Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  elektrik gece tarifesi saat kaçta başlıyor

  1 ziyaretçi

  elektrik gece tarifesi saat kaçta başlıyor bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Elektrik hangi saatte ucuz?

  Elektrik hangi saatte ucuz?

  Elektrik aboneliği sırasında, tek ve üç zamanlı olmak üzere iki tarife arasında seçim yapabilirsiniz. İki tarife sınıfı arasındaki fark, tüketimin fiyatlandırmasıdır. Tek zamanlı tarifede, elektrik faturanız tüm gün aynı birim fiyattan hesaplanır.

  Üç zamanlı tarifedeyse, gün üç zaman dilimine bölünür ve fatura her dilimdeki tüketiminize göre, üç ayrı birim fiyattan hesaplanır. Tarifenin gündüz, puant ve gece zaman dilimleri için birim fiyatları farklıdır.

  Gece tarifesi, üç zamanlı tarifedeki en ucuz fiyatlı zaman dilimidir.

  HANGİ TARİFEDEYİM?

  Tüm tüketiciler tarife değişikliği talep etmediği sürece tek zamanlı tarifededir. Hangi tarifede olduğunuz faturadaki tarife grubu satırında yazar.

  HANGİ ELEKTRİK SAYACI GEREKLİDİR?

  Üç zamanlı tarifeden yararlanmak için, elektronik (akıllı) elektrik sayacınız olması gerekir. Elektronik sayacı, mekanik sayaçtan ayıran özellik, tüketimi saat dilimlerine göre ölçerek kaydedebilmesidir.

  Mekanik sayacınız varsa bölgenizdeki dağıtım şirketine başvurarak ücretsiz olarak değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

  ÜÇ ZAMANLI TARİFEYE NASIL GEÇİLİR?

  Elektronik sayacınız varsa ücretsiz olarak tarifenizi değiştirebilirsiniz. Değişiklik işlemi için, elektrik satış şirketinize başvurmalısınız.

  Başvuru, elektrik şirketinize bağlı olarak müşteri merkezinden ya da online yapılabilir. Mevcut aboneliğiniz iptal edilmeden tarifeniz değiştirilir.

  GECE TARİFESİ SAAT KAÇTA BAŞLAR?

  Üç zamanlı tarifede, gündüz, puant ve gece zaman dilimleri için üç farklı birim fiyat vardır. Tüm Türkiye'de gece tarifesi 22.00'den sabah 06.00'ya kadar sürer. Bu süre zarfında elektrik birim fiyatı gündüze göre %62 daha ucuzdur.

  GECE ELEKTRİK NEDEN İNDİRİMLİ?

  Üç zamanlı tarifenin birim fiyatları elektrik talebinin yoğunluğuna göre ayarlanır. 06.00-17.00 saatleri arasındaki gündüz tarifesinde birim fiyat, tek zamanlı tarifeye yakındır. 17.00-22.00 saatlerine denk gelen Puant zaman aralığında, birim fiyat en yüksektir; çünkü herkesin evde tüketim yaptığı zaman denk gelir. Saat 22.00'den sonra, enerji talebinin azalmasıyla beraber, gece tarifesinde elektrik birim fiyatı düşer.

  GECE TARİFESİ KULLANARAK TASARRUF EDİLİR Mİ?

  Tek ve üç zamanlı tarife seçenekleri için, biri diğerinden daha ucuzdur demek güçtür. Tarifelerin avantajı tamamen elektrik kullanım alışkanlıklarınıza bağlıdır.

  Üç zamanlı tarifenin gece fiyatı ucuz da olsa, tüketiminizin büyük kısmını bu saat aralığında yapmazsanız tüm avantajını yitirir. Elektrik faturasında, tüketiminizin ne kadarını hangi zaman diliminde yaptığınızı görebilirsiniz.

  Eğer puant aralığı tüketiminiz yüksekse üç zamanlı tarifeyi tercih etmeyin.

  UCUZ ELEKTRİK SAATLERİ KİMİN İÇİN AVANTAJLI?

  Elektrik tüketiminizi gece saatlerine kaydırarak üç zamanlı tarifede tasarruf edebilirsiniz.

  Isınmak için elektrik kullanıyorsanız geceleri soğuk saatlerde ısıtmanız daha ucuza gelecektir. (Klima, elektrikli radyatör ve infrared ısıtıcı kullananlar)

  Sıcak su için elektrikli termosifon kullanıyorsanız, termosifonu yalnızca gece dolurarak tasarruf edebilirsiniz.

  Çamaşır ve bulaşık makinelerini gece yıkamaya programlayarak üç zamanlı tarifede tasarruf yapabilir.

  ÜÇ ZAMANLI TARİFEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  Üç zamanlı tarife kullanmayı düşünüyorsanız tüketim alışkanlıklarınızı bilmeniz ve tüketiminizin yoğunlaştığı saatleri takip etmeniz gerekir.

  Bazı durumlarda üç zamanlı tarife hesaplı olmak yerine daha çok fatura ödemenize de sebep olabilir. Bu durumda üç zamanlı tarifenin size uygun olmadığı ve tasarruf için farklı yollar denemeniz gerektiği çıkarımını yapabiliriz. (Kaynak: akıllıtarife)

  Yazı kaynağı : enerjihaber.com

  Elektrik gece tarifesi saat kaçta başlıyor? Gece 12'den sonra elektrik ucuz mu?

  Elektrik gece tarifesi saat kaçta başlıyor? Gece 12'den sonra elektrik ucuz mu?

  Son yıllarda elektrik faturalarına yapılan yüksek oranlı zamlardan sonra vatandaşlar elektrikten tasarruf sağlamanın yollarını aramaya başladı. Elektrik gece tarifesinin daha ucuz olması dolayısıyla, özellikle çamaşır ve bulaşık makinesi gibi elektrikli aletler gece çalıştırılıyor.

  GECE ELEKTRİK UCUZ MU?

  Gece elektriğin ucuz olup olmaması, abonelerin hangi tarifeyi kullanıyor olmasına bağlı olarak değişiyor. Elektrik tarifeleri 'tek zamanlı' ve 'üç zamanlı' olarak faturalandırılıyor. Tüm tüketiciler, tarife değişikliği talep etmedikleri sürece 'tek zamanlı' tarifededir.

  'Tek zamanlı' tarifede, günün tüm saatlerinde elektrik faturaları aynı birim fiyattan hesaplanır.

  'Üç zamanlı' tarifede ise, gün üç zaman dilimine bölünüyor ve fatura her dilimdeki tüketime göre üç ayrı birim fiyattan hesaplanıyor. Tarifenin gündüz, puant ve gece zaman dilimleri için birim fiyatları farklıdır. Gece tarifesi, üç zamanlı tarifedeki en ucuz fiyatlı zaman dilimidir.

  GECE TARİFESİ NE ZAMAN, SAAT KAÇTA BAŞLIYOR?

  'Üç zamanlı' tarifede gece tarifesi için elektrik birim fiyatı gündüze göre yüzde 62 daha ucuzdur.

  Elektrikte gece tarifesi akşam 22.00'de başlayıp sabah 06.00'ya kadar devam eder.

  06.00 ile 17.00 saatleri arasındaki gündüz tarifesinde birim fiyat, tek zamanlı tarifeye yakındır.

  17.00 ile 22.00 saatleri arasında ise birim fiyat en yüksektir. Çünkü herkesin evde tüketim yaptığı zamana denk gelmesi ve talebin yoğun olmasından dolayıdır.

  ÜÇ ZAMANLI TARİFEYE NASIL GEÇİLİR?

  Elektrik tüketiminde üç zamanlı tarifeye geçmek için elektronik saatin olması gerekir. Sonra tarife değişikliği için elektrik dağıtım şirketine başvurulmalıdır.

  Başvurular, şirketin durumuna bağlı olarak şubelerinden veya internet üzerinden yapılabilir. Mevcut abonelik iptal edilmeden tarife değiştirilebilir. Bu zaman içinde elektrikler de kesilmez.

  ELEKTRİK BİRİM FİYATI NE KADAR? 1 KW KAÇ TL?

  Aktif Enerji Bedeli, elektrik tedarikçisi değiştirmemiş mesken (ev) ve ticarethane (iş yeri) abone grupları için şöyle:

  Ev (Mesken)

  Tek Zamanlı Tarife: 0.4743 TL/kWh

  Üç Zamanlı Tarife: Gündüz: 0,483646 TL/kWh / Puant: 0,825687 TL/kWh / Gece: 0,210117 TL/kWh

  Ticarethane (İş Yeri)

  Tek Zamanlı Tarife: 0.7063 TL/kWh

  Üç Zamanlı Tarife: Gündüz: 0,714242 TL/kWh / Puant: 1,166557 TL/kWh / Gece: 0,354353 TL/kWh

  Sanayi

  Tek Zamanlı Tarife: 0,648683 TL/kWh

  Üç Zamanlı Tarife: Gündüz: 0,657377 TL/kWh / Puant: 1,073082 TL/kWh / Gece: 0,321863 TL

  1000 WATT ELEKTRİK KAÇ TL?

  1000 Watt elektrik 0.4743 TL/kWh'dir. 1000 Watt, 1 kW'ye eşittir. 2021 Kasım dönemi ulusal tarife 1 kWh elektrik birim fiyatı evler için 0.4743 TL/kWh, iş yerleri için ise 0.7063 TL/kWh'dir. En düşük serbest piyasa elektrik birim fiyatı ev için 0.706637 TL ve iş yeri için 0.656903 TL'dir.

  ÜÇ ZAMANLI ELEKTRİK FATURASI NASIL HESAPLANIR?

  Üç zamanlı elektrik tarifesine göre elektrik birim fiyatı; gündüz (06.00-17.00), puant (17.00-22.00) ve gece (22.00-06.00) saatleri arasında farklı ücretlendirilir. Üç zamanlı elektrik faturası, elektrik birim fiyatının gündüz, puant ve gece olarak üç ayrı zaman diliminde yapılan tüketimin, üç ayrı birim fiyat ile çarpılması ile bulunur:

  Gündüz (06.00-17.00) saatlerinde yapılan elektrik tüketimi, gündüz tarifesindeki elektrik birim fiyatı (0,483646) ile çarpılarak hesaplanır.

  Puant (17.00-22.00) saatlerinde yapılan elektrik tüketimi, puant tarifesindeki elektrik birim fiyatı (0,825687) ile çarpılarak hesaplanır.

  Gece (22.00-06.00) saatlerinde yapılan elektrik tüketimi, gece tarifesindeki elektrik birim fiyatı (0,210117) ile çarpılarak hesaplanır.

  Bulunan toplam tutar üzerinden vergiler hesaplanır.

  Her üç zaman dilimindeki kWh cinsinden elektrik tüketim toplamı dağıtım bedeli (0.2651 TL/kWh) ile çarpılıt. Daha sonra hesaplanan tüm bedeller toplanır ve üzerinde yüzde 18 Katma Değer Vergisi eklenerek üç zamanlı elektrik faturası hesaplanr.

  Tek zamanlı elektrik faturası ise, günün tamamında kullanılan elektrik için tek bir birim fiyat olan 0.4743 TL/kWh üzerinden hesaplanır.

  Yazı kaynağı : www.karar.com

  elektrik gece tarifesi saat kaçta başlıyor

  elektrik gece tarifesi saat kaçta başlıyor

  Elektrik gece tarifesi nasıl yapılır?

  Elektronik sayaç üç zamanlı ölçüm yapabiliyor. Gece zaman aralıklarında tüketim ölçümü yapılabiliyor. Tüketimlerinizi, düşük tarife olan Gece’ye kaydırdığınız zaman ucuz tarifeden yararlanma şansınız bulunuyor. 


  Kullanım alışkanlıklarına göre, tarifenizi seçerek tek zamanlı veya çok zamanlı faturalama seçeneklerinden faydalanıp tasarruf yapabilirsiniz. 


  Tarife 1

  06:00 - 17:00 arası gündüz, normal tarife; analog sayaçlarda hesaplanan toplam tüketime  uygulanan fiyat uygulanır. 


  Tarife 2

  17:00 - 22:00 arası puant pahalı tarife; analog sayaçlarda hesaplanan toplam tüketime uygulanan fiyatın 1.5 katı uygulanır. 


  Tarife 3

  22:00 - 06:00 arası gece ucuz tarife; analog sayaçlarda hesaplanan toplam tüketime uygulanan fiyatın yarısı uygulanır. Peki, elektrik gece tarifesi nasıl yapılır?


  Elektrik gece tarifesi..

  3 zamanlı tarifeden yararlanmak için en yakın BEDAŞ Müşteri Hizmetleri Merkezi’ne yazılı olarak başvurmanız gerekiyor.


  3 zamanlı tüketim değerlerini gösterebilen elektronik sayacı olmayan...

  Yazı kaynağı : emlakkulisi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap