Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  elma sirkesinin cilde faydaları

  1 ziyaretçi

  elma sirkesinin cilde faydaları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

  Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

  Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

  Deniz Özübek

  Blogger

  + Tüm yazıları

  Yazı kaynağı : www.cildimveben.com

  Elma sirkesinin faydaları nelerdir?

  Elma sirkesinin faydaları nelerdir?

  Elma sirkesi, doğal sağlık için tercih edilen en popüler sirke türüdür. Birçoğu bilimsel kanıtlarla desteklenen çok sayıda faydası vardır. Elma sirkesinin faydaları arasında; kilo vermeyi hızlandırma, kolesterolü düşürme, enfeksiyonlarla savaşma, kan şekeri kontrolü ve şeker hastalığının diğer belirtilerini yatıştırma gibi önemli yararlar sayılabilir.

  Elma sirkesi, çorba kaşığı başına sadece üç kalori içerir. İçinde çok fazla vitamin veya mineral yoktur. Sadece az miktarda potasyum bulunur. Kaliteli bir elma sirkesi yapısında ayrıca bazı amino asitler ve antioksidan maddeler de barındırır. Elma sirkesi; boğaz ağrısını iyileştirme, ateş düşürme ve yara temizliği gibi farklı alanlarda kullanılan geleneksel bir ev ilacı olarak uzun bir geçmişe sahiptir.

  Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? 

  Elma sirkesi, iki aşamalı bir süreçte yapılır. İlk adım ezilmiş elma ve kabuklarının mayalanmaya bırakılmasıdır. Mayalanma sırasında elmanın içeriğinde bulunan şekerler fermente olarak alkole dönüşür. İkinci aşamada, elde edilen alkol çözeltisine bakteriler eklenir. Bu bakteriler ileri fermantasyon sağlayarak alkol çözeltisini elma sirkesinin ana aktif bileşiği olan asetik asit ve diğer şeker asitlerine dönüştürür. 

  Organik, filtrelenmemiş elma sirkesi, ürüne bulanık bir görünüm veren ve "sirke anası" olarak isimlendirilen protein, enzim ve yararlı bakterilerden oluşan bir karışımı da içerir. Sirke anası, aynı zamanda sirkenin fermantasyon sürecinde kullanılan bir tür mayadır. Bazı otoriteler sirke anasının sağlık yararlarının çoğunda etkili kısım olduğuna inanmakta; ancak şu anda bunu destekleyecek yeterli çalışma bulunmamaktadır.

  Elma Sirkesi Kullanım Alanları ve Dozu

  Elma sirkesi yemeklerde, salata soslarında ve gıdaların saklanmasında koruyucu madde olarak kullanılır. Doğru şekilde tüketildiğinde oldukça faydalı olmasına rağmen çok fazla sirke tüketilmesi istenmeyen etkilere neden olabilir. İçeriğinde çok fazla asit bulunması nedeniyle seyreltilmeden doğrudan içilmesi önerilmez. Çok fazla tüketilmesi, mide asit dengesinde bozulmaya bağlı olarak ülser, asit reflü ya da diş minelerini aşındırmak gibi farklı sorunlara neden olabilir. Bu sebeple suya veya çaya 1 ila 2 yemek kaşığı sirke ekledikten sonra tüketmek sağlık açısından doğru bir uygulama olacaktır.

  Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir? 

  Elma sirkesinin şimdiye kadar tespit edilmiş olan en önemli faydası tip 2 diyabetli hastalarda belirtilerin kontrol altına alınmasındaki etkileridir. Tip 2 diyabet, vücut dokularının insüline direnç göstermesi ya da vücutta insülin üretilememesi nedeniyle kan şekeri seviyelerinin yükselmesi ile seyreden bir hastalıktır. Hastalığın tedavisinde temel amaç kan şekeri seviyelerini normal aralıkta tutmaktır. Bunu yapmanın en etkili yolu, işlenmiş şekerlerden kaçınmaktan geçer. Elma sirkesi de kan şekerini düşürmede güçlü bir etkiye sahiptir. Sirkenin kan şekeri ve insülin seviyeleri için çok sayıda faydası olduğu çalışmalarda gösterilmiştir. Yüksek karbonhidratlı bir yemek sırasında tüketildiğinde, dokuların insülin duyarlılığını %19 ila 34 oranında arttırdığı ve kan şekeri düzeyini belirgin şekilde düşürdüğü tespit edilmiştir. Bu nedenlerden dolayı sirke; şeker hastaları, gizli şekeri olanlar ve kan şekeri seviyelerini düşük tutmak isteyen kişiler için yararlıdır. Şeker hastalığı olan kişi kullandığı ilaç miktarını sirke tüketerek azaltabilir. 

  Şaşırtıcı bir şekilde, araştırmalar ayrıca sirkenin kilo vermeye yardımcı olabileceğini de göstermiştir. Sirke, tokluk hissini arttırarak kişinin daha az kalori almasına yardımcı olur. Örneğin yüksek karbonhidratlı bir yemekle birlikte sirke tüketilirse, doygunluk hissi artar ve günün geri kalanında 200-275 daha az kalori tüketilir. Aşırı kilolu 175 kişiyle yapılan ve 3 ay süren bir çalışmayla, günlük tüketilen elma sirkesinin miktarı ile orantılı olarak, göbek bölgesi yağlarını eritmeye yardımcı olduğu ve kilo vermeyi hızlandırdığı gösterilmiştir. Çalışmaya katılanlardan;

  Sirkenin düzenli tüketimi kan trigliseritlerini, kolesterolü ve kan basıncını düşürür. Böylece, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinde azalma görülür. Sirke bazı kanser türlerinde kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabilir ve tümörleri küçültebilir.

  Elma sirkesi, bakteriler de dahil olmak üzere bazı mikroorganizmaların etkisiz hale getirilmesine yardımcı olur. Geleneksel olarak tırnak mantarı, saç biti, siğil ve kulak enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmıştır. Modern tıbbın babası olan Hipokrat, iki bin yıl önce yara temizliği için sirke kullanmıştır. Sirke ayrıca bir gıda koruyucu olarak da kullanılır. Yapılan araştırmalar bakterilerin (E. coli gibi) gıdada üremesini engelleyerek yiyecek maddesinin bozulmasını engellediğini göstermektedir. Bu nedenle bazı yiyecekleri korumak ve bir süre bozulmadan saklamak için doğal bir yol arayanlar elma sirkesi kullanabilirler. 

  Elma Sirkesinin Cilde Faydaları 

  Cilt bakımında doğal yolları tercih edenler için elma sirkesi oldukça popüler bir cilt bakım ürünüdür. Elma sirkesinin etkinliğinin çoğunluğu asetik asit ve malik asit gibi içerdiği meyve asitlerine dayanır. Fermantasyon yoluyla oluşumu sırasında antibakteriyel ve antifungal özellikleri ile bilinen ve asetik asit adı verilen bir bileşik oluşur. Akne oluşumu için en önemli etken bakterilerdir. Bu nedenle elma sirkesi antibakteriyel özelliği ile akne tedavisinde kullanılabilir. 

  Bir kişi yaşlandıkça, cildi doğal olarak elastikiyetini kaybeder ve kırışıklıklar oluşmaya başlar. Erken kırışıklıkları en aza indirmenin yollarından biri de cilde iyi bakmaktır. Elma sirkesi cildi sıkılaştırıcı etkiye sahiptir. Böylece düzenli kullanılırsa cildin elastikiyetini korumaya ve kırışıklıkların oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

  Et benleri genellikle tehlikeli olmayan cilt büyümeleridir. Fakat bunlar tehlikeli olmasa bile bazen estetik açıdan rahatsız edici olabilir. Elma sirkesi et benlerine düzenli olarak sürülürse kurutarak düşmelerine yardımcı olabilir. 

  Elma sirkesinin güneş yanığını önlediğini veya tedavi ettiğini gösteren bir çalışma henüz yoktur. Bununla birlikte, sirkeyi suyla seyrelterek hafif dereceli güneş yanıklarına sürmek rahatlama sağlayabilir. 

  Cildin soyulması yoluyla uzaklaştırılması işlemi olan peeling yaşlı ya da ölü cilt hücrelerinin temizlenmesini sağlayan önemli bir cilt bakım sürecidir. Peeling işlemi kimyasal ya da fiziksel yolla yapılabilir. Elma sirkesi, kimyasal peeling uygulamasında kullanılabilen ve malik asit adı verilen bir meyve asidi içerir. Elma sirkesindeki malik asit, cildin en dış tabakasını soymaya yardımcı olabilir.

  Elma Sirkesinin Yüze Faydaları   

  Elma sirkesi cilt bakımında tonik, yüz yıkama suyu olarak ve hatta leke tedavisi için kullanılabilir. Yüz temizleyici olarak kullanıldığında cildi ve ciltteki gözenekleri derinlemesine temizlemenin etkili bir yoludur. Yüzü günlük olarak suyla seyreltilmiş elma sirkesiyle yıkamak yağ, kir ve ölü cilt hücrelerine ait kalıntıları giderilmesine yardımcı olur. Elma sirkesi doğal bir cilt toniği olarak da tercih edilebilir. Toniğin cilt bakımındaki rolü, cildi bakterilerden ve diğer yabancı maddelerden arındırıp gözenekleri sıkılaştırmaktır. Cilt toniği olarak kullanılabilecek tarif şu şekilde olabilir:

  Cildi temizlemek için bir yüz yıkama suyu kullandıktan sonra, bu karışım yüze bir pamuklu ped veya pamuk parçası ile uygulanabilir. Karışımı cilde eşit bir şekilde püskürtmek için bir sprey şişesi de kullanabilirsiniz. Bu tonik özellikle yağlı ve akneye meyilli ciltler için daha uygundur. Eğer hassas bir cilde sahipseniz, karışımı kullanımdan önce daha fazla seyreltebilirsiniz. Elma sirkesi ayrıca asidik özelliği nedeniyle retinoik asit gibi diğer asidik cilt bakım ürünleriyle birlikte kullanılmamalıdır. 

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir? Elma Sirkesi Neye İyi Gelir, Nasıl Kullanılır?

  Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir? Elma Sirkesi Neye İyi Gelir, Nasıl Kullanılır?

  Sağlık ve bakım amaçlı kullanılan elma sirkesi, yemek ve salatalara tat vermesi, hijyen sağlamak ve bunların yanı sıra kilo vermek, cilt ve saç için de tüketilmektedir. Pek çok hastalıklara iyi gelen elma sirkesi doğal bir şifa kaynağıdır.

  Elma sirkesi, özelliklere salatalara tat vermek amacıyla kullanılan bir malzemedir. Bitkisel kaynaklı bir ürün olduğundan sağlık açısından oldukça yararlı kabul edilir. Hatta günümüz tıbbının temelini atan Hipokrat’ın yaraları dezenfekte etmek için elma sirkesinden yararlandığı bilinmektedir.

  Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

  - İçeriğinde bol miktarda mineral ve farklı gruplara ait vitaminler vardır.
  - Kan şekerini dengeleyici bir yapısı olduğundan diyabet hastalarının şikayetlerine yardımcı olur.
  - Kandaki kötü kolesterolü düşürür, böylece kalp ve damar sağlığını koruyucu olarak rol üstlenir.
  - Kanıtlanmamış bazı araştırmalara göre çoğu kanser çeşidine karşı iyileştirici bir etki göstermektedir.
  - Migren atağı sebebiyle hissedilen semptomları azaltmaya yardımcı olur.
  - Vücudun pH düzeyini optimum seviyeye getirir, böylece vücutta biriken zararlı atıkların uzaklaştırılmasını sağlar.
  - Dişlere sürülürse kısa sürede bu bölgelerin beyazlamasını ve parlak bir görünüme sahip olmasını sağlar.
  - Güneş yanıklarının verdiği acıya karşı rahatlatıcı bir etki sunar.
  - Mide asitlerinden dolayı ortaya çıkan ağız kokusunu gidermeye yardımcı olur.
  - Ayak kokusunu yok etmek için kullanılabilir.
  - Elma sirkesi ile el ve ayaklara yapılan ufak hareketler ve masaj, günün yorgunluğu atlatmaya yardımcı olur.
  - Vurma ve çarpma kaynaklı vücutta oluşan morluklara sürüldüğünde iyileşme sürecini kısalttığı görülür.
  - İçerdiği bileşenler sayesinde bağışıklık sistemine destek olur ve kış aylarında soğuk algınlığına yakalanma ihtimalini azaltır.
  - Böcek ısırığı sonucu ortaya çıkan kabarıklık, kızarıklık ve yoğun kaşıntıya karşı iyi gelir.
  - Önlenemeyen hıçkırık anlarında 1 çay kaşığı içirdiğinde, bu problemi anında kesmeye yarar.
  - Karın şişkinliğini önler ve hazımsızlık problemine iyi gelir.  Elma Sirkesi Nasıl Kullanılırsa Faydalı Olur?

  Elma sirkesi, kullanım amacı doğrultusunda farklı şekillerde kullanılabilir. Bu bağlamda; salatalara eklenmesi, su ile seyreltilerek içilmesi, dişlere sürülmesi ve saç için suya eklenmesi mümkündür. Elma sirkesinden yoğun olarak faydalanmak isteyenlerin günde 2 kez, suyla birlikte içilmesi tavsiye edilmektedir.

  Elma Sirkesi Saç ve Cilt Üzerinde Ne Tür Etkilere Sahiptir?

  Elma sirkesi, saç ve diğer cilt problemleri üzerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir. Bu bağlamda saçlar, banyodan sonra sirkeli suyla durulandığında parlaklık ve canlılık kazanmaktadır. Düzenli olarak saç suyuna sirke ilave edilmesi kısa sürede bir sonuç alınmasına yardımcı olmaktadır. Elma sirkesinin saç üzerindeki tek faydası mat görünümü engellemek değildir. Bu bağlamda sirke kullanımı, kepek problemine karşı da iyi bir çözüm önerisidir.

  Saçtaki kepeği gidermek için boş ve temiz bir spreye sirkeli su konulması ve uzaktan saça sıkılması gerekmektedir. Bu şekilde yarım saat bekledikten sonra saçı yıkamak, oluşan kepeği kısa bir sürede yok etmektedir.

  Elma sirkesi, bitkisel içerikli doğal bir tonik olarak kullanılabilir. Yine su ile seyreltilerek cilde uygulandığında sivilce ve akne gibi problemleri gidermektedir. Böyle bir problem olmadığı zaman da cildi temizlemek için kullanılabilir.

  Elma Sirkesi İçerek Zayıflamak Mümkün mü?

  Yapılan birtakım araştırmalarda elma sirkesinin zayıflamaya yardımcı olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Buna göre, sirke içerisinde yer alan asetik asit özellikle bel ve karında depolanan yağların yakımına yardımcı olmaktadır. Üstelik tokluk hissi sağladığı için de diyet listelerine mutlaka eklenmektedir.

  Elma Sirkesinin Saça Faydaları

  Elma sirkesi ile saç maskesi ve saç bakımı mümkündür. Sirke, saçlara parlaklık verir, elma sirkesi ile ölü deriyi atarak saçta kepek sorununu uzaklaştırır. Elma sirkesi saç rengini açar mı sorusunun yanıtı evettir. Sirke saç rengini açmak için kullanılabilir. Renk değişimi olmadan, sadece bakım için maske yapılacaksa, özellikle boyalı saçlarda sirkenin su içinde iyice seyreltilerek maske yapılması önemlidir. Elma sirkesi ile saç maskesi nasıl yapılır diye sorarsanız, bir çay bardağı su ile elma sirkesini karıştırmalısınız. İçine bir çay kaşığı tuz eklendikten sonra karışımı saçlarınıza sürebilirsiniz. Saçınızda bir saat kadar bekleyen karışımı soğuk su ile durulayarak çıkarabilirsiniz. Elma sirkesi ve saç bakımı konusunda dikkat etmeniz gereken ise karışımın saç diplerine değmemesidir. Asidik olan karışım deride yanmaya sebep olabilir.

  Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

  Elma sirkesinin cilde faydaları arasında ölü deriden arındırma özelliği ilk sırada yer alır. Cildi temizleyen ve gözenekleri açan sirke, su ile karıştırılarak pamuk yardımıyla cilde sürülür. Cilt üzerindeki bakterileri öldürerek mikrobiyal sorunları azaltır. Akne gibi bakteri üremesi ile artan cilt sorunlarının tedavisinde destek olarak kullanılabilir. Cilt lekeleri için elma sirkesi kullanılabilir. Yüzdeki lekelerin açılmasına yardımcı olan sirke, düzenli kullanımda yaşlılık lekelerinin de açılmasına yardım eder. Soğan suyu ile elma sirkesi karıştırılarak yarım saat yüzde tutulur, leke açıcı bu maske durulanarak ciltten arındırılır. 15 günde bir kullanılması önerilen maske sonrasında düzenli güneş kremi kullanılması tavsiye edilir. Mantar gibi sorunlara da çare olan sirke, günlük kullanımda cildin kendini yenilemesine yardım eder. Tırnakları her gün yarım saat sirkeli tuzlu suda bekletmek sorunların azalmasını sağlar.

  Elma Sirkesinin Yüze Faydaları

  Cildin normal pH dengesine ulaşmasını sağlayan elma sirkesi, sivilce tedavisi yerine değil, destek olarak kullanılabilir. Sivilce için elma sirkesi kullanılıyorsa açık yara olmamasına dikkat edilmeli, bir uzmana danışılmalı ve elma sirkesi cilt lekelerine uygulanırken uzman bir dermatolog desteği alınmalıdır.

  Elma Sirkesi Yüze Nasıl Uygulanır?

  Elma sirkesi tonik olarak kullanılacaksa bir litre suya, 1-2 yemek kaşığı oranında su ile karıştırılarak cilde uygulanır. Eğer sivilce üzerine kurutucu bir uygulama isteniyorsa yarı yarıya sulandırılarak kullanılmalıdır. Cilt üzerinde bırakılmamalı muhakkak durulanmalıdır.  Elma sirkesi 30 dakikadan daha uzun süre ciltte tutulmamalıdır.

  Cilde elma sirkesi ve soda birlikte de uygulanabilir. 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 3 kaşık soda karıştırılır. Cilde spreyli bir şişe içinden püskürtülerek uygulanır. Yüz tamamen ıslandıktan sonra pamukla cilt silinir. Bu esnada nazik olunmalı, cilt yıpratılmamalıdır. Sabah ve gece olmak üzere günde iki kez yapılan uygulama sivilcelerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir? Elma Sirkesi Cilde Nasıl Uygulanır?

  Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir? Elma Sirkesi Cilde Nasıl Uygulanır?

  Günümüzde pek çok kişinin karşılaştığı saçlardaki pul pul oluşumlar kepek olarak bilinmektedir. Elma sirkesinin kepek üzerindeki etkisi uzmanlar tarafından önemle vurgulanmıştır.

  Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

  Elma Sirkesi Cilde Nasıl Uygulanır?

  Cilt üzerinde mucizevi etkisi olan elma sirkesinin cilt yenilemesinde birçok ilaç ve kozmetik ürününden daha etkili olduğu uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir. Bir çorba kaşığı elma sirkesi ve 2 su bardağı su ile hazırlanan karışımı yüze uygulandığında etkilerine inanamayacaksınız.

  Bu doğal cilt losyonunu bir pamuk yardımıyla temizlenmiş kuru cilde uygulayın. Yatmadan önce uyguladığınız bu losyonu durulamayın. Elma sirkesindeki laktik asit gece boyu cildinizi onararak daha parlak bir görüntüye ulaşmasını sağlayacaktır.

  Elma sirkesi banyosu da cilde oldukça faydalıdır. Elma sirkesinin kokusundan endişe edilse de elma sirkesi vücut kokusuna neden olan bakterileri öldürür. Elma sirkesi cildin PH dengesini korur ve cildinizi daha sağlıklı bir hale getirir. Cildimiz 4,5 - 5 PH değerinde olmalıdır. Ancak kullandığımız kozmetik içerikli ürünler bu dengeyi değiştirmektedir.

  Jilet yanıklarını ve kızarıklığını giderici etkisi de elma sirkesinin cilde faydaları arasındadır. Kusursuz bir cilde ulaşmak için oldukça çaba harcadığımız bu tarz durumlarda elma sirkesi cilt kızarıklıklarına ve yanma hissiyatına iyileştirici etki göstermektedir.

  Elma sirkesi boğaz ağrıları için de oldukça faydalıdır. Öksürük ve boğazdaki kaşıntılara iyi geldiği araştırmalar tarafından keşfedilmiştir. Elma sirkesini bal, limon suyu veya yeşil çayı karıştırarak tüketebilirsiniz.

  Sinüs iltihaplarını hafifletmesi elma sirkesi faydaları arasındadır. Burnunu tıkalı, sesiniz kısık, gözlerinizin üstünde veya altında ağrı var ise sinüs iltihabı problemi yaşıyor olabilirsiniz. Sirkeli su ile yıkama yaparak veya buhar yöntemi ile bu şikayetleri azaltabilirsiniz. Buhar yönteminde ise yarım bardak su ile yarım tencereyi karıştırın ve buhar oluşana kadar kaynatın. Baş ve boyun üzerinden bir havlu yardımıyla başınızı kapatın ve buharı içinize çekin. Mucizevi etkilerini fark edeceksiniz.

  Elma Sirkesi Cilde Ne Sıklıkla Sürülmeli?

  İnanılmaz etkileri bulunan elma sirkesini ağız yoluyla tükettiğimizde günde bir iki çorba kaşığı tüketilmesi önerilmektedir. Asidik etkisinden dolayı ağız ve diş sağlığı için mutlaka su ile birlikte tüketilmesi gerektiği uzmanlar tarafından önerilmektedir.

  Cilt için uygulandığında ise tonik olarak kullanımda hafta da iki üç defa uygulama önerilmektedir. Yüz uygulaması ve vücut uygulaması için de haftada iki üç defa uygulama uygun görülmektedir.

  Ayrıca elma sirkesi saç derisi için de oldukça faydalıdır. Su ile karıştırarak duş sırasında şampuandan sonra ıslak saça uygulamada saç derisindeki dökülmelere ve saç dökülmesine oldukça iyi gelmektedir. Yine haftada 2 3 defa uygulaması önerilmektedir.

  Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

  Elma sirkesinin cilt lekelerine de faydaları etkisi gözlemlenmiştir. Yüz toniği olarak kullandığımızda elma sirkesi güneş lekelerine ve akne lekelerine de iyi gelmektedir. Parmak ucuyla aldığınız elma sirkesini lekelerin üzerine uygulayıp sabaha kadar bekleyin.

  Bir süre kullanımdan sonra cilt renginin eşitlendiğini ve lekelerin azaldığını gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca tavsiye edilen bir başka kür olarak da elma sirkesi ve sodayı karıştırarak da bir pamuk yardımıyla akne lekelerine ve güneş lekelerine uygulayabilirsiniz. Herhangi bir alerji durumuna karşı önce el veya kol üzerinde lokal bir bölgede denenmesi tavsiye edilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap