Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  emlak vergisi yapılandırma 2023

  1 ziyaretçi

  emlak vergisi yapılandırma 2023 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  EMLAK VERGİSİ AFFI 2023: Emlak vergisi borçları silindi mi?

  2023 vergi affı ne zaman çıkacak? Vergi borcu yapılandırma 2023 ne zaman?

  2023 vergi affı ne zaman çıkacak? Vergi borcu yapılandırma 2023 ne zaman?

  2023 vergi affı ne zaman çıkacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından vergi borcu affı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kamu borçlarında yapılandırılmaya gidileceğini söyleyen Erdoğan’ın belirttiği kanun teklifine; vergi borçlarına af, sigorta primi, idari para cezalarının silinmesi, KYK borçları, belediyelere olan emlak vergisi borçları, elektrik, su borçları da dahil. Bu borç yapılandırma paketi ile birlikte, vergi, prim yükü kalkacak ve kamu kurum ve kuruluşlara ait olan tüm borçların cezası silinecek. Peki, Vergi borcu yapılandırma 2023 ne zaman?

  2023 VERGİ AFFI NE ZAMAN ÇIKACAK?

  23 Ocak 2023 tarihinde 3 saat süren Kabine Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, vergi borçları affı ile ilgili bir kanun teklifi hazırladıklarını duyurdu. Bu teklifin yasalaşması halinde birçok kamu kurum ve kuruluşunda oluşan alacaklarda yapılandırılmış olacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca yapılacak düzenleme; vergi daireleri, SGK, gümrük müdürlükleri, belediyeler, il özel idareleri, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları gibi kurumların alacaklarını içeriyor.

  Erdoğan yaptığı açıklamada, “Yapacağımız düzenlemeyle, tüm bu borçları belirli bir oranla güncelleme ve taksitle ödeme imkânı getiriyoruz. Davalı vergi ve prim dosyaları da bu kapsamda olacak.” dedi.

  Vergi affı yapılandırma teklifi ile vergi dairelerine olan 21 Aralık 2022 tarihinde önceye ait 2 bin TL’yi aşmayan borçların cezalarından vazgeçiliyor.

  Vergi affı ile ilgili kanun teklifi hazırlandı. Bu teklifin ne zaman Meclis’e sunulacağı ve ne zaman yürürlüğe gireceği ise henüz bilinmiyor.

  VERGİ BORCU YAPILANDIRMA 2023 NE ZAMAN?

  Borç yapılandırma paketi, 23 Ocak 2023 pazartesi günü gerçekleşen Kabine Toplantısı’nda değerlendirildi. Erdoğan, konuyla ilgili bir kanun teklifi hazırladıklarını belirtti ama vergi borcu yapılandırma teklifinin ne zaman yasalaşacağını açıklamadı.

  Fakat, vergi borcu affı teklifinin Meclis’ten geçmesiyle söz konusu paketin en geç şubat ayı ortasında yasalaşması bekleniyor. 

  HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILACAK?

  Cumhurbaşkanı Erdoğan; vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, SGK, belediyeler, il özel idareleri, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları gibi kurumların kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi hazırladıklarını duyurdu.

  Bu teklifle beraber, vatandaşların ve şirketlerin vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların cezaları kaldırılacak.

  Borç yapılandırma teklifi ile birlikte tüm borçlara belirli bir oranlar güncelleme ve taksitle ödeme imkanı gelecek.

  Davalı vergi be prim dosyaları da bu kapsamda olacak.

  Teklifle, matrah artırımı ve işletme kayıtlarının düzeltilmesi sağlanacak.

  Yükseköğrenim kredi borçlarından endeks dışındaki borçlar da yeniden yapılandırılarak taksitle ödenecek.

  Bir defaya mahsus olmak üzere vergi dairelerine olan ve 31 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçildi.

  VERGİ YAPILANDIRMASI NE ANLAMA GELİYOR?

  Yazı kaynağı : www.tgrthaber.com.tr

  SGK borcu, vergi, ceza borçları silindi mi? Borç yapılandırma paketi 2023 hangi borçlara yapılandırma var? Silinen borçlar listesi...

  SGK borcu, vergi, ceza borçları silindi mi? Borç yapılandırma paketi 2023 hangi borçlara yapılandırma var? Silinen borçlar listesi...

  Borç yapılandırma 2023 yılı için yoğun şekilde araştırılıyor. Hangi borçlara yapılandırma var? SGK borcu, vergi, ceza borçları silinecek mi sorusunun cevabı yoğun şekilde araştırılıyor. Devlete borcu olan vatandaşlar borçlarının silinip silinmeyeceğini merak ediyor. Yapılandırma paketinin Kabine’de gündeme gelmesi bekleniyor. Düşük tutarlı olan borçların komple silinmesi konusu da gündem olabilir.

  BORÇ YAPILANDIRMA 2023 ÇIKTI MI?

  Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırma paketiyle devlete olan tüm borçların yapılandırması bekleniyor.

  Paketle birlikte 31 Aralık 2022’ye kadar oluşan borçların yapılandırılacağı tahmin ediliyor. Bu borçlara vergi, pim ve cezalar dahil olacak. Belediyelere olan borçların da yapılandırma kapsamına alınacağı tahmin ediliyor.

  Vergi affıyla birlikte uzun vadeye yayılabilecek ve taksitli rahat ödeme imkanı oluşturulacak.

  HANGİ BORÇLARA YAPILANDIRMA VAR?

  Vergi, sigorta primi (SGK ve Bağ-Kur), idari para cezalarının yapılandırma kapsamında olması bekleniyor. Ayrıca, Şirketlere matrah artırımı, kasa ve stok affı da tanınacak. Belediyelere olan emlak vergisi borçları, elektrik, su ve öğrenim kredisi borçlarının da yapılandırılması bekleniyor.

  Motorlu Taşıtlar Vergileri, nüfus cezaları, köprü ve otoyol kaçak geçiş cezaları, gümrük cezaları, askerlik cezalarının paketin içeriğine dahil edileceği düşünülüyor.

  YENİ MÜJDELER

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, SGK, belediyeler, il özel idareleri gibi kurumlarımızın kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi hazırlıyoruz." diyerek, "Vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarımıza olan borçların cezalarını kaldırıyoruz." müjdesini verdi.

  Erdoğan, "Bu borçları belirli oranla güncelleme ve taksitle ödeme imkanı getiriyoruz. Davalı vergi ve prim dosyaları da bu kapsamda olacaktır. Teklifle matrah artırımını ve işletme kayıtlarının düzeltilmesini sağlıyoruz.Yüksek öğretim kredi borçlarının artışına son verdik. Geçmişte endeksle oluşmuş borçları silmiştik. Bu düzenlemeyle endeks dışındaki borcun da yeniden yapılandırarak taksitle ödenmesini mümkün hale getiriyoruz." ifadelerini kullandı.

  2 BİN LİRA ALTI VERGİ CEZALARI KALDIRILIYOR

  Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

  Malum olduğu üzere 2 bin lirayı aşmayan icralık borçları tasfiye edecek, takiplerini sonlandıracak düzenlemeyi yapmıştık. Şimdi de aynı uygulamayı vergi, ceza, faiz gibi tüm başlıklarda 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımız için hayata geçiriyoruz. Vergi dairelerine olan 21 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz. Yaptığımız düzenlemelerin temel amacı devletle vatandaşının küçük meblağlı meseleler için karşı karşıya gelmesinin önüne geçmektir.

  VERGİ YAPILANDIRMA NASIL YAPILACAK?

  Yapılandırma işlemleri gib.gov.tr aracılığıyla internet üzerinden veya vergi dairelerinden yapılabilecek. Vergi dairelerinde yoğunluk oluşmaması amacıyla internet üzerinden başvuruların öne çıkması bekleniyor.

  BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  Yazı kaynağı : www.turkiyegazetesi.com.tr

  VERGİ AFFI SON DAKİKA 2023 | Vergi affı ne zaman çıkacak, neleri kapsıyor? Vergi borcu sorgulama e-devlet

  VERGİ AFFI SON DAKİKA 2023 | Vergi affı ne zaman çıkacak, neleri kapsıyor? Vergi borcu sorgulama e-devlet

  BORÇLULARA VERGİ AFFI MÜJDESİ!

  23 Ocak tarihli Kabine Toplantısı ardından; "Bir müjde de icralık borcu olan vatandaşlara vermek istediğini" söyleyen Erdoğan, 2 bin lirayı aşmayan icralık borçları tasfiye edecek ve takiplerini sonlandıracak bir düzenlemenin zaten yapıldığını anımsattı.

  Başkan Erdoğan, "Şimdi de aynı uygulamayı, vergi dairelerimize vergi, ceza ve faiz gibi bütün başlıklarda 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımız için hayata geçiriyoruz. Bir defaya mahsus olmak üzere vergi dairelerine olan ve 31 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz. Detaylarını Hazine ve Maliye Bakanlığımızın açıklayacağı bu uygulamanın vergi dairesine olan borcundan dolayı takibe maruz kalmayacak vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap