Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  elektrik tellerine yakın yerlerde uçurtma uçurmak neden tehlikelidir

  1 ziyaretçi

  elektrik tellerine yakın yerlerde uçurtma uçurmak neden tehlikelidir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Elektrik tellerine yakın yerlerde uçurtma uçurmak neden tehlikelidir?

  elektrik tellerine yakın bir yerde uçurtma uçurmak neden tehlikelidir? acil lüfen - Eodev.com

  elektrik tellerine yakın bir yerde uçurtma uçurmak neden tehlikelidir? acil lüfen - Eodev.com

  Cevap:  Evet , tehlikelidir. Elektrik tellerine yakın bir yerde uçurtma uçurmanın sonucunda uçurtmanın elektrik tellerine takılmasıyla kısa devre oluşabilir ve bunun sonucunda yangın çıkabilir bu yüzden tehlikelidir.

  Açıklama:

  Elektrik tellerine takılan uçurtmalar, enerji hatlarına zarar verir. İnsanlar uçurtmalarını kurtarmak için yaptıkları müdahaleler, zaman zaman yaralanma ve ölümlere neden olabilir.

  Özellikle çocukların oyun oynamak için uçurdukları uçurtma elektrik tellerine takılabiliyor. Tellerden kurtulamayan uçurtma bir süre sonra yanmaya başlıyor Bu yanmanın sonucunda uçurtmadan çıkan kıvılcımlarım tarım arazilerinde kuru otları tutuşmasıyla yangına neden olabilir.

  Kısa devre nedir?

  ⇒ Elektrik devreleri üçe ayrılır bunlar Açık devre, Kapalı devre ve  Kısa devredir. Kısa devrenin tanımını yukarıda belirttim şimdi açık ve kapalı devreye bakalım;

  Açık devre nedir?

  Kapalı devre nedir?

  #team90

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Elektrik tellerine yakın yerlerde uçurtma uçurmak neden tehlikelidir​

  JavaScript is not available.

  We’ve detected that JavaScript is disabled in this browser. Please enable JavaScript or switch to a supported browser to continue using twitter.com. You can see a list of supported browsers in our Help Center.

  Help Center

  Terms of Service Privacy Policy Cookie Policy Imprint Ads info © 2021 Twitter, Inc.

  Yazı kaynağı : twitter.com

  ÇEDAŞ Uyardı

  ÇEDAŞ Uyardı

  EMRE ELAGÖZ

  Sivas’ta vazgeçilmez hobilerden bir tanesi olan uçurtmalar, zaman zaman elektrik tellerine takılarak, ciddi bir tehlikeye dönüşüyor. Tellere takılan uçurtmalarını kurtarmak için ipe asılan çocuklar zaman zaman elektrik hatlarının kopmasına ya da bir birine çarparak kısa devre yapmasına neden olabiliyor.

  Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. elektrik hatlarına takılan uçurtmalarla ilgili gazetemiz aracılığı ile uyarıda bulundu. ÇEDAŞ yetkilileri, okulların tatil olması ve havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte uçurtma uçuran vatandaş sayısının artmakta olduğunu belirterek, “mahalle arasında uçurulan uçurtmalar havai hat iletkenlerimize takılıp, arızalara ve yaralanmalara sebep olmaktadır.

  Bu tür oluşan arızaların hem Şirketimize maddi kayıplar verdiği, hem de uçurtma uçuranların can ve mal güvenliğini tehdit ettiği bilinmelidir” dedi.

  “SUÇ DUYURUSUNDA

  BULUNACAĞIZ”

  Yetkililer, vatandaşların elektrik hatlarının bulunduğu alanda uçurtma uçurmamalarını isterken, bu tür olumsuzlukların tespit edilmesi halinde ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağını belirtti.

  Elektrik tellerine uçurtma takılması halinde kesinlikle müdahale edilmemesini ve hemen 186 elektrik arıza hattını aranmasını isteyen Yetkililer; “Bu olumsuzlukların yaşanmaması için Elektrik tellerinin bulunduğu alanlarda ve yakınlarında kesinlikle uçurtma uçurulmaması gerekmektedir. Bu tür olumsuzluklarla karşılaşılması durumunda ilgililer hakkında gerekli suç duyurusunda bulunacağını belirtmek isteriz.

  Elektrik tellerine takılan uçurtmalara vatandaşların kesinlikle müdahale etmemesi, uçurtması elektrik tellerine takılan vatandaşlarımızın Alo 186 Elektrik Arıza hattını aramaları durumunda şirket görevlilerimiz uçurtmaları kurtararak olası yaralanma, can kaybı ve elektrik kesintilerinin de önüne geçecektir” ifadelerini kullandı.

  AÇIK ALANLARI TERCİH EDİN…

  Vatandaşların uçurtma uçurmak için açık alanları tercih etmesini isteyen yetkililer, tellere takılan uçurtmalar nedeniyle geçmiş yıllarda yaşanan yaralanma ve can kayıplarına dikkat çekti.

  Yetkililer; “İnsanlar, uçurtma uçurmanın bir tutku ve eğlence olduğu, dikkat edilmediği zaman bu tutku ve eğlencenin olası yaralanmaları beraberinde getireceği bilinci ile davranılmalıdır. Nitekim geçmiş yıllarda elektrik hatlarımıza takılan uçurtmayı kurtarmak için elektrik direğine çıkan vatandaşlarımızın elektrik akımına kapılarak yaralandıkları ve ölüme sebebiyet verdiği görülmüştür. Bu tür üzücü durumla karşı karşıya kalınmaması için vatandaşlarımızı bir kez daha uyarıyoruz. Elektrik tellerinin bulunduğu alanlarda ve yakınlarında kesinlikle uçurtma uçurmasınlar. Açık alanları tercih etmelerini öneriyoruz” dedi.

  Yazı kaynağı : sivasirade.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap