Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  elektronik üniversite kaydı nasıl yapılır

  1 ziyaretçi

  elektronik üniversite kaydı nasıl yapılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Üniversite E-Kayıt

  Takvim Eğitim

  *** Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Üniversite e-Kayıt Kullanım Kılavuzunu İndirmek için Buraya Tıklayınız

  Üniversite E Kayıt İşlemlerinizi Gerçekleştirmek için Buraya Tıklayınız

  E-Devlet Şifresi ile Üniversite Kayıtları Nasıl Yapılır,Üniversite E Kayıt,Üniversite E Kayıt Şifremi Unuttum,Üniversite E Kayıt İşlemleri Ne Zaman Başlıyor,Üniversite E Kayıt İşlemleri için Gerekli Belgeler...

  Artık elektronik e-işlem ağının sınırları zorladığı kesin.Hemen hemen bütün kurumlar artık tüm işlemlerini elektronik ortama aktarıyor. ÖSYM Başkanlığı sınavlarla alakalı tüm işlemlerini internet üzerinden yürütmektedir. Şimdi ise üniversite öğrencilerinin kayıt işlemleri daha da kolaylaşacak.Artık üniversiteye yeni kayıt yaptıracak öğrenciler YÖK tarafından yürütülen Yükseköğretim Bilgi Sistemi çalışmaları sayesinde, artık hemen hemen tüm üniversitelerde yapılmak üzere elektronik Kayıt (E-kayıt) sistemi uygulananıyor. 'E-kayıt'lar Ağustos-Eylül tarihleri arasında yapılacaktır.

  YÖK’ten yapılan açıklamaya göre, Yükseköğretim Kurulu'nun yürüttüğü Yükseköğretim Bilgi Sistemi çalışmaları kapsamında bu yıl ilk kez 32 üniversiteye yeni yerleşen öğrenciler (https://www.turkiye.gov.tr/) web sitesi üzerinden elektronik kayıt (E-Kayıt) yaptırabilecek.

  Üniversite E Kayıt Nasıl Yapılır?

  Elektronik kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler (https://www.turkiye.gov.tr/) adresinde ‘e-hizmetler' bölümü altında yer alan ‘Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı' başlığı altında ilgilki tarihlerde açılacak ‘Üniversite E-Kayıt' seçeneğini tıklayarak kayıt işlemini gerçekleştirebilecek.

  Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının Elektronik Kayıt İşlemleri İle İlgili Açıklaması için Tıklayınız

  Uygulama ile söz konusu üniversiteye yeni yerleşen öğrenciler isteğe bağlı olarak bildirilen tarihler arasında ‘e-Devlet' kapısı üzerinden elektronik olarak kayıtlarını gerçekleştirebilecekleri gibi Ağustos Eylül tarihleri arasında üniversitelerine giderek şahsen kayıt da yaptırabilecekler. Elektronik kayıt olmayı tercih eden öğrencilerin üniversitelere giderek tekrar kayıt yaptırmalarına gerek olmayacak. Öğrenciler, elektronik kayıt işleminin ardından üniversitelerin duyurduğu tarihte ders kayıtlarını yaptırarak eğitime başlayabilecekler.

  E-DEVLET ÜNİVERSİTE KAYIT BELGELERİ VE GEREKLİ EVRAKLAR

  a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

  b) Aday ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

  c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

  d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

  e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından (http://kamu.turkiye.gov.tr) İnternet adresinde görülebilecektir.

  Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir. Kazanan adayları gösteren fotoğraflı sınav sonuçları adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programlarının bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda gönderilecektir.

  Yazı kaynağı : www.takvimegitim.com

  Üniversite e kayıt nasıl yapılır? Üniversite elektronik kayıtları sona eriyor!

  Üniversite e kayıt nasıl yapılır? Üniversite elektronik kayıtları sona eriyor!

  Üniversite e kayıt nasıl yapılır? Üniversite elektronik kayıtları sona eriyor!

  YKS sonuçlarına göre üniversite Elektronik kayıtlar 4-8 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıt olarak da adlandırılan e kayıt, online ya da internetten kayıt olarak yapılabiliyor. Üniversite e kayıt işlemleri ile öğrenciler üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapabilecek.

  YKS sonuçlarına göre üniversite kayıt işlemleri 6-10 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 4-8 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak. Üniversite kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları gerekiyor aksi durumda kayıt haklarını kaybedecek.

  ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN?

  Üniversite elektronik kayıt işlemlerini 4-8 Eylül 2021 tarihleri arasında, okulda kayıt işlemlerini ise 6-10 Eylül’de gerçekleştirecek.

  E-KAYIT NEDİR, NASIL YAPILIR?

  Zorunlu olmayan e kayıt, ilk kayıt yerine geçiyor. Elektronik kayıt olarak da adlandırılan e kayıt, online ya da internetten kayıt olarak da adlandırılır. Elektronik kayıt zorunlu değildir ancak birebir başvuru ile asıl kayıt zorunludur.

  Elektronik kayıtlar e-Devlet üzerinden alınıyor. YÖK'ün e-Devlet üzerinden sunduğu “turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit” adresi üzerinden üniversite e-kayıt işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem için adayların sistemdeki bilgilerinin doğrulanmış olması gerekir.

  ÜNİVERSİTE KAYITLARI NASIL YAPILACAK?

  YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 6-10 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 4-8 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2021 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

  KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

  a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

  b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

  c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

  d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

  e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri

  YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

  Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Üniversite elektronik kayıt nedir? 2020 üniversite elektronik kayıt nasıl yapılır? E kayıt zorunlu mu?

  Üniversite elektronik kayıt nedir? 2020 üniversite elektronik kayıt nasıl yapılır? E kayıt zorunlu mu?

  Üniversite elektronik kayıt nedir? 2020 üniversite elektronik kayıt nasıl yapılır? E kayıt zorunlu mu?

  YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından elektronik kayıt kavramı ön plana çıktı. Son yıllarda üniversite kayıtları elektronik yolla gerçekleştirilmektedir. Peki ama Üniversite kayıtları elektronik olarak nasıl gerçekleşiyor? Üniversite kayıt tarihleri ÖSYM tarafından bildirilmişti. YKS tercih sonuçlarının bu hafta içerisinde belli olmasının ardından üniversite kazanan öğrenciler için kayıt dönemi başlayacak. Elektronik kayıt zorunlu mu değil mi tartışmaları devam ediyor. Koronavirüs salgını döneminde özellikle elektronik kayıt (e-kayıt) kavramı öne çıkıyor. İşte üniversiteye kayıt olurken ifade edilen elektronik kayıt kavramı hakkında bilgiler!

  Üniversite kayıt tarihleri yaklaşırken elektronik kayıt kavramı da ön plana çıktı. YKS tercihlerinin açıklanmasının ardından üniversite kayıtları başlayacak ve adaylar önce e kayıt yapacak. Kayıt işlemleri için ise son 2-3 yıldır öğrencilere kolaylık sağlanıyor. Özellikle koronavirüs salgını dolayısıyla elektronik kayıt işlemlerine yönelimin artacağı belirtiliyor. 

  Elektronik kayıt ne demek?

  Elektronik kayıt veya bir diğer ismiyle e-kayıt, bir üniversite programına yerleşen öğrencilerin e-devlet sistemi üzerinden ön kaydını yaptırması anlamına geliyor.

  Üniversite adayları e-devlet sistemine T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapıp kayıt işlemlerini tamamlayabilirler.

  Bu yıl korona virüsü salgınından dolayı elektronik kayıt daha fazla önem kazandı. Üniversite kayıt tarihleri belirlendiğinde e-kayıt için de ÖSYM tarih aralığı verecektir.

  Elektronik kayıt nasıl yapılır?

  www.turkiye.gov.tr adresine e-devlet şifreniz ile giriş yaparak ve sitede yer alan arama kutucuğuna ‘’Üniversite e- Kayıt’’ yazarak kayıt işlemleri sayfasına ulaşabilirsiniz.

  Kayıt işlemlerini yapabilmek için kişisel bilgilerinizin (e-posta, telefon) onaylanmış olması gerekmektedir. Bu gibi eksikleri tamamladıktan sonra çıkan sayfada kayıt olmak istediğiniz üniversiteyi seçip devam et butonuna tıklayarak kayıt işlemlerine geçebilirsiniz.

  Bu aşamada karşınıza yine bir bilgi doğrulama sayfası çıkacaktır ve burada yer alan bilgileri eksiksiz ve doğru doldurmak için dikkatli okumanız gerekmektedir.

  Bu kısmı da bitirdikten sonra cep telefonunuza gelecek olan onay kodunu sitede yer alan onay kutucuğuna girerek son aşamaya geçmiş olursunuz ve kayıt belgenizi görüntüleyebilirsiniz.

  Kayıt işlemini bitirdikten sonra sistemden çıkış yaparak kontrol etmek için tekrar girebilir ve kayıtlı belgelerim kısmı altında üniversite kayıt belgenizi görebilirsiniz.

  e- kayıt işlemi ile ilgili daha detaylı bilgiler için https://yoksis.yok.gov.tr/downloads/YOK-Kayit.pdf linke tıklayabilirsiniz.

  Elektronik kayıt zorunlu mu?

  Elektronik kayıt öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. Elektronik kayıt ilk yerleştirme için yapılacaktır. Ek yerleştirmelerde Elektronik kayıt kullanılmayacak olup öğrencilerin, yerleştiği yükseköğretim kurumuna bizzat başvurmaları gerekmektedir.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap