullanılmış. Binanın yüksek katlarında alüminyum cephe elemanları kullanılmış.

  İlginç Bilgiler:

  Empire State Binası Bölümleri

  Ulaşım

  Gökdelene en hızlı şekilde gitmek istiyorsanız metroyu denemelisiniz. 1,2 veya 3 numaralı hatlara binip Penn İstasyonunda inin. Doğu yönüne 2 blok yürüyeceksiniz. B, D, F, M, N, Q veya R hatlarına binerseniz, Herald Square’de inin. Metrodan çıkınca binayı karşınızda görebilirsiniz.

  Empire State Binası Ziyaret Saatleri

  Bina yılın her günü sabah 08.00’dan ertesi günü sabah 02.00’ye kadar açıktır. Son Asansör 01.15’te hareket etmektedir. Yaz dönemi ve Aralık ayı ziyaretçilerin en yoğun olduğu dönemdir. Yoğunluk nedeniyle biletinizi önceden internetten almanızı öneririz. Aşırı güvenlik tedbirleri uygulandığından bilet saatinden önce gelmeye dikkat edin. Aşağıda yer alan ziyaret ipuçları bölümümüzde bahsettiğimiz üzere gün batımından yaklaşık 1 saat kadar önce gelmenizi öneririz.

  Empire State Bileti ve Giriş Ücretleri

  Empire State, New York’un sembollerinden ve de turizm sezonu başta olmak üzere her daim kalabalık bir yer. Giriş yapabilmeniz için bilet almanız gerekiyor ve bu bileti online olarak önceden almazsanız saatlerce kuyrukta beklemeniz olası bir durum. Şöyle ki; binanın kapısında giriş sırası var, girdikten sonra bir üst kata çıkan yürüyen merdivene sıra var, üst kattaki kiosk makinelerde bilet kuyruğu var, biletinizi aldıktan sonra sıkı güvenlik kontrolü için sıra bekliyorsunuz,bu sıradan sonra 80’inci katın asansörünün sırası var, 86’ıncı kata doğrudan çıkılmıyor – aktarma yapılıyor – 80’den sonra tekrar sıra bekliyorsunuz ve benzeri şekilde iniş sırası.

  Bu denli sıra silsilesinin olduğu yerde elbette en uzun kuyruk bilet gişesinde. Sizin için önereceğimiz online bilet türleri ise aşağıdaki gibi:

  1- Empire State Binası Bileti: (Tıklayınız – Tiqets) ya da (Tıklayınız – GetyourGuide): Yukarıda özetlediğimiz kuyrukların en uzunu olan bilet kuyruğuna girmeden 86’ıncı kata kadar çıkabiliyorsunuz. Bu bilet 80-86’ıncı katları içeriyor. Empire State Binası’nın en tepesi olan 102’inci kata erişmek istiyorsanız 102’inci kat için ayrı ücret ödemek zorundasınız.

  Yazımız tarihi itibariyle Empire State Binası’na giriş ve rezervasyon için iki web sayfası öneriyoruz Birincisi Tiqets ikincisi ise Getyourguide. Her ikisinde de Empire State Binası giriş ücreti neredeyse aynı. Binaya olan yoğun talep nedeniyle her iki siteyi de kontrol etmenizde fayda var. Getyourguide sitesinde bileti satan “Yetkili Satıcı: Empire State Binası” olarak geçiyor. Ancak iki site açısından bir fark yok, ikisi de uluslararası büyük siteler.

  Aşağıda ziyaret ipuçlarında değindiğimiz üzere bizim ziyaret saati tavsiyemiz günbatımından 1 saat kadar önce giriş yaparak hem gündüz hem de akşam seyir keyfini değerlendirebilmenizdir. Mobil bilet / yazdırılmış bilet kabul edilmektedir. Bilet alırken doğru mail adresi / telefon girmeye dikkat ediniz, barkodlu bilet sms ve mail olarak iletiliyor.

  2-) NYC Explorer Pass Kullanarak Girmek (Tıklayınız): New York Şehir Pass Kartı New York’ta 85 civarı alana ücretsiz girme / indirimli girme seçenekleri sunuyor. Elbette karta 85 yer tanımlı değil. Kartı alırken 3 yere gireceğim – 5 yere gireceğim gibi seçenekler var. Empire State Binası’na girişte geçen bu kartı inceleyerek durumunuza göre satın alabilirsiniz.

  3-) Ekspres – Giriş / Tüm Kuyrukları Atlayın (Tıklayınız): Kapitalizm’in merkezinde elbette imkanlar sınırsız. Bu bilet türü size bilet kuyruğuna ilave tüm kuyrukları atlatıyor. Lobideki kırmızı halıyı takip ederek giriş yapıyorsunuz. Ancak belirtmek gerekir ki bu girişi deneyen birinden teyit alamadık. Deneyimlerseniz yazımızın yorum kısmından bize yazarsanız seviniriz.

  4-) Hem Gündüz Hem Gece Girin (Tıklayınız): Bu bilet ile sabah girip binadan çıktıktan sonra gece bir kez daha gelebiliyorsunuz. Önerdiğimizden değil ama lazım olursa diye not düşüyoruz.

  5-) Premium Giriş (Tıklayınız): Bu Empire State Binası girişinde ziyaret saatinizden 15 dk kadar önce buluşma yerinde oluyorsunuz. Empire State Binası’na bağlı olarak çalışan rehberiniz (yani rehber alakasız biri değil) sizi alıyor, kuyrukları atlayarak, rehber eşliğinde 1.5 saat geziyorsunuz. Tur grubunuz küçük grup. Yani 30-40 kişilik büyük turist grupları ile değil en fazla 7 kişi birlikte geziliyor. Hatıra fotoğrafları vs. birçok detay mevcut.

  Ziyaret İpuçları

  Bu yazımıda Empire State Binası hakkında binanın tarihçesi, bölümleri, özellikleri ve ulaşım gibi konularda bilgiler verdik. Ayrıca Empire State Binası bileti, giriş ücreti, online bilet alma gibi konularda önerilerde bulunduk. Fotoğraf ve yorumlarınızı bekliyoruz.

  Yazı kaynağı : www.muzebiletleri.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap