Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  elektrikli ve elektronik araçlarda kullanılır

  1 ziyaretçi

  elektrikli ve elektronik araçlarda kullanılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Elektrikli Araçlarda Kullanılan Motorlar ve Özellikleri

  Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği mezunuyum. Teknolojik gelişmeleri ve güncel haberleri takip etmekten oldukça hoşlanırım. Bunların yanında, mesleğimle ilgili olan yenilenebilir enerji ve elektrik makinaları alanlarına ilgi duymaktayım. Bu konularda yaptığım araştırmaları yazılarım aracılığıyla paylaşarak insanları bilgilenidirmeyi amaçlıyorum.

  Benimle e-mail adresim veya LinkedIn üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

  e-mail: [email protected]   

  LinkedIn: http://www.linkedin.com/in/muhammed-ali-beyazıt

  Yazı kaynağı : www.elektrikport.com

  Elektrikli Araç Hakkında Merak Edilen Bilgiler

  Çevre dostu elektrikli araçlar, geleceğin araçları olarak lanse ediliyor. Bu yüzden artık birçok araba üreticisi, benzinle çalışan araçlar yerine elektrikle çalışan araçlar üretiyor. Bunun en temel nedeni ise elektrikle çalışan araçların, dünyamıza ve atmosferimize zarar vermemeleri. Doğa dostu bu elektrikli araçlar, şehirlerde hava kalitesinin iyileştirilmesine önemli ölçüde katkı sağlıyor. Egzoz çıkışı olmayan elektrikli araç ve arabalar, dünyamızın havasını kirleten karbondioksit emisyonu üretmezler. Sadece bir elektrikli araç, ortalama 1,5 milyon gram CO2 tasarrufu sağlamaktadır. Bu yüzden elektrikli araçlar, dünyamızda arabaların neden olduğu hava kirliliğini büyük ölçüde azaltırlar.

  Dünyada ilk elektrikli araç, 1830’larda İskoçya’nın Aberdeen kentinde tanıtıldı ve bu teknoloji o kadar başarılıydı ki yüzyılın sonlarına doğru Londra sokaklarında elektrikli taksiler ortaya çıktı. Ancak düşen petrol fiyatları nedeniyle elektrikli araçlar karalama kampanyalarıyla hızla gözden düşürüldüler ve sokaklara petrolle çalışan arabalar egemen oldu.

  Elektrikli Araç Nedir?

  Elektrikli araçlar, benzin yerine elektrik kullanan araçtır. Bu araçlar, içten yanmalı motor yerine bir elektrik motoru kullanırlar. Günümüzde bu sistem sadece arabalarda değil, kamyonlarda, uçaklarda, teknelerde, trenlerde de kullanılmaktadır.

  Elektrikli Araç ve Arabalar Hangi Parçalardan Oluşur?

  Elektrikli araç ve arabaların temel parçaları şunlardır:

  Elektrik motoru

  Meyve sıkacaklarından diş fırçalarına, çamaşır makinelerinden kurutuculara kadar her yerde kullanılan elektrik motorları, elektrikli araçların temel parçasıdır.Bu motorlar hem çok güvenli hem de çok sağlam ve dayanıklıdırlar. Elektrikli araç motorları alternatif akım (AC) kullanırlar.

  Enversör (Invertör)

  Bir invertör, doğru akımı alternatif akıma çeviren parçadır. Yani invertörler DC elektrik akımını AC akımına dönüştürürler. İnvertörler, alternatif akımın frekansını ayarlayarak motorun dönme hızını da değiştirebilirler.

  Pil

  Elektrikli araç ve arabalar, hazır elektrik enerjisini depolamak için bir pil kullanır. Elektrikli araçlarda kullanılan piller, modüller halinde gruplandırılmış birkaç pil hücresinden oluşur. Elektrikli araçlarda kullanılan pillerin birçoğu lityum bazlıdır.

  Şarj cihazı

  Elektrikli araç ve arabaların şarj cihazları, AC akımını DC akımına dönüştürür ve enerjiyi pilde depolar.  Şarj cihazı, şarj oranını ayarlayarak pil hücrelerindeki voltaj seviyesini de kontrol eder.

  Kontrolör

  Kontrolör, elektrikli aracın tüm bileşenlerini kontrol eden parçadır. Bu parça, elektrikli araçların beyni gibidir. Bu parça, araçtaki pilden aldığı bilgileri kullanarak aracın şarj durumunu kontrol eder. Aynı zamanda bu parça, invertördeki hızı ayarlamak için gaz pedalının basıncını da ayarlar.

  Şarj kablosu

  Bir elektrikli araç veya araba satın aldığınızda size araçla birlikte bir şarj kablosu da verilir. Bu kablo ile aracınızı tüm şarj istasyonlarında şarj edebilirsiniz.

  Elektrikli Araç Motoru Nasıl Çalışır?

  Elektrikli araç motoru, en basit tanımla söylememiz gerekirse, bir şarj kaynağına bağlanır ve bu kaynaktan elektrik alarak çalışır. Daha bilimsel bir tanımla, elektrik araç motoru, bir mıknatıs veya elektromıknatıs parçasının bir mile ve diğer bir parçanın ise bu şaftı çevreleyen yuvaya monte edilmesiyle çalışır. Motor, bir elektromıknatıs grubunun polaritesini periyodik olarak tersine çevirerek, yani kuzey ve güney kutuplarını değiştirerek, şaftı döndürmek için çekme ve itme kuvvetlerinden yararlanır. Böylece elektriği beygir gücüne dönüştürür ve tekerleklerin dönmesini sağlar.

  Elektrikli Araç Nasıl Şarj Edilir?

  Bir elektrikli aracı bir prize takarak veya şarj ünitesine takarak şarj edebilirsiniz. Günümüzde elektrikli araç kullanımının en yaygın olduğu ülkelerden biri olan İngiltere’de birçok noktada elektrikli araç şarj istasyonları bulunmaktadır. Elektrikli araçlar yaygınlaştıkça bu tür şarj istasyonları ülkemizde de yaygınlaşacaktır.

  Elektrikli Bir Arabayı Şarj Etmek Ne Kadar Sürer?

  Elektrikli araç ve arabalar üç farklı hızda şarj edilebilmektedir. Elektrikli araçların şarj edilmesi için üç farklı istasyon veya şarj cihazları kullanılır. Bu cihazların her biri elektrikli araçları farklı sürelerde şarj eder. Bunlar; yavaş, orta ve hızlı şarj süreleridir.

  Yavaş – 3kW ölçüsünde olan bu şarj seçeneği, genellikle aracınızı gece boyunca şarj etmek için kullanılır. Şarj süresi: 8-10 saattir.

  Orta – 7Kw ile 22kW arasında olan bu şarj istasyonları, açık alanlara, süpermarketlere, otoparklara kurulmaktadır. Şarj süresi: 3-4 saattir.

  Hızlı – Bu şarj cihazları 43 kW ölçüsündedir. Ev tipi hızlı şarj cihazları, hızlı şarj özelliğine sahip tüm elektrikli araçlarla uyumludur. Şarj süresi: 30-60 dakikadır.

  Kaç Çeşit Elektrikli Araç Var?

  Günümüzde üretilen üç elektrikli araç çeşidi vardır. Bunlar pilli elektrikli araçlar, pilli hibrit elektrikli araçlar ve hibrit elektrikli araçlardır.

  Pilli Elektrikli Araçlar

  Pilli elektrikli araçlar, şarj edilmiş bir pille çalışan araçlardır. Bu araçlar, tek enerji kaynağı olarak şarj edilebilen bir pil kullanırlar. Bu araçlarda benzinli motor yoktur. Pilli elektrik araçlar, genellikle lityum iyon pilleri kullanırlar. Bu piller, enerjiyi depolar ve depolanan bu enerjiyi elektrikli motoru çalıştırmak için kullanırlar. Bu araçlarda içten yanmalı motor kullanılmadığı için atmosfere kesinlikle zarar vermezler. Bu araçlar tamamen çevre dostu araçlardır. Pilli elektrikli araçlara, BMW i3, Volkswagen e-Golf, Hyundai Ioniq ve Tesla Model 3 gibi modelleri, örnek olarak verebiliriz.

  Pilli Hibrit Araçlar

  Pilli hibrit elektrikli araçlarda, bir pil, elektrikli motor ve dizel motor bulunur. Bu araçlar, genellikle daha küçük bir pil kullanırlar. Bu yüzden bu araçların elektrikle çalışma kapasiteleri çok daha düşüktür. Eğer araçta pil biterse, içten yanmalı motor devreye girer ve araç benzin kullanarak çalışmaya devam eder. Pilli hibrit araçlara, BMW i8, Ford C-Max Energi, Toyoto Prius, Mini Cooper SE Countryman modellerini örnek olarak verebiliriz.

  Hibrit Elektrikli Araçlar

  Hibrit elektrikli araçlar, hem benzinle hem de elektrikle çalışır. Bu araçlarda içten yanmalı motor bulunur. Hibrit elektrikli araçlarda elektrik, aracın fren sistemi tarafından üretilir. Üretilen bu enerji ise aracın aküsünü şarj etmek için kullanılır. Bu araçlar, pilli hibrit araçlara çok benzerler. Ancak hibrit araçlarda elektrik sadece rejeneratif frenleme sistemi ile üretilir. Hibrit elektrikli araçlara, Honda Civic Hibrit, Toyota Prius Hibrit ve Toyota Camry Hybrid modelleri örnek olarak verilebilir.

  Elektrikli Araç Kullanmak Pahalı mı?

  Elektrikli araç kullanmak pahalı mı sorusunun kesin bir yanıtı olmasa da, elektrikli bir arabayı şarj etmenin benzinli bir arabanın yakıtından çok daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Elektrikli bir aracı şarj etmenin maliyeti, aracın türüne, pilin boyutuna, şarj sistemine göre değişmektedir. Elektrikli araçların yaygın olarak kullanıldığı İngiltere’de elektrikli bir aracı şarj etmek, yaklaşık olarak 8, 40 sterline mal olmaktadır. Bu ise Türk Lirasıyla yaklaşık 96 Türk Lirasına karşılık gelmektedir.

  Elektrikli arabaların artıları ve eksileri göz önüne alındığında, elektrikli arabaların düzenli olarak değiştiğini ve teknolojilerinin hala gelişmekte olduğunu bilmek önemlidir. Giderek daha fazla otomobil şirketi elektrikli otomobiller sunuyor. Elektrikli arabalar, tipik bir gaz motoru yerine şarj edilebilir pille çalışan bir motor kullananlardır.

  Elektrikli Araç Sahibi Olmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

  Elektrikli araç sahibi olmanın hem avantajları hem de dezavantajları vardır.

  Elektrikli Araç Sahibi Olmanın Avantajları

  Tam elektrikli araçlar (hibritler değil) egzoz sistemi kullanmadığından emisyonları da yoktur. Bu yüzden atmosfere kesinlikle zarar vermezler. Elektrikli araçlar, dünyamızın havasının temiz kalmasına destek olan araçlardır. Elektrikli araçlar, güneş, rüzgâr, su gibi yenilenebilen bir enerji kaynağı kullanır. Benzin ise tükenebilen petrolü, yani fosil atıklarını kullanır. Ayrıca elektrik, benzinden çok daha ucuzdur. Birçok elektrikli araç, ek olarak rejeneratif frenleme sistemi kullanır, bu ise tamamen bedavadır. Aynı zamanda elektrikli araçlar çok az bakım gerektirirler. Elektrikli araçların, benzinle çalışan arabalar gibi yağa da ihtiyaçları yoktur. Aynı zamanda elektrikli araçlar benzinli araçlara göre oldukça sessizdirler.

  Elektrikli Araç Sahibi Olmanın Dezavantajları Nelerdir?

  Elektrikli bir araca sahip olmanın, az da olsa bazı dezavantajları vardır.

  Elektrikle çalışan araçlar, benzinle çalışan araçlardan daha az yol kat edebilirler. Her elektrikli aracın piline göre kat edebileceği bir mesafe vardır. Genellikle günümüzdeki elektrikli araçlar yaklaşık olarak en fazla 400 km yol kat edebilmektedir. Bu süre ise aracın pilinin kapasitesine göre değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte bir elektrikli aracın şarj edilmesi zaman alan bir süreçtir. Ortalama bir elektrikli araç tamamen şarj edilebilmesi için 8-10 saat şarjda kalmalıdır. Bu süre ise aracın modeline göre 20 saate kadar uzayabilmektedir. Elektrikli araçların en büyük dezavantajlarından biri ise, bu araçların benzinli araçlardan çok daha pahalı araçlar olmalarıdır.

  Hangi Elektrikli Araçlar En Uzun Sürüş Kapasitesine Sahip?

  Elektrikli araçların tüm dünyada ve ülkemizde popüler hale gelmelerinin önündeki en büyük engel, sürüş kapasitelerinin sınırlı olmalarıdır. Çünkü her elektrikli araç, belirli bir şarj kapasitesine sahiptir. Ancak günümüzde teknoloji ilerledikçe elektrikli araç ve arabalar da geliştirilmekte ve sürüş kapasiteleri artırılmaktadır. Aşağıdaki modeller, dünya çapında en uzun sürüş kapasitesine sahip elektrikli araçlardır.

  En Uzun Sürüş Kapasiteli Elektrikli Araçlar

  Audi e-tron 50

  Fiyat: 137.100 $

  Pil boyutu: 71 kWh

  Güç: 230 kW

  Sürüş Kapasitesi: 341 km

  Audi e-tron 55

  Fiyat: 146.100 $

  Pil boyutu: 95 kWh

  Güç: 300 kW

  Sürüş Kapasitesi: 452 km

  BMW i3

  Fiyat: 71.900 $

  Pil boyutu: 42 kWh

  Güç: 135 kW

  Sürüş Kapasitesi: 335 km

  Hyundai IONIQ Elektrikli

  Fiyat: 48.970 $

  Pil boyutu: 38,3 kWh

  Güç: 100 kW

  Sürüş Kapasitesi: 373 km

  Hyundai Kona

  Fiyat: 60.740 $

  Pil boyutu: 64 kWh

  Güç: 150 kW

  Sürüş Kapasitesi: 557 km

  Jaguar I-PACE 400

  Fiyat: 128.248 $

  Pil boyutu: 90 kWh

  Güç: 294 kW

  Sürüş Kapasitesi: 446 km

  Mazda MX-30 Elektrikli

  Fiyat: Henüz belli değil.

  Pil boyutu: 35,5 kWh

  Güç: 107 kW

  Sürüş Kapasitesi: 200 km

  Mercedes-Benz EQC 400

  Fiyat: 139.700 $

  Pil boyutu: 80 kWh

  Güç: 300 kW

  Sürüş Kapasitesi: 434 km

  Okuyunuz: Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

  Yazı kaynağı : experix.com.tr

  Elektrikli Araçlar Hakkında | Hedef Filo

  Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı çevre raporlarının ardından, dizel araçların yüksek karbon salınımından dolayı atmosfer dengesini olumsuz etkilediği çok daha net bir şekilde anlaşılmış oldu. Bu nedenle dizel araç üretimi, küresel ısınmaya karşı önlem alınması gereken başlıca kritik konular arasındaki yerini aldı. Öte yandan benzinli araçlar da ciddi oranda karbon emisyonuna yol açtığından, geleneksel içten yanmalı motorlu araçlar yerine, daha doğa dostu ulaşım alternatifleri ağırlık kazanmaya başladı. İşte elektrikli araçlar da bunun bir sonucu olarak, küresel piyasaların günümüzdeki en önemli odak noktalarından biri haline geldi!

  1. Gelecek, Elektrikli Araçlarda…

  Dünya genelinde artık birçok otomobil üreticisi, kaynaklarının önemli bir kısmını elektrikli araç (Electric Vehicles – EV) üretimine ayırıyor. Bunun yanı sıra küresel çapta faaliyet gösteren çeşitli teknoloji firmaları da EV ve EV bataryası üretme konusunda yenilikçi çalışmalar yürütüyor. Özellikle de otomobil firmalarının birbiri ardına açıkladıkları üretim politikaları, fosil yakıt tüketen geleneksel otomobillerin yıllar içerisinde ortadan kalkacağını gösteriyor.

  1.1. Pek Çok Ülke de Ekonomik Çıkış Yolu için Elektrikli Araçlara Güveniyor!

  Yüzyılı aşkın süredir endüstri ve ulaşımın temel itici gücü olan petrol, dünyada artık sınırlı kaynaklar arasında gösteriliyor. Bununla beraber benzin fiyatlarının günden güne artması ve ülkelerin bu konuda dışa bağımlılıktan kurtulamaması, ulusal çapta petrol kullanımını azaltmaya yönelik büyük adımlar atılmasını gerekli kılıyor.

  Tamamen elektrik enerjisiyle çalışan EV’ler ise enerji ihtiyacı için sadece yerli kaynakların değerlendirilebilmesine olanak tanıyor. Bunun için Avrupa Birliği başta olmak üzere pek çok ülke, elektrikli araç üretimini ve kullanımını teşvik etmek adına yasal süreçlerini hızlandırmaya başladı bile!

  2. Peki, Elektrikli Araç (EV) Nedir?

  Elektrikli araç, klasik benzinli ve dizel otomobillerden farklı olarak, içten yanmalı motor yerine elektrik motorundan güç sağlayan taşıtlardır. Bu araçlarda kullanılan elektrik motorları batarya ve pil setleri aracılığıyla çalışır. Model bazında farklı batarya türlerine sahip olabilen elektrikli taşıtlar -güç kaynağı yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edildiği takdirde- doğa için en zararsız ulaşım alternatifidir.

  3. İçten Yanmalı Motor Hangi Yakıtı Kullanır?

  İçten yanmalı motorlar, çalışma prensibi gereği güçlü tutuşma özelliğine sahip olan fosil yakıt ürünlerini kullanır. Bu fosil yakıt çeşitleri;
  a.Benzin,
  b.Mazot,
  c.Doğal gaz ve
  d.LPG (Sıvılaştırılmış Petrol Gazı)’dir.
  İçten yanmalı motorun çalışma şekline göre doğru yakıt ikmalinin yapılması dizel, benzinli veya oto gazlı araçların emniyeti için kritik bir önem taşımaktadır. Buna karşılık elektrikli arabalarda, güç için sadece AC (alternatif akım) ya da DC (doğru akım) kullanan bir elektrik kaynağının bulunması yeterlidir.

  3.1. Araçlarda Dizel Ne Demek?

  Dizel, mazot kullanılarak çalıştırılan motor ve araç türleridir. Dizel akaryakıt (mazot) ise içerdiği hidrokarbon bileşenlerle akışkan ve yağlı bir yapıya sahip olup, güçlü yanma özelliğiyle öne çıkar. Dizel araçlar bu sayede daha az yakıtla daha çok güç kullanımı sağlar. Ancak oluşturduğu karbon salınımıyla yoğun hava kirliliğine yol açmaktadır. 

  3.2. Mazot Ne Demek?

  Mazot, motorin olarak da bilinen damıtılmış bir ham petrol ürünüdür. Karbon ve hidrojen elementlerinden oluşan bu akaryakıt türü, petrolün damıtılma işlemi esnasında 200 ila 300 derece kaynama aralığından elde edilir.

  3.3. Yakıt İkmali Nedir?

  Yakıt ikmali, içten yanmalı motorlu araçların akaryakıt deposunun, petrol istasyonlarındaki aktarım aparatı ile doldurulma işlemidir. İkmal kelimesi ise “tamamlama”, “doldurma” ve “bütünleme” anlamlarını karşılar.

  3.4. Oto Gazlı, Dizel ve Benzinli Araba Nasıl Çalışır?

  LPG’li, doğal gazlı, dizel ve benzinli araçlarda bulunan içten yanmalı motorlar, yakıtın ateşlenmesi ile oluşan ısı enerjisini hareket enerjisine dönüştürerek çalışır. Püskürtülen yakıt, motorda bulunan silindirler (yanma odası) aracılığıyla yüksek basınçlı ortamda havayla karışır. Ateşleme sonucu ortaya çıkan ısı, krank-biyel mekanizması (enerji dönüşümünü gerçekleştiren sistem) üzerinden elektronik aksamlara iletilir ve bu sayede hareket sağlanır. Yanma tepkimesi sonucu oluşan gaz atık ise egzoz aracılığıyla atmosfere salınır.

  4. Elektrikli Araba Nasıl Çalışır?

  Elektrikli arabanın çalışması için motora gereken güç, bataryada depolanan elektrik enerjisi üzerinden sağlanır. Geleneksel otomobillerde yakıtın yanması sonucu ortaya çıkan enerjinin sadece yüzde 25’i kullanılabilirken, elektrikli otomobillerde enerji dönüşümü güç kaybı olmaksızın gerçekleşir. Çünkü elektrikli araçlarda kullanılan motorlar, doğrudan alternatör (alternatif akım üretici) olarak çalışması sayesinde mekanik enerjiyi başka ileticiye gerek olmadan elektrik enerjisine dönüştürür. Bundan dolayı elektrikli araçlarda egzoza da ihtiyaç yoktur. Üstelik frene basıldığında, elektrik enerjisi daha sonra kullanılmak üzere depolanabilir.

  5. Elektrikli Araçlar Nelerdir? Hangi Çeşitleri Bulunur?

  Elektrikli araçlar bataryalarının türlerine göre farklı sınıflara ayrılır. Bu doğrultuda, güncel olarak dört farklı elektrikli araç tipi bulunur:

  5.1. Hybrid Ne Demek?

  Hybrid (hibrit) kelimesi, iki farklı türün özelliklerini bir arada taşıyan melezlenmiş madde veya ürünler için kullanılır. Farklı pek çok sektörde kullanılan bu terim, iki farklı türün en iyi özellikleri alınarak daha verimli yeni türler elde etme amacını taşır.

  5.2. Hibrit (Hybrid) Otomobil Ne Demek?

  Hibrit araba, akaryakıt ve elektrik enerjisinin bir arada kullanılabildiği araç türünü ifade eder. Bu araçlarda, türlerine göre sadece akaryakıt veya hem akaryakıt hem de şarj girişi olabilmektedir.

  6. Hibrit (Hybrid) Araba Nedir? Özellikleri Nelerdir?

  Hibrit araçlar, normal araçlar gibi hem içten yanmalı motor hem de elektrik motoru ve bataryası bulunan otomobil türleridir. Geleneksel araçlardan EV’ye geçiş için ara bir tür olan hibrit elektrikli araçlar, temel güç kaynağı olarak yine akaryakıtı kullanır. Araçta yer alan içten yanmalı motor, akaryakıt ile sağladığı enerjinin bir kısmını mekanik olarak bağlı bulunduğu elektrik motoruna aktarır. Elektrik motoru ilk kalkışta, dur-kalk esnasında, vites geçişlerinde ve düşük hızda devreye girerek daha az yakıt kullanılmasını sağlar. Ancak bu araçlar, temel güç kaynağı bakımından elektrikli araçlar sınıfına dahil edilmek yerine ortak kümede değerlendirilmektedir.

  7. Plug in Hybrid Araç Nedir? Özellikleri Nelerdir?

  Plug in hybrid araçlar, akaryakıt hazne girişine ek olarak şarj girişi de bulunan hibrit araç türleridir. EV’lerdeki gibi bu araç türlerinde de elektrik motorunun şarj dolumu dışarıdan sağlanabilmektedir. Hybrid ile elektrikli araba arasındaki fark, bu araçlarda tam tersine ortak bir özelliğe dönüşür. Çünkü plug in hibrit araçlarda içten yanmalı motor ile elektrik motoru birbirinden bağımsız bir şekilde çalışır. Ancak sürüş esnasında birbiri ile dönüşümlü bir şekilde devreye girer. Akaryakıt azaldığında elektrik motorunun çalışmaya başlaması ve bu sayede yolda kalma olasılığının düşmesi, plug in hybrid’lerin en güçlü özelliğidir.

  8. Bataryalı Elektrikli Araç Nedir? Özellikleri Nelerdir?

  Bataryalı elektrikli araçlar, elektrik motoruna güç vermek ve tekerlekleri döndürmek için bataryasında yüklü olan enerjiyi kullanan otomobillerdir. Depolanan enerji tükendiğinde, batarya bir duvar prizi ya da özel bir şarj ünitesi yardımıyla yeniden doldurulur. Bu araçlar, benzin veya mazot ile çalışmadıkları için “tamamen elektrikli” araçlar olarak kabul edilir. Egzozu bulunmayan bataryalı elektrikli araçlar, bu açıdan çevre ile en barışık otomobil türleridir. Güneş veya rüzgâr enerjisi ile şarj edilebilme imkânı sayesinde ise ülkelere mali ve ekolojik olarak büyük katkılar sağlayabilmektedir.

  9. Yakıt Hücresi Araçları Nedir? Özellikleri Nelerdir?

  Yakıt hücresi araçları, elektrik motoruna güç vermek için hidrojen gazı kullanan taşıtlardır. Yakıt hücresine sahip olan arabalar ve kamyonlar -benzinli veya dizel araçların aksine- elektrik üretmek için hidrojen ve oksijeni birleştirir. Tamamen elektrikle çalıştıkları için EV olarak kabul edilseler de bu araçlarda şarj dolumu değil, farklı bir yakıt ikmali işlemi yapılmaktadır.

  Hidrojen gazının elektriğe dönüştürülmesi sırasında motor sadece su ve ısı üretir. Bu nedenle yakıt hücresi araçları, sürüş esnasında herhangi bir egzoz salınımı yapmaz. Ancak hidrojenin kendisinin üretilmesi, sera gazı emisyonları da dahil olmak üzere farklı düzeylerde çevre kirliliğine yol açabilir. Buna rağmen yakıt hücresi araçları, benzinli ve dizel araçlara göre yüzde 30 daha az emisyon yaratır.

  Özetle…
  Detaylı bir karşılaştırma yapıldığında, “Hybrid veya elektrikli araba alınır mı?” diye soranlar için pek çok olumlu sebep ortaya çıkıyor. Peki, sizce hangisi? Hybrid mi elektrikli mi? Fosil kaynakların günümüzdeki rezervleri ve doğaya verdiği olumsuz etkiyi de göz önünde bulundurarak, bu konuda tekrar tekrar düşünmeye değer...

  Yazı kaynağı : ev.hedeffilo.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap